Rrugët e dyqaneve të luksit, ku bëjnë shopping më të pasurit e botës

February 8, 2018 16:12

Rrugët e dyqaneve të luksit, ku bëjnë shopping më të pasurit e botës

Cila është rruga më e shtrenjtë për shopping në botë? Avenue Fifth Avenue në Manhatan, veçanërisht midis Rrugës 49 dhe 60. Këtu janë dyqanet më luksoze në botë dhe për të marrë me qira këto dyqane të lakmuara, markat më prestigjioze paguajnë mesatarisht 28,262 euro për metër katror në vit.

Ky është raporti i fundit mbarëbotëror dedikuar rrugëve më të shtrenjta tregtare në planet, të shkruara nga Cushman & Wakefield (C & W), një kompani globale e pasurive të patundshme që ka monitoruar 451 vende në 68 vende dhe ka përpiluar një renditje gjithëpërfshirëse.

Në vendin e dytë në “top ten” janë dyqanet në zonën e Gjirit të Hong Kongut që tërheqin jo vetëm vëmendjen e Scrooge-it të ri të botës, por turma turistësh tërhiqen nga dritaret e shndritshme që e bëjnë zonën e mrekullueshme dhe shumë të lakmuar. Në këtë gji, markat e luksit shpenzojnë më shumë se 25 mijë euro për metër katror çdo vit për të shfaqur produktet e tyre, duke mohuar hipotezën se shopping në internet po rrëzon punët e dyqaneve që shihen me rrugët e qyteteve të mëdha.

Megjithatë, hapësira të mëdha dhe me gaz nuk janë të mjaftueshme për ta bërë një rrugë tërheqëse për të pasurit e botës, në fakt, në vendin e tretë në renditjen botërore, është rruga e vogël e New Bond, në Londër.

Një shtrirje e shkurtër e rrugës në jug të Bond Street, ku dyqanet luksoze janë të përqendruara. Këtu, dhënia me qira e një dyqani kushton mesatarisht 16,200 euro për metër katror në vit dhe Londra është gjithashtu më e populluara në mesin e më të pasurve në botë për të bërë blerje.

“Nëse pazaret online rriten me ritme të shpejta dhe shumë qendra tregtare mbyllin dyert e tyre, kërkesa për blerje luksoze, e personalizuar dhe e kombinuar me përvoja reale dhe të drejtpërdrejta, jo të riprodhueshme online, rritet së bashku, – shpjegojnë analistët e C & W në raport . – Në veçanti, shpërblen biznesi i përqendruar në modë, ushqim, furnizim ushqimi, shitje me pije dhe aktivitete të kohës së lirë, siç janë kinematë dhe qendrat e fitnesit.

Përurimet e dyqaneve të sektorit të luksit vazhdojnë të japin një “ndjenjë të vendit” ndaj markave duke përforcuar të njëjtat shitje online “.

Në vendin e katërt në renditjen botërore është një rrugë italiane: Via Monte Napoleone në Milano, me qira është rreth 13,500 euro për metër katror në vit.

Në vendin e pestë në renditje është rruga madhështore e Champs Elysees në Paris (këtu qiraja tejkalon 13,000 euro për metër katror).

Në vendin e gjashtë, kaotiku Ginza, zona luksoze luksoze e Tokios (ku qiratë janë me vlerë 11.300 euro për metër katror).

Në pozitën e shtatë ekziston hapësira këmbësore dhe kozmopolitane e qendrës qendrore të biznesit Pitt Street Mall në Sidnei me qiratë në 9,500 euro për metër katror. I ndjekur më pas nga pazaret e çmendura dhe të shtrenjta në rrugët e Myeong-dong në Seul dhe Bahnhofstrasse në Cyrih, ndër rrugët më elegante në Evropë.

Në pozicionin e dhjetë, Kohlmarkt, vendoset përfundimisht rruga më ekskluzive në qendrën historike të Vienës. e.r./dita

February 8, 2018 16:12
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*