Ruçi: Absurde nëse Luftën Nacional Çlirimtare e quajmë civile

November 29, 2014 19:04

Ruçi: Absurde nëse Luftën Nacional Çlirimtare e quajmë civile

Kreu i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruci, është kundër idesë se lufta Antifashiste Nacional Çlirimtare është luftë civile. Nga Lushnja ku mori pjesë në festimin 70-vjetorit të çlirimit të vendit, Ruçi u shpreh kundër historianit amerikan, Bernd Fisher.

“Sot pas 70 vjetësh ndodhemi para një paradoksi të madh, vetë shqiptarët, segmente të caktuara, madje flasin edhe në emër të sovranit, vënë në diskutim luftën. Dikush thotë që nuk ka pasur luftë. Pra 100 mijë italianët dhe 70 mijë gjermanët erdhën për xhiro në Shqipëri, për të bërë plazh apo ku e di unë se çfarë, sipas tyre. Kur vetë italianët dhe gjermanët i kanë kërkuar gjithë kombeve si pushtues të Luftës së Dytë Botërore falje morale, politike dhe dëmshpërblime materiale për të gjitha këto që ka shkaktuar. Kurse ca çakej të bashkëpunëtorëve të nazizmit dhe fashizmit sot vënë në pikëpyetje luftën, disa të tjerë e quajnë dhe luftë civile”, ka theksuar Ruçi.

Kreu i grupit të deputetëve socialistë ka ironizuar edhe rolin e Ballit Kombëtar në luftë duke risjellë një shprehje të shkrimtarit tonë të madh, Dritëro Agolli.

E thashë dje në Fier po e them dhe këtu. Mu kujtua Dritëro Agolli, njeriu i mençur i letrave shqipe, kur e pyetën në një auditor tha: “Ore unë kam qenë partizan por jam dhe shkrimtar, përzemër kam Naim Frashërin si shkrimtar. Por edhe Naimi po të ishte në kohën e luftës, e të ishte në Ballin Kombëtar që bashkëpunoi dhe u rreshtua në një front me gjermanin çfarë të bëja unë si shkrimtar, t’i thosha o Naim ulu një çikë poshtë sa të qëlloj gjermanin unë?”,tha Ruçi.

November 29, 2014 19:04
Komento

21 Komente

 1. Tartufi November 29, 19:22

  Ky popull i mjere eshte peng e bashipozukeve,qe ndjekin njeri tjetrin per te hequr breket
  e per te veshur fustanet qe te mos i dallojne kur kalojne telin.
  Nje njeri qe heq breket nga frika,nuk mund te flasi per heroizma,e per luftime.
  Nje njeri qe ndjek kundershtarin me pa besi,per te mare aratine per te shpetuar koken,
  nuk ka moralin te diskutoi ,per shtipjen dhe luften. O i mjeri popull nuk kuptoni akoma qe ju
  mbrojne legenet e pjeses tuaj

  Reply to this comment
 2. Liatri Sot o kurr November 29, 19:26

  O gramos ruci o minister I brencem i Ramis Ali’s ti sa me pare varur ne bishti i kalit Skenderbej…Cohemi o popull se komunistet u bene milioner me tokat e pronarve te liqshem ……

  Reply to this comment
 3. "Horri i Bulevardit" November 29, 20:26

  Cfare diplome ke marre, qe shkruan kete lloj shqipe?, se ti i flet Rucit, por puna eshte se ai ndoshta se kupton cecenishten dhe smerr asnje pergjigje.

  Reply to this comment
  • Cœur November 29, 21:01

   Horri
   te kujtohet ajo x5 e te birit te Rucit , kur vrau ate te rene 27 vjecare?
   Cfare pjell macja gjuan minj …nje kriminel vetem nje kelysh krimineli mund te rrisi
   Pyete njeher Ruqin , si e lau gjakun e te birit ?Si e ka lare gjakun qe ka derdhur vete ? Pyete dhe per fustanin qe veshi ne 97….
   dhe sa per fjalimin dhe batutat prej kukuvajkave komuniste …mesoni qe
   LIRIA FILLON KUR INJORANCA MBARON
   ne jemi ende larg, derisa i jepet hapesire nje krimineli si ky dhe duartrokasin ende ca pensioniste me prostate

   Reply to this comment
   • "Horri i Bulevardit" November 29, 21:13

    Llainke, sfola gje per Rucin, por shkruajta per kete te diplomuarin tuaj, pa shkolle te mesme, qe shkruan cecenisht, se e kupton ti, sdo te thote se e kuptojne te gjithe shqiptaret, pale Ruci nga Tepelena.
    Boj pak fresk Rames, se ndoshta kthehesh perseri Nafija e dikurshme.

    Reply to this comment
 4. persekutuar-denuar November 29, 20:41

  KRIMINELI I ENVERIT GRAMOZ RUCI ESHTE PJELLA ORIGJINALE E 29 NENTORIT TE ZI

  Ky kriminel dhe minister i brendeshem komunist i perbetuar qe vrau djemte e Shkodres si nje katil i vertete enverist dhe qe tani del ne mbrojtje te KAUZES jugosllave te 29 nentorit te ZI dhe qe kritikon si nje kloun qesharak dhe hokatar historianin Bernd Fischer, pra ky kriminel enverist eshte deshmia ashiqare e revanshit regresiv qe po merr rruge ne politiken shqyptare, pas deklarates nonsens te Kryeministrit Edi Rama duke i cilesuar si TRADHETARE ata intelektuale shqyptare me diplloma perendimore qe deshen nje Shqypni antikomuniste dhe Demokratike ashtu sic po kerkon te behet sot dhe jo nje Shqypni Sovjetike dhe te izoluar ashtu sic e beri Enver MONSTRA per 50 vjet me radhe.

  Prandaj edhe ne, pinjollet e familjeve intelektuale te masakruara nga xhelatet e enverit si Gramoz Ruci i themi ketij krimineli me vule ne balle:

  SHKO DHE EDUKO DJALIN DENT VRASTAR DHE MAFIOZ O GRAMOZ KRIMINELI SE PER 29 NENTORIN KA NJEREZ TE TJERE PER TE FOLUR, TE CILET NUK I KANE DUAR TE LYERA ME GJAK NJERIU.

  Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" November 29, 20:52

   GEZUAR 29 NENTORIN, mos ja fut rakise, se vertet ta japin falas, por na shkon per lesh, se je koha e merhumit zogoll dhe po i njel ndore, ndonjonit, se simas kohes, duhet ti kesh kapur te 99-tat.

   Reply to this comment
 5. shqiptar sharri. November 29, 21:11

  Or,RUCI,po simos cohen cakejt e kundersharet e luftes,kunder kur ju nuk kani,kocet e ta mbroni se ju jeni po ashtu hipokrit,edhe pse jeni gjoja te majt,ju hidhni,pluhur e hij,peshtini dhe shajni,KOMANDANTIN SUPREM DHE UDHEHEQSIN E LUFTES,ENVER HOXHEN,tij dirkt nuk kam ndigjuar,po shefi yt,rama xhdo fjalim e shan enver hoxhen.Po,ju atehere mos u habitni or,dai,se ballistet,zogistet,legalistet,titistet,ate kan prit 50,vite dhe 50,vite kan luftue kunder enver hixhes dhe luftes clirimtare a e kupton or RUC DIA?JU,duhet si qeveri dhe si parllament shumic pra mazhoranc,ta futni ne parllament,dhe me ligj e kushtetut te mbrohet lufta dhe udheheqja e saj,qe nga ushtari i fundit dhe deri tek KOMANDANTI SUPREM.Dhe,po ashtu fute ligjin dhe propozoni REFERENDUM,popullor per luften dhe ENVER HOXHEN,dhe e shofim se ku dalin balli,zogu,legali,tito,dhe cia,dhe bashibozuket qer bashk me kete fisherin,po ju jeni parllament i zgjedhur nga populli,pse e thiret ju apo ajo pseudoakademi nji amerikan te shkruje historin e luftes?Po,fisheri eshte xhdo gje,spiun,i shum sigurimeve,dhe rugac pijanec i bareve te nates e stritizimeve,por kur historian or rapush ruci.JASHT FISHERI;ROMEO;BEQIRI;BUTKA;JASHT SHQIPRIS;JASHT TROJEVE TONA ANTISHQIPTARET Qe dUan ME NAE FUT LUFten meS vede,per te mos than luften,civile e vllavrasjen,dilni te keqes para,mos e pritni tju mare ajo perpara or ruci.

  Reply to this comment
  • avrizuja November 29, 21:58

   “E KEQJA” or katunar nga Sharri i Tetoves i doli perpara enveristeve ne Shqypni kur ra Muri i Berlinit, qe shenoi fundin dhe COFJEN e komunizmit ne gjithe Evropen Lindore dhe Boten njeheresh, prandaj nuk te ndihmon dot krimineli gjakatar enverist Gramoz Ruci me thirrjet e deshperuara te tua “per t’i dale te KEQES perpara”, te cilat i leshon me vajtime si kukumjacke pylli nga shpella ku jeton. Degjo me mire nastradinin dhe shko e meso pak shkrim e kendim me abetaren e shqyptes se rregullt se je ibret me gjuhen e shkruar or katunar nga Sharri i Tetoves me Universitet.

   Reply to this comment
 6. Arben November 29, 21:59

  LUFTA KA QENE AJO QE KA QENE.

  1- NE SHQIPERI KANE QENE TE STACIONUAR ME PAK SE 500 USHTARE GJERMANE.

  2- NUK ESHTE ZBARDHUR PER 50 VITE MASHTRIM SE SA USHTARE GJERMANE JANE VRARE NE SHQIPERI

  3- KOMUNISTET, SIDOMOS PAS 1943, ELEMINUAN GJITHE AJKEN E SHOQERISE SHQIPETARE, E ME KUJDES TE VECANTE INTELIGJENCEN E ARSIMUAR NE PERENDIM, DISA NGA KETA I BENE EDHE HERONJ TE LUFTES, TITULL TE CILIN E MERITOJNE VERTETE, POR VDEKJA U KA ARDHUR NGA KOMUNISTET QE I SHIKONIN SI RIVALE, NEN UDHEZIMET E DUSHAN MUGOSHES E MILADIN POPOVIC.

  ENVER KRIMINELI DUHET DENUAR DHE NUK DUHET TE GJERE QETESI AS ATJE KU ESHTE PER ATE QE I KA BERE KETIJ POPULLI.

  Reply to this comment
 7. Mark uk November 29, 22:10

  Nuk mund te thuhet se ka qene 100 % luft civile.Per te qen i sakt ka qene te 95%. Si u vrane ata qe komunizmi i quajti herojt e Vigut,as nje i huaj nuk ndodhej prej disa kilometra afer. .Kta veterantet bashke me komunistet e rinje te hartojn nje liste per cdo rreth per te nxierr rrenen 50 vjecare se u vrane 28000 te vrare.Ku ne fakt jane vetem 6300.

  Reply to this comment
 8. shqiptar sharri. November 29, 22:56

  per arviz miun,dhe benin,me falni se me germa te vogla jua shkruj emrat,se ju te vegjel jani,jo vetem si njerez,por dhe te menderosur dhe ne trut e juaja te,GOMARIT,a e shifni se GOMARIN,e shkruj me te mdhaja,kurse juve jevgjitve ashtu si e meritoni.erviz pleshti dhe ben miu,ju jani jashtcitja e shqiptaris,ju jeni klyshet e tradhtarve dhe asgje ma shum,ju jeni ata qe ai regjim nuk jua ka bere,qe ta shijonit ne spac,por ju ka lan te gjall bashk me lubonjen dhe uran butken me ju shkollue bilim,po kjo eshte qe mali nga vetja e ka gjet belan,duke i bere sopates bisht qe sopata ta pres malin,arvizu jam nga shari i bukur,po nuk jam,tradhtar si ju dhe ai bene vockel,jam nga shari dhe kam qen kundershtar i sistemit jugosllav per dy arsye,dhe ka bere burg dhe prap kam dal nga burgu dhe e kam luftue dhe me arm,dhe ja jogosllavia nuk eshte me,kosova e pamvarun,ne maqedoni,po ashtu,prap keni me ja ndie zerin se kta qe tradhtuan luften kta jen si ju dhe shoket tuaj,dhe ky jam une or ervizu e beni si mijt qe jeniPo,a mundet ju me rzue MALIN EVER HOXHEN?JO,ju por as gjth llumi i juaj edhe pse jeni munduar qe nga amerika,evropa,me diverzant dhe terorist por nuk mujtet deri sa ke gjall,EPO KUR LUANI KISHTE 5 VITE QE NUK JETONTE;ju mijt nen urdhrat e UDB,cias,dhe isfalis e vut shqiprin per tpke,HE MOJ SHYPNI E MJERA SHYPNI,ju e bete kete or mij te haleve,po LUANI ISHTE NE AMSHIM,po ai ka qen komunist,po dhe komunizmi ra,jo vetem ne shqipri ra ne gjith lindjen,por ne kurni shtet te lindjes nuk u dogj asnji kiosk,per hakmarje,kurse ne shqipri ju e shkatruat krejt edhe cate qe baballaret tuaj kishin ndertue me gjers mund dhe gjak or te mjerju ne emer te antikomunizmit prishet krjt cka kishte vler duke i shkuar prapa sali idiotit,dhendrit serbdhe atij qe hengri koken e vet rugacit azem hadarir nji injoranta gangster e kupuk pianecju ashti jeni si i keni udhheqsit dhe populli eshte i till.Prandaj une shari jam shqiptar,por jo si soi i juaj zuzar,theni qafen si e kene thyer,njerez pa nder dhe njerez pa dashuri per atdhe.

  Reply to this comment
  • avrizuja November 29, 23:23

   Po mso pak shkrim e kendim o katunar prej Sharri prej Tetove se ne turpnove fare more katunar Sharri enveristi. Po si ka mbrite sperma e Enverit deri ne Tetove more katunar prej Tetove?

   Reply to this comment
 9. shqiptar sharri. November 29, 23:14

  Po,maru ke te drejt ju vet e vpranoni se ju ballistet e keni ngjek dhe keni bere luften kunder partizanve dhe ju i vrat 5 herot e vigut kete ju vet e pranoni.Po,patizanet kishin dal kunder fashuzmit dhe ma von kur dhe nazizmi hyri ne shqipri partizanet i luftuan nji lloi,e ju ishit me fashizmin tani dhe me nazizmin.Po,kush ju tha juve qe ti luftoni partizanetpse ju e futet luften vllavrasese,e tani thoni luft civile ju e bete dhe ju tani thoni se na vran partizant,cka deshe ti mor injorant qe ju ti vritshi partizant dhe ata tju thonin hallall per qe na vrat or debil e idiot,qe nuk dij se cfar tet quaj me cfar emri,po nuk muj me i ofendue kafshet se ju jeni hyena,nuk ju vjen turp qe thoni kush i vrau 5 herot e vigut,pak ju ka denuar ai regjim pak kur tashti lavdroheni,se paski vrar ju,po ju vrat dhe bardhok biben msusin or te mjer juve duhet njeriu ne ju fut ne spac deri ne vdekje or tradhtar.

  Reply to this comment
 10. Komiti me nagant November 30, 02:43

  Bravo “shqiptar sharri” dhe horri ? Ju jini kocka e shqiptarizmit? Avrizuja kocka e kolaboracionizmit dhe mbajtës shurre i fashizmit? Nderime!

  Reply to this comment
 11. Pëllumb zaimi November 30, 02:50

  Jam në një mëndje me ju “Komiti me nagant”? Shqiptari i sharrit më jep ndjesinë e një shqiptari idealist, ndërsa “Horri i …” e di mirë që është çuni i antinazistes Merkel ? Nderime!

  Reply to this comment
 12. Mark uk November 30, 08:29

  Shifni ket fetyren e shemtuar Gramoz Ruci.Ish sekretar i par i komitetit te partis Tepelene.Ku Ramiz Alia e mori dhe e beri zv/minister e fille mbrapa minister i mbrendeshem.Kjo eshte partia socialiste e rinovuar.

  Reply to this comment
 13. Zani November 30, 08:56

  Te beje leksion historie dhe enveristi Gramoz eshte si te beje elegji nje karagjoz. Ministri i Ram Alise qau kur u rrezua busti i merhumit. Per Ruc e Milo historia eshte ajo qe tregon Nexhmija.

  Reply to this comment
 14. November 30, 15:09

  E verteta eshte e hidhur o moziiiiiiiiii , iku koha ku genjeje sa e si te doje o moziiiiiii

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin