Ruçi: Përse e shtymë votimin e dekretit për Teatrin

September 4, 2018 13:03

Ruçi: Përse e shtymë votimin e dekretit për Teatrin

Kryeparlamentari Gramoz Ruçi ka theksuar në një bashkëbisedim me gazetarët se shtyrja e votimit të dekretit të presidentit Meta për Teatrin në të vërtetë nuk ishte shtyrje, por përgjegjshmëri parlamentare.

“Përgatitëm draft-kalendarin. U kërkua një javë kohë për ligjin e Teatrit. S’është shtyrje, por përgjegjshmëri. Mos të harrojmë kemi një impenjim edhe nga Komisioni Evropian. Është fare normale që të diskutohet”, tha ai.

I pyetur nëse do ta votojë apo jo shumica këtë dekret, Ruçi ka preferuar të mos bëjë asnjë koment.

“A do e miratojë mazhoranca? Këtë nuk e di. Të presim me maturi”, u shpreh ai.

Ruçi foli edhe rreth ndryshimeve në qeveri, nëse do të ketë apo jo.

“Kur trajtoj problemin e kontrollit, Kuvendi kontrollon qeverinë, në të gjitha aspektet, edhe proceduriale, dhe në instrumentet parlamentare dhe kam qenë rigoroz të korrigjojmë çfarë nuk kemi bërë mirë mes dy pushteteve.

Për ndryshime në qeveri nuk është detyra ime. Si kryetar i Kuvendit unë do të mirëprisja instrumentet parlamentarë, interpelancat, mocionin për debat. Në momentin dhe kohën që do të kërkoheshin, unë do të ushtroj gjithë kompetencat e mia, që këto të kryhen”.

s.a/dita

September 4, 2018 13:03
Komento

11 Komente

 1. L.H September 4, 13:36

  TI O RUÇ PO NUK DHE DOREHEQJE E TE NGELESH PER MIRE NE HISTORI, DO KATANDISESH ME KEQ SE KALI I DONKISHOTIT SALI EGOMARI RDVIN I SANÇO PANÇOS LIKE FLORI………Po je shqipetar e tepelenas jep doreheqje se ndryshe:”Harro mushke valarene se Ali Pashane e prene’…..

  Reply to this comment
  • Po , Po September 4, 20:05

   Per komentuesin LH:
   Nuk arrij ta kuptoj se perse duhet te jape doreheqjen z.Ruci ?! C`eshte kjo kembengulje e thekur nga berishistet ?! Ju nuk kritikoni veprimet e tij , me te cilat nuk jini dakord , dhe te na jepni alternativa me te mira , por , thjesht , sic benit vite e vite me pare ; Nano ik ! Rama Ik! Ruci ik ! Xhafaj ik ! etj….dhe , me te gjitha keto , nenkuptoni : Bajraktar , ajde ! E per ke flisni mire ju , dhe nuk shpifni e hidhni balte , ndaj cilitdo prej kundershtareve tuaj politike ?! Keshtu nuk iu afrohet kush , ndaj edhe po rralloheni cdo dite . Populli sot , nuk eshte me ai i vitit 1991… , kaq gje duhet ta kuptoni !

   Reply to this comment
   • intelektuali September 5, 09:27

    O BOLE enveriste qe del si fandi spathi per te mbrojtur kriminelein e Enverit, Gramoz Ruci, qe eshte edhe Koka e Mafies qe po mban peng Vatanin ketu e 28 vjet pas renies se Murit te Berlinit,

    PO ME TREGO O BOLE ENVERISTE NJE KRYETAR KUVENDI NE BOTEN DEMOKRATIKE QE TE KETE QENE MINISTER I DIKTATORIT DHE QE KA VRARE NJEREZ TE PAFAJSHEM ME DOREN E VET?

    Po kryeminister qe e ka babane nje kriminel komunist qe ka firmosur varjen ne litar te disidenteve ne 1988 a gjen ti nje shembelltyre te Edi Rames, he mo BOLE fanatike kush shpif tani?

    Po zevendesin e Merkelit ne Gjermani a e degjove se cfare deklarate ka bere per hetuesin e Enverit dhe Ministrin e Edvinit, Fatmir Xhafa, ne se ke degjuar o BOLE fanatike ja ta kujton intelektuali. Kirchbaum deklaroi se nje Minister qe e ka vellane te implikuar ne aferat e droges duhet te jape menjehere doreheqjen, ndyshe Shqypnia do ta shikoje me dylbi komuniste BE.

    prandaj:

    Beji te fala Fatos Naonos qe vodhi si i papare ndihmat italiane per femijet e vobekte dhe tani po shijon jeten me lekat qe ka vjedhur si pasanik komunist ne Vjene per shtate pale qefe.

    HE MO BOLE KAQE GJE A MUND TA KUPTOSH TI?

    Reply to this comment
   • intelektuali September 5, 09:29

    O BOLE enveriste qe del si fandi spathi per te mbrojtur kriminelin e Enverit, Gramoz Ruci, qe eshte edhe Koka e Mafies qe po mban peng Vatanin ketu e 28 vjet pas renies se Murit te Berlinit,

    PO ME TREGO O BOLE ENVERISTE NJE KRYETAR KUVENDI NE BOTEN DEMOKRATIKE QE TE KETE QENE MINISTER I DIKTATORIT DHE QE KA VRARE NJEREZ TE PAFAJSHEM ME DOREN E VET?

    Po kryeminister qe e ka babane nje kriminel komunist qe ka firmosur varjen ne litar te disidenteve ne 1988 a gjen ti nje shembelltyre te Edi Rames, he mo BOLE fanatike kush shpif tani?

    Po zevendesin e Merkelit ne Gjermani a e degjove se cfare deklarate ka bere per hetuesin e Enverit dhe Ministrin e Edvinit, Fatmir Xhafa, ne se ke degjuar o BOLE fanatike ja ta kujton intelektuali. Kirchbaum deklaroi se nje Minister qe e ka vellane te implikuar ne aferat e droges duhet te jape menjehere doreheqjen, ndyshe Shqypnia do ta shikoje me dylbi komuniste BE.

    prandaj:

    Beji te fala Fatos Naonos qe vodhi si i papare ndihmat italiane per femijet e vobekte dhe tani po shijon jeten me lekat qe ka vjedhur si pasanik komunist ne Vjene per shtate pale qefe.

    HE MO BOLE KAQE GJE A MUND TA KUPTOSH TI?

    Reply to this comment
 2. GIOTINA September 4, 13:38

  Akoma me thjeatro ky idjot kur vatani digjet e ky kerkon te krifet me krerion e salise e like florise nje vklrrim,inerl nje vkryehajdut?????????????

  Reply to this comment
 3. Rr. B. Gramshi September 4, 14:42

  Gramz Ruci eshte politikani me pergjegjshem dhe qe nuk i mbahet ment ndonje gabim si ne veprime ashtu edhe ne etiken e gjuhes politike ne te gjithe kohen qe ka mare pjese ne te. Ai do te ishte i fundit nese do te duhej te dorehiqej nga ai parlament.

  Reply to this comment
 4. Arben September 4, 16:53

  Litari sigurimit te shtetit.

  Kullat lalidhjer prokuroria fusha nuk kalojne, gjalle apo

  vdekur.

  Reply to this comment
 5. I tille je , sa here qe hap gojen September 4, 20:12

  Po ti je bir sigurimsi , more Arben …! Pse flet keshtu per baben tat ?! Ai qe te “punon” MEMEN , quhet babe dhe , per baben nuk mund te flasesh keshtu ! Apo e kam gabim ? Ja , fole edhe ti , se si quhet , aI QE TE BEN NENEN DHE TE NXJERR NE JETE ?!

  Reply to this comment
  • Arben September 4, 21:05

   Jam.cfare.jam per shtepine time jam, ky babai yt Po na

   merr me qafe te gjitheve.

   Edhe njehere litarin sigurimit te shtetit.

   Reply to this comment
 6. intelektuali September 5, 09:28

  O BOLE enveriste qe del si fandi spathi per te mbrojtur kriminelein e Enverit, Gramoz Ruci, qe eshte edhe Koka e Mafies qe po mban peng Vatanin ketu e 28 vjet pas renies se Murit te Berlinit,

  PO ME TREGO O BOLE ENVERISTE NJE KRYETAR KUVENDI NE BOTEN DEMOKRATIKE QE TE KETE QENE MINISTER I DIKTATORIT DHE QE KA VRARE NJEREZ TE PAFAJSHEM ME DOREN E VET?

  Po kryeminister qe e ka babane nje kriminel komunist qe ka firmosur varjen ne litar te disidenteve ne 1988 a gjen ti nje shembelltyre te Edi Rames, he mo BOLE fanatike kush shpif tani?

  Po zevendesin e Merkelit ne Gjermani a e degjove se cfare deklarate ka bere per hetuesin e Enverit dhe Ministrin e Edvinit, Fatmir Xhafa, ne se ke degjuar o BOLE fanatike ja ta kujton intelektuali. Kirchbaum deklaroi se nje Minister qe e ka vellane te implikuar ne aferat e droges duhet te jape menjehere doreheqjen, ndyshe Shqypnia do ta shikoje me dylbi komuniste BE.

  prandaj:

  Beji te fala Fatos Naonos qe vodhi si i papare ndihmat italiane per femijet e vobekte dhe tani po shijon jeten me lekat qe ka vjedhur si pasanik komunist ne Vjene per shtate pale qefe.

  HE MO BOLE KAQE GJE A MUND TA KUPTOSH TI?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*