Rusi 2018, këto janë 26 kombëtaret e kualifikuara

November 11, 2017 22:24

Rusi 2018, këto janë 26 kombëtaret e kualifikuara

Nga Azia deri tani janë kualifikuar Irani, Japonia, Korea e Jugut dhe Arabia Saudite.

Ndërkohë Australia si pjesë e këtij kontinenti në eliminatore do të diskutojë një biletë për në Rusi 2018 me Hondurasin. Ndeshja e parë në fushën e këtij të fundit ka dalë 0-0.

Në Evropë janë 10 ekipe të sigurta në botëror dhe tetë të tjera të cilat do të luajnë për katër vende. Belgjikë, Francë, Islandë, Portugali, Serbi, Angli, Gjermani, Rusi, Spanjë, Poloni kanë prerë tashmë biletën.

Nga një vend do të fitojnë edhe fituesit e çifteve Irlandë e Veriut- Zvicër (0-1 ndeshja e parë); Kroaci- Greqi (4-1 ndeshja e parë); Suedi- Itali (1-0) ndeshja e parë dhe fituesi i Danimarkë- Irlandë.

Në Amerikën e Veriut ku përfshihet dhe ajo Qendrore dhe Karaibeve deri tani e kanë siguruar kualifikimin Kosta Rika, Panamaja dhe Meksika. Në luftë për një biletë është edhe Hondurasi që luan në play – off përballë Australisë.

Në zonën e Oqeanisë në play – off luan Zelada e Re e cila ndeshet me të pestën e Amerikës Latine, Perunë dhe takimi i parë ka përfunduar 0-0.

Ndërsa në Amerikën Latine e kanë siguruar tashmë kualifikimin Brazili, Argjentina, Kolumbia dhe Uruguai.

Afrika 4 të kualifikuara nga 5 gjithsej

Egjipt

Nigeri

Senegal

Tunizi

Maroku

Azia 4 të kualifikuara nga 4.5

Iran

Japoni

Korea e Jugut

Arabia Saudite

Europa 10 të kualifikuara nga 14

Belgjikë

Francë

Islandë

Portugali

Serbi

Angli

Gjermani

Rusi

Spanjë

Poloni

Amerika e Veriut 3 skuadra të kualifikuara nga 3.5

Kosta Rika

Panama

Meksikë

Oqenia 0 skuadra të kualifikuara nga 0.5

* Zelanda e Re luan në play off me Perunë

 

Amerika e Jugut 4 skuadra të kualifikuara nga 4.5

Brazil

Argjentinë

Kolumbi

Uruguai

November 11, 2017 22:24
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*