Rusi, Putin do të garojë sërish për President

December 7, 2017 13:18

Rusi, Putin do të garojë sërish për President

Presidenti rus, Vladimir Putin ka deklaruar se do të kërkojë një tjetër mandat presidencial në zgjedhjet e vitit tjetër.

Këtë deklaratë Putin e bëri gjatë fjalimit të tij në një fabrikë makinash në qytetin Volga. “Do të shpall kandidaturën për postin e presidentit të federatës ruse”, është shprehur ai.

Putin është në pushtet që në vitin 2000 ku ka shërbyer si Kryeministër dhe President i Federatës Ruse. Nëse ai do të fitojë në zgjedhjet e marsit ai do të qëndrojë në pushtet deri në vitin 2024.

Gazetarja televizive Ksenia Sobchak ka deklaruar se do të hedh kandidaturën e saj për presidente, por sondazhet e opinionit sugjerojnë se Putin do të fitojë sërish.

Ndërkohë lideri i opozitës ruse, Alexei Navalny është ndaluar zyrtarisht pasi është shpallur fajtor për akuzën e përvetësimit, akuzë për të cilën ai pretendon se është e motivuar politikisht.

Putini është një figurë popullore në Rusi, ku janë të shumtë ata që e shohin si një lider të fortë, nga ana tjetër kritikët e tij e akuzojnë atë për korrupsion dhe aneksim të paligjshëm të Krimesë, veprim i cili ka çuar në sanksione ndërkombëtare.

December 7, 2017 13:18
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*