Rusia dërgon “S-300” në Siri, SHBA i kundërpërgjigjet me “F-22”

October 4, 2018 17:49

Rusia dërgon “S-300” në Siri, SHBA i kundërpërgjigjet me “F-22”

Si përgjigje ndaj dërgesës së komplekseve raketore ruse “S-300” në Siri, SHBA në operacionet atje do të përdorë gjuetarë “F-22”, shkruan sot “Rosijskaja gazeta”.

Sipas gazetës, Uashingtoni mund ta ripërtërijë përdorimin e “F-22” dhe supersonikut “F-16 Si Xhej” në Siri.

“Rosijskaja gazeta” kujton se ministri rus i Mbrojtjes, Sergej Shojgu, dje i ka dorëzuar raport presidentit Vlladimir Putin për përfundim të dërgesave të sistemit “S-300” për Sirinë – gjithsej 47 njësi teknikë, midis të cilëve lokatorë, vegla për menaxhim dhe katër rampa të lansuara.

v.l/ Dita

October 4, 2018 17:49
Komento

1 Koment

  1. boss October 4, 22:59

    Do ta haj koken e Karit amerika

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim