Moska, sërish krah Beogradit: Tirana e Prishtina po na provokojnë

July 8, 2019 23:51

Moska, sërish krah Beogradit: Tirana e Prishtina po na provokojnë

Pas nënshkrimit të marrëveshjes mes Shqipërisë dhe Kosovës për bashkimin e misioneve diplomatike, përveç Serbisë, ka reaguar edhe Rusia.

Në një deklaratë të cituar nga agjenci TASS, në lidhje me këtë marrëveshje ministria e Jashtme e Rusisë thekson se “hapat provokues nga Tirana dhe Prishtina, të cilat janë në përputhje me konceptin e ‘Shqipërisë së Madhe’, shkaktojnë shqetësim serioz.”

Në vijim, thuhet: “Ne dëshirojmë të theksojmë se Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian preferojnë të mos reagojnë ndaj lëvizjeve të tilla shkatërruese, duke inkurajuar në të vërtetë mendimin e ‘Shqipërisë së Madhe’ që është e dëmshme për rajonin”.

Kujtojmë që, Rusia ka reaguar dhe më herët kundër bashkëpunimeve të Shqipërisë me Kosovën, duke dalë hapur në mbrotje të qëndrimeve të Serbisë.

Në marrëveshjen e nënshkruar më 2 korrik, Shqipëria dhe Kosova do të përfaqësohen me ambasada të përbashkëta në vende të ndryshme të botës.

Në këtë marrëveshje sqarohet se Republika e Shqipërisë merr detyrime konkrete në prezantim, mbrojtje dhe afirmim të qëndrimeve politike të Republikës së Kosovës në të gjitha rastet ku pjesëmarrja e kësaj të fundit është e pamundur për shkaqe objektive.

Marrëveshja inicion ngritjen e “Fondit të Përbashkët për Menaxhimin, Ngritjen dhe Zhvillimin e Ambasadave, Misioneve dhe Konsullatave” me qëllim krijimin e hapësirave për përdorim të përbashkët nga dy vendet.

e.ll./dita

July 8, 2019 23:51
Komento

5 Komente

 1. Populli July 9, 02:59

  Po mire. Per vec Serbise, Rusise, qe dihen qe jane armiq te perjetshem, ne kemi edhe Saliun, Bashen, Moniken, dhe Meten qe jane po ne kamp me slavo Ruset e lindjes.

  Reply to this comment
  • Sulo July 9, 23:15

   Ja foli edhe nje skllav muzhik i pushtetit, bythelepires i ramutit qe sikur enveri te ngrihet nga varri eshte gati te rreshtohet dhe te bertase parti – enver. Ptuu fare e keqe muzhike bolshevike ju e sollet rusin dhe serbin ne shqiperi

   Reply to this comment
 2. Shqiperia Etnike July 9, 07:45

  Gjermania e madhe nuk ishte e demshe se paguan. Ska frike njeri nga Shqiperia etnike e as duhet te kete. Nje komb nje popull.

  Reply to this comment
 3. Arben July 9, 09:10

  Muzhiket prapa uraleve, nuk kane vend ne ballkan

  Reply to this comment
 4. am July 9, 09:22

  Shqiperia e madhe eshte gjithmone me e vogel se serbia apo se greqia. E cfare e madhe qeka shqiperia kur ne siperfaqe e banore eshte nga vendet me te vogla ne bote. Na henkshi trapin!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*