Skica që tregon çfarë i bëri vetes 2 vjet para vetëvrasjes një nga artistët më të mëdhenj të njerëzimit

November 15, 2018 01:56

Skica që tregon çfarë i bëri vetes 2 vjet para vetëvrasjes një nga artistët më të mëdhenj të njerëzimit

Natën e 23 dhjetorit 1888, në Arles, Vincent Van Gogh preu njërin vesh me brisk.

E mbështolli në një copë gazetë dhe ja dha një gruaje, ndoshta një prostitute. Ishte një gjest mërzie dhe përçmimi, pasojë e një zënke me mikun e tij piktor Paul Gauguin?

Përgjatë viteve teoritë kanë qenë nga më të ndryshmet. Por një gjë nuk ka ndryshuar, është menduar gjithnjë që prerja kishte qenë një gjë e vogël, bëhej fjalë vetëm për një copë të vogël të veshit të majtë.

 

Skica e bërë në 1930 nga Félix Rey, mjeku qe kuroi Van Goghun

Një dokument i ri hedh dritë për këtë fakt dhe në të vërtetë behej fjalë për një plagë shumë më të madhe, piktori kishte prerë të gjithë veshin.

Një gjest i dhunshëm, që parapriu vetëvrasjen 2 vjet më vonë.

Në skicë, e cila mban datën 18 gusht 1930, shihet qartë prerja e gjithë veshit. Skica është ekspozuar në muzeun e Van Goghut në Amsterdam.

b.m/dita

November 15, 2018 01:56
Komento

1 Koment

  1. Kola November 15, 13:35

    Nje nga artistet me te medhenj te njerezimit!!! Avash, avash. Eshte piktor, nje piktor i zakonshem peisazhi. Lajm nul.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*