Sa gënjejnë ato gore, kokat e Shtëpisë Qendrore!

February 13, 2018 12:53

Sa gënjejnë ato gore, kokat e Shtëpisë Qendrore!

Foli Luli për Ermalin,
që fitoi festivalin,
foli Luli lemeria,
sikur qe fitore e tija!

Gati sa s’tha Lulëzimi:
“Ermal Meta është i imi!”,
o Lulash të rëntë pika,
të ka çkrehur politika!

Se tani dhe me muzikë,
kërkon të bëjë politikë,
çmim’ i parë i Italisë,
një shuplakë ndaj qeverisë!

Ndaj qeverisë së Tiranës,
direkt kundër Edi Ramës,
vulën i vuri Lulashi,
pastaj doli Bylyk-bashi!

“Rama ka bërë kijametin,
grekut i ka shitur detin!”,
Bylyk-bash e Bylyk-bash,
pse gënjen more qelbash?!

Pse pickon porsi mushkonja,
marrëveshje nuk ka akoma,
po me sa kemi dëgjuar,
Rama-detin ka shpëtuar!

Prapë ja ktheu Shqipërisë,
ç’i fali Sala Greqisë,
ktheu Rama dhe Bushati,
miljet që fali veshgjati!

Pse gënjen ky i pacipë,
pse e bën sheqerin kripë,
s’ju dha gjë Greqisë gjitone,
po ky leh e leh si kone!

Mbasi Bylyku e ndezi,
doli në ekran Malltezi,
foli dhëndri i të marrit,
për ujëvarat e Skraparit!

Ky qé iku nëpër vapë,
tek Luli u kthye prapë,
po më kot është karikuar,
se HEC-et janë anuluar!

Jo se doli ky kolosi,
po nuk kish firmosur Klosi,
dhe pa lejen e Mjedisit,
s’ndërtohet-o yll i fisit!

Pastaj doli Alibeu,
tamam si pusetë shpërtheu,
si pusetë dhe këtë herë,
nga ato që bien erë!

Si të gjithë buzë Lanës,
dhe ky ju sul Edi Ramës,
tha-se qenka në pushtet,
shtatëdhjetë e kusur vjet!

Dëgjova për gjysëm ore,
se si folën katër gore,
të pacipë e gënjeshtarë,
dhe s’e kanë për herë të parë!

A.DUKA

February 13, 2018 12:53
Komento

21 Komente

 1. vjola February 13, 13:19

  Ja u ke qendisur zullumqareve te Shqiperise . Vetingu per cdo gje te vjedhur , te shkaterruar dhe sekuestro deri me nje nga tere kjo klase politike .

  Reply to this comment
 2. Izeti February 13, 16:26

  ,Z,Duka ,,,,,,,fantastik si gjithmone,,,,,,,,,,,,,faleminderi ,,,,,,respekte,,,,,,

  Reply to this comment
 3. x+2 February 13, 16:28

  Prisni çfar do çpik censëra,
  Tartufi a info vëra…
  keta jane shkuar gores
  Jane pjell’ e novojtores…
  jane pjella e salehut
  dhe te lulit, maj’ plehut

  Reply to this comment
  • Tartufi February 13, 19:44

   Jo mor jo, plus me 2 shin
   kot e ke ti me gjirizin.

   Ha e ha sa te ngopesh
   ti me pelon do loqosesh.

   Pelo hajvani hiq dore pas bythes se dikujt tjeter,se bhesh qesharak.

   Reply to this comment
   • x+2 February 13, 20:36

    Prap jam me mire se ti,qe fshihesh pas 11 bythesh,(link),
    Moj ver 100 vjeçare dikur tani uthull tharture

    Reply to this comment
    • T. Topi February 14, 08:08

     Se x me dyshkë-zezën,
     Apo xing me erë-mutin,
     Ësht’ pelo-turizdromsi,
     Karuc që bën të squtin !

     Reply to this comment
     • shqipe February 14, 10:40

      Tope,a me plaç buzen,
      zgjidhe vet nje degë rrapi!
      me dore tende hidh trkuzen.
      Per ty kujt s’i plas trapi…
      Ti s’ben me as per te tut,
      O, i tëri top me m…

      O more,vellai “Infos”,
      I “Tartufit ,po se po…
      Si tri kemb’ te pirostise,
      oro lo- toro lo….
      Kjo do mbetet jeta juaj.
      kini shkuar ne te sëmës…

      Une jam shqipja,qe nuk luaj,
      u kam ne thëmbër te këmbes.

  • anticensurë25642654 February 14, 09:47

   o ty robt ku i ke!
   kërpudhë ditore në shkretëtirën e tradhëtisë!!ndyrësirë që dhe me pseudonim nuk ke burrërinë të mbash të njëjtin pseudonim!!gjithnjë me pseudonim tjetër!!
   “Kotzias: Shqipëria të heqë emrin Çamëri nga tekstet shkollore”
   lexoje si ti dhe ky ndyrësira që shkruan në vargje,ky haleja i labovës që dreri dje na u hoq patriot i madh!!që për një operacion,për të jetuar dhe nja dy ditë më tepër,po vetmbulohet me bajga,pë nja dy ditë më tepër jetë,po tradhëton jo vetëm tërë atë që ka thënë deri dje,por dhe betimin ushtarak që ka bërë,por dhe besimin dhe patriotizmin e prindërve të tij,e të parëve të tij!!
   ky hale që ndoshta ka për fat të keq mbiemrin duka,ka përveshur mëngët për të ngrënë çorbën e tradhëtisë!
   dhe kur pale?!?!?
   pikërisht në fund të jetës së tij!!
   pthu qën tradhëtar!!
   ps:ti bir kurve,”x+2,je i kënaqur për “çpikjen” time??
   që ta dish mirë,ta kujtosh nëse nuk je rracë tradhëtari,para se të përballesh me armikun(gërkun në këtë rast),duhet të pastrosh veten nga besprerësit,nga gjarprinjt që ke në gji!!duhet të pastrosh tradhëtinë që ke brënda!!tradhëtar duka është shumë shumë më i rrezikshëm se gërku!ndryshe nga gërku,ai të vret pas shpine!!

   Reply to this comment
   • shqipe February 14, 12:31

    O ti,jo robte tu,por ty.
    ty, qe mban nje mullar me linke,qe veç helmojn e nxijne kete faqe te bardhe te blogut te Benit te madherishe ti gjoja anticensur,apo,info,apo tartufe,apo, T.Topi, apo,apo apo… se s’kam kohe te t’i paraqes ketu mullarin tend te linkeve… Por une do zgjedh ate te parin emer,jo link tendin, Veronika,ish krietaren e nje shoqate fantazem te te perndjekurve politike. Ku ti vera ishe dhe n/krietare,vet dhe sekretare,madje ti vet ishje dhe elektorati…. Hahahaaa,sa karnaval qe je moj mikesha ime, qe do t’më besh robt e mi, paçka se s’ke allate,por feçke…Kaq. tani sa per tradhetin time dhe te Benit me Grekun,po te them moj “patriote”,qe ne jemi popull.qe problemet u’a kemi lenur atyre qe zgjodhem me vote dy legjistatura. Ata jane perfaqsia,qe dine se ç’bejne dhe qe po ja dalin mire madje… Ti s’ke as sy,as vesh,as mendja te gjykosh se ke vajt ne te satëmen e djeshme…Kaq dhe ik pirdhu se me je bere si ai Maçi qe dogji dikur fshatin e tij…

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 February 14, 17:01

     qipe moj debile

     pëse nuk komneton tek ajo që kam shkruar për ty??në komnetin tënd as të kam shkërdhyer ty e jo më robt e tu!!përse ti do me më shkërdhy mu??
     të pjerdhça trutë,moj koqja e idiotes,pseudonimi tim është vetëm një,moj hale e qelbur partiake!!
     po na shitet shqipëria moj qepe idiotja,dhe ben tradhëtar duka po e mbron tradhëtinë!!
     ty skam çtë të them se askush nuk të pjerdh se me një copë pseudonimi je,por për dukën,tradhëtarin nga labova,e lexojnë dhe e besojnë shumë!!
     he çna mbytën budallenjt dhe mbështetësit e tradhëtisë!!
     a thu mi qipe të dalë pas nja 70 vjetësh një bujar nishan që tju dekorojë?
     dhe ata që dekoroi ai nuk është se ishin antishqiptarë,jo ata ishin vetëm copa mishi që ndoqën tradhëtarët pas!!
     ja njëlloj si puna tënde që ndjek tradhëtar dukën!!

     Reply to this comment
   • T. Topi February 14, 12:47

    Buzkat “shgjibe” të kanë plasur,
    Nga që shum’ të kruhet suma,
    Në se do që të shërohen,
    Duhen lyer me tulluma !

    Me tulluma a me glasë,
    Kjo aspak nuk ka rëndësi,
    Buzkat buçe kur t’i lyesh,
    Pall si ty s’do jetë njeri !

    Reply to this comment
 4. Mark .U.K February 13, 17:05

  Po beje je poezi o spiuni komunizmit,sot servil qe ilepihesh ish shefave tu.

  Reply to this comment
  • shqipe February 13, 17:54

   Omore Mark uk,
   qe per dita ha veç m…

   Uk, a te marte lumi
   Nga te gjithe,ke mbetur llumi
   Ti je shume i prapambetur
   Je si nje leck’ e hedhur
   S’ta them une,t’a thone te gjithe
   Leter,qe s’ben’ as per by…

   Reply to this comment
   • korçari February 14, 09:02

    O shqipe je fix fare per debilin Mark UKUN

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 14, 09:53

    qipe moj idiote!!
    që morki është copë mishi,e dimë të gjithë,por që dhe ti si ndahesh,hap pas hapi,këtë po e shohim çdo ditë dhe më shumë!!
    të plaçin sitë moj debile,po na tradhëtojnë,po na shesin njerzit tanë,dhe një ndër ta është dhe ky ndyrësira e labovës!!

    Reply to this comment
    • T. Topi February 14, 13:08

     Per nga niveli i idiotllëkut,
     Asnjeri s’ja kalon korqarit,
     Prapa tij në rang të dytë,
     Vjen nga pas ky mroklla carit !

     Reply to this comment
 5. 01 vlora February 13, 19:25

  Shume bukur shqipe komentet I sakt per Mut U.K

  Reply to this comment
 6. MH February 13, 20:39

  Mos iu kunderviheni Mark uk-t.Edhe kur ishte ne vatan pak fjalor te shqiper dinte.Tashti ne emigracion i ka ngelur vetem fjala nise e sose nga i gjithe fjalori vetem fjala spiun.
  Ne mos me besofshi.Lexoni komentin vetem me nji rresht nese ka ndonji fjale tjeter vec asaj spiun qe ta shkruaj taman shqip.

  Reply to this comment
 7. Tepelena February 14, 02:30

  Je I madh . Te urojme vetem shendet

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 15, 08:18

   o tepelenë
   mos harro se me këtë të qënurit të madh të ben dukës,tepelena tënde ka për të qënë më parë se lumi tim i vlorës brënda kufiri gërk!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*