Sa ishte pasuria e Nexhmije Hoxhës?

March 5, 2020 23:10

Sa ishte pasuria e Nexhmije Hoxhës?

Nga Skerdilajd Zaimi

 

Në datën 2 mars të këtij viti, gazeta “The Guardian” publikonte nën autorësi të Ian Thompson një nekrologji të Nexhmije Hoxhës.

Zoti Thompson deklaron se e ka intervistuar zonjën Hoxha dhe në përshkrimin e vet nuk kursen epitetet e zakonshme si staliniste, mizore etj. Problemi me këtë lloj nekrologjie edhe në media që quhen prestigjoze është subjektiviteti.

P.sh z. Thompson shkruan se zonja Hoxha si vajzë e shkolluar e prezantoi Enver Hoxhën me letërsinë e shekullit të 20-të, apo se në vitet e fundit të regjimit, “thuhet se” Nexhmije Hoxha organizoi një sërë arrestimesh, pasi Hoxha ishte paaftësuar.

Cilat janë provat për këto që shkruhen? Asgjë. Autori përdor “thuhet se”.

Nekrologjia nuk është disertacion shkencor, por nuk pse të jetë edhe hapësirë spekullimi.

Ndoshta aspekti më kurioz i asaj që shkruan z. Thompson është ajo për pasurinë e familjes së Enver Hoxhës:

Ndërsa shqiptarët e zakonshëm vuanin nga uria në vendin më të varfër të Europës, ajo dhe Enveri thuhet se merrnin furnizim sallame italianë, verëra franceze, cigare perëndimore dhe shërbimet e mjekëve francezë. Besohej se ata kishin  një numër shtëpish, sikurse 25 frigoriferë, 28 televizorë me ngjyra dhe 19 linja telefonike. “Gazeta Shqiptare” raportonte në vitin 1993 se Nexhmija dhe burri i saj kishin shpenzuar një total prej 15 milionë dollarësh fonde në 50 vjet

Kështu thuhet. Edhe nga gazeta shumë e besueshme “shqiptare”. Ky pasazh paraqet disa probleme serioze besueshmërie.

Duke prekur çështjen e ushqimeve duhet thënë se ai injoron faktin themelor p.sh se Enver Hoxha që nga viti 1947 u diagnostikua me diabet. Dhe si sëmundje degjenaritve që është ai mbahet nën kontroll me dietë. Uria e përgjithshme shqiptare ishte një dukuri që u bë e pranishme në masë pas ndarjes nga Kina kur prova ekonomike e vendit ishte serioze.

Sa për 25 frigoriferët dhe 28 televizorët, kjo është diçka që ha diskutim, pasi në vilën e Enver Hoxhës në Bllok është pak e vështirë të organizosh kaq shumë aparate elektroshtëpiake që të kenë edhe funksion.

Por ja që një gjë e tillë thuhet dhe z. Thompson e ka kuriozitetin ndoshta ves të veshëve jo cilësi të mendjes.

Sa për numrin e shtëpive ndoshta është fjala për shtëpitë e udhëheqjes që në fakt ishin dhe janë shtetërore.

Edhe më problematike është shifra 15 milionë euro kur merr parasysh qoftë natyrën e disiplinuar të asaj elite politike, ashtu edhe faktin domethënës se pas vitit 1961 Enver Hoxha nuk udhëtoi jashtë vendit.

Mundet që këto të jenë edhe të vërteta, por ato duhen provuar. Parashtrimi pasuror në një nekrologji të tillë kontekstualizohet si kontrast i kapshëm i mizorisë dhe ligësisë së dyshes Hoxha – Xhuglini, por këtu kemi një përpjekje të paqëlluar.

Nëse heqim Titon dhe Çausheskun, liderët e Lindjes Komuniste nuk mund t’i akuzosh për jetë luksi si qëllim apo ambicie në vetvete, apo vjedhje të pasurisë publike për përfitime personale. Sigurisht ata jetonin shumë më mirë se pjesa tjetër e popullsisë, por kjo nuk quhet Pasuri. As Pasurim.

Edhe Tito, që e donte luksin, nuk dihet të ketë llogari bankare gjëkundi, kurse Çaushesku është akuzuar se ka patur një pasuri të madhe.

Kjo shpjegon deri diku edhe jetëgjatësinë e atyre sistemeve dhe më e rëndësishmja, faktin se ato imploduan dhe nuk u rrëzuan nga jashtë.

Në rastin e Nexhmije Hoxhës ne kemi një personalitet të Diktaturës Hoxhiste që mbyll vitet e fundit të jetës në një apartament të dorës së tretë në Tiranë. Pyetja që lind është: ku janë paratë e vjedhura? Ku është kjo pasuri e pretenduar se është vjedhur?

Zoti Thompson si anglez që është në këtë pikë mund të ndihmojë duke sqaruar p.sh nëse për 25 frigoriferët dhe 28 televizorët është zhvilluar ndonjë ankand, pasi për shtëpitë e shumta nuk kemi ndonjë të dhënë deri më tani.

Ne si shqiptarë nga ana tjetër mund ta ndihmojmë fashitjen e kësaj teme që zgjat në mënyrë të pakuptimtë me dekada, ose duke hetuar njëherë e mirë, ose duke e përfshirë në amnistinë e re të propozuar nga z. Rama. Fundja kjo është pasuria jonë, produkt i abuzimit, jo produkt i krimit. Dhe zoti Rama në fakt këtë po legalizon.

Sa për përrallat anglisht për Nexhmijen ato për fat të keq janë më pak tërheqëse sesa kryepërralla e këtyre viteve për Shqipërinë: Bunkerët dhe Krimi.

Do të ishim të gjithë të shpërblyer nëse dikush do shkruante diçka realiste për atë kohë, sepse përtej krimit politik, duhet thënë se Diktaturat janë shfaqje politike racionale. Ose që e racionalizojnë krimin. Ndaj nevoja për t’i kuptuar është e madhe. Por deri atëherë le të vazhdojmë të argëtohemi me thashethemet e Tiranës që gjejnë vend në mediat prestigjoze.

 

*****

Skerdilajd Zaimi është redaktor i faqes ResPublica. Titulli është i redaksisë. Shkrimi i The Guardian mund të lexohet duke klikuar KËTU

 

March 5, 2020 23:10
Komento

64 Komente

 1. Buda satëme March 5, 23:37

  Shurraqët e Enverit miliarder në Lalz.

  Pa Enverin do ishin me lopë në Vicidol.

  Argita me Zenin do kruanin morrat në kokë sot numërojnë Rejnxhat para vilës.

  Ah Enver cfarë le pas

  Reply to this comment
 2. gjermani i fundit March 5, 23:57

  Thuhet se… Dmth e thote “nastradini”, pejkameri, shba-be, intelektuali, etj, qe Enveri pinte gjak foshnjash. Tere materniteti punonte si frigorifer, keshtu qe I kishte atje 280 frigorifere. Televizoret i mbanin poshte krevateve, kishin nja 300. Jo 300. Po sa? 400. Po pse 400? Po sa? 600. Kurse floririn e cuan ne Zvicer. Thone se è kishte me te thene Xhon Megou. Po sa flori ishte? Nje avion. Pse 1? Po sa? Dy. Paaak 2 ore trim. Po sa? Nje skuadrilje te pakten. Po pse nje skuadrilje? Po sa? 1 aeroplanmbajtese, qe ta rrumbullakosim.

  Reply to this comment
 3. Adih March 6, 00:34

  Ti aty lart mos fol me ironi .Nuk behet fjale per frigorifere apo televizore ,por per para qe i kane vendosur me njerez te trete private ne disa vende te botes.
  Mesoje nga une e kam degjuar ne nje radio ne gjermanisht rastesisht ne 89 , Ramiz Alia ,vetem per familjen e tij ,e natyrisht edhe per vehten e tij vetem ne vitin 1988 ka blere ne Wiene te Austrise 200 mije dollare Ilace ,po ne France e ne Gjermani ??,prandaj haroi ironite e aroplanbajtjes ??Mos e ha sapunin o i mjere per djath.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 6, 08:14

   o adih
   je komplet ajo që thotë moni me ironi!!
   sidomos me atë aropalnmbajtësen me flori që çuan në zvicrën pa det!!
   aman o të keqen!!
   a nuk lexon dhe sot,që ka mbaruar lufta e ftohtë e kanë filluar shumë të nxehta me gënjeshtra,se e jëma e zeqos barazohet me ajnshtajnin pa zbritur nga thana fare??
   ramizi vetëm për vete 200 mijë dolar,atëherë pas rënjes së tij duhet të kishte vdekur brënda ditës!!
   aman o adih,mos e ul veten kaq shumë!!
   unë nexhmijen e dënoja për gabimet që ka bërë gjat 45 viteve të pushtetit,e dënoja për fajet që ka bërë për 45 vitet e pushtetit,por pas vdekjes e urrej sepse ajo grua nuk pati as më të voglën brrerje ndërgjegjeje për atë që bëri gjat 45 viteve të sudimit të saj!!
   e urrej sepse megjithëse rrojti gati 30 vjet pas rënjes së diktaturës ajo nuk tregoi as më të voglën empati për ata njerëz që ajo vrau,torturoi,interrnoi,persekutoi,përfshi ata që e ngritën dhe mbajtën në sundim për 45 vjet!!
   urrej atë grua ANTINJERI që vetëm ndjenja njerzore nuk pati në qënjen e saj!!
   pasuria?!
   edhe miliarda të kishte pasur!?
   nuk do të më bënte përshtypje,po të ishte e kundërta e asaj që vdiq para një jave!!

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit March 6, 21:33

    Ceno, per urren ti? Nuk e di qe urrejtjaveshte si uthulla, grryen enen e vet. 200 mije$ ben gjithe farmacia me gjithe farmacista, thote Dihu qe paska blere ilace. Se e tha radioja gjermanisht. Ceno, une shkoj Nje here ne jave ne Nje pazar gjerash te perdorura.ka libra, artikuj te ndryshem, antikuare. Parate ad mblidhen jepen per benedicente, prandaj duhet te blesh dicka per njerezillek.eshte akoma Nje TV Siemens i viteve 70, fiks si lura i urtv Durresit. E shikoj gjithmone, po’ s’kam vend ku mbaj. Ceshtja eshte keshtu Ceno; ata ishin te indoktrinuar. Dogmatike, por kishin parime. Nuk e benin per para, dhe as per pazare. E dinin mire qe ishim te varfer, por s’mund te thoshin Rrofte varferia! Mesa po lexoj keto dite, qenka nje projekt per ndarjen e Kosoves, Trepcen dose shfrytezoje Amerika me Rusine per 99vjet.Hajde thuaju superfuqive jo. Vlen miliarda Trepce, por pas 99 vjetesh kur ta marrin kosovaret as pleshtat s’do kene ngelur. Te tera te keqijat i beri Enveri, por maces me luge ne brez ia vuri kufine tek thana. Me duket se do na sjellin mia 30 Mije refugjate. S’Edi-u i madh i Ballkanit po’ thote andeje-kendej se pune ka plot, por mungojne profesionistet. Ja pra, pasi na dhane 1miliard, gjynah tu themi jo per refugjatet. Thashe une, c’ne Franca kaq bujare! Kurse Enverit duhej ti merrnin leje. Qepar ne makine tha njeri qe kishte degjuar se kete vit do ndodhte nje gje e madhe. Duke filluar ad nga kikiriku i kendesit e gjer tek Brimat e zeza.Hajde t’a pergenjeshtrosh po’ deshe.

    Reply to this comment
 4. demo March 6, 01:00

  Une nuk besoj as Nekrologjine e Montanellit,as nekrologjine e z.Thompson.
  Mqs duhet ti besojme,do t`i besojme te dyja,sepse ngjajne si dy pika uji. Asnje nga autoret nuk e njeh subjektin.
  Nekrologjite jane pjelle e fantazise dhe thashethemnakjes.
  Une me mire besoj Liljanen,qe eshte e brendshme dhe ka jetuar me subjektin.
  Po meqe Liljana eshte e semure,besoj te birin,sa te besoj boten,qe nuk e ka njohur.

  Reply to this comment
  • lexuesi March 7, 12:44

   sepse ngjajne si dy pika uji? Eh jo, analiza qe ka lene Montanelli eshte nje pike margaritari gazetarie, ndersa ajo qe ka shkruar z.Thompson eshte si nje pike MUTI qe fluturon e bie ne koken e tij …

   Reply to this comment
 5. Lili March 6, 02:52

  Shikoni pasurine ´e trasheguar’ nga mama te arben bores ne svicer e france. Google arben bora emeri i ri te djalit te Ramiz Alise ne France edhe shkoni ne faqen zyrtare te shoqerive franceze te keni ´trashegimin millionash’ sot te investuara ne patundshmeri ne France.

  Reply to this comment
 6. Lili March 6, 03:09

  Sa per sviceren: ka kane kaluar paret e shqiperise te ´falur’ nga mama djalit te R qe miz Alise Arben Bora

  Reply to this comment
 7. pap March 6, 03:31

  Bashkeatdhetare te dashur, fajin nuk na e ka as Thompsuma, as te tjeret qe m ushin faqet dhe ekranet me lloj-lloj cmendurish. Fajin e kemi vete ne shqiptaret, ne pergjithesi. Ne me sa duket nuk kemi pasur, nuk kemi dhe, me gjas, nuk do te kemi shtylle kurrizore. ne duhet te kemi koka te mbushur me vitamin M…. Thompsumat dhe kategoria e tij ate pune kane te shesin brockulla dhe me te te mbulojne nevojat jetesore. Pupupu c’po na degjojne veshet dhe shohin syte!!!!! Po kaq te pa vlere paskeni qene???!!! Zot beje mire!!!!!!!

  Reply to this comment
  • shabani March 6, 10:50

   Ka udhehequr me marioneta Shqiperine keto 29 vjet ajo Nexhmija miliardat i kane ne emra te tjere njerez te besuar te sigurimit,Sulo Gradeci e ka organizuar ne menyre perfekte skemen e cila do te bjere tani nga goditja e amerikaneve

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 March 6, 11:15

    gjeni ka qënë sulua!!
    bile ka qënë sulua ai që ka drejtuar shqipërinë,as enveri e as mehmeti!!
    SULUA E VETËM SULUA!!
    gines duhet të ishte!!
    pas nja dyqind vjetësh do të hapen arkivat e vatikanit dhe ke për të parë se çfar ka për sillon!!
    ka zëra që thonë se sillua e solli në pushtet si kenedin dhe hrushovin!!bile ai e bëri kombinacionin me raketat ruse në kubë vetëm e vetëm që ti rriste vlerat kenedit!!
    ka thënje të tjera që thonë se sillua ka qënë pas abdyl frashërit në lidhjen e prizërenit!!abdyli ishte vetëm si figurë!ismail vlora gjithashtu!!sillua i dha flamurin dhe i th aku ta vendoste!bile sillua solli në politik dhe like floririn!!
    thonë,nuk jam i sigurtë,se dhe ai ka shkuar në argjentinë të takojë shokun e tij të vjetër,dolfin e gjermanisë!!atje janë të dy gjallë dhe luajnë yç me napoleonin dhe robrspjerin!!

    Reply to this comment
    • lexuesi March 7, 12:50

     Coronavirusin e kishte lene Sulua ne nje kasaforte e cila ishte fshehur ne tunelet e Kerrabes sebashku me florine, te gjithe e dime se kush e vodhi florine, pra ai, Likja para nja tre miuajsh ka hapur edhe kete kasaforte nga e cila doli virusi … gjithshka Sulo e kishte parashikuar …

     Reply to this comment
 8. xxx March 6, 04:27

  lexova artikurllin e Guardianit ku foto klasike e Nexhmijes se re komentohej si pionierja e re Nexhmije

  Britaniket ishin nga me hostilet e armiqesoret e regjimit asokohe s’ka per tu habitur me shpifjet e qendisura ne mediat e tyre.

  Enver Hoxha luftoi per shtet te pavarur me politike te ndershme e te pavarur, nga hyqmi i pisave kapitalisto-kolonizatore britanike te mesuar mbikqyrjen e kolonive neper bote

  me trump kapitalizmi eger ka marre gaz dhe per shpifjet marshi cohet ne fund.

  Reply to this comment
  • PSE ? March 6, 17:29

   Vete englezet e kane thene disa here me gojen e tyre qe,
   ” Ne qofte se amerikanet nuk i donte Enver Hoxha , englezet i urrente ” . S`mund te pritet gje tjeter prej tyre ?

   Reply to this comment
 9. mirel March 6, 06:07

  Do i kete dhuruar ndonje Obodin Ramuti ketij

  Reply to this comment
 10. Fiqua March 6, 10:47

  Ky fare zoti Thompson mund te jete i sponsorizuar nga dikush qe perrallise keshtu. Elita politike e kohes se socializmit (jo e komunizmit, se as qe bere fjale per kete) mund te akuzohet per shume gjera, por kurresesi per shpenzime luksi. U be nje gjyq me fryme kriminale kunder Nexhmije Hoxhes dhe nuk iu gjet asgje, veçse disa shpenzime kafeje te bera me rastin e vdekjes se Enverit.Thompsonët dhe sorollopi i ketij qe sot mund te botojne pa dogane jashte e brenda Shqiperise mund te bejne per vete disa miope apo injorante, por kurresesi njerezit me dy pare mend ne koke. Po te kishte pasuri, sikunder thuhert, Nexhmija nuk mund te rrinte ne nje godine pulash ne Laprake. Sidoqofte, kur gjejne mbeshtetes ne Shqiperi, si Uran Butka, Visar Zhiti e tjere si keta le te shkarravisin. Shqiperia e Berishes se Gjirit te Lalezit sot eshte han pa porta!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 6, 11:19

   po mor fiqo po
   “Sidoqofte, kur gjejne mbeshtetes ne Shqiperi, si Uran Butka, Visar Zhiti e tjere si keta le te shkarravisin. Shqiperia e Berishes se Gjirit te Lalezit”
   por mos harro se bunk kart e muzeume leshi i bëri dobiçi i zogut dhe jo berisha e butka!
   ata lehin por në realitet vepron dobiçi i rilindjes!!
   tepelenën e bëri ai muzeum të “shfarosjes” e jo berisha e butka!!
   çakalli fiqo,çakalli!!
   ai po të bën kërdinë!!
   po ti mos e vraj fare mëndjen!mbaje ujun larg sa të jetë e mundur!!

   Reply to this comment
 11. Baulant Talla March 6, 11:50

  Sa ishte pasuria e Nexhmije Hoxhes? Aty afer asaj pasurise 3000 Euro qe deklaroi Edi Rama.

  Reply to this comment
 12. Adih March 6, 12:13

  anti censure [email protected]………….
  200 mije dollareshin e kam degjuar vete per Ramizin ,dhe nuk e kam zakon te genjej ,jam shokuar vete kur e kam degjuar ne radio .Nje gje mere vesh nga une ,kur do vdes ? ,sa leke do fitoj ,?,si do jete kohe neser ?,cfare bejne ne keto momente femite e mij ,se jam perball tastjeres se kompjuterit e nuk i shikoj ??, te gjitha keto nuk jane ne doren time ,por ne doren time eshte nje gje te mos genjej dhe te jem me karakter ,kjo eshte e vetmmja gje qe kam ne dore .Ju jap te drejte per cfare komentoni mbi gjemat e ledi magbeth mbi shqiptaret ,por mos te genjeje mendja ,qe skane lene para neper bote .Une nuk komentoj kot ,por sa per sot do te thoja ne qe dime dicka , kemi faje vete ,qe nuk dencojme ,me beso nuk komentoj kot ,dhe nuk merem me thashetheme ,se nuk e kam ne edukate.
  Gjithe te mirat

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 6, 15:05

   adih në ato kohë dëgjoja dhe unë radiot e huaja!!
   që nga moska e beogradi e kështu me radhë çfar kapja në shqip!!
   nga më të saktat dhe më dipllomatiket ishte radio moska!!
   tmerrësisht dipllomatike dhe aspak agresive!!
   më agresivja ishte ajo e beogradit!!kuptohet dhe më e pabesushmja!!
   sipas asaj i vinte që në shqipëri kishte aq shumë vrasje dhe uri,sa unë vetë duhet ti shihja dhe vuaja çdo ditë!!adih deri në ’90ën isha i internuar,jo si nexhi tek pularia e tironës!!nuk kisha qumësht dallandyshe por dhe nga urija nuk vuaja!!
   nga këto të tuat,nuk e vë në dyshim që e ke dëgjuar dhe nuk të akuzoj për gënjeshtar,unë kam dëgjuar me tonelata!problemi është se nuk i kam besuar!!
   sa për ramizin dhe 200 mijshen!!
   a thu se i ka blerë me recetë tek famacia dhe në emër të tij??
   nuk ka qënë e mundur të bëheshin në emër të shtetit shqiptar,si gjithnjë dhe ti merte ai në shqipëri,në farmacinë e bllokut??
   mund të më shpjegosh se përse duhej të ishte emri i tij dhe “dhe i familjes” së tij në blerjet e ilaçeve??
   a thu tërë ajo sasi ilaçesh që blihet sot nga rrjeti farmaceutik në shqipëri blihet me emra të përveçëm,apo thjeshtë me emrin e firmës që merret me tregëtinë e tyre me shumicë??
   adih,mua,në 90% të rasteve nuk më gënjen mëndja!!
   ashtu si nuk e lejoj mëndjen të fluturojë në 99% të kohës!!
   adih,ai 9%sh që është në këtë diferencë është thjeshtë gabimi njerzor që mund të më ndodhë!!
   adih lajmet nuk i lexoj,ngjarjet nuk i gjykoj SIPAS DËSHIRËS TIME!
   i lexoj i llogjikoj,por i vë në kandar!!të kuptohemi,kandarin tim!!nëse nuk më mbushin mëndjen!?nuk janë të sakta!!edhe në rastet kur do të më pëlqente të ishin ashtu si thuhen!!
   adih unë nuk shkoj me ëndërrën ose hipotezën “qe skane lene para neper bote”!!
   të garantoj që një mundësi ka!!probabiliteti e pranon një gjë të tillë!por nuk do të thotë se është e vërtetë!!
   po të jap një shëmbull të shpejt!!
   në europianin e fundit shqipëria nuk kishte asnjë shans për të fituar!!e thanë brokerët,por kantona(në mos gabohem) tha një fjalë të bukur!shqipëria merr pjesë dhe nuk mund të thuash pa filluar “nuk ka asnjë shans”!!ai fliste për probabilitetin e fitores së shqipërisë,por jo për mundësinë!!
   nëse do të shkonim me këtë tënden”qe skane lene para neper bote”,atëherë mund të më thuash përse i mbajnë nëpër botë dhe vdesin pa gjë??janë budallenj apooooooooo!?
   çfarë??
   shpresoj të mos sajosh ndonjë ARGUMET,për gëzimin e pasurisë pas vdekjes!!
   adih,”Une nuk komentoj kot ,por sa per sot do te thoja ne qe dime dicka”duke pasur rrespek për komunikimin që kemi pasur bashkë,po ta them me mirsjellje të jashtëzakonshme!!
   PËRSE HESHT???
   nëse nuk ke bythë,si thuhet në popullorçe,ma jep mua mundësinë ti nxjerr të palarat e nexhmijes!!më jep mua mundësinë që faji të mos bier mbi ty që nuk e ke guximin të denoncosh vjedhjen,grabitjen e shtetit tënd,tënden personale!!
   adih
   mos u bëj mbrojtës i hajdutit,kriminelit,duke u arsyetuar se “nuk merem me thashetheme”!!
   nëse nuk merresh me thashetheme,atëherë ti fsheh të vërtetën!!
   nëse nuk thua të vërtetën,për vjedhje të tilla,thua se ke dokumente,pra e vërteton dhe jo thashethem,atëherë je bashkpuntor në krim!!
   adih për mua këto që thua ti nuk dalin jashtë thashethmit dhe mbrojtjes naive të tij!!
   ps:adih e kam thënë dhe herë të tjera!!për mua është 1+1=2,dhe jo 1 i shëmtuar + 1 simpatik = 2 bukurosh!!dëshira dhe arsyeja tek unë janë të ndara nga njëra tjetra,nuk flënë në të njëtin krevat!!

   Reply to this comment
 13. Babale March 6, 12:44

  Keto qe thua ti Adih , i kam degjuar edhe une ne autobuz!

  Reply to this comment
 14. Emigranti-UK March 6, 12:51

  Enveri zhduku analfabetizmin,
  Emancipoj femren Shqiptare
  Zhduku malarian dhe pisllikun
  Ndertoj uzina, fabrika, hidrocentrale
  Pastroj vedin tone nga qenet serbo-greke
  Ju qe e shani jeni vetem copa injorantesh lhe ushtare serb te Sali Millosheviqit e Ilir Karaxhicit

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 6, 15:16

   Emigranti-UK
   plotësisht të drejtë!!
   por mund të më thuash se kush i çoi në falimentim të gjitha??
   unë nuk jam ushtar as i dobiçit të burgajetit,as i të çmëdurit të viçidollit e aq më pak i kokzdrukthit të skrapit,por mund më shpjegosh se pasi enveri e “Pastroj vedin tone nga qenet serbo-greke”nga dolën të gjithë këta që përmënd ti si komnandantë??
   hapni sytë o milet se mesa duket doni të rrini në ëndër gjithë jetën!!
   enveri si diktator bëri të mira ashtu si dhe i dhjeu në fund,sepse diktturat nuk janë në gjëndje të ndryhsojnë,nuk janë në gjëndje të kalojnë masën e diturisë së NJËSHIT,sepse diktatori gjithnjë çmëndet dhe shkatërron gjithçka!!
   shiko diktatorët e sotëm shqiptarë!!sali berisha e filloi si njeri e mbaroi si i çmëndur!
   kokzdrukthi i skraparit e njëjta gjë!!e pe në miting që nuk ishte në rregull,veprime të një të çmënduri!
   dobiçi i burgajetit e njëjta gjë,çdo gjë prej të çmënduri!!pavarsisht se si saliu dhe ky kanë qënë me kartelë që pa marrë pushtet në dorë!!

   Reply to this comment
   • Emigranti-UK March 6, 15:40

    Dear anticesure
    Te pershendes per repliken por kemi disa pika qe nuk perputhemi ne gjykim:
    Enveri fizikisht vdiqe ne 1985. Bota ka ndryshuar me shpejtsi marremendese per keto vite, por Shqiperia ka bere hapa mbrapeshte. Sote tradhetaret, hajdutet, drogaxhite dhe injorantat jane ne politike dhe insturicjone shteterore. Enveri ka gabuar die e pranoj por vetem idologjikishte. Kurre nuk ka bere nje aket apo marrveshje antikombetare. Respekt per gjithe atdhedashsite

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 March 6, 16:24

     Emigranti-UK
     unë nuk jam i një mëndje me ty në këtë pikë”Enveri ka gabuar die e pranoj por vetem idologjikishte”!
     gabim do të thotë të mos parashikosh dëmin që mund të shkaktosh!
     vdekja e enverit 5 vite para katastrofës së shtetit shqiptar,nuk do të thotë gjë!!nuk ja lan mëkatet!!
     enveri nuk “gaboi”ideollogjikisht!!
     minimumi mund të themi se ai bëri faje për shkak të shterimit ideor që pati në tërë periudhën e tij drejtuese!
     maksimumi mund të themi se bëri faje për të mbajtur sundimin!!
     kemi shumë pak të dhëna për minimumin dhe shumë për maksimumin!!
     një nga këto të dhëna për maksimumin është dhe jeta pa më të voglën empati të gruas së tij!!si në periudhën 5 vjeçare të sundimit pas vdekjes së enverit ashtu dhe për periudhën 30 vjeçare të jetës pa pushtet!!ajo nuk shfaqi as më të voglën ndjenjë se kishte kuptuar diçka nga veprimtaria që ajo kishte bërë gjat sundimit të saj,ose qeverisjes së saj!!ajo nuk ishte në gjëndje të dilte nga UNI i saj,ajo nuk arriti të kuptonte se vëndi që i shoqi dhe ajo patën në lidhje me popullin dhe shtetin shqiptar,nuk duhej të ishin ashtu si ajo i ndjeu,por ashtu si ajo i propagandonte!!
     shkrimet dhe intervistat e saj pasqyruan një fakt të rëndësishëm!!
     ajo i kishte të ndara me një kufi të pakalueshëm politikën dhe ndjenjat personale!!
     politika ishte shoqërore,ndjenjat ishin tmerrësisht personale!!
     ndjenjat personale mbisundonin tek ajo grua!!ndjenjat shoqërore ishin thjeshtë një fasadë një mjet për të arritur qëllimin!!
     një thënje e vjetër e urtësisë botrore thotë”do të dish se çfar mendon një burrë?bëj muhabet me gruan e tij!”!!
     prandaj,duke bërë pak llogari të vogla arrijmë në përfundimin se ata ishin një çift ideal për njëri tjetrin!!
     enveri nuk ishte në gjëndje,edhe në aspektin ideollogjik që ti e quan gabim,të mësonte nga gabimet e tij!!ai bëri të kundërtën!!i thelloi ato në faje!!
     enveri nuk ishte në gjëndje të SAKRIFIKONTE PËR POPULLIN E TIJ!
     kokfortësia për të mbajtur pushtetin me çdo mjet!?
     na çoi në katastrofë!!
     nga kjo katastrofë dolën tërë minjt e ngjizur në gjirizet e tij!!
     të tjerët i vrau!!

     Reply to this comment
     • comment March 7, 19:32

      Enver Hoxha NUK kerkoi pushtet, ai mbeti sekretari politik i partise se punes, nderkohe pushtetet ministrore e parlamentare u shperndane ne individe e institucione te ndryshem.
      Enver Hoxha drejtoi vetem nen kontekstin e politikes partiake e sistemore, asnjehere si pushtet personal.

      Shteti qe ndertoi perjetoi non-stop armiqesira dhe “testim” agresiv nga kundershtare per vdekje. Kjo dhe sanksionet ekonomike boterore, mjaftojne si justifikim mbi karakterin sektar qe mori ndertimi i socializmes shqiptare.

      Nexhmija perfaqeson komuniste te dores se dyte dhe mban faj per kultin e individit te EHoxhes dhe verberine politike, por s’mund te fajesohet natyra e saj perse ndrojtja rinore, iu shndrrua ne rezervim e konfidence te brendshme moshe. Pergjithesisht ky eshte shtegu ku kalon natyra e introverteve me vitet.

      Debate si kritika dhe korrigjime nuk zhvillohen dot ne turline e shoqerise handikape te sotshme, eshte e pamundur, pike. Jo vetem ne ceshtje madhore ideologjike por as personale – eshte gjithe e me e veshtire apologjia ndaj tjetrit ne kohet e sotshme edhe per aksidente banale. Aq me teper qe personi i Nexhmijes ne demokraci u margjinalizua e deri persekutua. Gjendje te cilen de fakto askush nuk ja njohu gjate 30 vjeteve te fundit. Dhe as azil s’kish per t’ju akorduar nese do e kerkonte nga perendimi.

 15. ? March 6, 14:20

  Ju o shoke qe thoni s’kishte gjo, ene ju t’qeret qi thoni kishte i mal me leke e paskeni harru ate llafen e vjeter qi thote:

  “GJYNOFET NE PARET NUK I KALLXOHEN HALLKUT”

  Reply to this comment
 16. mali March 6, 14:22

  Emigranti-UK!E shoh qe je me shkolle nate dhe nuk te ve faj c’fare ke ti ne koke.Dy gjera po te them:Epara-Enver Hoxha ishte nje feudal dhe Shqiperia cifligu I tij,toka,deti,malet,pyjet,peshqit,zogjte,kafshet(derrat e eger,sorkadhet…)dhe nje popull bujkrobesh qe I mbante gjalle me nje cope buke qe filloi qe me 1944-en dhe deri sot qe shqiptari nuk po e mer vehten.E DYTA-Ato ndertime dhe zhvillime qe u bene tek ne nuk I beri greqia .Ne greqi,Bullgari,Rumani,Gjermania e shkatruar krejtesisht nga lufta nuk u ndertuan rruge,shkolla,spitale,nuk u rit mireqenia e popullit por vuanin per buke ,coheshin qe me 4-ter te mengjezit per nje pike qumesht per kalamanin ne qytet sepse femija e fshatit nuk e njihte kujt I theshin qumesht.Edhe sot kapitaliszmi keshtu eshte,populli vuan.E shoh qe je nje emigrant dembel sepse te pelqente jeta ku 5 punonin shuheshin dhe 15 tundnin zinxhirin .

  Reply to this comment
  • Emigranti-UK March 6, 18:20

   I nderuar mali.
   Desha the them se etika ime qytetare the ndergjegja nuk me lene te ofendoj askend sidomos kur nuk e njoh.
   Une mendimet e mija nuk ti imponoj ty the asnjerit. Sa per Enverin nuk dua te them me shume se cfar thashe me larte. Faktet flasin vete.
   Ne 2020 Shqiperia eshte me analfabete se 1970
   Vrasjet ne kulm
   Drejtsia vetem si nocjon nihet (bilhete me para)
   Presidenti i Shqiperise esatte me i korruptuari ne bote
   Opozita eshte ne mbrojtje dhe sherbim te Serbisese
   Pozita eshte injorante
   Patriotet the Tropojne e ka masakruar Sali Millosheviqi
   Emigracjoni eshte ne shifren me te larte si ne kohe lufte

   Reply to this comment
 17. 19 March 6, 15:11

  Po pse nuk vajti ndonje trim nga kta qe shajne neoer gazeta tani .dhe ti fuste ndonje plumb nexhit .prandaj mos hani mut se aty e kishit te pularia ne laprak .ju je ni te tredhur te gjithe qe shani si ato grat e liga .mos ta kishit len te vdiste nga perendia por nga ju .ok kurva burra si fahri balliu me shok kra qe i kan pi dhe shurren nexhmies me sheqer ja kan pi .

  Reply to this comment
  • ? March 6, 17:48

   Or ti 19, nuk eshte puna per “trima” ketu qe do t’i fusnin noi plumb bythes kesaj shtriges plake. Kjo vampirja duhet te kishte dhene llogari deri me nje para drejtesise, jo si ajo farsa qe i beri kelyshi i saj Sali me kafera e me konjakra teper. Prandaj mos u hidh si karkalec kot me kot.

   Reply to this comment
 18. katarakti March 6, 15:42

  Eshte nje taktike e zakonshme kjo e perendimoreve per të denigruar kundershtaret e tyre ideollogjike. Keshtu shkruajten dhe thane edhe per Causheskun, sikur ai pallatin presidencial ta kishte prone private. Po të njejten gje benë edhe me Kadafin apo Sadamin. Por nuk flasin asnje fjale per lluksin dhe miliardat e grabitura nga sheiket e Lindjes se Mesme. Sepse sheiket keto miliarda i kane depozituar pikerisht në bankat perendimore! Nexhmija dhe burri i saj mund të akuzohen me plotë të drejte per regjimin e tyre kriminel, per diktaturen e pameshirshme qe ushtruan gjate 45 vjeteve me rradhe. Per shtypjen e të drejtave baze të njeriut, por nuk mund të akuzohen kurressi per vjedhje të pasurise kombetare. Vjedhja dhe grabitja e llahtarshme e ketyre pasurive ka ndodhur gjate ketyre 30 vjeteve shkerdhatokraci demokratike.

  Reply to this comment
 19. NË KOSOVË JETOJNË 3.100.000 SHQIPTARË, NDËRSA NË MAQEDONI 1.400.000 DHE SHQIPTARËT JANË KOMBI MË I MADH NË BALLKAN! March 6, 16:06

  Numri i shqiptarëve në Kosovë u deklarua në regjistrimin e popullsisë në 2011 qëllimisht vetëm rreth 1.620.000 dhe duket qartë që është një mashtrim i qëllimshëm sepse ky numër është gati i njëjtë me numrin prej afërsisht 1.596.000 shqiptarë që u deklarua në regjistrimin e 1991 në Kosovë por ai regjistrim u bojkotua nga shqiptarët. Në fakt në 1991 në Kosovë banonin afërsisht 2.200.000 shqiptarë dhe afërsisht 350.000 shqiptarë ishin emigrantë që domethënë që shqiptarët e Kosovës në 1991 ishin gjithsej afërsisht 2.550.000 individë. Regjistrimi i 2011 është aq qesharak sepse numri i shqiptarëve në Kosovë u deklarua gati aq sa u deklarua në regjistrimin e 1991. Në fakt ishin rreth 2.750.000 shqiptarë banorë rezidentë në Kosovë. Ky mashtrim u bë që numri i shqiptarëve në Kosovë të duket sa më i ulët dhe Kosova të duket sa më multietnike.

  Numri i lindjeve të shqiptarëve në Kosovë është afërsisht 60.000 në vit, lindshmëria është 2% e popullsisë dhe shtimi natyral i popullsisë është 1,6%.. Në 2002 në Kosovë banonin afërsisht 2.400.000 shqiptarë.

  Dihet që në të gjitha regjistrimet në kohën e pushtimit në 1921, 1931, 1948, 1953, 1961, 1971, 1981 dhe 1991 numri i shqiptarëve në Kosovë, Maqedoni, Luginë të Preshevës, Sanxhak dhe Mal të Zi është deklaruar shumë më i ulët se sa ka qënë në të vërtetë. Aktualisht në Kosovë banojnë rreth 3.100.000 shqiptarë.

  Në Kosovë qeveritë gjithmonë kanë gënjyer për numrin e lindjeve dhe numrin e nxënësve. Numri i emigrantëve shqiptarë nga Kosova është rreth 1.500.000 në vendet e Europës, SHBA, Kanda dhe Australi. Këtu nuk përfshihen shqiptarët në Turqi sepse ata janë asimiluar në masë të konsiderueshme dhe nuk e kanë nënshtetësinë e Kosovës. Kosova ka me emigrantët shqiptarë gjithsej afërsisht 4.600.000 shqiptarë.

  ***

  Në regjistrimin e popullsisë në 2002 numri i shqiptarëve në Maqedoni u deklarua afërsisht 509.000. Por në të vërtetë ishin afërsisht 1.050.000 shqiptarë në Maqedoni. Shqiptarët janë aktualisht afërsisht 1.400.000 banorë në Maqedoni. Numri i sllavo-maqedonasve është afëtsisht 1.100.000 por nga këta janë afërsisht 200.000 shqiptarë që nuk deklarojnë etninë e tyre të vërtetë dhe janë shumë të asimiluar. Shqiptarët janë shumica absolute e popullsisë në Shkup, Dibër, Strugë, Tetovë, Gostivar, Kumanovë, Kërçovë, Krushevë, Çashkë dhe Dollnen. Shqiptarët janë me afërsisht 55% shumica absolute e popullsisë në Shkup. Më herët kanë qënë edhe shumicë absolute e popullsisë në Manastir, Ohër, Resnje, Përlep dhe Veles. Në 1912 në territorin e Maqedonisë së sotme banonin 650.000 shqiptarë dhe 400.000 sllavo-maqedonas. Shqiptarët ishin para 1912 me mbi 61% shumica absolute e popullsisë në territorin e Maqedonisë së sotme.
  Numri i lindjeve të shqiptarëve në Maqedoni është afërsisht 28.000 në vit, lindshmëria është 2% e popullsisë dhe shtimi natyral i popullsisë është 1,6%.

  Minoritetet e tjera janë afërsisht 200.000. Nga minoritetet e tjera janë afërsisht 75.000 që deklarohen turq por nga këta janë afërsisht 60.000 shqiptarë dhe ata dinë edhe shqip. Numri i popullsisë në Maqedoni është gjithsej afërsisht 2.700.000 dhe nga kjo popullsi rreth 1.400.000 janë shqiptarë dhe deklarohen hapur shqiptarë. Shqiptarët janë me rreth 52% shumica absolute e popullsisë në Maqedoni dhe Maqedonia është shteti i tretë me popullsi shumicë shqiptare. Shqiptarët kanë afërsisht 15 vjet që janë bërë përsëri populli më i madh në Maqedoni. Nga Maqedonia janë gjithsej rreth 250.000 emigrantë shqiptarë edhe kjo domethënë që shqiptarët e Maqedonisë janë gjithsej rreth 1.650.000 me emigrantët e tyre. Nga të gjithë nxënësit në Maqedoni afërsisht 70% janë nxënës shqiptarë. Në Maqedoni numrat zyrtarë të deklaruar të nxënësve shqiptarë gjithmonë kanë qënë edhe janë të fallsifikuar qellimisht ashtu si kanë qënë edhe janë të fallsifikuar qellimisht edhe numrat e banorëve shqiptarë dhe numrat e lindjeve të shqiptarëve.

  ***

  Në Luginën e Preshevës banojnë afërsisht 180.000 shqiptarë dhe jo rreth 100.000 si deklarohet. Me emigrantët e tyre shqiptarët e Luginës së Preshevës janë rreth 250.000. Shqiptarët në Mal të Zi janë rreth 80.000 dhe jo rreth 30.000 si deklarohet qëllimisht gabim nga Mali i Zi. Me emigrantët e tyre shqiptarët e Malit të Zi janë rreth 120.000. Këta janë vetëm ata që deklarohen shqiptarë.

  Shqiptarët janë, duke mos e llogaritur Rumaninë, kombi më i madh në Ballkan. Gjithsej shqiptarët janë afërsisht 9,2 milionë individë në Ballkan. Me emigrantët shqiptarët janë afërsisht 11,8 milionë individë.

  Në këto shifra përfshihen vetëm ata që deklarohen shqiptarë. Me arvanitët dhe shqiptarët e tjerë në Greqi këto shifra do ishin shumë më të larta. As shqiptarët e Turqisë nuk përfshihen në këto shifra. Në krahasim me shqiptarët kombet e tjera të Ballkanit janë shumë të vegjël. Në Ballkan vetëm shqiptarët kanë shtim të popullsisë kurse kombet e tjera kanë humbje të popullsisë. Shqiptarët ishin deri në krijimin e shtetit grek nga arvanitët në fillim të shekullit të 19 kombi me popullsinë dhe territorin më të madh në Ballkan sepse edhe arvanitët deklaroheshin hapur shqiptarë.

  Shumica e shqiptarëve që banojnë në Çamëri, Artë, Janinë, Konicë, Follorinë, Kostur, Grebene dhe Meçovë e flasin gjuhën shqipe. Me ata janë afërsisht 10 milionë shqiptarë në Ballkan. Edhe shumë arvanitë e flasin gjuhën shqipe. Numri i arvanitëve është gjithsej afërsisht 5 milionë individë.

  Reply to this comment
 20. Shqipëria ka 3.900.000 banorë dhe jo 2.870.000 banorë si gënjen INSTATi March 6, 16:07

  Shqipëria ka sot afërsisht 3.900.000 banorë dhe jo afërsisht 2.870.000 banorë si deklaron Instati. Arsyeja për deklaratat e gabuara të Instatit për numrin e popullsisë së Shqipërisë është regjistrimi plotësisht i gabuar i popullsisë i 2011 që u bë nga qeveria e atëhershme e Shqipërisë dhe Instati. Në 2011 Shqipëria kishte afërsisht 3.550.000 banorë kurse qeveria e atëhershme e vendit dhe Instati deklaruan vetëm rreth 2.821.000 banorë dhe fallsifikuan të gjitha të dhënat për popullsinë e Shqipërisë. Edhe numrin e banorëve në të gjitha qytetet dhe fshatrat e Shqipërisë e fallsifikuan. Për qytetin e Tiranës deklaruan vetëm rreth 420.000 banorë kurse në të vërtetë qyteti i Tiranës kishte rreth 530.000 banorë atëhere. Me qytetin e Tiranës është fjala për bashkinë e vjetër të Tiranës. Sot vetëm qyteti i Tiranës ka afërsisht 600.000 banorë. Me Farkën, Kasharin, Kamzën dhe Paskuqanin e ashtuquajtura Tirana e Madhe ka rreth 800.000 banorë. Për qytetet e Vlorës, Elbasanit dhe Shkodrës u deklaruan vetëm mes 75.000 dhe 80.000 banorë. Por në të vërtetë këto qytete kishin secili rreth 120.000 banorë. Për qytetin e Durrësit u deklaruan vetëm rreth 115.000 banorë. Por Durrësi kishte në fakt rreth 150.000 banorë. Dihet që regjistruesit e Instatit që shkonin tek banorët për të bërë rgjistrimet nuk shkuan tek shumë banorë. Edhe shifra e deklaruar e urbanizimit prej 53,5% nuk është fare e vërtetë sepse në fakt është 65% për të gjithë vendin. Gjithashtu deklaratat aktuale të Instatit për numrin e popullsisë në vend janë plotësisht të gabuara sepse bazohen tek ai regjistrim i fallsifikuar.

  Në Shqipëri janë fallsifikuar pas 1990 qëllimisht çdo vit numri i lindjeve dhe numri i nxënësve nga qeveritë dhe Instati. Në 1990 numri i lindjeve në vend ishte rreth 82.200 dhe kjo ishte shifra e fundit e deklaruar saktë në vend. Nga 1991 deri në 2001 numri i lindjeve në vend ishte mesatarisht rreth 75.000 lindje në vit kurse qeveritë dhe Instati deklaruan mesatarisht vetëm rreth 65.000 lindje në vit. Pas 2001 qeveritë dhe Instati i bën edhe më flagrante mashtrimet e tyre duke e ulur numrin e lindjeve të deklaruara në rreth 30.000 deri 40.000. Në të vërtetë numri i lindjeve në vend nga 2001 deri në 2007 ishte rreth 65.000 në vit. Nga 2007 deri në 2018 ky numër ishte mesatarisht rreth 60.000 lindje në vit në vend. Për vitin 2018 Instati deklaroi vetëm rreth 29.000 lindje por në të vërtetë ishin afërsisht 65.000 lindje. Lindshmëria në Shqipëri ishte 2,55% e popullsisë në 1990, 2,2% në 2001 dhe 1,7% në 2007. Nga 2007 deri në 2018 ky numër ka qënë i qendrueshëm me 1,7% të popullsisë banuese në vend çdo vit.

  Dihet rënia e lindshmërisë në vend pas 1990 por jo aq sa deklarojnë Instati dhe qeveritë. Shqipëria e trefishoi popullsinë e vet nga 1945 deri në 1990. Këtë nuk e arriti dot asnjë vend në kontinentin europian. Shqipëria arriti deri në 1980 që ta barazonte jetëgjatësinë mesatare me Italinë, Francën dhe Spanjën që e kishin dhe e kanë më të lartën në kontinentin europian. Edhe prandaj Shqipëria e ka sot këtë shifër po aq të lartë sa Italia, Franca, dhe Spanja dhe më të lartë se sa vendet e Ballkanit dhe të Europës Lindore. Edhe Instati e ka deklaruar këtë fakt në regjistrimin e popullsisë në 2001 edhe e ka krahasuar Shqipërinë me Italinë. Regjistrimi i 2001 ishte shumë më i rregullt dhe i saktë se sa regjistrimi i 2011.

  Numri i nxënësve në Shqipëri në të gjitha shkollat 9-vjeçare shtetërore dhe private është afërsisht 560.000 kurse Instati dhe qeveria deklarojnë vetëm rreth 290.000. Edhe numri i nxënësve të shkollave të mesme në vend është i manipuluar nga Instati dhe qeveria. Duke i marr numrat e nxënësve nga të gjitha shkollat në vend vërtetohet shumë lehtë që Instati dhe qeveria gënjejnë dhe kanë gënjyer për numrin e nxënësve në vend. Numri i nxënësve vërteton edhe numrin e lindjeve në vend por numri i lindjeve mund të llagaritet edhe duke pasur numrat e lindjeve në të gjitha spitalet e vendit. Vetëm në të gjitha spitalet e rrethit të Tiranës numri i lindjeve në 2018 ishte rreth 18.000. Në Shqipëri në të gjitha shkollat 9-vjeçare janë afërsisht 27.000 mësues dhe kjo është shifër zyrtare. Raporti mësues për nxënës me 560.000 nxënës është afërsisht 1 me 20,7 kurse me numrin e nxënësve prej rreth 290.000 sa deklarojnë Instati dhe qeveria do të ishte rreth 1 me 10,7 dhe ky raport me numrin e nxënësve sipas Instatit dhe qeverisë është plotësisht i pabesueshëm se nuk ka asnjë vend në Europë që ta këtë kaq të ulët por e kanë mes 1 me 15 dhe 1 me 20. Shqipëria e ka pasur edhe para 1990 rreth 1 me 20 këtë raport. Kaq lehtësisht hidhen poshtë gënjeshtrat e qeverive dhe të Instatit për numrat e banorëve, lindjeve dhe nxënësve në vend.

  Reply to this comment
 21. SHQIPËRIA KA 5.250.000 SHTETAS DHE 1.350.000 EMIGRANTË! March 6, 16:07

  Shqipëria ka aktualisht rreth 1.350.000 emigrantë. Nga këta janë 630.000 në Itali, 470.000 në Greqi, 130.000 në SHBA dhe 120.000 në vendet e tjera të BE, Kanada dhe Australi. Në këto shifra përfshihen edhe shqiptarët që kanë marrë nënshtetësinë në vendet ku banojnë. Numri i emigrantëve shqiptarë që e kanë lënë nënshtetësinë shqiptare pas 1990 është vetëm rreth 10.000 persona dhe kjo do të thotë që është shumë i vogël. Por edhe këta emigrantë munden ta rimarrin nënshtetësinë shqiptare shumë lehtësisht. Shqipëria ka me emigrantët gjithsej afërsisht 5.250.000 shtetas. Në 2008 qeveria e atëhershme shqiptare deklaroi afërsisht 4.263.000 shtetas se më herët nuk kishin deklaruar qeveritë pas 1990 kurrë numrin e shtetasve shqiptarë. Por edhe ky numër i qeverisë ishte i fallsifikuar sepse Shqipëria kishte në 2008 afërsisht 4.550.000 shtetas dhe nga këta banonin rreth 3.400.000 në Shqipëri dhe rreth 1.150.000 si emigrantë në vende të tjera. Numrin e shtetasve qeveria e ka deklaruar për herë të fundit në 2018 nëpërmjet një publikimi të Instatit për diasporën e Shqipërisë me afërsisht 4.450.000 shtetas. Por edhe ky numër ishte i fallsifikuar.

  Emigrantët shqiptarë e kanë lindshmërinë në të njejtën përqindje prej 1,7% si edhe shqiptarët në Shqipëri. Këtë e vërteton numri i lindjeve të shqiptarëve në Itali që është rreth 10.500 në vit dhe këtë e thonë burimet zyrtare italiane. Edhe shumë media në Shqipëri i kanë shkruajtur këto shifra në artikuj, madje me shumë habi sepse nuk e njohin demografinë. Struktura moshore e popullsisë së Shqipërisë është shumë më e re se sa deklaron Instati.
  Nga 1991-2001 nga Shqipëria emigronin mesatarisht rreth 70.000 shtetas dhe ktheheshin rreth 5.000 shtetas në vit. Nga Shqipëria emigruan në vitet e fundit dhe emigrojnë edhe aktualisht rreth 30.000 shtetas në vit dhe kthehen rreth 15.000 shtetas në vend. Në këto shifra nuk përfshihen azilkërkuesit sepse ata konsiderohen si turistë dhe kthehen gati të gjithë prapë.

  Numri i emigrantëve shqiptarë në Greqi arriti para krizës në 2009-ën me rreth 550.000 persona numrin më të lartë. Për shkak të krizës në Greqi u kthyen në Shqipëri rreth 150.000 emigrantë në vitet e më pasme.

  Janë thjeshtë gënjeshtra të pabaza shifrat më të larta se kaq ose madje edhe deri në 1 milion për numrin e emigrantëve shqiptarë në Greqi. Shumë nga ata që deklarojnë shifra të tilla nuk kanë fare njohuri për numrat e emigrantëve ose e bëjnë qëllimisht për të treguar sa shumë emigrantë janë në Greqi dhe kështu duan ta lavdërojnë Greqinë për pranimin e kaq shumë emigrantëve. Por Greqia nuk është fare për t’u lavdëruar dhe nuk ka asnjë meritë për këtë. Që prej shumë vitesh Italia e ka kaluar Greqinë për numrin e emigrantëve shqiptarë.

  Nuk ekziston fare një largim masiv nga vendi siç deklarojnë poltikanët dhe mediat në Shqipëri. Arsyeja për këtë mashtrim të politikanëve, mediave dhe Instatit është që të nxisin shqiptarët që të emigrojnë jashtë vendit dhe ta ulin shtimin natyral të popullsisë në Shqipëri. Por politikanët, mediat dhe Instati kanë dështuar plotësisht me shifrat e tyre të fallsifikuara sepse Shqipëria ka sot afërsisht 3.900.000 banorë dhe ka domethënë më shumë banorë se sa në 1990. Shqipëria, Kosova dhe shqiptarët në Maqedoni, Luginë të Preshevës dhe Mal të Zi kanë shtimin më të madh të popullsisë në Europë. Shumë pak vende si Franca, Anglia dhe Irlanda kanë shtim të pakët natyral të popullsisë në Europë. Të gjitha vendet e tjera të Europës dhe vendet ballkanike kanë shtim negativ natyral të popullsisë dhe që domethënë humbje të popullsisë.

  Reply to this comment
 22. Shqipëria ka demografinë më të mirë në Europë March 6, 16:10

  Shqipëria dhe shqiptarët jashtë Republikës së Shqipërisë kanë shtimin natyral të popullsisë më të lart në Europë. Gati të gjitha vendet e tjera të Europës kanë humbje të popullsisë dhe vetëm pak vende si Franca, Anglia dhe Irlanda kanë shtim të pakët natyral të popullsisë. Të gjithë artikujt e OKB, BE dhe organizatave të tjera që deklarojnë sikur Shqipëria ka pakësim të popullsisë dhe do ngelin vetëm afërsisht 1 milion ose edhe më pak banorë në vend janë thjeshtë gënjeshtra. Me këto gënjeshtra kërkohet të arrihet ulja e shtimit natyral të popullsisë së Shqipërisë dhe shtimi i emigrimit jashtë vendit. Shqipëria ka aktualisht gati 4 milionë banorë rezidentë. Shtim të njëjtë natyral të popullsisë si Shqipëria e ka Turqia por ky vend është gati plotësisht në Azi dhe jo në Europë.

  Në përgjithësi bëhet një propagandë shumë e keqe në mediat shqiptare kundër Shqipërisë duke e deklaruar gabimisht si “vendin më të varfër në Europë“. Duhet ta dinë të gjithë se “vendi më i varfër në Europë“ është Moldavia dhe pastaj vinë Ukraina, të gjitha vendet e tjera të Ballkanit dhe Bjellorusia. Shqipëria e ka prodhimin e brendshëm bruto (GDP) për banor aq sa e ka edhe Rumania. Shqiptarët janë mesatarisht më të pasur se sa janë mesatarisht banorët e këtyre vendeve të përmendura. Nëse prodhimi i brendshëm bruto i Shqipërisë nuk do kishte rënë gjithsej me rreth 41% në 1990, 1991, dhe 1992 për shkak të shkatërrimit të konsiderueshëm të industrisë, fabrikave dhe gjithë ekonomisë. Shqipëria do e kishte sot prodhimin e brendshëm bruto real për banor aq sa e kanë Italia, Spanja dhe Çekia sepse Spanja dhe Çekia e kanë arritur prodhimin e brendshëm bruto real për banor të Italisë.
  Instati dhe qeveritë i kanë fallsifikuar pas 1990 të gjitha të dhënat për ekonominë e Shqipërisë ashtu siç i kanë fallsifikuar edhe të gjitha të dhënat për demografinë e Shqipërisë. Në 1975 Shqipëria e kishte arritur prodhimin e brendshëm bruto për banor sa e kishin Spanja dhe Çekosllovakia dhe të njëjtë me këto vende e kishte deri në 1990. Shipëria nuk e arriti prodhimin e brendshëm bruto për banor të Italisë, Francës dhe Anglisë por barazimi i prodhimit të brendshëm bruto për banor i Shqipërisë me prodhimin e brendshëm bruto për banor të Spanjës dhe Çekosllovakisë ishte një arritje e madhe. Shqipëria ua kishte kaluar Portugalisë, Greqisë, vendeve ballkanike dhe gati të gjitha vendeve socialiste në Europë. Vendet më të varfra të Europës ishin Jugosllavia, Bullgaria dhe Rumania. Prodhimi i brendshëm bruto për banor i Shqipërisë ishte gati sa dyfishi i prodhimit të brendshëm bruto për banor të secilit të këtyre vendeve. Shqipëria ishte vendi i tretë prodhues më i madh i kromit në botë në sasi absolute pas Bashkimit Sovjetik dhe Afrikës së Jugut dhe vendi i parë prodhues më i madh i kromit në botë për banor. Shqipëria ishte dhe është edhe sot vendi me

  prodhimin më të madh të naftës për banor në Europë. Por në atë kohë prodhimi i naftës ishte më i madh se sa është sot.

  Nga 1950 deri në 1980 Shqipëria e kishte rritjen ekonomike mesatarisht 8,7% në vit. Nuk kishte asnjë vend tjetër në kontinentin europian rritje ekonomike aq të madhe. Spanja e kishte 5,7%. Vendet e tjera të Europës Perëndimore e kishin 4-5%. Greqia e kishte 5,8% kurse vendet e tjera ballkanike më pak se 5%. Vendet e tjera socialiste të Europës Lindore e kishin afërsisht 5%. Rritjen ekonomike të Shqipërisë nuk e arriti dot asnjë vend tjetër në Europë. Dihet që Shqipëria kishte edhe ushtrinë më të fortë në Ballkan.

  Për nga arsimimi, përqindja e popullsisë me shkollë të lartë dhe përqindja e popullsisë me shkollë të mesme Shqipëria ua kalonte Italisë. Spanjës, Portugalisë, Anglisë. Francës, Gjermanisë, Greqisë, të gjitha vendeve të tjera të Ballkanit, gati të gjitha vendeve socialiste dhe ishte e barabartë me vendet me popullsinë më të arsimuar në Europë.

  Në të gjitha vendet socialiste të Europës u shkaktuan kriza artificiale në vitet 1985-1990 për të gënjyer opinionin publik për ndërrimin e sistemit që u bë në të gjitha këto vende në 1989 dhe 1990. Në Rumani, vende të tjera socialiste në Europë dhe vendet e tjera ballkanike kriza ishte më e madhe se sa në Shqipëri. Por në 1945 dhe gjithashtu në 1950 Shqipëria e kishte ekonominë dhe prodhimin e brendshëm bruto për banor të barabartë me Rumaninë dhe vendet e tjera ballkanike dhe këto ishin vendet më të varfra në Europë. Shqipëria kishte prodhim dhe përpunim shumë të madh industrial nafte, kromi, nikeli, hekuri, bakri, bitumi etj. dhe prandaj e arriti një zhvillim kaq të madh ekonomik. Sot në Shqipëri të ardhurat mesatare janë njëjtë si në Rumani. Shqipëria dhe Rumania i lënë pas Bullgarinë, Moldavinë, Ukrainën, Bjellorusinë dhe të gjitha vendet e tjera të Ballkanit që nuk janë në BE. Në Shqipëri duhet ta dinë që vendet e tjera ballkanike kanë gjithashtu shumë emigrantë. Bullgaria ka afërsisht po aq emigrantë sa Shqipëria. Kurse Rumania ka afërsisht 3,5 milionë emigrantë që është një numër shumë i madh emigrantësh.

  Arsyeja pse Shqipëria ka afërsisht 1,35 milionë emigantë është afërsia gjeografike me Italinë dhe Greqinë. Aktualisht Shqipëria e ka prodhimin e brendshëm bruto më të lart se sa Greqia por të ardhurat dhe niveli i çmimeve në Shqipëri janë mesatarisht më të ulëta se sa në Greqi. Nësë qeveria e Shqipërisë do i rriste të ardhurat në nivelin e të ardhurave në Greqi ose edhe më shumë nuk do Shqipëria nuk do kishte emigrantë në Greqi. Bullgaria dhe Maqedonia janë gjithashtu vende fqinje me Greqinë por kanë shumë më pak emigrantë në Greqi. Arsyeja për këtë është që Greqia ka qendrime armiqësore ndaj këtyre vendeve dhe kundër Bullgarisë ka bërë edhe luftra. Edhe kundër Shqipërisë ka bërë luftra Greqia. Por shqiptarët në përgjithësi nuk janë aq shovinistë sa popujt e tjerë të Ballkanit. Si gati të gjitha vendet e Europës dhe të Ballkanit edhe Greqia ka humbje natyrale të popullsisë.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 6, 16:31

   o idiot sa bëhemi të gjithë??
   mblidhi pak se na trrullose!!
   ps:kur do na i presësh bishtat,mua dhe ganos??
   jo për gjë por do të kisha qef të të shihja se sa do kënaqeshe kur të ti fusja një në bythë e një në gojë!!
   apo i ke qef të dy në bythë??

   Reply to this comment
   • Topanaja March 7, 09:57

    po ik o idiot ,
    ç’fare ke ? ç’fare te shqeteson tek komenti
    i popullsise ……………..
    Shko bej ndonje sport me kembe andej nga çolja
    se ketu eshte sport i rende per ty .

    Reply to this comment
 23. fteri March 6, 17:51

  Për të matur sasinë e lavatriçeve dhe të televizorve me ngjyra , të pasurisë që dispononte Enver Hoxha ,apo antarët e byros politike në bllok ,pyetni popullin që grabiti ,shtëpitë e tyre , dyqanet ,shtëpitë e pushimit,depot e ushqimit , tërë blloku i udhëheqjes nuk i kishte aq sa televizor e lavatriçe sa thoni ju ,dhe gjetën aty bandat e hajdutve..

  Ky qënka anglezi -gazmor , që shtrëmbron me qëllim faktet për pasurinë e Enver dhe Nexhmie Hoxhës,por dhe për mgjarjet e luftës nacional -çlirimtare të popullit shqiptar gjatë l2b.

  Dihet botrisht se familje Hoxha nuk luftoi kurr për pasuri personale ,por pasurin e përbashkët e cila trajtohej e shejtë .Dhe kjo bënte që të gjithë antarët e byros politike dhe gjithë shoqëria shqiptare pasurinë e përbashkët e quanin të shejt ,kush e prek është armik.

  Prandaj ky Thomsoni do të jetë agjent i shërbimit informatik britanik ish një nga qenrat më të vjetra të spiunazhit të imperjalizmit kundër shqipërisë ,dhe ky thomsoni ,qënka armë e rëndësishme mediatike kundër familjes Hoxha për të përbaltur Enver Hoxhn ,i cili ja u theu kokën ,titistve,revizionistve,pseudo -marksist-leninistve sovjetik dhe angloamerikanve ,feudalë,politikan dallkaukë klikën më reaksionare në shqipëri .

  Keqardhej për këto gënjeshtra të thosonit -GAZMOR ,ky shkrim është dështim i plotë. !
  Për Enver Hoxhën rënkojnë edhe malet e kërkojnë ….ai nuk la pasuri e katandi ,puoi vetëm për popullin deri sa mbylli sytë ,sa e shoqja Nexhmia vdiq në një pulari në varfëri ,por plot dijitet.

  Enver Hoxha ishte burri më i madh i kombit ,vdiq pa pasuri ,për shqipërinë e bardhë…

  Reply to this comment
 24. fteri March 6, 18:06

  Për të matur sasinë e lavatriçeve dhe të televizorve me ngjyra , të pasurisë që dispononte Enver Hoxha ,apo antarët e byros politike në bllok ,pyetni popullin që grabiti ,shtëpitë e tyre , dyqanet ,shtëpitë e pushimit,depot e ushqimit , tërë blloku i udhëheqjes nuk i kishte aq sa televizor e lavatriçe sa thoni ju ,që grabitën aty bandat e hajdutve !..
  gazeta “The Guardian” publikonte nën autorësi të Thompson,por:

  Ky qënka anglezi -gazmor i shekullit , që shtrëmbron me qëllim faktet për pasurinë e Enver dhe Nexhmie Hoxhës,si atëherë për mgjarjet e luftës nacional -çlirimtare të popullit shqiptar gjatë l2b,që i disinformonin e sabotonion..

  Dihet botrisht se familje Hoxha nuk luftoi kurr për pasuri personale borgjeze se nuk ja lejonte sistemi ,por vetëm për pasurin e përbashkët socialiste e cila trajtohej e shejtë .Dhe kjo bënte që të gjithë antarët e byros politike dhe gjithë populli shqiptare pasurinë e përbashkët e quanin të shejt ,kush e prek është armik.

  Prandaj ky Thomsoni do të jetë agjent i shërbimit informatik britanik ish një nga qenrat më të vjetra të spiunazhit të imperjalizmit kundër shqipërisë ,dhe ky Thomsoni ,qënka spiun ,armë e rëndësishme mediatike kundër familjes Hoxha për të përbaltur Enver Hoxhën ,i cili ja u theu kokën ,titistve,revizionistve,pseudo -marksist-leninistve sovjetik dhe angloamerikanve ,feudalë,politikan dallkaukë,bashkë me klikën më reaksionare në shqipëri .

  Keqardhej për këto gënjeshtra të thosonit -GAZMOR ,ky shkrim është dështim i plotë i reaksionit borgjez. !

  Për Enver Hoxhën rënkojnë edhe malet e kërkojnë ….ai nuk la pasuri e katandi ,punoi vetëm për popullin deri sa mbylli sytë ,sa e shoqja Nexhmia vdiq në një pulari në varfëri ,por plot dijitet.

  Enver Hoxha ishte burri më i madh i kombit ,vdiq pa pasuri ,për shqipërinë e bardhë.,jo për xhepat e zi..

  Reply to this comment
 25. fteri March 6, 18:10

  Për të matur sasinë e lavatriçeve dhe të televizorve me ngjyra , të pasurisë që dispononte Enver Hoxha ,apo antarët e byros politike në bllok ,pyetni popullin që grabiti ,shtëpitë e tyre , dyqanet ,shtëpitë e pushimit,depot e ushqimit , tërë blloku i udhëheqjes nuk i kishte aq sa televizor e lavatriçe sa thoni ju ,që grabitën aty bandat e hajdutve !..
  gazeta “The Guardian” publikonte nën autorësi të Thompson,por:

  Ky qënka anglezi -gazmor i shekullit , që shtrëmbron me qëllim faktet për pasurinë e Enver dhe Nexhmie Hoxhës,si atëherë për mgjarjet e luftës nacional -çlirimtare të popullit shqiptar gjatë l2b,që i disinformonin e sabotonion..

  Dihet botrisht se familje Hoxha nuk luftoi kurr për pasuri personale borgjeze se nuk ja lejonte sistemi ,por vetëm për pasurin e përbashkët socialiste e cila trajtohej e shejtë .Dhe kjo bënte që të gjithë antarët e byros politike dhe gjithë populli shqiptare pasurinë e përbashkët e quanin të shejt ,kush e prek është armik.

  Prandaj ky Thomsoni do të jetë agjent i shërbimit informatik britanik ish një nga qendrat më të vjetra të spiunazhit të imperjalizmit kundër shqipërisë ,dhe ky Thomsoni ,qënka spiun ,armë e rëndësishme mediatike kundër familjes Hoxha për të përbaltur Enver Hoxhën ,i cili ja u theu kokën ,titistve,revizionistve,pseudo -marksist-leninistve sovjetik dhe anglo-amerikanve ,feudalë,politikan dallkaukë,ballisët -zogistë ,bashkë me klikën më reaksionare në shqipëri .

  Keqardhej për këto gënjeshtra të Thosonit -GAZMOR ,ky shkrim është shpifje e dështim i plotë i reaksionit borgjez. !

  Për Enver Hoxhën sot rënkojnë edhe malet e kërkojnë ….ai nuk la pasuri e katandi për vete ,punoi vetëm për popullin deri sa mbylli sytë ,sa e shoqja Nexhmia vdiq në një pulari në varfëri ,por plot dijitet.

  Enver Hoxha ishte burri më i madh i kombit ,vdiq pa pasuri ,për shqipërinë e bardhë.,jo për mbushur xhepat e zi..

  Reply to this comment
  • ? March 6, 21:58

   o fteri – beterri, po perse o lumadh ve tre here kete idiotizmin tend? Nje here, del e tepron,.biles kesoj budalliqesh qe vetem lulelakra qe ke ti ne vend te trurit mund te prodhoje, me mire mos i shkruaj fare. E di pse, perpara vec familja tende e dinte cfare rrote cari ishe zotrote, tashti e ka marre vesh gjithe Tirana.

   Reply to this comment
   • fteri March 7, 06:58

    Herën tjetër ,ti “kanceri” stumbling- block “?” <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<jep argumenta më të plota kush je ?.

    Reply to this comment
    • ? March 7, 15:25

     Sa me shpejt ta kuptosh qe je idiot drejt debilizimit, aq me mire do te jete per ty, per familjen tende te mjere dhe per te gjithe shoqerine. O fteri, ti je nga ata qe kur te beri zoti ty i ishin mbaruar trute keshtu qe ta mbushi koken e lule laker, dmth me “fake brain”.

     Reply to this comment
 26. Ethem Lalaj March 6, 22:29

  DITA:Historia ka treguar se disa Shqiptar hakmerren ndaj drejtuesve te shtetit PAS VDEKJES.Kjo ndodhi me diktatorin Hoxha dhe shoqen e tij.Nuk besoj se Enveri veproi me keq se AHMET ZOGU.
  -Une kam biseduare me nje BIROIST te kohes per pasurin e bllokmenve. Dhe pikerisht te frigoriferve e lavatriçeve,etj,te Enverit e KO..!
  -Ne bllok ishte nje drejtori-pritje- furnizimi per biroistet.
  -Kur nje shok,mik..i nje biroisti donte p.sh- nje frigorifer,ate ja siguronte shoku biroist dhe firmoste per frigoriferin.Por Nexhmia kishte shume miq,shoqe…ajo psh ka firmosur per 28 frigorifer.Ndonse kjo eshte forme e gabuare,mendoj se nuk eshte krim.Krim ben ai qe vjedh pa firme,nderton shume vila e banesa pa fund,vret njerz te pafajshem,shkaterron,shet pasurin Kombetare,etj.
  -FLM-DITA.

  Reply to this comment
 27. Lili March 7, 09:04

  100 Kf dmth milliona qe mama i la Arben bores alias djali i ramiz alise arben alija qe ndryshoj rmrin ne 83 qe mos te dime ku po shkojne paret
  Ka edhe tjera ne zvicer…
  Nom de l’entreprise : SCI BORA LEAGE
  Activité Principale Exercée : 6820B – Location de terrains et d’autres biens immobiliers

  Informations légales de l’entreprise
  SIREN
  444936272
  Effectif de l’entreprise
  0
  Nb d’établissements actifs
  1
  Secteur d’activité
  Bâtiment et Travaux publics
  Capital social
  100 K€
  Date de création
  17 janv. 2003
  Forme juridique
  Société civile
  Informations sur le siège social
  SIRET
  44493627200020
  Adresse
  101 B RUE DES TENNEROLLES
  92210 saint cloud

  Reply to this comment
 28. Lili March 7, 09:12

  Pasuria e shqiptareve qe i mundeson arben bores , djalit te ramiz alise me hap shoqeria me million euro kapital prej 90 shit ne svicer e pastaj prej 93 shit ne France
  https://dirigeants.bfmtv.com/Arben-BORA-1387316/

  Njete me motrat ne vende tjera! Paret i kane paluar jashte qe moti !

  Reply to this comment
 29. Topanaja March 7, 10:03

  po ik o idiot ,
  ç’fare ke ? ç’fare te shqeteson tek komenti
  i popullsise ……………..
  Shko bej ndonje sport me kembe andej nga çolja
  se ketu eshte sport i rende per ty .

  Reply to this comment
 30. kasem gahinji March 7, 13:31

  Pse nuk jepni komentin tim?

  Reply to this comment
 31. Krist March 7, 20:12

  Komentues,mos beni llogarira,ne ere.Ne doni me saktesi,informacion,per pasurine e familjes Hoxha,duhet pyetur Pranvera kryesisht,(por edhe Iliri),te flase per vilen (sekrete) qe mbanin ne periferi te Parisit,ku here pas here,dergoheshin vlerat (qofte monetare ,apo ne metale te cmuara).Pyetjeve,te zakoneshme drejtuar,qofte edhe nga ju,komentuesit,ajo nuk do i pergijgjet (eshte normale,),por te bera prej institucioneve,do detyrohet te thote,qofte edhe majen e azbergut.Mund te pyeteshin edhe derguesit,por mjerisht,ata,jane larguar nga jeta,kryesisht “aksidentalisht”(a besoni se kishte shume aksidente ne trafikun ,krejtesisht bosh qe kishte Shqiperia,ne ate kohe?).Bile,kjo eshte edhe nje nga aresyet,pse Sokoli-djali i dyte,nuk ka lidhje me me ate familje,mbas shume veprimeve te drejtesise,qe Dhimitri-avokat i tij,nuk arriti ,asnje sukses.

  Reply to this comment
 32. Adih March 7, 21:45

  Krist @….
  Keni me se te drejte ,une di edhe dy raste te tjera , jane ilegale dhe ja u ruajne parate .Ku vete keta ruajtes as nuk punojne ne keto shete te perendimit .Jane shume naive ,komentuesit qe edhe mua personalisht me kundershtojne .Por kjo ska rendesi

  Por rendesi ka ,pse jane aq te mefshte ,dhe doja tju thoja ,se te gjithe ne qe komentojme jemi te survejuar dhe jo te gjitha mund te thuhen .pershendetje nga une

  Reply to this comment
 33. NË KOSOVË JETOJNË 3.100.000 SHQIPTARË, NDËRSA NË MAQEDONI 1.400.000 DHE SHQIPTARËT JANË KOMBI MË I MADH NË BALLKAN March 8, 12:04

  Ja ku eshte Arben Ramiz Alise ose Arben Bora se ka ka ndryshuar mbiemrin nga Alia e ka bere Bora per te fshehur identitetin e vet. Ky eshte shok me Sali serb Berishen dhe Edvin Ramen. Nexhmija dhe Ramizi kane vjedhur ne vitet 1985-1990 parate e eksporteve te Shqiperise dhe i kane derguar jashte shtetit. Mungesa e ushqimeve ne treg ne ate kohe ishte bere qellimisht nga Nexhmija dhe Ramizi duke eksportuar me shume prodhime ushqimore se sa duhej. Ky eshte surrati i Arben Bores qe eshte miliarder me parate qe vodhi Ramiz Alia nga shteti:

  https://auxiga.com/2017/10/06/nomination-darben-bora-poste-de-president-dauxiga/

  http://sommet-reprise-redressement.com/project/arben-bora/

  Reply to this comment
 34. intelektuali March 8, 13:53

  PASURIA E ENVERIT GJENDET E FSHEHUR NE BANKA TE HUAJA SI PASURIA E HITLERIT.

  Pasuria e Hitlerit qe kap shuma maramendase nga grabitjet gjate Diktatures se tij ka dyshime se gjendet ne disa banka ne Zvicer, por ky shtet historikisht neutral ka refuzuar te hape kasafortat e bankave te saj duke i u referuar nje ligji per ruajtjen e privatesise bankare te klienteve qe nga krijimi i Konfederates se Alpeve, sidomos per llogari bankare qe kane kaluar cdo afat kohor ligjor nderkombetar,

  prandaj:

  BOLJA enveriste Skerdilajd Zaimi:

  PO KE KERKON TE MASHTROSH TI MORE PUSHT FANATIK ENVERIST?

  sepse:

  Ha here qe hapet tema e pasurise se pederastit te Gjyles Enver Hoxha qe vodhi pasurite tona kombetare per 50 vjet me radhe bashke me kriminelen e huaj Nexhmije Hoxha nga Manastiri i Maqedonise dalin nga brimat e miur pushta dhe fanatike si puna jote dhe fillojne te shkruajne dacibao idiote per katunare dru me pre, pinjolle xhelatesh dhe spiunes te Sigurimit qe nuk dine t’i pergjigjen pyetjes thelbesore:

  KU JANE TE ARDHURAT NGA EKSPORTI SHQYPTAR PER 50 VJET ME RADHE?

  Energji elektrike, minerale krom, baker, nikel, celik, gize, profile hekuri dhe parafabrikate, tela bakri, predha, fisheke dhe arme, instrumenta mekanike, tekstile, konjak, vere dhe konserva, duhan dhe cigare, domate, tranguj, shalqinj dhe lakra qe Shqypnia eksportonte ne te gjitha vendet e Evropes dhe te Botes papushim, nate e dite, cdo muaj te vitit dhe gjithnje e para ne radhen e eksportit me cmimet e lira per Boten Oksidentale, he mo Skerdilajd BOLJA ku shkuan miliardat dollaro qe fitonte Shqypnia nga eksporti i mallrave te prodhuara nga skelleverit me pune te detyruar ne Shqypni?

  KU JANE FSHEHUR TE ARDHURAT NE MILIARDA USD NGA EKSPORTI SHQYPTAR PER 50 VJET ME RADHE?

  Pergjigjen me te sakte te kesaj pyetje thelbesore mund ta jape arketari i familjes sadiste dhe lakmitare Hoxha, Luan Bregasi bosi i “Biznes Albania”, por a ka gjasa ta beje ai kete gje dhe te filloje te flase per pasurine perrallore qe gjendet e depozituar ne Bankat e huaja si pasuria e padeklaruar e Edi Rames qe OSBE-ja e shpalli do kohe me pare ne raportin konfidencial, shume qe matej me 200 meleone dollare ne emer te Olsi Rames?

  PO PSE ME DACIBAO ENVERISTE GAZETARIE DO TE JUSTIFIKOSH TI PASURINE E NEXHMIJE HOXHES DHE TE PINJOLLEVE TE SAJ O SKERDILAJD BOLJA?

  Mjafton te vleresosh Ferrarin e Ermal Hoxhes, administratorit te Fabrikes se Kokaines te Taulant Xibrakes qe ta mbyllesh halen e fanatikut dhe te mos hedhesh me jashteqitje albaneze kunder nje gazetari te respektuar te Medias Boterore.

  PO PSE ME KETE GAZETARI FANATIKE ENVERISTE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  Po pse Bamir Topi budall ishte qe beri krushqi me familjen sadiste dhe kriminale Hoxha?

  Kur lexoj artikuj te tille te turpit dhe rezilit te gazetarise sone kombetare gjithnje mendoj dhe them me vete:

  NUK KA FAJ BOTA QE I SHIKON SHQYPTARET SI NJE FIS KANIBALESH PREJ AFRIKE ZULU.

  Reply to this comment
 35. intelektuali March 8, 20:15

  KU JANE FSHEHUR TE ARDHURAT NE MILIARDA USD NGA EKSPORTI SHQYPTAR PER 50 VJET ME RADHE?

  Miliarda? Te mos e teprojme.

  Po i shikojne dhe te verberit dhe bile dhe budallenjte:

  Elektrifikimi i plote i vendit, fabrika e uzina, rrjet kulluese dhe vepra bonifikuese, industrija e perpunimit te thelle te naftes, ushtri te armatosur, universitet, spitale , vdekshmerine foshnjore pothuajse 0, Malaria tuberkulozin sifilizin te zhdukur, ambulanca e shtepi lindjeje deri ne skajet me te largeta e fshatrat me te humbur, Akademie shkencash e shkenca albanologjike, hidrocentrale, hekurudha, popullsi nga 800000 ne mbi 3,7 milion Brenda 40 vjeteve, jetegjatesia e shqiptareve nga 39 ne 79 vjec.l, qytetit i nendheshem i Kukesit, fortifikimi i territorit, bunkeri atomik,
  qe e rrjeshtonin Shqiperine Si te barabarte dhe dinjitoze ne komunitetin e vendeve te Europes.

  I shikoni keto pasurira qe beri Enveri me eksportet e atyre 50 vjeteve, me punen e palodhur te Popullit Shqiptar, me vetmohim e sakrifica te medha.

  Po keto 30 vjet Jane marre miliarda ndihma e kredi dhe bile dhe hekurudhen e gjetur gati se mirembajten dot Po i vodhen dhe shinat. Te mos flasim per vepra te Tjera.
  Mos te permendim leket e droges dhe lavatricen e lekeve te pista nga gjithe bota.

  Pervec kisha xhamija, rruge per te fituar nga turizmi me trojet e plazhet e vjedhura e te pervetesuara padrejtesisht, asnje shkolle Spital cerdhe Fabrika APO uzine.

  U harrova, liqeni e Komanit, pasi U ndertua HEC, tani perdoret per te shetitlur turiste e huaj.
  Asnjeri sthote Kur dhe nga kush U krijua.

  Vin ne te huajte vjedhin pasurohen spaguajne asnje Taxe dhe ikin duke fituar dhe ne arbitrazhet internacionale.

  Ato qe U bene ne 50 vitet e Enverit, Bota Kapitaliste e Evropes Perendimore Si Anglia me revolucionin Industrial ja deshen 200 vjet.

  Ja aty e kishit dhe ca i ikini akoma nga pasuria e Enverit, nga exporti i 50 viteve, nga puna e popullit shqyptar.
  Pjesa tjeter eshte ne vilat e banc accounts te politikaneve oligarkeve e mafiozeve te ketyre 30 vjet dhjerokraci.

  Dhe une merrem akoma me Enverin.

  Shqypnia nuk ka qene kurre me prane Europes se 45 vjet Epoke Enveriste.

  Reply to this comment
  • intelektuali March 9, 10:11

   KE HARRUAR TOLLONAT E SKAMJES DHE TE MJERIMIT ENVERIST:

   O Ilir Hoxha, o pushti rrugac i Enverit po me mashtrime duke pervehtesuar emerin e intelektualit do te genjesh ti shqyptaret o palaco i ndyre, ja si e la babai yt Shqypnine, pasi kishte mbushur lumenj me gjak njeriu te pafajshem, pasi e beri Vatanin si nje Kamp perqendrimi Auschwitz te Hitlerit, rrethuar anembane me tela me gjemba, kur kishte falimentuar ekonomine me tollona dhe bunkere dhe i kishte bere shqyptaret si skllever me pune te detyruar ne vendin e vet, ja shikoje o mashtrues i ndyre i familjes Hoxha si e la Shqypnine babai yt, Homo-pederast, Sadist-gjakatar bashke me kriminelen Nexhmije Hoxha qe u thithte gjakun foshnjave ne maternitet me Doktor Frankeshtajn Glozhenin per ta mbajtur te gjalle burrin e saj, babain tend si kerme dhe si nje cop mishi me dy sy, ja shikoje Shqypnine e Enverit o rrugaci Ilir Hoxha:

   https://opinion.al/talloni-i-famshemja-si-ushqeheshin-shqiptaret-ne-komunizem/

   Ja edhe pamja e eksodit te shqyptareve si “suksesi” explicit i Enverit dhe i Partise se jugosllavo-staliniste Punes gjate Diktatures 50 vjecare enveriste:

   https://www.youtube.com/watch?v=_Jk7zSopzBM&t=1s

   Shikoji keto dhe pastaj eja te flasim per Bunkerin Atomik te Enverit mbushur plot e perplot me mut.

   Reply to this comment
 36. intelektuali March 9, 15:07

  Oh ilacet, Ju lutem ilacet, petlla, Ilirin spiuni, Nexhmija, bahriu fashist, muthat Frasherit komuniste, Edi Enveriste.

  Ilacet per hater te atij zotit te lavdum.

  Corona, Long Beach, eine ajo me duhet mua, i semure epileptik.

  Ilacet ilacet.

  Mire Enveri Pinte gjak bebesh Po une qe skam AS shure me Pi. Pa le Corona qe do me Bej te vdes Si qen endacak rrugesh e zgjebarak poshte ures se Lanes.

  Ishalla me Merr ai oligarku Si qen rroje se ate te lehuren e baj shume mire une.

  Gam gam ilacet gam

  Ilacet gam ilacet gam

  Shqypnia shqyptareve bam gam.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim