Sa km futet në det Kepi i Stilit

March 24, 2018 03:34

Sa km futet në det Kepi i Stilit

Kepi i Stilit është kepi më jugor i bregdetit të Shqipërisë me koordinata 39 gradë 41’5’’ gjerësi veriore dhe 19 gradë 59’0’’ gjerësi lindore.

Futet 1,3 kilometra në det në drejtim të jugperëndimit.

Kepi është malor me lartësinë më të madhe 269 m, me brigje shkëmbore e të thepisura.

Thellësitë pranë bregut janë të mëdha.

Një rrugë këmbësore e lidh kepin me Vrinën.

Rreth 1 km në juglindje të kepit të Stilit shtrihet ishulli i vogël shkëmbor i Stilit i veshur me makje të dendura.

n.s. / dita

March 24, 2018 03:34
Komento

4 Komente

 1. Pellazgos March 24, 12:45

  Kepi i Stilit?
  Ne per here te pare e degjojme kete emertim,vendasit e quanin Kepi i Stillos,ashtu si Kepi i Kakomese ne Nivice.
  Tani e ka rradhen Saranda,boll ka qendruar ky emertim Greke Epirote,duhet ta emertojme Dyzete Hajdutet dhe jo Agi Saranda sic quhej nga Epirotet dhe Kastriotis.
  Duhet ti ndrojme nje nga nje, jo te gjitha menjehere se biem ne sy.
  Vitin tjeter une mendoj qe Apollonia per nder te Perendise Greke Apolloni ta emertojme Sulltan Novruz.
  Rama per ate po perpiqet me mish dhe me shpirt qe te vendose ne vend nderin e neperkembur te Osmaneve nga Epirotet dhe Jeorgios Kastriotis qe ua mori,i pushtoi,i vrau,i perdhunoi,i mori peng dhe i transformoi ne Orthodhokse me zor.
  E filluam me Stambollin apo Kostandinopoja,Moskopolis,Epidamnos,Agios Vasilis,Emathia.
  Ka lezet,shtet per tu patur zili.

  Reply to this comment
  • Biometri March 24, 16:42

   Stillo eshte greqisht. Stili eshte shqip

   Reply to this comment
   • Iliry March 24, 18:38

    Ju po ju behen ferrat Brahim cdo gje qe eshte ne Ballkan e nuk eshte nen territorin admistrativ Shqiptar nuk eshte me shqiptare per ju por o greke o maqedone o sllave o kroate por perpara se te lindin keto shtete ishin Albaniane Shqiptare -Niko stillo nga Preveza eshte shqiptar e thote vete apo edhe ky e ka stili …

    Reply to this comment
 2. Roland Barleti March 24, 20:51

  Me sa kam lezuar une ne nje arshive te Londres dhe Wienes. Nje pjese e madhe e kepit te Stlit i dhe shume toka pereth deri ne Greqi ne Sajade, i takon familijes shqiptare me prejardhije Pellazge dhe Princash ” DALANI ” nga Konispoli.

  Trashgimtaret e Heroit te madh Mihal Dalani. cliruesit te Kretes, Greqise, Libanit dhe Egjyptit.

  I madhi Aristidh Kola ne librin e tij famshem “Arvanitasit dhe prejardhija e grekerve” flet per kete familije shum shum te vjeter shqiptare. (faqe 548-551)
  Pra emri Stili i ketij kepi si dhe Korfuzit, ja kan vene Pellazgo-Iliro-Shqiptaret dhe jo javgjitet e greko-Aziatike.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*