Paratë pas “projektit të Tepelenës”, vetëm ideatori, 200 euro në ditë

September 7, 2018 09:28

Paratë pas “projektit të Tepelenës”, vetëm ideatori, 200 euro në ditë

Është folur shumë këto kohë për ish-kampin e Tepelenës, por jo të gjithë e dinë që pas zhurmës ka edhe një fond të posaçëm të dhënë për propagandimin e idesë së barazimit mes Tepelenës dhe Aushvicit.

DITA posedon një kopje të dokumentacionit, ku mësohet se janë dhënë deri tani 140 mijë euro për këtë projekt, fond për të cilin mungon tërësisht transparenca, ndaj disa pyetje janë të paevitueshme:

Kush jep llogari për këto para?  Dhe a mund të bëhet publike mënyra e shpenzimit të tyre në dobi të ish – të persekutuarve në këtë kamp?

Çfare marrin apo cfarë përfitojnë këto familje nga ky fond?

Përse Ministria e Kulturës është kaq shumë e përfshirë në një projekt, i cili po krijon përplasje me komunitetin? Dhe për çfare arsyesh kjo Ministri i shpall barakat italiane monument kulture kur shumë monumente kulture në Tiranë po hiqen nga lista?

Sipas dokumentacionit që posedon DITA vetëm ai që përcaktohet në kontratë si “ideatori i projektit”, i financuar nga PNUD dhe Ambasada italiane, paguhet të paktën 200 Euro në ditë x 140 ditë të parashikuara = 28,000 Euro.

Sa mësues, edukatore kopshti e çerdhesh, apo mjekë e infermiere në Tepelenë e Memaliaj, etj, do të ishin mbuluar si pagë me këto lekë të PNUD-it???

Projekti tenton të paktën në nivel propagande për qëllime ende të panjohura të barazojë Tepelenën me Aushvicin në një nga vendet e spikatura për ndihmën ndaj hebrenjve siç është Shqipëria.

Edhe titulli i projektit është sa qesharak aq edhe i kërkuar: “Remembracne to heal and prevent”. Konotacioni me Holokaustin – remembrance – është krejt i qartë.

Zhurma e deritanishme ka realizuar vetëm urrejtje dhe përçarje, kinse me idenë absurde se komunizmi mund të kthehet në Shqipëri, prandaj duhet edhe ky projekt, “për ta parandaluar”.

b.m. / dita

 

September 7, 2018 09:28
Komento

63 Komente

 1. Lili September 7, 09:53

  Ah ,ma ne fund kerkuat pak ma thelle ne horrlleqet e idiotes qe kemi ne ministrine e kultures..e qe po sjell turp per ne te gjithe po per qeverine sidomos ne bote…ku keni pare qe nje minister te kultures te shembe nje teater,veç ideja tmerron cdo njeri te kultures ne bote..
  Sa e sa pare te tjera keqperdore kjo duhet te kerkoni edhe ma shume se kjo ministri eshte vetem pazar ku miqte e ministreshes hajne ne kurriz te popullit.
  Ndihmat per ish te persekutuarit jane prape burim paresh,e kjo
  ,ku te ndihne eren e pareve futet,se millionere nuk ishte ba vetem me disa perkthime,medioker plus asaj..
  Kush eshte ai qe fitoj aq shume per dite pune,nuk dini te na tregoni,qe transparenca te jete ma e plote

  Reply to this comment
 2. anticensurë25642654 September 7, 10:14

  Lili
  nuk janë “horrlleqet e idiotes qe kemi ne ministrine e kultures.”!!
  që ajo është idiote!?nuk e vë në dyshim,por idetë nuk janë të saj!!
  janë të palloshit të tiranës që u votua nga ata idiotët e tepelenës!njerzit e atij moz komshtremtit!!
  asnjë nga këta idiotë të ministrive nuk mund dhe nuk ka ide të vetat!janë zgjedhur për tellallë,për zërin e tyre dhe jo për mëndjen!!
  të paktën kemi një shkrim që shkon në thelbin e problemit!!
  vjedhjen e parave!!
  përvetsimin e shumave të dhëna për shqipërinë!
  si kjo zhvatje ka shumë!!
  gjithnjë flitet për ndihma që i jepen shqipërisë dhe që nuk dihet se ku shkojnë!
  askush nuk kontrollon llogaritë bankare,gjithnjë në rritje,të politikës!!
  janë të vetmit që nuk kanë KRIZË,si në pozitë dhe opozitë!!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 7, 11:54

   Vjedhjen e parave?

   Mendoj se eshte e kunderta:

   Enveristja fanatike Mirela Kumbaro ngutet te shtrytezoje parate parate qe ka levruar fonadacioni gjerman:

   KONRAD ADENAUER STIFTUNG

   Per projektin:

   “Remembracne to heal and prevent”

   Qe nuk ka te beje fare me Holokaustin ebre, as per te pendjekurt politike, as per cerdhe dhe kopshte ne Tepelene,

   por:

   Per te rifreskuar kujtesen e shqyptareve dhe te vleje si antidot per krimet e Enverit dhe te komunizmit qe kane mbetur te vetmit ne Bote dhe ne Evrope me nje Kryeminister qe babai i tij ka firmosur varjen ne litar te nje disidenti antikomunist dhe akoma nuk ka kerkuar falje.

   Besoj se isha i dobishem per sqarimin dhe duhet t’i gezohesh faktit qe pikerisht Ministrja enveriste e Edvinit po e zbaton me deshire te papare kete projekt.

   Reply to this comment
  • Nesimi September 7, 19:17

   Pergjigjia e anticensurë25642654 eshte me e sakta, randaj tpelenasit t’i vene gishtin kokes kur te shkojne para kutise se votimit. Ndryshe do ngelen te turperuar para historise se tyre.

   Reply to this comment
 3. BLACK SWAN September 7, 10:24

  uuuuaaaa,
  qenka ftohur DITA, se nuk po shkojne leket ne dobi te te persekutuareve ????
  mos jua qani hallin te persekutuareve, po jua leme ato leke ne dobi historise , merreni AUSHVICIN e Tepelenes e vareni si dekorate te baballarve, e po su dolen 140 mije, do jua japin dhe ca te tjera, do ju vij dekorata e SPAÇ, BURRELL, QAFE BARI, SAVER, GRADISHT, KRUJE, BERAT, kazermat ku dikur vareshin turq ju i kthet ne varre per shqiptaret; KUÇOVE, LOZHANE, GODOVIAT,PORTOPALERMO….

  varini dekoratat tuaja e zini kengen ‘ endhjer hoxha e mprehu shpaten dhe njeher per …shqiptaret ”

  perplasje me komunitetin ???? mos donit te shkruanit perplasje me komunistet ??!!!
  ne fakt deri tani nuk ju ka perplasur njeri, se kush te merret me disa kufoma te pakallura qe nuk i do as ferri, po nqs po ju hane briret ,nga halli mund dhe tu kenaqim …

  KOMUNISTET JANE NE TOKE KU SI DO ME ASNJE ,
  E NE FERR KU DO SHKOJNE TE GJITHE !!!!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 7, 11:30

   E nderuara Mjellma e Zeze,

   Lekat per projektin: “Remembracne to heal and prevent” qe ne shqip do te thote “Perkujtim per kurim dhe prevence” jane levruar nga fondacioni “Konrad Adenauer Stiftung”, nuk jane nga PNUD-i apo ambasada italiane, as nga buxheti i shtetit shqyptar per te perndjekurit politike, apo per kopshte dhe cerdhe ne Tepelene qe jane detyra e Shtetit shqyptar.

   Ky projekt “Remembracne to heal and prevent” nuk ka te beje fare me Holokaustin kunder popullit hebre, por ka per qellim zhvillimin e demokracise ne Shqypnine primitive, plot me fanatike te Enverit qe perkrahen edhe nga media jone kombetare sic po vepron gazeta DITA me kete editoriale rezili, pra ky projekt ka afate dhe ne rast mos realizimi parate e levruara i kthehen fondacionit ne forme te pakthyeshme dhe parate shkojne per shtete te tjera me te arsyeshme ne rrugen e tyre drejt civilizimit.

   DO ZOTI TE KETE SA ME SHUME PROJEKTE TE NGJASHME QE TE ZBARDHIN KRIMET E ENVERIT DHE SHQYPNIA TE FUTET NE RADHE SI TE GJITHE POPUJT E TJERE NE RRUGEN E PAKTHYESHME DREJT DEMOKRACISE SE VERTETE PERENDIMORE PA “SURROGATO” SI KETO MASHTRIME QE SHOHIM PERDITE NGA PUSHTETARET ENVERISTE QE QEVERISIN VENDIN

   Me behet qefi qe nje enveriste fanatike si Mirela Kumbaro eshte inciatore e ketij projekti historik.

   Reply to this comment
 4. Martini September 7, 10:40

  Tashti po hajdutet minjte fashistet ballistet.Tash spjegojme pse kjo kategori mund te shkonte deri ne vetevrasje pwr aplikimin e ptojektit.Kjo kope me ne krye ministren sozine e sofia lorenit pse jane kaq te.vendosur dhe nuk lene gje.pa bere.per te barazuar tepelenasit luftetare dhe me mikpritesit nder shqiptare ME.FASHISTET.po qarte.Perderisa kategorite e meiperme te gjithe kane.shitur nderin trupin familjen atdheun per 30 aspra.Ju plasi trapi rendesi ka te vjedhin parate.e.budallenjve.Qarte fare.Paralelisht le te.paraqitin ne Kuvend projektligjin per hapjen e.burdellove.Qe te pakten te jene te ligjshem .Po ata i. bejne hesapet pa.hanxhine dhe tepelenasit spjerdhin.Sa here.ta.ndertojne pseudokampin.aq here do ti.bejne m… e do ta.shkaterojne.Turp per Edin dhe Vullkanin servil nga.fisi Peci.Qe te kete nevoje Edi te.fitoje dy kacidhe duke.shtuar.turpin e.shqiptareve duke hapur.burdello ne.cdo skaj te Shwiperise ku per nder.tw vrisnin.Ky po eshte kubizem futurist.Emri di ti.shenohet ne.historine e.Shqiperise pa Ismail Qemalit.Fatos.Nano Bashkim Finos Pandeli Majkos

  Reply to this comment
 5. Mon Kukaleshi September 7, 10:47

  Prej vitit 1990, pas cdo projekti fshihen hajdutet talebane te kesaj race te qelbur, qe vetem nje zot e di, pse nuk e ka akoma cfarosur

  Reply to this comment
 6. Diku September 7, 11:37

  Te besh para duke neperkembur dinitetin e ketij populli eshte krim e tradheti kombetare.
  Turp te kene!
  Por ku ta gjejne? Pas 1990 nuk ka me turp ose me shqip “politikanet tane e hane turpin pershesh me euro”.
  Sa poshte ka rene ky vendi yne! Ndihmona zot!

  Reply to this comment
 7. Diku September 7, 11:39

  Te besh para duke neperkembur dinitetin e ketij populli eshte krim e tradheti kombetare.
  Turp te kene! Por nuk kane. Nuk kane ku ta gjejne? Pas 1990 nuk ka me turp ose me shqip “politikanet tane e hane turpin pershesh me euro”.
  Sa poshte ka rene ky vendi yne! Ndihmona zot!

  Reply to this comment
 8. intelektuali September 7, 11:44

  Projekti “Remembracne to heal and prevent” qe ne shqip do te thote “Perkujtim per kurim dhe prevence” nuk ka te beje fare me Holokaustin ebre, parate nuk jane levruar per ndihma ekonomike per te perndjekurit politike apo per cerdhe dhe kopshte ne Tepelene, te cilat jane detyre e shtetit shqyptar,

  por:

  Ky projekt ka qellim t’ju kujtoje shqyptareve per krimet e Enverit dhe te komunizmit ne pergjithesi dhe ne Kampin e Tepelenes ne vecanti ku u lane te vdesin nga uria mbi 300 femije te vegjel dhe lekat per kete projekt jane levruar nga fondacioni per demokraci:

  “KONRAD ADENAUER STIFTUNG”

  Si nje kujtese kuruese dhe si nje antidot preventiv qe te mos lejojne me krime te ngjashme kunder njerezimit si ato te Enverit dhe xhelateve te tij ne te ardhmen.

  KY ESHTE QELLIMI I KETIJ PROJEKTI

  Reply to this comment
  • Barbaret September 7, 17:29

   Mos na i bastardoni shqipen tone te bukur.
   Perdorimi i dy barbarizmave (kurim dhe prevence!?!?) ne nje fraze me kater fjale tregon greminen ku po e hedh injoranca gjuhen tone, identitetin ton….
   “Remembrance to heal and prevent” nuk perkthehet
   “Perkujtim per kurim dhe prevence”.
   Sqip thuhet:
   “Kujtese per sherim dhe parandalim”

   Reply to this comment
   • intelektuali September 7, 17:58

    “Jo ush po gomar”

    Po per SINONIME te gjuhes a ke degjuar ti o Barbari i paditur? Si do ta pertheje ti fjalen BIZNES qe ka hyre ne gjuhen shqype si majdanozi ne gjelle, po KURE eshte ne cdo fjalor shqyptar o mavri.

    Kur Androkli Kostallari perfundoi fjalorine tij famoz dhe ja tregoi Enverit fjala UNIFORME nuk i pelqeu Diktatorit dhe Androkliu i gjore e nderroi me NJETRAJTESHE qe kapterat e ushtrise nuk e thonin dot dhe Enveri e ktheu fjalen italiane deshi s’deshi

    PO PSE KOHEN E QEPES TE ENVERIT DO TE KTHESH TI O MAVRI?

    Reply to this comment
 9. intelektuali September 7, 11:54

  Vjedhjen e parave?

  Mendoj se eshte e kunderta:

  Enveristja fanatike Mirela Kumbaro ngutet te shtrytezoje parate parate qe ka levruar fonadacioni gjerman:

  KONRAD ADENAUER STIFTUNG

  Per projektin:

  “Remembracne to heal and prevent”

  Qe nuk ka te beje fare me Holokaustin ebre, as per te pendjekurt politike, as per cerdhe dhe kopshte ne Tepelene,

  por:

  Per te rifreskuar kujtesen e shqyptareve dhe te vleje si antidot per krimet e Enverit dhe te komunizmit qe kane mbetur te vetmit ne Bote dhe ne Evrope me nje Kryeminister qe babai i tij ka firmosur varjen ne litar te nje disidenti antikomunist dhe akoma nuk ka kerkuar falje.

  Besoj se isha i dobishem per sqarimin dhe duhet t’i gezohesh faktit qe pikerisht Ministrja enveriste e Edvinit po e zbaton me deshire te papare kete projekt.

  Reply to this comment
 10. Lili September 7, 13:44

  Intelektuali,
  Projekti nga fondacioni eshte ok e qillimi eshte per te miren tone,po menyra se si ministresha ndan paret eshte problematike,se 200 euros dita per nje njeri per kete projekt eshte bukur nje shume,28000 nuk jane pak vetem per me perkujtuar se aty ishte nje kamp ku vdiqen njerezet…
  Nuk i di si ju detailjet e financimit,e ketu ndoshta k.adenauer duhet te kembngule ma shume per transparence.
  Pra kush eshte ai njeri qe ka perfituar 28000 euros,e per cka in fine…
  Kjo vlen edhe per ndihmat per zonat rurale qe po perfundojne prape ne xhepat e latifondistave te sotshme,milionerave qe vetem zhvillojne biznesset e tyre,qe varferojne ma shume fshataret se nuk munden me me perballuar fermat industriale qe politikanet tone po ndreqin…
  Ndihmat keshtu jo vetem po vidhen nga nje klas amorale, po edhe po kane efekte te kundera duke varferuar ato per te cilet jepen e pasuruar ato qe i manaxhojne keto ndihma,ministrat tone ma se pari,si mirelen..

  Reply to this comment
  • intelektuali September 7, 15:27

   E nderuara zonja apo zonjusha Lili,

   Fondacioni “KONRAD ADENAUER STFTUNG” ka ndihmuar shume vende ish komuniste me keshilla dhe para si te shpetoje popujt nga kthetrat e indoktrinimit komunist qe kerkon te mohoje dhe te fsheje krimet e Diktatoreve si Enveri dhe me beso se ja ka arritur qellimit atje ku ka qene i mirepritur nga klasa politike qe eshte e pergjegjshme per fatin e vendit te saj

   Mesa duket edhe nga keto njoftime qe vijne nga gazeta DITA njeri pas tjetrit si “bresheri ne dite me diell” ka ardhur koha qe ne radhe te futet edhe Shqypnia e fanatikeve te Enverit qe Kampin Horror te Tepelenes e quajne si Kamp Model apo si Kamp Pushimi dhe perfshirja apo implikimi ne kete projekt modest per nga fondet e levruara i Ministres enveriste te Edvinit Mirela Kumbaro,

   ESHTE NJE LAJM I MIRE PER DEMOKRACINE

   Dhe meso kur dikush te jep leke falas per zhvilliimin e demokracise te vendit, duhet t’i thuash faleminderit dhe se intelektuali merr po keshtu 200 ose edhe 300 euro ne dite kur perkthen per kompani dhe firma te ndryshme

   Reply to this comment
   • Lili September 7, 20:57

    Intelektual,flm per pergjegjen,kudo ku fondation Adenauer punon,punon mire se jane german edhe kane nje pervoje te mire me vendet ish komuniste,edhe bashke me ju i them nje Flm te madhe Germanise,po kur jo mireles qe vjedh sa mundet e ka konto ne France

    Reply to this comment
 11. Dodona mbi Tomorr September 7, 15:08

  Meqenese “Aushvici”do tu sherbeje “te persekutuareve” fondet te dalin nga shperblimi qe i behet sot kesaj shtrese dhe te mos preki pensionin tim jo se jo , por as edhe buxhetin e shtetit , tashme te miratuar edhe me ndryshimet e fundit!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 7, 15:48

   O Dodona qe gjendet afer Janines dhe jo mbi Baba Tomorrin e Beratit,

   Mos u sekelldis fare se nuk ta prek njeri pensionin me projektin per Perkujtimin e krimeve te Enverit ne Kampin Auschwitz te Tepelenes, sepse lekat e levruara nuk jane nga buxheti i shtetit qe qeveriset nga nje Kryeminister me baba kriminel qe ka firmosur varjen ne litar te nje disidenti antikomunist ne vitin 1988, sepse kjo do te ishte nje fyerje per te gjithe viktimat e komunizmit ne Bote,

   Prandaj:

   Rii qete se lekat per kete projekt i ka levruar fondacioni

   KONRAD ADENAUER STIFTUNG

   qe e ka buxhetin disa djetra here sa buxheti i Shqypnise arkaike dhe qe ka kontribuar me ndihmen e tij pothuaj te gjitha vendet ish komuniste te Evropes Lindore qe t’i shpetojne kthetrave te indoktrinimit stalinist

   Ri i qete o Dodona e Janines dhe falendero Zotin qe ka derguar kete fondacion ne Shqypni

   Reply to this comment
 12. mirel September 7, 15:10

  Po dhe sikur nje pllake perkujtimore do ishte e mjaftueshme.
  Ckerkojne 140 mije euro?
  Per demokracine thote felliqesira Ramut.
  Ketej shkollat po bien, ato qe jane ngelur jane pa ngrohje dhe mijera njerez vdesin per buke me asistencat qesharake, ndersa te tjereve jua heq shteti qe loz me peojektet.
  O Tepelena, perse nuk beni nje gardh dhe te ndaloni hyrjen e cdo PiSi te Tiranes?
  Keta po e vjedhin popullin njelloj si Zogu dhe Berisha.
  Klan me te poshter nga ky i Ramiut nuk ka.

  Reply to this comment
 13. Martini September 7, 15:52

  KERKESE INTELEKTUALIT.Ti more bukurosh nqs se ke pagure te paspanuar.Shko nja dy dite atje para atij buri prej guri ne.hyrje.te.qytetit dhe prezantohu.Te siguroj megjithese nuk ke krahe do fluturosh ne parajse.Per ate.pune pashai dhe tepelenasit jane ustallare.dhe kane.shume.respekt per kerkesat e mikut.

  Reply to this comment
 14. Xhipja September 7, 15:53

  KERKESE INTELEKTUALIT.Ti more bukurosh nqs se ke pagure te paspanuar.Shko nja dy dite atje para atij buri prej guri ne.hyrje.te.qytetit dhe prezantohu.Te siguroj megjithese nuk ke krahe do fluturosh ne parajse.Per ate.pune pashai dhe tepelenasit jane ustallare.dhe kane.shume.respekt per kerkesat e mikut.

  Reply to this comment
 15. Dodona mbi Tomorr September 7, 17:28

  Ky Fondacioni “Konrad Adenauer” nuk ka shlyer akoma demshperblimin e babait tim qe vdiq ne kampin nazist te Zemunit ne Beograd dhe po i dolen Markat apo Eurot le te investoi edhe per nji pllake perkujtimore atje ne “Aushvic”sic thote ketu nji komentus.Dhe lexoi edhe ms mire Rilindasit tane qe e vendosin Dodonen Pellazgjike ne Tomorr qe sic mund ta kesh mesuar ne Gjeografi ndodhet ne Shqiperi!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 7, 23:08

   Gjermani nje Halamet Biznesmeni, Miliarder nga Bavaria te erdhi ne Shqypni per te ndihmuar shqyptaret kur po vdisnin nga uria per buke, por bytha jote fanatike i tha:

   ME PAGUAJ REPARACIONET NDRYSHE NDIHMAT TUAJA NUK I DUAAM!

   dhe:

   Ai iku duke deklaruar:

   HYPNI KETU DHE SHIFNI STAMBOLLIN!

   Ja shikoje si e ka pamjen Dodona prej Verteti afer Janines:

   https://en.wikipedia.org/wiki/Dodona#/media/File:D70-0404-dodona.jpg

   Ja ku edhe nje material nga Wikipedia te perkthyer nga intelektuali:

   “…Dodona është një orakulle femer e rëndësishme e historise se lashtë greke. Teatri i lashte, vete Tempulli dhe mbetjet arkeologjike te gjetura janë vendosur në një kalim strategjik në shpatet lindore të malit Tomaros, në afërsi të qytetit modern të Janinës, në perendim te tij. Dodona i ishte dedikuar Zeusit dhe Dionit, dhe grekët besonin se ajo ishte nje nga orakujt më te degjuar te lashtesise greke…”

   Po te duash vazhdoje debatin allogjik pa dogane, nuk te pengon kush.

   Reply to this comment
 16. Barbaret September 7, 17:32

  Mos na i bastardoni shqipen tone te bukur.
  Perdorimi i dy barbarizmave (kurim dhe prevence!?!?) ne nje fraze me kater fjale tregon greminen ku po e hedh injoranca gjuhen tone, identitetin ton….
  “Remembrance to heal and prevent” nuk perkthehet
  “Perkujtim per kurim dhe prevence”.
  Sqip thuhet:
  “Kujtese per sherim dhe parandalim”

  Reply to this comment
  • intelektuali September 7, 22:46

   O zotni BARBARI:

   Bej nje “SELFIE” me “SMARTFON”, po deshe edhe me “AJFON” dhe ma dergo me “IMEIL”

   sepse:

   Keshtu do te mesojme si i ke perkthyer keto fjale “BARBARE” qe kane pushtuar gjuhen tone si Visigotet gjermane kur pushtuan Romen dhe i vune flaken qyteterimit me te vjeter qe njohte Bota.

   Reply to this comment
 17. war dogs September 7, 21:12

  KUR DO NGREJE EDI RAMA ME KUMBAREN E TIJ DHE KETO INTELEKTUALET MEMORIALIN E GERDECIT ?/ QE MORI VOTAT ?

  KQYRNI SI KY INTELEKTUHALJA E KOSTRECEVE DHE KARKALECEVE JEP DISA “ORIENTIME”
  ME BUSH DALLKAUKA DHE KONDOLEZA NGJYRE COKOLLATE

  intelektuali

  Beji te fala Bush Junjor Dallkaukut qe financoi Saliun me 300 meleone dollaro per te hedhur BUMJEN ne Gerdec,

  por:

  Mund t’i besh te fala edhe ambasadorit Withers qe iku me Fatmir Mediun si lepur ne terrin e nates ne Rinas per te hequr etiketat e fishekeve te ndryshkur kineze qe i kishin gaditur per ushtrine amerikane ne Afganistan,

  por:

  Mos harro t’i besh te fala sekretares cokollate te Bush Dallkaukut, Condoleezza Rice qe zbarkoi ne terrin e nates per te pergenjeshtruar deklaraten e sekretarit te ambasades per implikimin e zyrtareve te larte amerikane ne aferen mafioze te Gerdecit.

  PSE SHQYPTARET” U GEZUAN” NE GERDEC ?

  Reply to this comment
  • intelektuali September 7, 22:37

   Bush Junjor Dallkaukun e kundershtoi edhe babai i tij i ndjere Bush Plaku kur i tha Kongresit:

   MOS E ZGJIDHNI DJALIN TIM SI PRESIDENT SE ESHTE DALLKAUK!

   dhe:

   Me te vertete ne fund te presidences se Bush Junori per pak sa falimentoi ekonomine dhe bankat me krizen e hipotekave ne se e ke degjuar, por edhe me idiotesira te tjera si Presidenti i rezilit ne SHBA, ishte po ky Bush Junjori Dallkauku qe kur i thane se do te vizitonte Shqypnine, pyeti:

   NE CILIN KONTINENT NDODHET KY SHTET?

   ndryshe:

   Ke gje per te shtuar nga te VERTETAT absolute te intelektualit per Kondolizen e Bush Dallkaukut qe pergenjeshtroi si nje mashtruese e vertete Sekretarin e Pare te Ambasades ne Tirane qe dha alarmin i pari per perfshirjen ne aferen mafioze te Gerdecit Zyrtare te Larte te ambasades dhe konkretisht ambasadorin Withers qe vrapoi si lepur ne mes te nates per te hequr etiketat e fishekeve te ndryshkur kineze qe Fatmir Mediu i kishte gaditur per ushtrine amerikane ne Afganistan dhe kur Withersi u largua nga vendi yne ishte Presidenti Ilir Meta qe i ngjiti nje leter turpi ne kuriz si nje sarkazme lamtumire?

   “Gezimin” per Gerdecin tregoja sateme dhe tyteti qe te kane bere mashtrues dhe genjeshtar te pacipe, por mund t’ja tregosh edhe Sali Varkarit te Enverit qe eshte nga soji juaj i peshtire i krimineleve te Partise se Punes qe te vrasin naten dhe mohojne krimet e tyre diten, njashtu sic beri Enveri gjithe jeten e tij prej sadisti gjakatar edhe ne Tepelene me femijet e vegjel, por edhe me te gjithe shoket e vet komuniste.

   Reply to this comment
 18. jorgo sorra September 7, 21:29

  Derisa u dekoruan si heronj Hamit Matjani me bandat e tij eshte normale qe dhe familjet e tyre qe ishin ne Tepelene te respektohen.
  .
  Jo me kot qe “babai i antikamunisteve..dhe njerku i Edi Rames xhorxh sorros ka shpenzuar rreth 7 miljard dollare per te “erresuar’ kamunizmin..
  .
  Ku i gjeti parate ai qe paguan blendifejziun 30 mije dollare ne muaj qe dhe amerikanet dridhen kur e degjojne kete shifer…pra kryeenverofagosi blendi fejziu 30 mije dollare ne muaj
  .

  Jane keto zombie jo vetem qe e reabilituan Enverin por e kane shenjteruar
  %%%%%%%%%%%

  O Enver te kam rixha
  Ngrehu neser me sabah
  Behu dhe nje here i ri
  Ne dac hajde si sozi

  Mer komanden ne kete vende
  Se te prete populli tente
  Qe ti vesh gjerat ne vende
  Se Shqiparine e shqyen qente

  Jan ngjallur krimbat e tokes
  Cep me cep i bien botes
  Me genjeshtra e mashtrime
  Letra fallco e ngjyrime

  I fshine emrin Shqiperise
  Mohojne bijte e Lavdise
  Mohojne gjakun per ket vende
  Kane fshire edhe mundin tende!

  Jan ngritur ne piedestale
  Kriminele “intelektuale”
  Ane e kende bejne morale
  Per te vdekur e per te gjalle

  Madje ketu ne forume
  Bejne komente shume spiune
  Mbajne nofken “intelektuale”
  Por ne fakt jan avdalle

  Jan avdalle te “Lilidhonit”
  Pjelle e djallit dhe e klonit
  Qe vertiten pas baronit
  Jan ushtare te Salihonit

  Ne cdo zyre e ne cdo frone
  Krimineli ka timone
  Basarduan historine
  E shkateruan gjithe Shqiperine

  Neper rruge e neper sheshe
  Ne bregdet e ne biznese
  Ane e mbane kudo te veshe
  Vec te huaj do te gjeshe…..

  Nuk ka me as industri
  As bujqesi e blegtori
  Madje dhe Naimin vete
  Nuk e njef me ky milete….

  E mos fol per Skenderbene
  Qe shume vjete mbrojti Atdhene
  E kan nxjere mor, ne pazare
  Por ne kembe, e jo mbi kale…

  S’ka me sheshe SKENDERSBE
  Vec nje male, plote gurre e pleh
  Qe kane zbrituar nga malesia
  Te mohoje sheshin e tija….

  Dhe nje djale paska i drojtur…
  Ti Enver nuk e ke njojtur?
  Vec nje gje me vjene cudi!
  Per fytyre, eshte kopje Ti!!!

  Per mendje e burreri
  Eshte naive, eshte cilimi
  Sala leve e punesoi
  Qe mire halet t’ja pastroi

  Ky debil pak kohe me pare
  Nxori detin ne pazare
  Dhe ja fali more Greqise
  Kapitalet e Shqiperise…

  Ky agjente e ky spiune
  Drenicare thot, jam une…
  Eshte hajdute i licensuar
  Rrugen e Kombit ka pervetesuar

  Te mos flasim per Gjykata
  Kemi hedhur vertete hapa
  Ne plepishte “master” muarr
  Ne kupole te emeruar…

  Dhe “cekani i drejtesise”
  I bje kokes se vegjelise
  Mjeri popull ku te veje
  Te derjten ku do ta gjeje?

  Me arme e demagogji
  Shkateruan brezin e ri
  Neper rruge te droguar
  Pa familje, te shkateruar…

  O Enver u shua bota
  Ti e bere mor si lopa
  Shume punove per Shqiperi…
  Po c’le pas more derezi?

  Ca spiune e kriminele
  Shume hajdute e dembele
  Nje Nano e nje Sali
  Qe e shiten kete Shqiperi

  Qe shiten Jo vec lavdine
  Jo vec vlerat e historine
  Po nenshtruan vegjeline
  E skllaveruan per hordhine

  Skllaverine ne vendin tend
  Se pertypin dot as qente
  A ka burra ne ket toke
  Qe ti dalin vendit zot?

  O Enver te kam rixha
  Hajde neser me sabah
  Se te prete mor populli tend
  Flamuj Shqipesh ne Kuvend!

  Reply to this comment
 19. OTRANTO 1997- AKT NEOFASHIST September 7, 21:42

  Ka akoma poliikan te Italise dhe BE që jo vetëm nuk ndjejnë aspak faj për tragjedinë shqiptare, të shkaktuar nga anija luftarake “Sibilla” por e përdorin atë si shembull të mirë për t’ju përgjigjur flukseve të emigrantëve nga Afrika

  Një prej tyre është Daniela Santanche, deputetja e Forza Italia,dhe njëkohësisht krahu i djathë i Silvio Berluskonit.qe ka deklaruar se Italia duhet të fillojë të aplikojë një strategji vetëmbrojtëse, duke bërë të mundur mbytjen e gomoneve me emigrantë duke mos lejuar nisjen e tyre nga bregu, ashtu siç bëri me shqiptarët ne 1997 me eurodeputetet Irene Pivetti!

  Ndiqni ju lutem ketu poshte cfare masakra kombetare kane ndodhur deri sa ne vitin 2015 e kane lene Shqiperine mbi 70 mije veta qe jane paraqitur per azli por u nderprene nga vala me permasa kozmike e sirianeve
  Edhe sot qe po flasim o pinjoll i Sali Qenit Shqiperia ka numrin me te larte ne europe per numer popullsie duke ja kaluar dhe sirise.
  Atehere pse gezoheni me plaget e atij populli ne 1990 si pervers ?? kur pas 1992 kane ndodhur tmerre te pabesueshme qe i keni ne ARKIVIN E POPULLIT:
  9 shkurt 1998 – mbytet një gomone e nisur nga Vlora. Të paktën pesë vetë të vdekur.
  25 tetor 1998 – në det të hapur para Vlorës, pranë ishullit të Sazanit, një gomone përlaset me një tjetër skaf që kthehej nga Italia dhe shpërthen, humbasin jetën 6 vetë.
  27 nëntor 1998 – një gomone mbytet në det të hapur përpara Brindizit pas përplasjes me një skaf kontrabandierësh. Shtatë të vdekur.
  27 maj 1999 – në det të hapur një gomone ndeshet me nje mjet detar të Guardias së Financave. Vdesin pesë shqiptarë, ndër të cilët edhe dy fëmijë.
  15-16 gusht 1999 – përballë brigjeve të Malit të Zi mbytet një ‘karakatinë deti’ plot me familje të tëra që përpiqeshin të arrinin në Itali. Mëse njëqind të vdekur.
  1 nëntor 1999 – një gomone copëtohet në ujërat e cekëta të Torre Cavallo-s (Brindizi), mbyten ngjashtë vetë.
  30-31 dhjetor 1999 – një gomone mbytet në Kanalin e Otrantos duke shkaktuar vdekjen e 59 vetëve. Hipoteza e mbytjes së gomones hidhet në fillim nga familjarët e viktimave si në Shqipëri edhe në Itali, u besohet pas dy javësh kur deti fillon të nxjerrë në breg trupa të pajetë.
  maj 2000 – katër kilometra larg brigjeve të Salentos, një gomone plot imigrantë godet me majën e bashit një varkë të policisë. Vdesin dy imigrantë dhe zhduken në det të paktën dhjetë të tjerë.
  10 qershor 2001 – Një gomone me shqiptarë mbytet në det të hapur përballë Tranit (Bari). Disa arrijnë me not bregun e të tjerë shpëtohen nga vullnetarët. Gjenden pesë kufoma por deti përpin shtatë të tjerë.
  1 mars 2002 – Një gomone mbytet në ujërat ndërkombëtare rreth 20 milje larg brigjeve të Otrantos: ndër 28 pasegjerët vdesin gjashtë.
  22 korrik 2002 – në ujërat shqiptare përpara Vlorës përplaset një anije e Guardias së Financave (që në bazë të marrëveshjeve Itali-Shqipëri shkurajon nisjen e klandestinëve qysh në brigjet shqiptare) me një gomone me rreth shqiptarë. Humbin jetën të paktën tre vetë.
  9 janar 2004 – Lundruesit e një gomoneje i kërkojnë ndihmë drejtpërdrejt televizionit “Top Channel”. Ndihma bërrin me vonesë. Do të gjenden të vdekur nga të ftohtit në gomone 21 vetë. Shtatë të tjerë të humbur.
  ME TRAGJIKJA….
  kur salibisha po sulmonte Vloren dhe deputetja italiane IRENE PIVETTI ulerinte ne parlamentin italian MBYTINI SHQIPTARET NE DET…nje jave me vone ndodhi menxyra
  Në tragjedinë e Otrantos, humbën jetën,28 mars 1997
  258….Zeqine Fejzaj, 61 vjeçe,
  259….Blerina Fejzaj, 8 vjeçe,
  260….Zonja Fjezaj, 36 vjeçe,
  261….Mihal Fejzaj, 60 vjeç,
  262….Fatos Fejzaj, 39 vjeç,
  263….Roland Fezaj, 14 vjeç,
  264…Oltion Fejzaj 13 vjeç,
  265…Mimoza Xhavara, 32 vjeçe,
  266…Kamela Xhavara, 9 vjeçe,
  267….Majlinda Xhavara, 4 vjeçe,
  268….Desantila Xhavara, 24 vjeçe,
  269….Firdesa Xhavara 1 vjeçe,
  270….Gerard Xhavara, 4 vjeç,
  271….Majlinda Roshi, 38 vjeçe,
  272….Qemal Roshi, 38 vjeç,
  273….Roland Roshi, 2 vjeç,
  274….Pushime Meminaj, 60 vjeçe,
  275….Donika Idrizi, 40 vjeçe,
  276….Elona Idrizi, 14 vjeçe,
  277….Semiranda Idrizi, 11 vjeçe,
  278….Romeo Andrea, 28 vjeç,
  279….Silvana Andrea, 18 vjeçe,
  280…Kristina Andrea, 2 vjeçe,
  281…Bardhyl Lame, 37 vjeç,
  282…Tushe Lame 38 vjeçe,
  283…Artuela Lame, 35 vjeçe,
  284…Kasiani Bestrova, 6 vjeçe,
  285…Viktore Bestrova, 9 vjeçe,
  286…Konstandin Bestrova, 2 vjeç,
  287…Anife Begotare, 41 vjeçe,
  288…Rezart Begotare, 12 vjeç,
  289…Erald Begotare, 13 vjeç,
  290…Zeman Avdia, 37 vjeç,
  291…Nertila Avdia, 11 vjeçe,
  280…Olsi Avdia, 6 vjeç,
  281…Irma Greko, 21 vjeçe,
  282…Kristi Greko, 3 muajsh,
  283…Bardhosh Deliaj, 46 vjeç,
  284…Burbuqe Deliaj, 45 vjeçe,
  285…Melpo Sejdiaj, 46 vjeçe,
  286…Hanëme Birçe, 41 vjeçe,
  287…Besmir Birçe, 9 vjeç,
  288…Lavdosh Kaja, 22 vjeç,
  289…Robert Bajrami, 19 vjeç,
  290…Miklovan Troqe, 17 vjeç,
  291…Anastas Mërkuri, 30 vjeç,
  292…Lindita Demiri, 12 vjeçe,
  293…Bektash Tahiri, 47 vjec,
  294…Andi Aliaj 17 vjec,
  295…Teferi Saliu 48 vjec,
  296…Lirim Bulla 17 vjec,
  297…Zini Muça 27 vjec,
  298…Ermal Xxhaka18 vjec,
  299…Fatmir Geraj 28 vjec,
  300…Kastriot Sharraj, 36 vjec,
  301…përparim Mamanaj, 13 vjec,
  302…Zylyma Sulejmani 22 vjece,
  303…Krenar Sulejmani 27 vjec,
  304…Alban Sulejmani 4 vjec,
  305…Mirand Kaçuku, 28 vjec,
  306…Kizeta Sulo 21 vjece,
  307…Klodian Sulo 2 vjec,
  308…Fiqiei Sulaj 30 vjec,
  309…Ervin Sula 15 vjec,
  310…Latif Berberi 53 vjec,
  311…..Maze Seferaj 31 vjec,
  312…..Brunilda Seferaj 25 vjece,
  313…..David Seferaj një muajsh,
  314…..Vjollca Kaçupi 22 vjece,
  315…..Albana Botrova 22 vjeçe,
  316…..Merita Ferko 32 vjece,
  317…..Ilir Kicja 34 vjec,
  318…..Maringlen Bardha 16 vjec,
  319…..Fatbardha Sejdia 21 vjeçe.
  320…..Bledar Ferko 10 vjec,
  321…..Fredi Ferko 8 vjec,
  322…..Viktori Kaçupaj 25 vjece,
  323…..Robert Llanaj 30 vjeç,
  324…..Kastriot Hasanbashaj 27 vjec
  325….., Klorida Hasanbashaj 24 vjeçe,
  326…..Xhuljana Hasanbashaj 3 vjeçe,
  VIJON
  …..Nga sa me siper na lind e drejta te pyesim dipllomacine euroatllantike :
  Perse kjo politike ekstremisht antishqiptare qe po ndjekin ne Shqiperi me Frankeshtein Monster Berishoviq?
  Ku e gjeten te drejten morale dhe ligjore nderkombetaret (gjasme miq leshi) qe te shpallin amnistine per kriminelin Berishe per 1997,1998,2008 dhe 2011 dhe jo vetem kaq por kane gatuar nje corbe pambarimisht te shemtuar qe me e vogla pasoje do jete nje lufte civile e pa shpallur zyrtarisht deri ne depression dhe cmenduri kombetare.
  Perbuzje dhe neveri per aleatet tane qe edhe pse i kemi respektuar ,nderuar dhe besuar pa kushte po sillen si Haleate me sherbimete e tyre –PROPOGANDE-DIPLLOMACI-SHERBIME SEKRETE dhe tragji-komedia me donaldlune dhe fatmirxhaferrin i ve atyre vulen e turpit se po e bejne qe te shpetoje Berisha nga prangat gjithe kete ndyresi me keto ndyresira..
  Kulmi i kulmit te kulmeve eshte se ndersa shqiptaret po vriteshin ne toke dhe mbyteshin ne det familja Djallit Berishe me qe dhe me mace .udhetone siper me avjon special dhe te gjithe te paisur me pashaporte dipllomatike ku Bice Dasara ishte dipllomate qe 2 muajshe kurse “shoqet e saja i hengren peshkaqenet ne Adriatik dhe nuk e kane asnje varr…

  Edhe nje here
  mos harroni eurodeputet Irene Pivetti qe ne shkurt 1997
  leshoi kushtrimin
  MBYTINI SHQIPTARET NE DET
  ne nje kohe qe kucedra berishe PLANZONTE te bombardonte Vloren me LHL dhe me mecenaret e Gazidedes e mbyti Vloren me gjak…..qe AS HITLERI NUK BERI KETO KRIME MONSTRUOZE

  mos harroni otranton e salimonstres

  Reply to this comment
 20. intelektuali September 7, 22:47

  O zotni BARBARI:

  Bej nje “SELFIE” me “SMARTFON”, po deshe edhe me “AJFON” dhe ma dergo me “IMEIL”

  sepse:

  Keshtu do te mesojme si i ke perkthyer keto fjale “BARBARE” qe kane pushtuar gjuhen tone si Visigotet gjermane kur pushtuan Romen dhe i vune flaken qyteterimit me te vjeter qe njihte Bota.

  Reply to this comment
 21. gjermani i fundit September 8, 00:49

  mjaft qe te kete LEKA dhe keste per te marre, pa ju gjej une kampin e shfarosjes ne Tajvan te Parkut Rinia mu tek Shallvaret. Biznes Nastro kumandari, biznes eshte edhe historia, edhe emocionet, edhe fejsbuku, edhe komentet qe zotrote ia shet Gugllit me dollaro, se Tajvani nuk jep kafe veresie. Fondacioni Adenauer eshte “open mind”, dmth na Korca i thone tu mbyllte e mendjes propagande pra, rrih une ne havan qe njerezit te merren me llogjet e te shkuares dhe te mos reagojne per problemet e sotme.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 8, 10:40

   O gjermani i Enverit,

   Konrad Adenauer ishte nje besimtar i krishtere dhe njekohesisht antikomunist e antifashist i perbetuar qe Hitleri e rasi ne burg per idete e tij, por pas Luftes u be Kancelari realizoi “Mrekulline ekonomike” te Gjermanise dhe njihet si burri i shtetit qe hodhi bazat e BE ashtu sic e shikojme sot ku Shqypnia po pret radhen te antarsohet me gjuhe jashte derisa zyrtaret e Merkelit te begenisin ta pranojne me shume kushte. Perpara se te jepte shpirt, Adenaueri i dergoi nje mesazh popullit gjerman:

   “Mos harroni te KEQEN qe lame pas, ne menyre qe te mos gaboni me ne te ardhmen!”

   prandaj:

   Laje gojen e qelbur te fanatikut enverist me kolinoz kur te permendesh emerin Konrad Adenauer, sepse ndryshe behesh budalla kur fyen nje Lider qe e nderon gjithe Bota Demokratike, bile edhe Winston Churchilli, Kryeministri me i zgjedhur i Britanise se Madhe qe shpesh deklaronte:

   “NJE POPULL QE HARRON PER GABIMET NE TE SHKUAREN ESHTE I DESTINUAR T’I PERSERISE ATO NE TE ARDHMEN ME NJE FORCE AKOMA ME TE MADHE”

   Shko dhe falu tek Piramida e Enverit qe Edi Rama e mbron me nje fanatizem te papare, qe me Piramiden i duket sikur mbron babane e tij kriminel qe firmosi varjen ne litar te nje disidenti antikomunist ne vitin 1988

   KUSH E RREH UJIN NE HAVAN TANI?

   Reply to this comment
 22. Kirela Mumbaro September 8, 00:57

  Na falni per shprehjen por na cate bythen
  ( NA CATE BYTHEN) ne kete luften kanibaleske kunder komunizmit qe ne fund te fundit e kemi dhurate nga Rusvelti dhe Curchilli
  .
  .Kampi Tepelenes eshte KAMP PUSHIMI NE LIDHJE ME KAMPIN E AMERIKANO-JAPONEZET NE VITET 1941-1948 ku mbi gardhe kishte vetem nje tabele..KUSH PREK GARDHIN EGZEKUTOHET PA PARALAJMERIM
  .
  Ne fakt enveristet nuk perbejne me shume se 0,1 e te popullsise dhe jane jo vetem absolutisht te parrezikshem por dhe jane te mjere..jane per meshire

  Kurse populli i thjeshte qe po provon THIKEN DERI NE KOCKE ne financa dhe moral perbejne mbi 80 perqind te popullsise…Pse te ndegjojme keto pordhe te paguara te fuckadarese…..pse nuk behet referendum dhe do jem i pare qe do ti kerkoj falje nqs del nen 70% ne favor te xhaxhit.

  Tre jane kategorite te cilat po bejne terrorizem mediatik dhe qe nuk kane te drejte te zene ne goje Enver Hoxhen

  +++++++
  _Asnje lloj qytetari amerikan qe nga presidenti dhe deri te pastruesi me I thjeshte nuk kane te drejte te denigrojne Enver Hoxhen se ishte Anglia &Amerika qe pruri ne pushtet ne 1944 dhe me vone Curcilli me Ruzveltin na shiti te Stalini dhe Tito…..Dhe nqs Enveri paska qene kaq I tmerrshem

  ++++++
  -Asnje lloj turbo komunisti te tipit Kadare-Berisha-dhe cdo lloj hajvani nuk kane te drejte morale ta shajne Enverhoxhen se jo vetem nuk jane te besueshem por eshte veprim kanibal nga nje boleferkues I tij te behet ne nekrofage per cerek shekulli…jane kthyer ne Drakula

  ++++++
  -Asnje lloj ish fashisti,ish zogisti,ish diversanti te tipt xhaferrdeva apo hamit matjani qe ne vend te dorezoheshin ne gjyq per krime lufte u aktivizuan ne akte terroriste…Ne kete maskarade futen dhe ato ARMIQ KLLASE si pellumb kulla qe ai xhaxhi I mbajti ne pellmbe te dores….Pa harruar ketu dhe ish te perndjekur qe u bene Spiuna te shokeve te tyre si Kasaruho apo artan hoxha ai presidenti 12 oresh…
  Te gjithe keto ndyresira qe permenda me lart pra kane konflikt interesi pasi jane pale kundershtare
  Pra duhet nje pale e trete asnjanjese qe nuk eshte pershire ne konflikt ose nuk eshte i paguar si ky Stefani qe vetem nje budalla nuk e kupton.

  Pra ndiqni albitrin e Enverit:
  .:
  Indro Montaneli = analisti me i mire italian per te gjitha kohrat me prirje fashiste qe kishte nje antipati te madhe per Enver Hoxhen dhe e quante Tiran..por me nje egzatesi te cuditeshme pranonte dhe keto merita te tij qe duhet te quhen

  ..
  20 POSTULATET E MONTANELIT PER EHOXHEN:
  .
  1-burri i shtetit më jetëgjatë dhe serioz përsa i përket ushtrimit të pushteti
  2-e fitoi pushtetin si partizan ,cliroi shqiperine pa ndihmen e huaj
  3- e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.
  4-ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet si gjithe bota
  5-Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.
  6-Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.
  7-Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës
  8-Denimet e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit
  9-në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.
  10-Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.
  11-Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.
  12-nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut
  13-në publik shfaqej rrallë
  14-ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.
  15-Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur
  16-për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar
  17-ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën
  18-Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.
  19-kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.
  20-është nje nga shtetaret me te spikatur se e nxorri ate vend nga mesjeta e hereshme ne nje vend me varferi të pranueshme
  ***
  Para 2-3 VITESH zoti Obama u pajtua dhe vizitoi Kuben dhe eshte poshtrues qendrimi qe po mbahet nga disa kapterra te dipllomacise amerikane qe merren me shqiperine.
  .
  ne ditet sotme amerikanet u pajtuan ne korene e veriut dhe diktatori tani quhet Lider

  .
  Fidel Kastro ne 1961 I drejtoi rraketat me mbushje berthamore per rrashimin e Washingtonit kurse Enver Hoxha si Garip perzuri flloten ruse qe eshte akti ndoshta me historic ne konfliktett boterore…

  Pra pse ky kanibalizem cerek shekullor me Enver Hoxhen..
  .
  PSE AKOMA
  ME FANTAZMAT E SHEKULLIT KALUAR
  NDERSA PO MBULOHET KRIMI
  I XENIT DHE FATMIR MEDIUT
  QE PRITET SI HERO NE AMERIKE

  Jepini Cezarit kuroren qe i takon..sidomos pas kataklizmose se 97′ kur vrate shtetin dhe dinjitetin e kombit dhe akoma nuk po e ngjallni dot.

  Reply to this comment
 23. Niku September 8, 01:18

  Cfare do te thote “prevence”? Sa lek vleresohet kjo fjale?Sa i mer Idheatori?

  Reply to this comment
  • intelektuali September 8, 10:04

   Po PREVENTIV sa leka vleresohet?

   sepse:

   O Niku Digitali, shikoje ne Facebook ose ne Twitter se e ke pa leka,

   sepse:

   PREVENTIVI njihet qe ne Kohen e Qepes kur njeriu i shpellave te Neandertalit Homosapiens filloi te numeronte sa kafshet kishte vrare per t’i ngrene, ne menyre qe te llogariste dhe te planifikonte zahirete per dimrin e acarte, ndryshe ishte i destinuar te vdiste, sic po vdes edhe Rruga e Kombit qe u ndertua pa PREVENTIVA nga Saliu dhe banditet e tij qe hiqen si antikomuniste, por qe fshehen me mjeshteri enveriste te gjitha krimet e Enverit pas renies se Murit te Berlinit si ne asnje vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore.

   Reply to this comment
 24. intelektuali September 8, 09:44

  NJE DOKUMENT AUTENTIK I CIA-S PER KAMPIN E TEPELENES, JO SI LETYRAT FALLCO TE XHEVDET SHEHUT,

  Qe sherben si nje “Remembracne to heal and prevent” qe do te thote ne shqip: Si nje “Kure, Vaksine dhe Antidot” per fanatiket e Enverit, qe te sherohen dhe te garantohen me ne fund nga MURTAJA bolshevike qe i ka mykur trunin dhe organet jetesore, qe te pendohen dhe te kerkojne falje per krimet e komunizmit dhe te MONSTRES Enver Hoxha, ja cfare tregon CIA e vertete pa llogjet e Xhevdet Shehut qe gazeta DITA i publikon papushim per te kselhasur xhelatet dhe fanatiket e Enverit:

  “…Gjendja në kamp është shumë e keqe dhe një numër i madh të burgosurish janë të sëmurë me tuberkuloz, një gjendje kjo që përkeqsohet nga mungesa e ushqimit, e ngrohjes dhe nga puna e rëndë. Grupi më i madh mes të sëmurëve janë fëmijë te vegjel dhe te moshuar. Fëmijët preken ngaqë janë të pafuqishëm dhe te moshuarit prej punës së rëndë. Kujdesi shëndetësor në kamp është minimal, në formën e një doktori që vjen një herë në muaj nga qyteti i Tepelenës. Ai zakonisht i dërgon rastet më të rëndë në spitalin e Gjirokastrës, ndërsa të tjerët i trajton në kamp. Sëmundje të tjera që prekin të burgosurit janë malaria e cila ka infektuar shumë të burgosur, dhe dizenteria që ndodh herë pas herë në formë epidemie. Gjatë epidemisë së dizenterisë në 1950, 300 femijë vdiqën gjatë tre muajve gjate kohes që ajo zgjati në kamp. Këto sëmundje përkeqësohen nga fakti që nuk ka masa higjienike dhe administrata nuk cakton asnjë ditë për larje apo pastrim. Gjendja përkeqësohet nga mungesa e sapunit dhe e ujit. Asgjë nuk bëhet për insektet dhe parazitët që kanë infektuar çdo cep të dhomave, veçanërisht krevatet e të burgosurve. Kampi nuk ka fshesa, por të burgosurit përdorin degë për të pastruar një herë në javë. Puna kryesore e të burgosurve është prerja e pemëve në malet sipër Tepelenës. Çdo punëtor ka kuotën e tij ditore për të plotësuar, zakonisht rreth 1 metër kub dru të prerë. Të burgosurit gjithashtu punojnë brenda kampit për ndërtimin e godinave të reja, ose caktohen në projekte të jashtme si hekurudha Elbasan-Peqin apo uzina e fabrika të zonës. Për shembull në nëntor 1950 një pjesë e të burgosurve të kampit u caktua të shkonte në hekurudhë dhe një tjetër të ndihmonte në ndërtimin e një fabrike në Vlorë. Të gjithë të burgosurit e aftë fizikisht meshkuj dhe femra duhet të punojnë, duke mos përjashtuar edhe nënat me bebe të vogla. Zakonisht meshkujt më të aftë zgjidhen për prerjen e pemëve ndërsa gratë dhe më të dobëtit caktohen për transport të drunjve ose punë shtëpie. Nuk ka një program të caktuar të punës pasi ajo kryhet nga agimi deri në perëndim për gjashtë ditë të javës, pa marrë parasysh kushtet e motit, dhe nganjëherë dhe të dielën. Të burgosurit kishin një orë pushim për vaktin e drekës në mesditë dhe shpeshherë ata e merrnin ushqimin me vete në punë. Të burgosurit punojnë në grup nga 20 deri në 150 vetë. Njëri zgjidhet drejtues i grupit dhe përgjigjet për punën e të gjithë anëtarëve. Përveç drejtuesit të grupit, të burgosurit shoqërohen dhe nga një polic, ndërsa për punën ata nuk mbikëqyren pasi secili duhet të plotësojë kuotën apo normen e tij. Grupeve që nuk u caktohet një detyrë specifike njoftohen në mëngjes. Nëse një i burgosur është i sëmurë ai mund të lejohet të mos shkojë në punë, ndërsa ata që hiqen si të sëmurë për të evituar punën dënohen rëndë. Herë pas here jepen amnisti për të burgosurit. Më 29 nëntor 1950 në kamp erdhi një zyrtar i ministrisë së brendshme dhe njoftoi se me rastin e festës së çlirimit partia dhe Shoku Enver Hoxha po lironin 150 familje, për të cilat do të kujdeseshin miqtë dhe familjarët. Të burgosurit u paralajmëruan që kur të kthehen në shtëpi “të kujtojnë se duhet të respektojnë dhe të zbatojnë urdhrat e autoriteteve, përndryshe do të riktheheshin në kamp”…”

  Pergatitur:

  Nga intelektuali

  Reply to this comment
 25. intelektuali September 8, 12:05

  Intelektual kellirash qellira
  Une qe i die te gjitha, qe jap e marr me World Press.
  Qe lexoj e qe me lexojne, qe me kruhet gjithe diten nga myku qe kam marre Kur vizitova nje Gulag per te bere nje Dokumentar.
  Mu shtua ne LA jo per gje, jo se skish kushte Po une banova si homeless. Kur shkruan ne World Press duhet dhe te jetosh si ATA ne Gulag apo si Refugees nga revolucioni kuban.

  Po me Kohe do ne sherohet
  Konrad Adenauer Stiftung me ndihmoni me balsame e pomada.

  Reply to this comment
 26. intelektuali September 8, 12:40

  Shko dhe bej FRESK Nexhmijes,

  sepse:

  Mezi po pret ndonje HABER te mire nga ty dhe ta ka bere kafene gadi,

  njashtu:

  Sic priste gocen e saj dhe motren tende, Prandveren kur i solli HABERIN e mire qe Sillua e kishte ekzekutuar Mehmet Shehun me nje plumb pas koke ne gjumin e nates dhe kur ju tha te gjitheve te familjes:

  NGORDHI QENI!

  Reply to this comment
 27. Dauti September 8, 13:49

  Perfundimisht intelektuali eshte Shaban Qosja ne bythe. Do heshte kur te vdese, ne nje dite me Nexhmijen dhe gazeta Dita do humbase klikimet dhepacavurret/komentet e tij dhe do falimentoje. Po hesht o derdimen, se je bere gazi i botes. Dhe shkruaje mire fjalen remembrance, se duket qe cdo koment e ben copy paste!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 8, 15:21

   O Daut BOLJA enveriste,

   Mos ki merak per copy-paste pa zarar te intelektualit, as qe gazeta DITA do te falimentoje pa komentet dhe pa klikimet e replikave shumica idiote per intelektualin, as qe mos e mendo se bashke me Nexhmijen do te ike edhe intelektuali, sepse eshte vetem Zoti ne qiell ai qe vendos per fatin e robve te tij dhe vetem i Madhi Zot vendos se kush do te shkoje ne Parajse dhe kush do te digjet ne zjarrin e Ferrit,

   por:

   Une them qe mesiguri bashke me Nexhmijen do te ngordhin shume vemje fanatike si puna jote o BOLE enveriste, xhelate te Enverit qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne vendin tone, te gjitha krime monstruoze qe Diktatori i kishte kopjuar si:

   COPY-PASTE

   Nga Stalini dhe Hitleri, dhe per kete arsye Kampi i Enverit ne Tepelene ngjan dhe eshte toidhjo si:

   COPY-PASTE

   e Kampit Ausschwitz apo Oswiecim te Hitlerit,

   HE KUSH ESHTE SI SHABAN HUNDERRI TANI?

   Reply to this comment
 28. intelektuali September 8, 14:48

  Intelektual kellira qellira
  Une qe i die te gjitha, qe jap e marr me World Press.
  Qe lexoj e qe me lexojne, qe me kruhet gjithe diten nga myku qe kam marre Kur vizitova nje Gulag per te bere nje Dokumentar.
  Mu shtua ne LA jo per gje, jo se skish kushte Po une banova si homeless. Kur shkruan ne World Press duhet dhe te jetosh si ATA ne Gulag apo si Refugees nga revolucioni kuban.

  Po me Kohe do ne sherohet
  Konrad Adenauer Stiftung me ndihmon me balsame e pomada te ndryshme

  Pregatitur
  Intelektuali d.v.

  Reply to this comment
 29. intelektuali September 8, 14:53

  Desha te thosha kafene e ka bere gati. Gabim shtypi.

  Ke te drejte ti Daut.

  Jam nje Idiot e llapazan i madh.
  Zemren e kam katran dhe shpirtin Po ashtu.
  Vetem ilacet ne qetesojne. Pa to … Shume zymte

  Reply to this comment
  • intelektuali September 8, 15:37

   PASI T’I KESH BERE FRESK NEXHMIJES,

   dhe:

   Te kesh pire kafen e saj qe ta kishte gaditur per punen e mire dhe haberet e bukura qe i con,

   Shko dhe shpeto djalin qe Taulant Xibraka ta rasi ne burg kur e emeroi si administrator te kokaines,

   Shko dhe lutju Edi Rames se mbase e mallengjen, kopjoje sa te duash intelektualin o raca e keqe e Enverit

   sepse:

   Nuk e shikon? Edhe Ministrja fanatike enveriste, Mirela Kumbaro ju tradhetoi dhe ju la ne balte dhe e ka kthyer pllaken si mesalla me dy faqe dhe ka pranuar lekat e levruara nga Fondacioni Antikomunist “Konrad Adenauer Stiftung” qe ju o race e keqe , veremlinjsh te krimineleve sadiste te familjes Hoxha e keni kaq zet dhe inat.

   Reply to this comment
 30. demo September 8, 18:11

  Ckeni me Tepelenen? Ajo zone mund te kete prodhuar qindra xhelate birucash,si Isuf Arapi,por kampi nuk u ngrit per kapterrat e Tepelenes.Se kapterra te diktatures pati sa te duash Skrapari,Vlora,Korca dhe Opari.Madje Skrapari u be simbol per perqendrimin e kapterrave per numur popullsie.Kampi u ngrit prej kazermave te gatshme te ushtrise italiane dhe kaq.
  Ata qe e vuajten e dijne,askush ka te drejte te flase ne emer te tyre.
  E.Rama po ben ca pune te mira per te kujtuar viktimat e pafajshme te tmerreve te DJAJVE TE KUQ.
  Ideatoret e kampit famezez enver hoxha,mehmet shehu,kadri hasbiu nuk jane nga Tepelena.Perderisa i biri kryekriminelit Mehmet Shjehu e pranon vete qe burgu i Burrelit ku vuajti vete,ishte kamp pushimi krahasuar me Tepelenen,ckeni ju bijte e kapterrave?

  Reply to this comment
  • intelektuali September 8, 22:15

   O demo miku, ka pasur edhe me keq se Kampi i Vdekjes ne Tepelene dhe ai eshte Kampi i Vdekjes ne Maliq qe eshte fshehur dhe mohuar deri tani nga politika jone kombetare. Kur krahasoj burgun tim me ato qe kam lexuar nga ditaret e gjetura per Kampin e Maliqit e ndjej veten fajtor qe me kane futur ne listen e te perndjekurve politike,

   sepse:

   Kampi i Tepelenes ishte “Auschwitzi” i Enverit, nderkohe qe Kampi i Maliqit ishte “Buchenwaldi” i tij si Ferri i vertete ja se cfare tregojne ata te paket qe e kane perjetuar kete Ferr:

   “…Pak njerëz dinë ose kanë dëgjuar për tmerret e vërteta në kampin e të burgosurve në Kënetën e Maliqit.

   13 Maj 1948- Kampi i Vdekjes ne Vloçisht

   Norma e detyrueshme ishte 3.5 metra kubik gërmim dheu dhe transportim dheu në skarpat per cdo koke te denuari. Në rast mosrealizimi të normës të groposnin te gjalle me baltë në kanal. Terreni ishte me ujë (kënetë) kondita shumë të vështira për të realizuar normën. Ushqimi nje here ne dite: pras ose lakër e zier dhe 100 gr. bukë. Në punë me vrap, mjerë ai që mbetej i fundit, e godisnin me kopaçe ne koke. Të internuarit e parë qe nuk mundën të përballonin skëterrën e Vloçishtit dhe nuk i rezistuan terrorit, urisë, stërmundimit në punë, ishin të moshuarit. Si pasojë filluan të dobësohen kockë e lëkurë dhe në fytyrë, për çudi filluan të fryhen si tullumbace dhe më pas vdisnin. Ndodhi qe brenda tre muajve vdiqen afro 1 mije vete. Greta Dilo, e bija e Telemak Dilos, historiani i njohur nga Gjirokastra që ngrysi jetën ne Maliq ka treguar pjesë nga ditari i ditëve të të atit në Kampin e Maliqit, po ndajme vetem nje pjese te vogel te ditarit:

   “O udhëtar, që kalon nëpër këtë fushë të begatë, Shkel me kujdes! Poshtë këmbëve të tua janë eshtrat e atyre që thanë kënetën”

   Nuk e teproj aspak, ajo që ka ndodhur në Vloçisht brenda gjashtë muajve nuk mund të krahasohet me asnjë kamp perqendrimi as te Hitlerit dhe as te Stalinit dhe me as nje Kamp tjeter Perqendrimi ne Bote. Vloçishti ishte një skëterrë. Imagjinata e njeriut nuk mund ta kapi dot, po nuk e pësoi në kurrizin e tij. Prandaj jam i mendimit ne Maliq te ngrihet nje Memoriale per mijra viktimat e Enverit qe gjenden poshte ish Kenetes se Maliqit per te cilet Bota dhe shqyptaret e ndershem nuk dine asgje.

   Reply to this comment
 31. Notification :Guinness World Records. September 8, 18:31

  Njoftim nga Guinness World Records.
  .
  Rekordin boteror per numrin e komenteve per minute e theu shqyptari Nastradintelektuali qe mban dhe rekordin per numrin me te madh te komenteve per te gjitha kohrat qe me keto te sotmit arrin ne 230.068.683.535.355.858.000.565.656
  Urime !
  .
  Me interesantja eshte se kundershtarja e tij Nexhmije Hoxha theu rekordin boteror si e perndjekura me kohe me te gjate gjithe historise.
  .ne kete percaktim u muar parasysh perndjekaja e saj qe ne kohen e fashizmit..ne kohen e socjalizmit kur vendi I saj u sulmua me paramilitare per gjysem shekulli si
  dhe tani qe u burgos pas 1992 dhe tani poshtrohet akoma nga ish fashiste berishiste ediramiste bile dhe mirela kumbaro qe ka qene e kuqe flake ne kohen e xhaxhit

  ..

  Juria e Guinness World Records (GWR)keshillon komentuesin Nastradintelektuali se keto N-biliona komente kane efekt boomerang.
  .
  PSE ARMIQTE
  E ENVER HOXHES
  NE ADRIATIK DHE ATLLANTIK
  SIPAS EKSPERTEVE TE (GWR)
  I HENGREN MUNE
  SA ISHTE GJALLE
  DHE TANI I VDEKUR
  KA MESHUME VLERE
  SE SA ISHTE GJALLE.

  .
  .
  HERE YOU GO !

  Rrjeshtat e meposhtme nuk lene vend per koment sepse kuslinget jane 3 here tradhetare
  .
  e para, kunder luftes nacjonal clirimtare
  e dyta,qe u kthyen diversante dhe terrorista ne beograd dhe athine
  .
  dhe e treta pas 1992 qe i nxorren uje te zi atij vendi
  .
  Lexim te kendshem:
  Shërbimi sekret amerikan,
  bashkë me Greqinë
  dhe Jugosllavinë
  përgjatë viteve 1949-1954,
  bënë një sërë tentativash për të rrëzuar pushtetin popullor në Shqipëri.

  .Marrëdhëniet e asaj kohe me Bashkimin Sovjetik shiheshin me sy kritik nga amerikanët, pasi Shqipëria kishte një pozicion strategjik në rast lufte dhe për ta mund të shërbente si një bazë ushtarake e rusëve. Për këtë arsye ka pasur shumë tentativa për rrëzimin e Enver Hoxhës.
  .
  Bëhet fjalë për një dokument të datës 6 shkurt 1953, ku baza e CIA është informuar mbi tentativat e agjentëve të saj për të rrëzuar Enver Hoxhën nga pushteti.

  Plani ishte i sofistikuar dhe në të përfshiheshin Jugosllavia, SHBA, Greqia, si dhe Italia me Francën e Anglinë, por që këto të fundit do kishin një rol më të kufizuar. Sipas asaj që tregohet në dokument, rreth 10 mijë forca greke, amerikane dhe jugosllave do të futeshin në kufi dhe do të godisnin të gjitha bazat ushtarake.
  .
  Ndërsa më pas do të niste rebelimi për rrëzimin e qeverisë. Plani tjetër ishte që të kapeshin të gjithë drejtuesit e pushtetit dhe qeveria të përbëhej nga anëtarë të Komitetit Kombëtar për Shqipërinë e Lirë. Bëhet fjalë për një organizatë që mblidhte të gjithë intelektualët e emigracionit, që punonin kundër regjimit si dhe mbështeteshin nga CIA.
  .
  Në dokument theksohet se palët i trembeshin dhe një sulmi të mundshëm nga jugosllavët, dhe këtu më pas do ndërhynin aleatët e tjerë për të shmangur çdo lloj incidenti.
  Plani i grushtit të shtetit në Shqipëri
  1. Situata e përgjithshme: Është marrë vendimi për të kryer një grusht shteti të fshehtë në Shqipëri, të mbështetur multilateralisht nga SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët e Jugosllavisë, për të përmbysur regjimin aktual të Enver Hoxhës dhe zëvendësimin e tij me një qeveri shqiptare të lirë e të pavarur. Ndër forcat mike listojmë grupet e mëposhtme, sipas negociatave të kryera nga Departamenti Amerikan i Shtetit:
  a. Lidhja e Prizrenit, e cila është shkrirë me Komitetin Kombëtar të Shqipërisë së Lirë sipas udhëheqjes së përbashkët amerikane e jugosllave. NCFA do të jetë më tej instrumenti i krijimit të qeverisë së përkohshme në Shqipëri.
  b. Jugosllavia do të lejojë operacionet e nevojshme paramilitare të nisin dhe të mbështeten nga bazat brenda territorit të saj, nën mbikëqyrjen e selisë kryesore të përbashkët të drejtimit.
  c. Jugosllavia do të furnizojë operacionin me forcat e refugjatëve shqiptarë dhe të vullnetarëve, për kompletimin e fazës paramilitare të grushtit të shtetit, dhe do të japë asistencë të mëtejshme për zhvillimin e planit të detajuar.
  d. Forcat e armatosura greke dhe jugosllave do të punojnë për të mos lejuar përforcimin e forcave armike shqiptare, nga sovjetikët apo satelitët e tyre, duke ndaluar fluturimet mbi territorin e tyre derisa grushti i shtetit të jetë siguruar.
  e. Shtetet e Bashkuara dhe Britania do të japin mbështetje ushtarake për Jugosllavinë dhe Greqinë, në rast të një pushtimi të mundshëm nga forcat sovjetike apo satelitët e tyre.
  f. Forcat detare amerikane do të nisin manovrat ushtarake në Detin Adriatik që prej nisjes së sulmit deri në sigurimin e grushtit të shtetit, për të dekurajuar një afrim të forcave sovjetike apo të satelitëve të tyre.
  Hipoteza të tjera
  Me anë të negociatave që kanë nisur nga Departamenti Amerikan i shtetit, Franca, Turqia dhe Italia do të njihen deri në një farë mase me qëllimet e Aleatëve për nisjen e grushtit të shtetit dhe do të aprovojnë grushtin e shtetit moralisht. SHBA, Britania, Franca, Italia e Turqia do të njohin qeverinë e re të përkohshme shqiptare sapo ajo të vendoset. Aleatët do të marrin të gjitha masat e deklaruara për të ruajtur pavarësinë e plotë të Shqipërisë së çliruar.
  Misioni dhe koncepti
  Misioni është përmbysja e regjimit të Hoxhës dhe vendosja e regjimit të një qeverie të lirë e të pavarur në Shqipëri, me anë të një grushti të fshehtë të shtetit gjatë një periudhe ende të pacaktuar, me ditë të parashikuar të nisjes së sulmit 1 korrik 1954. Me anë të sulmit synohet të kapet dhe të sigurohet zona e Tiranës dhe të neutralizohen apo të sigurohet kontrolli i forcave kryesore kundërshtare në zonat rrethuese. Të kapet çdo lider i rëndësishëm qeveritar dhe të vendosen zyrtarë të qeverisë së përkohshme në vend të tyre. Të reklamohet çlirimi i Shqipërisë. të konsolidohet kontrolli i qeverisë qendrore.
  Llojet e operacioneve
  a) Operacionet paraprake – Zhvillimi, organizimi, pajisja dhe trajnimi në Jugosllavi, Greqi e vende të tjera të huaja i forcave të përbashkëta që nevojiten për fazën paraprake të grushtit të shtetit. Zhvillimi i njësive të forta të rezistencës brenda Shqipërisë, që do të mbështesin dhe do të shtojnë numrin e forcave që vijnë nga jashtë Shqipërisë. Përfitimi i të gjithë inteligjencës operacionale që nevojitet për kryerjen e suksesshme të grushtit.
  b) Operacionet sulmuese nga pikat e selektuara në Jugosllavi e Greqi dhe pikat e përbashkëta të komandës, të nisin lëvizjet operacionale të natës, drejt objektivave në Shqipëri bashkë me dërgesat e furnizimeve. Forcat e përbashkëta në terren të sulmojnë gjatë natës për të kapur dhe siguruar zonat e synuara. Elementët e sulmit të neutralizojnë ushtarët e kufirit dhe të marrin kontrollin e instalacioneve ushtarake, të ndërpresin komunikimet dhe të shkaktojnë dezertimin ose izolimin e forcave kundërshtare ushtarake dhe të sigurisë. Të gjitha fushat ajrore dhe avionët bashkë me qendrat e transportit të sigurohen. Më tej të kapen dhe të mbahen të gjithë liderët e rëndësishëm të qeverisë. Qeveria e përkohshme të përbëhet nga liderët e NCFA( Komiteti për Shqipërinë e Lirë). Ata të njoftojnë publikisht krijimin e qeverisë së lirë e të pavarur të Shqipërisë, dhe të detyrojnë liderët e regjimit Hoxha të pranojnë publikisht largimin nga pushteti, në mënyrë që të nxitet mbështetja për qeverinë e përkohshme. Me anë të qelizave të organizuara paraprakisht dhe me grupet e terrenit të bëhet ngritja e grupeve të rezistencës vendase për kompletimin e grushtit të shtetit.
  c) Konsolidimi i operacionit. Të eliminohen elementët e mbetur të opozicionit. Të riorganizohen e të forcohen forcat e qeverisë së përkohshme dhe agjencitë e forcat e tjera mike.
  Detyra për njësitë dytësore
  Forcat e përbashkëta të terrenit të zhvillojnë, organizojnë dhe të trajnojnë forcat e jashtme operacionale me një fuqi të përgjithshme prej 10.400 si më poshtë:
  Në bazat e zgjedhura në Jugosllavi forcat arrijnë në numrin 4800, duke përfshirë task-force me 2500, dhe komandën veriore operacionale me fuqi prej 1300 njerëz, rezervat e përgjithshme prej 1000. Në bazat e Greqisë, forcat operacionale arrijnë në 5600, duke përfshirë komandën e terrenit me 2500 forca dhe rezervat e përgjithshme e task-force. Sulmi simultan i tre fronteve do të nisë natën në ora 01 00, me neutralizimin dhe marrjen nën kontroll të njësive ushtarake dhe të forcave të sigurisë. Të kapen dhe të sigurohen objektivat e përcaktuar në Tiranë, Durrës dhe Elbasan nga komanda qendrore e terrenit. Komanda veriore të sulmojë për kapjen e Shkodrës, Kosovës, Dibrës dhe zonën lindore të Elbasanit, me objektiva kryesorë neutralizimin e opozicionit në zonat rreth Shkodrës. Komanda jugore të kapë zonat e Beratit, Korçës, Vlorës dhe Gjirokastrës, me objektiva kryesore neutralizimin e forcave armike në rrethinat e Vlorës, Korçës e Gjirokastrës.
  Forcat e brendshme të rezistencës. Nën kontrollin e komandantit të tyre, forcat e përbashkëta dhe ato të terrenit të bashkëpunojnë për arritjen e objektivave të mësipërme, me një masë të përafërt të zgjerimit të elementëve të armatosur nga 1000 në ditën e parë, në 5000 në ditën e tretë duke arritur në 10 000 në ditën e 30-të. Zgjedhja e bazave të përshtatshme, zhvillimi, organizimi, pajisja dhe trajnimi i të gjithë njësive të mbështetjes së jashtme, mbështetja logjistike, transportimi i forcave të terrenit drejt zonave të shënjestruara.
  Forumi i Komitetit Kombëtar për Shqipërinë e Lirë (NCFA)
  Në një përpjekje për të bashkuar të gjithë elementët shqiptarë të emigracionit në një front të bashkuar kundër terrorit komunist, u formua Komiteti Kombëtar i Shqipërisë së Lirë dhe selia ndërkombëtare u hap në Nju Jork më 17 korrik 1950. NCFA u krijuar për të tejkaluar linjat e ndarjeve politike mes shqiptarëve dhe për të përfaqësuar të gjithë shqiptarët që dëshirojnë të mbajnë lart të drejtat e njeriut në vendin e tyre. Aktivitetet e Komitetit drejtohen nga selia e tij e Nju Jorkut. Ne mbajmë gjithashtu një zyrë në Romë e cila përpiqet të qëndrojnë në kontakt me bashkë-atdhetarët tanë që vuajnë brenda Shqipërisë. Aktiviteti kryesor i NCFA është koordinimi i përpjekjeve të rezistencës së shqiptarëve në emigracion që luftojnë kundër komunizmit.
  Përbërja e Komitetit për Shqipërinë e Lirë
  Hasan Dosti- president. Zoti Dosti është një anëtar i njohur i Lëvizjes Balli Kombëtar dhe përpara Luftës konsiderohej si juristi më i aftë në Shqipëri. Ai vjen nga një origjinë e thjeshtë, por pati mundësi të studiojë në Francë dhe u kthye në Shqipëri për t’u bërë një prej qytetarëve kryesorë të saj.
  Abaz Kupi – aktualisht ndihmon aktivitetet e NCFA në Rome. Kupi konsiderohet si një prej heronjve të luftës për drejtimin e tij të përpjekjeve guerile kundër pushtuesve italianë. Në vitin 1943 ai krijoi Partinë e Legalitetit, që kishte si qëllim të ruante legjitimitetin e ish-mbretit Zog. Megjithë mungesën e shkollimit formal, Kupi krijoi emrin e tij si një nga mbrojtësit më të ashpër të lirisë së Shqipërisë.
  Said Kryeziu – I emëruar në degën e NCFA në Romë, Said Kryeziu është gjithashtu president i Partisë Agrare Shqiptare. I arsimuar në Paris, Kryeziu ka punuar shumë për të vënë nën një flamur grupet shqiptare të emigracionit për të luftuar kundër pushtuesit. Për këtë ai ka luftuar kundër gjermanëve dhe italianëve gjatë luftës dhe u bë një prej anëtarëve të Komitetit të Parisit, i cili ishte pararendësi i NCFA.
  Zef Pali – Anëtar i komitetit të NCFA në Rome dhe aktualisht në Nju Jork për konsultime. Pali është një lideri i njohur dhe aktiv i Ballit Kombëtar, i arsimuar në Kolegjin e Mësuesve në Elbasan. Ai respektohet si një njeri i letrave dhe i idealeve demokrate. Pali u detyrua të largohej nga vendi gjatë luftës dhe u bë një prej anëtarëve të parë të NCFA.
  Nuçi Kotta- është një zyrtar i NCFA në New York, dhe anëtar i partisë së Legalitetit. Ai ka qenë prej kohësh në shërbim të mbretit shqiptar në emigracion, Zog, dhe ka studiuar për drejtësi në France. Kotta u kthye në Shqipëri për të shërbyer si kryeministër i Zogut për disa vjet. Edhe ai është një prej anëtarëve të parë të Komitetit të Parisit në gusht l949. Ai është përgjegjës për publikimin e gazetës së komitetit, Shqipëria.
  ..
  pra dhe nje here per ato qe nuk e lexojne materialin e

  mesiperm apo nuk e kuptojne:

  ARMIQTE E ENVERIT KANE BERE N
  JE SAGE KRIMINALE TE TREFISHUAR
  .
  e para, kunder luftes nacjonal clirimtare
  .
  e dyta,qe u kthyen diversante dhe terrorista ne beograd dhe athine..
  .
  dhe e treta pas 1992 qe i nxorren uje te zi atij vendi
  .

  Reply to this comment
  • intelektuali September 8, 22:57

   Kjo eshte detyra madhore e intelektualit, te shkruaje, te shkruaje papushim,

   NATE E DITE

   qe shqyptaret e ndershem te shohin

   PAKEZ DRITE

   Ne terrin ku e ka futur Vatanin politika jone medokre kombetare,

   dhe:

   Helbete, vetkuptohet se shkrimet e intelektualit nuk jane per xhelatet dhe kriminelet e Enverit qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne Shqypni dhe qe tani shkruajne dacibao idiote si ato te Lej Fenit per te fshehur dhe mohuar krimet e komunizmit ne Shqypni.

   Reply to this comment
  • intelektuali September 8, 22:57

   Kjo eshte detyra madhore e intelektualit, te shkruaje, te shkruaje papushim,

   NATE E DITE

   qe shqyptaret e ndershem te shohin

   PAKEZ DRITE

   Ne terrin ku e ka futur Vatanin politika jone mediokre kombetare,

   dhe:

   Helbete, vetkuptohet se shkrimet e intelektualit nuk jane per xhelatet dhe kriminelet e Enverit qe mbushen lumenj me gjak njeriu ne Shqypni dhe qe tani shkruajne dacibao idiote si ato te Lej Fenit per te fshehur dhe mohuar krimet e komunizmit ne Shqypni.

   Reply to this comment
 32. Dodona mbi Tomorr September 8, 21:39

  RREMBIMI I DODONES!
  Eprune Perendite ne malin e larte,,
  ne malin e shenjte me emrin Tomorr!
  dhe njerzit vrapuan qe ta shihnin,
  ti luteshin e ti faleshin,
  te bukures ,te shenjtes Dodone!
  Por vite me vone erdhen pirate.
  Erdhen pirate, nga jugu ,
  nga deti i kalter me emrin e bukur Jon;
  E muaren me force te bukuren , shenjtoren Dodone!

  Reply to this comment
 33. Dodona mbi Tomorr September 8, 21:40

  RREMBIMI I DODONES!
  E prune Perendite ne malin e larte,,
  ne malin e shenjte me emrin Tomorr!
  dhe njerzit vrapuan qe ta shihnin,
  ti luteshin e ti faleshin,
  te bukures ,te shenjtes Dodone!
  Por vite me vone erdhen pirate.
  Erdhen pirate, nga jugu ,
  nga deti i kalter me emrin e bukur Jon;
  E muaren me force te bukuren , shenjtoren Dodone!

  Reply to this comment
 34. demo September 9, 10:37

  Intelektual oxhak dhe i ditur! Maliqi eshte krijese personale e enver hoxhes.Sharlatani sadist ne Maliq dergoi te gjithe te njohurit e tij,armiqte personale dhe ata per te cilet e grinte CMIRA E TAPES SE TOPIT.Per te realizuar Maliqin dergoi 6 muaj ne Beograd Koci Xoxen,qe t`i kishte duart e lira.Listat i hartoi me Nesti Kerenxhin dhe komandant te kampit famekeq emeroi xhelatin me te tmerrshem kanibalin Stasi Marko.Ky mbyti me shkelma ne llumin e kenetes at Vasil Papanikollen,si me ka treguar xhaxha Hysen Myftari,qe vuante vete ne ate kamp vdekje.Nje i burgosur nga Shirgjani qe vuajti ne Mathauzen,thoshte qe kampet e perqendrimit nazist ishin ku e ku me komode se Maliqi.
  KRIMINELI TE VRET,POR SHARLETANI TE MUNDON.Ishte periudha kur sadisti gjakatar nuk ngopej me te ngrene,me cokollatyat e UNRRAS dhe me gjak.U fry u be si voze djathi.Kush njihej me enver hoxhen,kush kishte nje diplome ne xhep,ishte potencialisht i rrezikuar edhe sikur gjate periudhes qe keta e quajne lufte,te kishte qene ne KOMA..Gjyshi im u denua me burgim te perjetshem,vuajti ne kalane e gjirokastres,ne Burrel,ne tunelet e Paprrit,por perseriste gjithmone:-Shpetova gjalle,qe nuk me derguan ne Maliq.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 9, 12:20

   I nderuari zoteri,

   Me ke ndihmuar mjaft me keto te dhena dhe emera qe citon ne kete replike me pozite te larte qytetarie,

   sepse:

   Shume prej ketyre emerave me dalin ne ditaret qe kam grumbulluar direkt nga familjaret e viktimave te Kampeve te Vdekjes ne Tepelene dhe Maliq, per cudi ne Arkivat tona kombetare per Kampin e Maliqit nuk ka kurfare dokumentash ose jane zhdukur dhe asgjesuar me qellim, por faj te madh ka edhe politika jone kombetare duke fshehur dhe mohuar vazhdimisht per krimet monstruoze te Enverit ne pergjithesi, ne ndihme kane ardhur me cinizmin e tyre tipik enverist edhe kalemxhinjte e Enverit si Pellumb Xhufi, Paskal Milo dhe Xhevdet Shehu me nje lukuni cakenjsh fanatikesh nga pas, sidomos per Kampin e Tepelenes qe e kane quajtur pa piken e turpit si nje “Kamp Pushimi”, ose “Kamp Model” si ne shkrimin e fundit qe publikoi gazeta DITA do kohe me pare, kur xhironin filmin dokumentar “Divorc alla shqyptarce” askush nga shteti dhe pushteti shqyptar nuk levizi as gishtin e vogel per te na ndihmuar ne zbardhjen e te vertetes per zhdukjen pa gjurme te afro 800 grave sovjetike dhe te huaja te martuara ne vendin tone, askush nga shteti shqyptar nuk ndihmoi familjet e tyre qe te gjendeshin varret e vajzave te huaja te masakruara nga xhelatet e Enverit dhe te riatdhesoheshin ne vendin e tyre,

   por:

   Per Kampin HORROR te Vdekjes ne Maliq ku viktimat jane me mijra mbase me shume, askush sot nuk i njeh, s’ka asnje statistike apo arkive ku te kene mbetur emerat e tyre, as shqyptaret dhe as nderkombetaret nuk dine kurgje per familjet e tyre, une kam gjetur disa ditare dhe ato qe lexoj ne to me tmerrojne edhe ne gjumin e nates kur mendoj se keto krime makaber kane mbetur poshte baltes te ish kenetes se Maliqit,

   nderkohe qe:

   Afro 6 milioe cifute apo ebre qe vrau Hitleri ne Kampet e tij te Perqendrimit njihen te gjithe me emera dhe mbiemra dhe jane ne te gjitha dosjet e Holokaustit fashist qe tronditi Boten pas Luftes.

   SI MUND TE ANTARSOHET SHQYPNIA NE BE KUR QEVERIA DHE POLITIKA JONE HESHT DHE MOHON KRIMET MONSTRUOZE TE ENVERIT?

   Si ka mundesi qe nje Kryeminister shqyptar ta kete pasur babane e tij kriminel komunist qe ka firmosur varjen ne litar te nje disidenti antikomunist ne vitin 1988, nje vit perpara se te binte Muri i Berlinit?

   Reply to this comment
 35. demo September 9, 13:59

  INTELEKTUAL,OXHAK E BIR OXHAKU!Sado keta proletaret rreckamanet,XHAHILET MALOKE DHE KATUNDARE krijuan sistemin e tyre arsimor,kurse NE,bejleret,agallaret,,Ne qe vume thEmelet e arsimit dhe shtetit shqiptar,,na lane pa shkollen e tyre te larte,,NE TRIUMFUAM.nE FISNIKET E DEKLASUAR PREJ LLUMIT TE PROLETARIATIT UA DHIEM ATE SHKOLLE..
  Ne zotni INTELEKTUALI,perseri jemi me te kulturuar,me te arsimuar se keta.Geni yne i lashte i Rraces shqiptare triumfoi mbi llumin e proletariatit.Cfare qytetarie mund te tregoje enver hoxha,i biri mullait me matuf qe kishte Gjirokastra,nipi mullixhiut,pjelle e incestit,,Nje tape topi i llustrosur,nje mashtrues qe u hodhi hi syve turmave pa tru…Femijet e tij sado ishin femijet e TYRANIT,nuk kaluan pertej Mediokrrit ne shkolle dhe ne jete,sa talleshin me ta per trashesine e trasheguar djemte e Mehmetit,Spartak Ngjela,Agim Myftiu,Fatos Lubonja.
  Ne ua dhiem shkollen ketyre,mooracakeve qe zbriti enver hoxha nga malet.Femijet e mi studiuan ne Universitetet Amerikane,jo ne universitet e ketyre PLANETARE,se keta i kane FALLCO TE GJITHA DHE ASNJE SHTET SERIOZ NE BOTEN KAPITALISTO-IMPERIALISTE NUK UA NJEH DIPLOMAT.
  E ka degjuar Edvin Ramen kur shet pordhe proletare me projekte te Bankes Boterore,projekte te studios Belge,Daneze,Anglese.Disa nga keto projekte me emra studiosh Euro-Amerikane i ben djali im qe punon ne Manhatan,qe mban emrin e gjyshit,qe llumi i proletariatit e denoi me burgim te perjetshem.Ua shet ato projekte sa frengu pulen dhe me dergon haber:-baba ua mora proletareve florinjte qe i sekuestruan gjyshit!

  Reply to this comment
 36. Origjina: Tregetari i pasur September 9, 17:24

  Ah Demo,
  Tani e morra vesh qe jo vetem gjyshin a ATI e ti vete na rruajtet topet e na hengret mune Po dhe djali yt Po vazhdon te na i haka.
  Aferim
  Ju befte mire!

  Ate intelektual llumin ku e gjete oxhak ti more. Vete KE thene qe gjyshat e kishin shtepi qerpicit, dmth shume shume nje aga fshati shqypnie paskan qene.
  E tanet Kane qene qytetare, tregetare te pasur.

  Katunar nga origjina dhe nga mendimet megjithese vitin 2018.

  Reply to this comment
 37. djalli demos ne Manhahahahah ha ha tten ! September 9, 17:52

  o demo mavria dhe ky intelektualet rrospija:
  .
  si ka mundesi qe ai djali juaj ben projekte ne studio-euro-amerikane dhe punon ne Manhattan ( me dy “t”) qe mbaka emrin e gjyshit..bla bla bla…a nuk gjete nje rrene me te besueshme ??
  .
  nuk e kuptoj qe ju te dy ju ze semundja tokes kur flitet per keto tema…dhe ti ‘demo’ NJE HERE E NJE KOHE QE KEMI BERE DEBAT BASHKE…je mburrur me ing Xaferr Deven se ishte ylli i ndertimeve te gradiacelave ne Manhattan ( me dy “t”) kur ne fakt e filloi sharrxhi dhe e mbaroj si postjer dokumentesh.
  .
  Nuk kam cfare te shkruaj me teper por ju uroj te sheroheni nga epilepsia..

  .po ta falim o demo po ta falim
  por e keqja jote qe nuk te falet eshte
  se ti e quan Titon perendi dhe shpetimtarin e shqiptareve..dhe idiotizmi juaj eshte se kraheson ish-Jugosllavine pothuaj 20 miljon me Shqiperine rreth 1 miljon ne 1944….Titoja mori pjese ne revolucjonin e Tetorit ne 1917 kur Enveri i binte maces me luge ti thua pse “nuk e rrafi Enveri Titon”

  Pse nuk kishte ndryshim Tito juaj nga Stalini mund te lexosh me poshte

  .
  Tito mjafton te lexosh krimet e tij ne Goli Otok
  qe ja ka kaluar dhe gulageve te Stalinit..pyet Adem Demacin apo Teki Dervishin qe po te ndegjojne ty me e vogla qe meriton eshte
  nje Gelbaze ne Surrat si qen titist..
  .
  Nese do te mbushesh mendjen dhe besoj se di aq anglisht qe te kuptosh se pas nje Tito te zgerdhire qendronte nje Josif njelloj si ai i Gjeorgjise

  ‘Hell in the Adriatic’
  ( J. Zoretic)
  .
  The book by former Goli Otok inmate Josip Zoretic is widely regarded as one of the closest insights into the notorious prison camp on the barren Adriatic island. The book is straightforward and brutally frank in its descriptions of day-to-day life in the island prison. Zoretic, who as a young man opposed the communist system in Yugoslavia after his father was murdered by Tito’s partisans in 1942, fled to Austria in 1962. But he later fell ill and was deported back to Yugoslavia, where he was declared a public enemy and imprisoned at Goli Otok. He describes the prison as a place of pain, barbarity and executions.

  .Prisoners had to do heavy labour in a stone quarry and produce construction materials such as tiles, which were sold on the mainland and even exported. When there was no demand for materials, prisoners were simply forced to carry heavy stones from one place to another.

  “Many did not survive,” It is not clear how many people were [forced into] hard labour, how many lost their lives out of dread, humiliation and the torments,” Grabher says. Word-of-mouth indications range between 62,000 and 90,000 inmates who were held on Goli Otok, while serious sources proceed on the assumption that 16,000 political prisoners have been incarcerated on the island and 1400 died.

  Sveti Grgur – Women’s prison
  While the history of Goli Otok is now well documented, little is known about a nearby tiny island called Sveti Grgur (“Saint Gregory”), which was used as a prison island for women during Tito’s time. Sveti Grgur is very close to Goli Otok and also within sight of the holiday island of Rab. However, the prison was abandoned earlier than Goli Otok in the 1980s.

  Information about the women’s prison is very rare as it was handled as a top secret place of which few people knew. Older residents of Rab tell that they only heard rumours about what was happening on the island and saw patrol boats landing and departing.
  ==
  Tito’s Goli Otok …Hell in the Adriatic

  pra o demut
  pse keto pse keto mutat e PNUDIT
  nuk shkojne te Helli i Adriatikut
  te Druzhe titorankoviqit tuaj ??

  Reply to this comment
  • intelektuali September 9, 19:16

   Ore ti pusht ziliqar, po ty zilia te ka kapluar qe shume shqyptare kane bere shkolle dhe kane gjetur pune ne SHBA me paga vjetore qe kapin vlera me 6 shifra?

   Po ja edhe intelektuali ka niper e mbesa qe kane bere shkolle ne SHBA dhe punojne ne firma prestigjoze me paga dinjitoze, cfare te keqe ka ketu?

   Keta te rinj shqyptare, te paindoktrinuar dhe te pamplepsur nga propaganda enveriste jane krenaria e Shqypnise ne syte e Botes, njoh bile syresh qe punojne ne OKB dhene seline qendrore te BB ne poste dinjitoze.

   PO PSE SI ERION VELIAJ I DO TI TE RINJTE SHQYPTARE QE KANE MBARUAR STUDIMET NE SHBA?

   Kur intelektuali shkoi ne Michigan te SHBA qe te verifikonte provimet e Erion Veliajt ne shkollen ku kishte mesuar Lali Eri per shkenca politike, “Grand Valley State University në Allendale, Michigan” administrata e ketij Universiteti te panjohur fare ne SHBA u fsheh dhe u largua nga intelektuali si “djalli nga tamjani” dhe nuk i tregoi intelektualit si i kishte fituar provimet Kryetari i Bashkise se Tiranes, Erion Veliaj, megjithase kisha nje autorizim “warrant of attorney” zyrtar per kete qellim. Me vone ishte Lali Eri i Edvinit qe mashtroi eurodeputeten Tanja Fajon me rastin e Griseldes se Elvis Roshit, qe detyroi BE te dilte me nje deklarate:

   “… Tanja Fajon më vonë kërkoi falje dhe pretendoi se zoti Veliaj e kishte mashtruar atë për këtë histori. Kjo polemikë ka ngritur shqetësime serioze ne BE lidhur me përdorimin e lajmit të rremë dhe lidhjeve personale nga z. Veliaj për të ndikuar zyrtarët e lartë të BE-se…”

   dhe:

   Kjo nuk eshte rene si renat e tua me Goli Otokun e Titos, ja mesoje te verteten qe te mos shkruar llogje mashtrimi ne anglisht per katunare dru me pre:

   “…Kampi i Perqendrimit ne ishullin kroat Goli Otok u hap në vitin 1949, i gjithë ishulli u bërë zyrtarisht në një burg apo vend izolimi i sigurisë së lartë qe drejtohej dhe menaxhohej nga autoritetet e Republikës Socialiste Federative të Jugosllavisë së bashku me kampin tjeter ne afersi te tij, ne ishullin Sveti Grgur, i cili ishte akomoduar për femra të burgosura. Keto dy kampe perqendrimi me pune te detyruar te tipit stalinist “Gulag” kane funksionuar aktivisht deri në vitin 1956 dhe ne te dy kampet jane izoluar të burgosur politikë, kryesisht stalinistë fanatike të njohur por edhe anëtarë të tjerë të Partisë Komuniste të Jugosllavisë qe nuk ishin dakord me politiken antisovjetike dhe properendimore te Titos. Ne baze te hulumetimeve arkivore rezultojne afro 400 te vdekur per arsye te ndryshme ne kete Kamp Perqendrimi, por shifra mund te jete edhe me e madhe…”

   KU ESHTE KETU KRAHASIMI ME KAMPET E VDEKJES TE ENVERIT QE TORTURUAN DHE MASAKRUAN ME DHJETRA MIJE TE BURGOSUR POLITIKE DERI NE VITIN 1990?

   Po kush thote se Komunisti Bolshevik, Josip Broz Tito ka qene nje burre i mire kur ka qene ai pikerisht USTAI qe mesoi CIRAKUN e tij, Enver Hoxha si te mbante me dhune pushtetin?

   Vetem se CIRAKU ja kaloi shume shpejt USTAIT dhe sajoi kampe HORROR Perqendrimi qe s’i kishte pare Bota as tek Hitleri dhe as tek Stalini, aq me pak tek Tito qe internoi ne Goli Otok vetem fanatiket e regjimit antinjerezor stalinist dhe gruan e tij Ivanken qe donte t’i bente puc me pabesi te papare.

   PO PSE ME KETO LLOGJE BUDALLI DO TE MBROSH KRIMET E ENVERIT TI MORE MAVRI?

   sepse:

   Per Manhattan me nje t apo me dy tt kut i plas, por kur perpiqesh te mohosh krimet e Enverit dhe te krahasosh krimet e Enverit me krimet e Titos, kjo do te thote se:

   JE NJE DALLKAUK I LINDUR,

   ose:

   ANTAR I FAMILJES KRIMINALE HOXHA

   Reply to this comment
 38. djalli demos.... September 9, 21:11

  or tej qe kishe
  kishe nje autorizim
  “warrant of attorney” zyrtar
  per te “arrestuar” Erion Velin si mashtrues
  provoje te kapesh Alban Degen
  qe ti rruash koqet me ate warrantin e leshit.
  si ke premtuar disa here
  .
  O bajge e historise1
  .
  je personi i gabuar ne kohe te gabuar..dhe ne gazete te gabuar per ty te besh kaq shume komente.antikamuniste
  ..
  Jo per gjo po “antienveristet’ si puna jote nuk ju le Paskali ta nxini Enverin,, e kam fjalen Pascal’s Law & Hydraulic Lift ku esenca e tij eshte ne rastin tuaj sa me shume ta shani Enverin ne “tubin tuaj” aq me shume i ngjitet vlera ne “tubin tjeter” qe po shkon ne infinit
  .
  ..Sa per Titon po ngaterrohesh me “zavallin demo” qe e ka krenari ta quaj Titon shpetimtar te shqiptareve qe ne nje fare menyre eshte ne anen tuaj sepse dhe ju jeni nje zorre e trashe e Toptanit dhe nje fece e Zogamorit.qe ishin miq ne Beograd

  OK..le ta shajme Enverin por jo ti
  pinjolli I ketij ‘intelektuhales se Dites Esat Pasha, një feudal tipik turkoshak antishqiptar:

  Një nga feudalët antikombëtarë ishte Esat Pashë Toptani. I dhënë pas orgjive dhe shthurjeve morale, ai përshkohej nga mungesa e çdo ndjenje kombëtare. “Unë jam turk, ç’lidhje kam me qeverinë e Ismail Qemalit?!”, ishte përgjigjja e tij, kur u pyet për qeverinë e përkohshme nga një gazetar i huaj, në maj të vitit 1913. “Sa për qeverinë e Vlorës, si mundem unë, një gjeneral turk, të kem marrëdhënie me të? Konsujt e Austrisë dhe Italisë më kanë njoftuar se një qeveri e tillë ekziston. Unë nuk e di, dhe nuk më intereson!”. Ky ishte qëndrimi i hapur e armiqësor i Esat Pashë Toptanit.
  Atdhetarët shqiptarë e dinin se si pashai turkoshak kishte dorëzuar Shkodrën, qytet i cili kish tërë mundësitë e mbështetjen që të shpallej kryeqytet i Shqipërisë së pavarur; dinin gjithashtu se ai kish bërë një marrëveshje me Malin e Zi që të dorëzohej duke mbajtur trupat. Dorëzoi Shkodrën, por mbajti të ngritur një ushtri me rreth 15 mijë trupa të armatosur.
  “Ku e ka varrin Esat Pashë Toptani?”. Kjo është një pyetje formale e që merr si përgjigje përpos se emrin “tradhti”. Shumica e shqiptarëve ngrenë supet, po t’u drejtosh këtë pyetje dhe vetëm tek-tuk ndonjëri jep përgjigjen e saktë: në Beograd. Si këta, edhe shumica e shqiptarëve nuk e dinë që qeveria e Mbretërisë Jugosllave, gjashtë vjet pas krismave që vranë tradhtarin, i mori eshtrat e Esatit dhe i varrosi me ceremoni në varrezat e ushtarakëve në Beograd. Pse, për çfarë motivesh fqinjët tanë armiq i kanë bërë këtij njeriu shpenzime dhe ndere? A mundet kush të japë një shpjegim të qëndrueshëm se pse i vendosi me ceremoni në tokë serbe qeveria jugosllave eshtrat e një të huaji? Për të marrë një përgjigje bindëse, duhet parë veprimtaria në dëm të popullit shqiptar.

  Dega e ullirit që nuk u përfill
  Në filmin “Nëntori i Dytë”, në mënyrë simbolike, i paharruari, regjisori Viktor Gjika, e shfaq Ismail Qemalin me një degë ulliri në dorë, si simbol të paqes me fqinjët e me fiset e këtij vendi. Por rrethanat e detyruan atë që degën e ullirit, së pari t’ia ofronte Esat tradhtarit. I ndërgjegjshëm se jashtë kabinetit ai do shndërrohej në një armik të rrezikshëm, Ismail Qemali rrëfen se “…ne vendosëm që të futet në kabinet. Kërkoi ministrinë e ushtries, as desha dhe as munda t’ia ap, duke qenë se Z. Mehmet Pasha prej Kosove, ish zgjedhur prej kongresit kombëtar. Nuk kisha veçse ministrinë e punëve të Jashtme që i’a lashë zotit Mufit Beut, i cili u hoq për t’ia lënë ministrinë e punëve të Brendshme Pashës”. Emërimi si ministër i Brendshëm i Esat Toptanit, ndonëse nuk u paraqit kurrë në këtë detyrë, u cilësua nga personalitetet politike të kohës si gabimi i parë i madh i Ismail Qemalit. Si ministër i Punëve të Brendshme, nuk vonoi të ngrinte krye kundër qeverisë së vet. Kërkoi gjëra që ishin kundër interesave të atdheut. Ai kërkoi që të dëmshpërblehej financiarisht nga Qeveria e Përkohshme e Vlorës për “humbjet” në Shkodër; kryeqyteti të hiqej nga Vlora e të shkonte në Durrës, ku ai të njihej si princ i shqiptarëve dhe të kish të drejtë të ngrinte një kabinet të ri. Nuk vonoi dhe kërcënimi: nëse nuk i plotësoheshin këto kërkesa, do të bashkohej me serbët, ose Shqipëria do qeverisej nga Turqia. Dega e ullirit ofruar Esat Pashë Toptanit u shkel dhe përdhos nga ai vetë.
  Në kujtimet që sjell Sejfi Vllamasi, bën të njohur se Ismail Qemali nuk e lejoi dhe e pengoi Isa Boletinin, kur ai i shfaqi dëshirën që për interes të Shqipërisë ta zhdukte Esatin në ditët që ai erdhi në Vlorë, gabim që u korrigjua veçse pas shtatë vitesh veprimtari antishqiptare. Plagët që i la në trup, Shqipëria i lëpiu për një kohë të gjatë.

  Shqipëria e helmuar dhe e përçarë nga armiqësia
  Janë fjalë këto të dala nga goja e Ismail Qemalit në fund të gushtit 1913, diktuar nga rrethanat dëshpëruese të krijuara nga sulmet tradhtore, ndonëse më 29 korrik 1913, Konferenca e Londrës e kishte vendosur njohjen e Pavarësisë së Shqipërisë. Në mbledhjen e 31 korrikut, ajo vendosi që në krye të shtetit shqiptar të caktohet një princ i huaj dhe, në vijim të traditës që kish filluar me Greqinë 90 vjet përpara, e pasuar nga Rumania dhe Bullgaria, ky princ s’mund të ish tjetër përpos se një gjerman. Ky vendim gëzoi shumicën e popullit. Pas kësaj, qeveritë lokale në Shqipëri u detyruan ta njohin Princ Vidin si të vetmin sundimtar të Shqipërisë, ndërsa krahina e Dibrës kishte ngritur krye kundër sllavëve serbë. Esat Pasha e ka rritur ndjeshëm sulmin e tij kundër Qeverisë së Përkohshme të Vlorës. Shpifjet e intrigat kanë zënë në kurth Myfit Libohovën, Azis Pashë Vrionin, Bektash bej Cakranin, Ahmet Zogun dhe, madje, me ta u bashkua edhe Faik Konica. Një varg i gjatë artikujsh të tij, fyes e tallës për “Malon”, zinin faqet kryesore të gazetës “Dielli”, të cilat ndikuan shumë për formimin e një opinioni dhe qëndrimi negativ ndaj Ismail Qemalit te komuniteti shqiptar i emigrantëve të kolonisë së Amerikës. Kështu, shqiptarët humbnin kohën e çmuar, duke u marrë me grindje të dëmshme.
  Në ditët e para të gushtit, siç na e ka lënë të shkruar konsulli austro-hungarez në Shqipëri, Esat Pashë Toptan analfabeti, fillon të mësojë për të shkruar dhe për të kënduar shqip. Për rrjedhojë, ai dëgjoi, por nuk mundi dot të lexonte shkrimin e Mihal Gramenos, botuar në gazetën “Perlindje e Shqipëniës” nga mesi i gushtit, nën titullin, “Esad, kini kohë të hiqni dorë nga tradhtia”, të cilin po marrim përsipër për vlerat që ka, ta botojmë të plotë.
  Më 1 shtator, 18 anëtarët e Senatit i dorëzuan Ismail Qemalit një dokument të nënshkruar prej tyre, ku përshkruheshin gabimet e kryetarit të qeverisë. “…Ne duam flamurin osman, prandaj do të ndahemi nga toskët”, u thosh Esati katundarëve të Shqipërisë së Mesme. S’vonoi dhe gabimin e Ismail Qemalit e bëri dhe Princ Vidi. Dy ministritë më të rëndësishme, Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe atë të Luftës ia dha Esat Pashës. Shumë shpejt u dëshmua se nxitimi në vendimmarrjen e posteve që ju besuan Esatit, ishte një nga gabimet më të rënda të Vidit.

  Mëkatet e Esatit ndaj Shqipërisë, të rreshtuara shkurt
  Esad Pasha u bë përkrahës i xhonturqve në politikën për osmanizimin e shqiptarëve; është e provuar se subvencionohej si agjent nga viti 1908 prej qeverisë italiane me 6 mijë lira në vit dhe u pagua si agjent serb me shuma të mëdha nga Serbia dhe Jugosllavia, deri në vdekjen e tij (50 mijë dinarë në muaj); si ushtarak madhor, me ushtrinë xhonturke mori pjesë aktive në shtypjen e kryengritjes së përgjithshme të vitit 1912, duke djegur dhe duke shkretuar malësorët; organizoi vrasjen e komandantit turk të Shkodrës, Hasan Riza Pashën (me nënë shqiptare); nuk pranoi kërkesën e Ismail Qemalit për të ngritur flamurin kombëtar në fortesën e Rozafës; u dorëzoi malazezëve Shkodrën, me ushtri, armë e topa, pas një marrëveshje tregtie që bëri me mbretin Nikolla (u fol për 25 mijë napolona në dorë), çka nga Qeveria e Përkohshme e Vlorës u konsiderua si atentat ndaj pavarësisë në ditët kur vendosej mbijetesa e kombit; më 7 maj 1913 deklaronte se i njihte Greqisë kufirin që niste prej Himarës; në mesin e majit 1913 organizoi, si kundërvënie ndaj Kuvendit Kombëtar të Vlorës, të ashtuquajturin “Kongres i Krujës”, me pjesëmarrjen e turkoshakëve klerikë nga Tirana, Durrësi, Shijaku dhe Kavaja; si kundërvënie ndaj Qeverisë së Vlorës, formoi më 12 tetor 1913 në Durrës “Pleqësinë e Shqipërisë së Mesme”; urdhëroi heqjen e gjuhës shqipe nga administrata dhe zëvendësimin e saj me gjuhën turke; dha me gjithë mënyrat ndihmën e tij në stisjen e akuzës ndaj I. Qemalit në çështjen e komplotit të Beqir Grebenesë; nxiti dhe përkrahu të ashtuquajturën “Kryengritje e Shqipërisë së Mesme”; komplotoi me tërë mjetet e forcat kundër Qeverisë së Princ Vidit; ndërsa Princ Vidi po largohej nga Durrësi në drejtim të Italisë, takohet me Pashiqin më 17 shtator 1914 në Nish, ku Esat Pashë Toptani nënshkruan një marrëveshje me Nikolla Pashiqin, në dëm të kombit shqiptar, tradhti të cilën e damkos përfundimisht më 28 qershor 1915, kur firmosi me ministrin e Brendshëm serb, Ljubomir Jovanoviç, bashkimin me Serbinë; mori përsipër atributet e një delegacioni në Konferencën e Paqes në Paris, ku më pas gjeti dhe atë që i ishte profetizuar nga gazeta “Atdheu” në gusht të vitit 1913, vdekjen.
  Ndonëse pinjollët e turpëruar të linjës së tij, Toptani, në këto vite janë orvatur që t’ia heqin njollën e turpit përmes shkrimesh, siç është për shembull biografia e tij te “Wikipedia”, është e sigurt se nga koha kur eshtrat e tij u vendosën në Beograd, asnjë shqiptar nuk ia vizitoi varrin.

  Te pshurrsha ty si pinjoll i esat pash tradhetarit dhe ate “warrant of attorney” qe ti e ktheve ne brisk rroje…

  Reply to this comment
  • intelektuali September 9, 22:47

   Pra ti qenke spiuni i peshtire, krimineli nga familja e xhelateve te i Enverit, Alban Dega, e zbulove veten o felliqesire enveriste, o race e keqe vermelinjsh, spiunash, hajnash dhe vrastare, nuk ja vlen te meresh me ty o vemje e Enverit, por oferta qendron:

   Na jep adresen ne SHBA se vijme ne cast qe te gjejme ne brimen e miut ku je fshehur, te dorezojme tek autoritetet amerikane si nje terrorist i rrezikshem enverist,

   ndryshe:

   Vazhdo me llogjet e kriminelit ne gazeten DITA sa te duash, se kjo qeveri eshte tamam per ty.

   Reply to this comment
 39. demo September 9, 21:32

  Djalli enverit,kopilat ne deren tende mbaji vete dhe mos i shperndaj ne forum.Me miladinin,Dushanin,Rankovicin,Titon,Stalinin,Mao ce Dunin,Cune,Tengun,Lomumben dhe Zhoao Amazonen nuk te njoha une,,I SOLLI ENVERI ME VETE.
  Une i qendroj sot e gjithe diten cfare kam shkruar.:Tito i
  trajtoi shqiptaret e Kosoves shume me mire se sa antishqiptari enver hoxha.Edhe Pavarsia e sotme e Kosoves realizuar nga Bill Klinton dhe Margaret Ollbrait e kane themelin ne Kushtetuten e Jugosllavise se Titos,qe e cileson Krahinen Autonome te Kosoves me te DREJTA KONSTITUTIVE.
  Edhe per nje gje me pelqen Tito mua.Ky sharlatani zhagajduri enver,qe ne artin e joshjes ja kalon dhe Mata Harit,perpara Titos i shpetonte shurra ne breke.Sikur Hrushovi te kishte vetem 1% te aftesise njohese te Titos,do ta kishte dalluar Enver Hoxhen qe ne kongresin e XIX te PBBS dhe nuk do te ishte nevoja fare te terbohej nga kampioni i dashurise per udheheqesin e Sovjeteve.Me ate metode qe qeroi Berian,fare lehte e kishte qerruar edhe kete funderine te atij kallepi.

  Reply to this comment
 40. fuckyourtito & more September 10, 00:21

  Tito I Kumrovecit
  perveç bytheshitjes
  i shume agjenturave
  te lindjes dhe perendimit
  qe ne rinine e tij deri
  sa u be “udheheqes” “komunist”,
  ishte dhe nje manjak seksual,
  mjeshter i demagogjise
  dhe mashtrimit ne neshtrimin
  e bashkepunetoreve te tiij
  dhe te popujve ne ish jugosllavi.
  *
  Dhe pikerisht pse shteti apo federata Jugosllave u shperbe ne menyre tragjike me lufte, gjak dhe armiqesi te pariparueshme pas ngordhjes se tij, flet qarte se ai kete e mbajti te bashkuar ne saj te mashtrimit, demagogjise, hileve qe mund ti bente vetem ai nen bekimin e agjenturave te atyre fuqive qe luftonin per hegjemoni botrore ne kushtet e luftes se ftohte.
  **
  Si diktator finok qe ishte ai dinte jo vetem te te eleminonte kundershtaret e tij, por tu ngarkonte atyre (pasi i kishte shtrydhur si limon) gjithe deshtimet e politikes se tij, kryesisht ne genocidin dhe zbimin nga trojet e tyre ata qe nuk deshironin te jetonin nene ombrellen e ish jugosllavise.
  ***
  Josip Broz Tito, jo vetem nuk e ka dashur kosoven si republike, siç genjen ky slloveni i italinaizuar, por ka qene i drejtperdrejte ne zhvillimin e platformave te akademisteve serb, si Çubreloviçi, Ilia Grashanin per çkombetarizimin dhe debimin nga trojet e tyre te popujve josllav ne ish jugosllavi.
  ****
  Ne ate kohe goditjen me te madhe e kane marre shqiptaret qe jetonin ne trojet e tyre ne Kosove, Maqedoni dhe Mal te Zi, duke u vrare, diskreminuar dhe debuar ne Turqi. Ish ministri i Brenbdshem i Titos, famekeqi Aleksander Rankoviç, veprimet e tij deri terroriste ndaj shqiptareve i zbatoi nen bekimin dhe mbeshtetjen e politikes titiste te çkombetarizimit te popujve josllav dhe sllavizimit te trojeve shqiptare te jetusr prej shqiptareve ne shekuj.
  *****
  Athere thonin se Tito eshte nje kurve politike qe e kishte zhytur Jugollavine ne borxhe (27 miliard dollare i kishte dhene perendimi ketij “udheheqesi komunist”) te cilen e pohon dhe ky kalemxhiu slloven. Por ne kushtet e Luftes se Ftohte, vetem nauivet, ata qe besojne ne dokrra dhe bythesiturit per interesa te atyre qe i jepnin, do te besonin se keto borxhe i jepeshin Titos se ishte nje “udheheqes larpames”, qe e “barazonte veten” me udheheqesit afrikan apo te fiseve Zulu!
  ******
  Edhe ndaj Shqiperise , Titoja mbeti nje armik i betuar, nga ata qe populli i stigmatizon me shprehjet kur nuk i kafshon dot detyrohet t’i puth. Te gjitha agjenturat e huaja, veprimet subversioniste kunder Republikes se Shqiperise dhe popullit shqiptar, vrasjet, krimet, organizimin e spiunazhit dhe diversionit deri ne majat me te larta te shtetit shqiptar te kohes, dhe aktet e sabotazhit ne ekonomi,gjate gjithe kohes piknisjet e tyre i kishin nga Beogradi dhe Titogradi (Pogorica).
  *******
  Edhe gjate luftes se dyte botrore, Titoja, nuk ishte gje tjeter veçse nje marionete e sherbimit te fshehte anglez, nje zbatues i perpikte i te gjitha urdherave dhe udhezimeve te Çurçillit, aleatit te frontit anti nazist qe u fut ne lufte kur po i rrezikohej prapanica nga pushtimi nazist.
  *********
  Demuti Demo
  Qe shan Enverin me liber shtepie nuk eshte probem fare.je I repektuar se .por te thuash
  Poshte Enveri-Rrofte Tito
  ngelet ta perserisim FuckyourTito !!..
  Ai ka ngelur pa ja ngritur monumentin
  ne Tirane ju perverset e kombit.

  Reply to this comment
 41. intelektuali September 10, 10:20

  Ore ti Alban Dega ose gopi i semes i spiunit te Enverit qe hidhesh nga dega ne dege si majmun xhungle nga Tito i Jugosllavise deri tek Esad Pasha e Vaso Pasha e tyek Bimbash Pasha, po pse e sposton debatin ti me qellim qe te fshehesh si skuth krimet e komunizmit o vemje e Enverit?

  PO TEMA E DEBATIT ESHTE KAMPI I VDEKJES I ENVERIT NE TEPELENE MORE MAVRI KU VDIQEN NGA URIA MBI 300 FEMIJE QE TI I QUAN “DIVERSANTE”

  Ke gje per te thene per kete teme o gjidi majmun enverist fanatik, ose po te kesh ndonje dokument autentik jo si llogjet mashtruese te kalemxhinjve te Enverit dhe Nexhmijes, Pellumb Xhufi e Xhevdet Shehu, nxirre ketu ne kete forum te nderuar te gazetes DITA qe te debatojme si intelektuale dhe jo si halabake fanatike qe dine vetem te shajne dhe te fyejne te tjeret. Po te mos kesh asgje dhe bagagzhi yt intelektual eshte i mbushur me llogje enveriste,

  HAP KRAHUN DHE LERI TE TJERET QE JANE ME INTELIGJENTE SE TY TE SHPREHIN MENDIMET.

  Sa per Esat Pashen mos ja ngjit papushim intelektualit si “Muti pas Kepuce” sic po perpiqesh t’ja ngjitesh komentuesit “demo” Titon e Jugosllavise qe ishte USTAI qe mesoi Enverin si te mbante pushtetin me gjak dhe terror komunist,

  sepse:

  Hap syte e fanatikut dhe lexo qe te mesosh me shume nga historia jone kombetare qe Enver Hoxha e bastardoi me nje dashakeqsi te papare:

  “Le Radical” ka botuar, të enjten e 16 marsit 1922, në faqen 2, një shkrim në lidhje me respektin që gëzonin gratë shqiptare në të kaluarën dhe po ky rrespekt kërkohej asokohe që të merrej si shembull edhe ndaj grave franceze.

  Në vijim, do të gjeni tekstin e plotë të gazetës franceze, të sjellë në shqip nga intelektuali:

  GRUAJA SHQYPTARE

  Jean Le Meur:

  “Që prej disa ditësh, gratë mund të shëtisin në Paris, pa frikën që palltot e tyre të shqyhen apo të priten me thika dhe brisqe nga banditet nga masat qe ka marre Kryebashkiaku dhe policia. Ekziston një vend ku gratë respektohen gjithmonë, bëhet fjalë për Shqipërinë, për të cilën z. Justin Godart ka realizuar një vepër të mrekullueshme: “Shqipëria në vitin 1921”. A kujtohen shqiptarët për të kaluarën e lavdishme të betejave të tyre, për rrethimin e famshëm të Shkodrës, në vitin 1474, ku Lavandini i vjetër shkruante se u pa “mbi muret, punimet, rreziqet dhe virtytet, shkëlqimi i grave shqyptare”? Sidoqoftë, burrat i admirojnë ato, nën flokët e tyre të ngjyrosura me bojë të zezë, prodhuar nga goglat e lisit (dushkut), një balluke e trashë e prerë drejt në ballë. Në fakt, gratë shqiptare janë jashtëzakonisht të zellshme: në qytet, në treg, të veshura me pantallonat – fustan dhe boleron e ngushtë të qëndisur, me shirita metalikë, ato qëndisin qilimat e mrekullueshëm prej kadifeje dhe mëndafshi. Në fshat, pas punëve të vështirë në ara, i takojmë ende rrugëve, me furkën në dorë duke tjerrë leshin e bagëtisë. Pra, si myslimanët ashtu dhe katolikët i konsiderojnë grate si Matrona, si qenie të shenjta. Grate shqyptare mund të udhëtojnë ditë e natë në të gjitha vendet, pa frikë nga ndonjë sulm apo rrezik.Për të ruajtur një thesar, mjafton t’ia besosh një gruaje; çfarëdo qoftë ajo, thesari është i sigurt. Me një grua prane, edhe vetë krimineli zbythet dhe kursehet. Ja pra një homazh. Mund të hapim Akademinë për gratë, por kur do të ngremë për to, ashtu si shqiptarët e ashpër, këtë altar të padukshëm të respektit.”

  Permbledhje nga:

  intelektuali

  dhe:

  Nje pyetje per te gjithe ata qe i kendojne akoma Enverit:

  Sa gra shqyptare ka vrare me doren e vet Enveri? Sabiha Kasimati, Musine Kokalari….. lista eshte e gjate,

  por:

  Sa gra te huaja kane vrare xhelatet e Enverit duke e paraqitur Shqypnine si vendi me mizor ne Bote? Varret e afro 800 ruseve te martuara ne vendin tone nuk dihen akoma se ku jane, familjaret e ketyre vajzave erdhen ne Shqypni, por shteti komunist shqyptar nuk levizi as gishtin e vogel per t’i ndihmuar, te kishte pyetur te pakten Avni Mulen perpara se te vdiste se mbase u a dinte ai varret ku i kishin groposur kriminelet e Enverit sepse ishte ai qe i spiunoi tek Sigurimi megjithe gruan e tij Ninen,

  prandaj:

  MBULLE HALEN ENVERISTE DHE HAP KRAHUN PER TE TJERET!

  Reply to this comment
 42. demo September 10, 20:12

  Me shume Kosovare vrau,burgosii dhe internoi Enveri.Dhe i percillte me cifteli kodoshi.Me kenget e Dervish Shaqes.
  Edi Rama ndertoje ate kampin e cfarosjes se femijeve ne Tepelene,,po sharlatanin aktor,prestigjator populli e zvarriti rrugeve te Tiranes dhe ja vadit varrin me shurre,

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim