Sa rëndësi ka pasur gjatë historisë njerëzore virgjëria për gratë?

January 19, 2020 18:21

Sa rëndësi ka pasur gjatë historisë njerëzore virgjëria për gratë?

Në pjesën më të madhe të historisë njerëzore, jeta e grave ishte tamam në mëshirë të virgjërisë.

Një grua që humbiste virgjërinë përpara se të martohej, duhej të ndëshkohej: ajo nuk nderohej, familja e saj poshtërohej prej saj, askush nuk dëshironte të martohej me të dhe ajo rrihej, madje edhe e vdiste familja.

Nuk kishte rëndësi nëse ajo e humbiste virgjërinë me vullnet, ose përdhunohej.

Gratë që e humbnin virgjërinë kur nuk ishin akoma të martuara, ato humbnin të drejtën e pasurisë. Kjo i bënte ato pa shtëpi dhe i linte pa asnjë mundësi jetese për veten.

Shumë nga këto gra që u mohohej pronësia, përfundonin në prostitucion që të mbanin veten.

Ato nuk e donin këtë, por ishin të detyruara, sepse nuk kishin ku të shkonin dhe nuk kishin asgjë tjetër të shisnin veç trupit të tyre.

Në Athinën e vjetër, ligji kërkonte që gratë e reja, që humbitnin virgjërinë përpara martesës, të shiteshin si skllave. Kjo ishte gjithçka që ato meritonin, sapo shkatërronin reputacionin e tyre dhe nderin e familjes së tyre.

Ligji Romak i lejonte baballarët t’i vrisnin vajzat e tyre dhe burrat që kanë tërhequr ato, kur vajza e humbte virgjërinë përpara martesës. Po njësoj ka qenë edhe në vende dhe kohë të tjera.

Në disa pjesë të botës, akoma dhe sot ekzistojnë “krimet e nderit”. Gratë që humbasin virgjërinë përpara martesës mund të rrihen, mutilohen (shkatërrohen), ose vriten nga familja. Justifikim për këtë është se babai, vëllai ose një i afërt mashkull i saj, mendon se ajo ka bërë diçka “jo të ndershme”.

Shkurt, virgjëria ka qenë, ndonjëherë, çështje jete ose vdekjeje.

Herë të tjera ajo ka bërë që jeta e vajzës të ndryshojë nga një jetë mizerabël në varfëri, në një jetë të lumtur, të gëzuar e të begatë.

Ajo ka përcaktuar nëse do të gjesh dot një partner, ose jo.

Por, nuk kanë qenë të rralla rastet kur këto gjëra kombinoheshin të gjitha së bashku.

k.a. / dita

January 19, 2020 18:21
Komento

24 Komente

 1. hmm August 8, 17:57

  gruaja duhet te jete fisnike
  burrat jane derra
  ndaj ka pritshmeri te tilla nga grate
  gjithsesi, virgjereshat jane zhdukur nag qarkullimi tashme.
  kush kerkon per nuse nje virgjereshe ose do genjehet ose do mbetet pa martuar

  Reply to this comment
  • TLN August 8, 18:50

   Gruaja duhet te jete ajo qe deshiron te jete. Trupi eshte i saj dhe ka po aq te drejte sa meshkujt te shijoje kenaqesine seksuale kur te doje dhe me sa partnere te deshiroje. Eshte hipokrizia dhe presioni mashkullor qe i ka kthyer femrat pothuajse ne gjithe boten ne qenie njerezore te dores se dyte.

   Reply to this comment
 2. Kris August 8, 18:17

  Para disa ditesh nje gazetar medioker shkroi se “rilindja” e Edi Rames ka humbur “virgjerine”! Keta jemi ne shqiptaret! Naive injorante dhe mercenare njekohesisht! Po saliu si e humbi virgjerine! Ja dhane Sllobodanken me prove!

  Reply to this comment
 3. Arben August 8, 18:45

  Ne Kuranin e Madherishem gjenden rregullat e nje jetese

  Te denje, e me dinjitet.

  Reply to this comment
  • TLN August 8, 18:54

   Ja edhe ky sllavi i qelbet nuk mund te mungonte. Kurani,bibla torra dhe pothuaj cdo fe me librat e saj ne kete planet jane arsyeja kryesore per shtypjen e lirise se femres.

   Reply to this comment
   • Arben August 8, 21:02

    Per njerezit eshte Kurani rruga e duhur.

    Njerezit nga kafshet I dallon pikerisht morali e jo ligjet.

    Ligje kane edhe kafshet.

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN January 19, 21:03

     me aq her sa përsërit po të njëjtin trapllëk në formë komenti, kam përshtypjen se dhe ti do jesh i virgjër, s’ke gjetur ende një mënyrë të dobishme për të humbur kohën tënde boshe.

     do ndaluar me ligj virgjëria e meshkujve …
     sepse riprodhojnë debila si vetja

     Reply to this comment
    • +10 January 20, 05:55

     Pse Kurani e jo Bibla?

     Reply to this comment
 4. Z/K August 8, 20:40

  Femna me kaq liri sa ka dhe e con veten ne kurvllek.
  merreni me mend sikur femna te kishte atoritetin e nivelit te burrit,krenarin e burrit,te drejten e guximeshme te burrit.

  Reply to this comment
 5. Arben August 8, 21:03

  Per njerezit eshte Kurani rruga e duhur.

  Njerezit nga kafshet I dallon pikerisht morali e jo ligjet.

  Ligje kane edhe kafshet..

  Reply to this comment
 6. Araniti August 8, 21:58

  Per kafshet eshte kurani, per njerezit bibla rruga e duhur ooo Arben….kthej syte dhe shiko sesi ne emer te kuranit po shfarosen sirianet…dhe sesi poo ne emer te kuranit po rri
  ne pushtet Asadi…ndaj stop…nuk mund te rrine bashke morali dhe kurani…

  Reply to this comment
 7. Labi Vlores August 8, 21:58

  O Zot. ..cfare gazetar injorante. ….Humbitnin” cfare fjalet eshte kjo? Na mesoni edhe keto fjale o mendjellit e kristalit. ..se un e di sé shkruhet “HUMBENIN” JO “HUMBITNIN “

  Reply to this comment
 8. tonia August 9, 13:55

  As humbnin e as humbenin por “humbisnin” o perhapes te analfabetizmit

  Reply to this comment
 9. Eagle January 20, 00:38

  Virgjeria eshte vula e ndershmerise tek,nje femer. Kurva gjithmone kurve ngelet

  Reply to this comment
 10. faro January 20, 04:04

  Shume i përciptë!
  1-Zakoni në tempujt epirot, ku përfshihet edhe nëna e Aleksandrit të Madh
  2- Fakti I mbretëreshave më origjinë shqiptare Teuta dhe Kleopatra, tregues i epersise femërore
  3-Tradhetia e Afërditës me Marsin dhe zgjidha filozofike e Zeusit

  Reply to this comment
 11. Veshi January 27, 19:47

  Esenca e këtij qëndrimi ndaj vajzës si nën potenciale qëndron në atë që, fëmija, që e bënë nënë të nderuar në familje dhe shoqëri ështe mpiksur dhe rritur duke u ushqyer nga qarkullimi i gjakut të saj dhe qumështi i gjirit të saj. Martesa dhe trashëgimia kërkonin garancinë që Nëna e ardhme të ishte e respektuar të kishte virgjërinë e paprekur. Virgjëria, historikisht ka qenë strumbullari i zhvillimit të familjes, pronës familjare dhe qytetërimit. Epoka aktuale e Qytetërimit modern, virgjërinë e ka zëvendësuar me ndërgjegjen e vajzës të edukuar në familje, shkollë, punë dhe në veprimtari shoqërore për të vendosur vetë nëse dëshiron të bëhet nën dhe kur dhe me kë duet së bashku të rrisin dhe edukojnë fëmijën apo fëmijët. Edhe sot ka femra që e ruajnë virgjërinë deri në martesë, si prirje personale.

  Reply to this comment
 12. Leoni January 28, 01:05

  Në agun e qytetërimeve shumë të lashta e në vijim deri në epokën industriale, virgjëria e vajzës para martesës sigurohej me fejesën e saj në moshë pra-pjekurisë seksuale 12-13 vjeçe dhe martohej me njëherë sapo i vinin zakonet në moshën 14-15 vjeçe. E drejt Epoka jonë është epokë e njeriut kozmik (Qiellor). Femra është e prindërve deri në 16 -18 vjeçe dhe mandej është e vetvetes

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*