Sa shanse ka Ismail Kadare të fitojë Nobelin në Letërsi!

September 6, 2016 13:25

Sa shanse ka Ismail Kadare të fitojë Nobelin në Letërsi!

Një muaj përpara se të jepet çmimit më i madh i letërsisë, gara është shumë e fortë duke iu referuar kompanive të basteve.

Dy ditë më parë, japonezi Haruki Murakami kuotohej 4/1 së bashku me Ngugi wa Thiong’o, por keniani tani ka bërë përpara me një kuotë prej 7/2 sipas të dhënave më të fundit të Ladbrokes.

Megjithatë, ka bastexhinj që kanë hedhur ca baste më të forta, për ndjekësit e tjerë.

Çmimi Nobel në letërsi vlen 8 milionë kronor (693 mijë paund), dhe do të jepet nesër në mesditë nga Akademia Suedeze.

A do mundet vallë favorite Murakami të marrë çmimin, apo do të jetë radha e Philip Roth që të bëjë një parakalim të minutave të fundit? Apo novelisti algjerian Assia Djebar? Norvegjezi Jon Fosse?

Ndërsa sheh listën e 10 shkrimtarëve më të kuotuar, duket se çdo kush prej tyre mund ta fitojë atë çmim. Edhe shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare është në këtë listë, madje ka edhe kuotat e tij.

Momentalisht është i katërti me 7% dhe shumë i shkëputur nga Murakami që ka 36% të mundësive sipas votimit të lexuesve, që është gjithashtu vendosur si barometër në këtë koutim.

Ja dhe kuotat

Shkrimtari                   Votimi       Kuotat
1) Haruki Murakami           36%         9/2
2) Philip Roth                     28%         12/1
3) Ngugi wa Thiong’o         12%          7/2
4) Ismail Kadare                  7%          10/1
5) Peter Handke                  4%          12/1
6) Adonis                             4%          10/1
7) Svetlana Aleksijevitj       3%           6/1
8) Patrik Modiano               2%         10/1
9) Jan Fosse                         2%         12/1
10) Assia Djebar                  2%         14/1

September 6, 2016 13:25
Komento

11 Komente

 1. gent September 6, 14:41

  Ky komunisti lepires nuk do ta marre asnjeher Nobelin.

  Reply to this comment
 2. Tz September 6, 15:43

  Ka varre te hapura ismaili prandaj nuk ka per ta marre kurre,ka dosjen ke Nobeli per gjithe veprimtarine e tije.

  Reply to this comment
 3. Sigurimsi September 6, 17:08

  ALA NUK E MORI VESH KY KADAREJA QE NUK KA PER TA MARRE NDOBJEHERE ÇMIMIN NOBEL. KE QRNE PJESE ELITARE E KOMINIZMIT GJAKPIRES ENVERHOXHIAN SMAIL, FALE RREGJIMIT TE TE CILIT U BERE KY QE JE. TE TJERAT QE SAJON SI TRIMERI JANE PRSE ME HIÇ.

  Reply to this comment
 4. Arben September 6, 18:04

  NUK KA PUNUAR SIC DUHET.

  NOBELI KETIJ I ESHTE PREMTUAR NGA CIFUTERIA, NE KEMBIM TE KONTRIBUTIT TE TIJ NE ZHBERJEN E IDENTITETIT SHQIPETAR.

  DERI TANI NUK JA KA ARRITUR, KESHTU QE ZORR TA MARRE.

  Reply to this comment
 5. normali September 6, 19:13

  çfare kerkoni! Ismahili e shfrytezoi kohen edhe me Enverin edhe me Andrea Stefanin.

  Reply to this comment
 6. stokholmi September 6, 19:14

  neser cmimi nobel ne letersi? o dita keni luajtur mendsh? apo paskeni edhe ju gazetare prej kristali? nobelet jepen gjithmone ne tetor o dita

  Reply to this comment
 7. demo September 7, 00:39

  Shkrimtari nuk shkruan,qe ta pelqeje Komiteti Qendror,ose Juria e Cmimit Nobel.Kur te shkruaje sikur te mos egzistonin Jurite e mesiperme,atehere ai do ta marre cmimin Nobel.Ne 1955 nene Tereza pastronte krimbat nga trupi i nje lebrozi ne Kalkute.Me siguri ajo nuk priste ta shihte papa i Romes.Ne 1978 pashe nje kronike te RAI-t te luftimeve mes Hesbullaheve,Shiteve dhe Izraeliteve ne Liban.Rruget e Libanit ishin mbushur me kufoma.Ne mes te luftimeve hyn kjo grua e vogel me motrat e saj dhe fillon te mbledhe te vdekur dhe te plagosur.Edhe nqs,ka bere ndonje marreveshje me palet nderluftuese,do gjindet ndonje me crregullime mendore,qe tja plaste karikatorin,por per fat nuk ndodhi.Tanket heshten,Topat ulen grykat,sa kaloi kjo grua e pervuajtur,pastaj filluan prape.Ja,edhe ledi D,donte te behej si nene Tereza,te merrte cmimin Nobel per paqe,,por s`e linte kurvnilluku.

  Reply to this comment
 8. Niko Shpiragu September 7, 07:15

  Gjithcka mund te presesh nga nje komision si ai qe jep cmimin Nobel. Une duhet t’u kujtoj se tre ose kater vjet me pare ky cmim iu acordua nje shkrimtare rumune me origjine gjermane per librin e saj ” the land of plums”. Kush e ka lexuar kete liber e kupton qe ne fillim qe eshte nje liber vetem per ne wc. Nuk mendoj se ndonjehere ne bote, qofte edhe nga ndonje adoleshent jo me shume se 10 vjec te jete shkruar ndonje zhgaravine me plot kuptimin e fjales si ky. Nje pleh i vertete ne cdo drejtim. Ky cmim iu dha asaj shkrimtare se shante komunizmin dhe fliste me nostalgji per nazizmin. Une nuk jam shkrimtar, por edhe sikur te isha dhe nje dite ky komision te me jepte kete cmim do ta quaja ofendim te madh qe nje grup nazist te me vleresonte. Mund te mos e besoni kete qe u thashe, por perpiquni ta lexoni ate liber dhe gjykoheni vete pastaj.
  Kur mori cmimin kjo laraske naziste qe s’kishte shkruar asgje me pare, pse mos te mendojme qe edhe Kadare ose ndonje tjeter mund ta marrin kete cmim. Mendimi im eshte si ai i te gjithe shqiptareve se Kadare eshte nje shkrimtar i mire, por ajo qe mendoj une eshte se ai iu eshte shmangur problemeve themelore sociale ne shkrimet e tij. Ai gjithmone i ka prekur ato perciptazi, ose i ka anashkaluar dhe eshte marre me tematika te tjera me pak te rendesishme ose te dores se dyte e te trete. Sic duket ai ka zgjedhur rrugen me te lehte, me me pak kokecarje dhe keshtu asnje nga veprat e tij nuk mund te klasifikohet si madhore. Veper madhore eshte ajo qe merret me ceshtje madhore. Pare ne kete kendveshtrim Kadare vete nuk duhet te pretendoj per kete cmim se nuk e meriton realisht. Cila nga veprat e tij do t’i rezistoje kohes sic i kane rezistuar veprat e shkrimtareve te famshem qe jane te njohur tashme nga te gjithe. A do te renditet ai me ta ndonjehere?! Ne qofte se ai mendon se derisa e mori cmimin Nobel nje plehre si ajo shkrimtarja naziste, perse mos ta marre dhe une,atehere edhe une them se atij i takon.

  Reply to this comment
 9. Hani pak mos hani shume m.... September 7, 07:24

  Cmimi NOBEL ka shume vite qe jepet vetem POLITIKISHT, nuk ka lidhje me me letersine.

  Reply to this comment
 10. perkthyesi September 7, 12:14

  E vleresoj si shkrimtar dhe publicist Kadarene, por e kam te veshtire te besoj se do e marre ndonjehere cmimin Nobel! Lind pyetja, Pse? Kam mendimin se duke qene shkrimtar i oborrit, eshte nje minus i madh, te cilin juria e dhenies se ketij cmimi, e merr shume ne konsiderate! Qofsha i gabuar!

  Reply to this comment
 11. Alialiu September 7, 16:44

  Do ja japin pasi eshte 80 vjec dhe me probleme ne familje.ketij bir kurve qe nuk la rrjesht pa shkruar per PPSH,Tani do te shohim eshte politike cmomi app vertet ka kontribuar ne paqe.koha do ta tregoje.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*