Sa shekuj zgjati Perandoria Osmane

May 9, 2018 03:24

Sa shekuj zgjati Perandoria Osmane

Perandoria Osmane zgjati nga 1299 në 1923.

Është shteti paraardhës i Republikës së Turqisë së sotme dhe një nga perandoritë më të mëdha në histori.

Përfshiu 22,9 milion km² në kulmin e lulëzimit në shekullin XVI duke mbajtur të pushtuara viset nga Afrika Veriore, Lindja e Afërt, Kaukazi deri në Evropë.

Ishte rivali kryesor i shteteve evropiane kundër të cilave ndërmori shumë fushata ushtarake.

Brenda perandorisë mbizotëronte rendi ushtarak dhe aristokracia e zgjedhur e padishahut ose sulltanit, sovranit të shtetit.

Kryeqyteti ishte Stambolli (Konstandinopoja).

Shekujt XVI dhe XVII ishin kulmi i lulëzimit të kësaj perandorie, ndërsa në shekujt XVIII dhe XIX luftërat e shpeshta me Rusinë dhe Austro-Hungarinë shënojnë rënien e saj.

b.m. / dita

May 9, 2018 03:24
Komento

19 Komente

 1. anticensurë25642654 May 9, 08:09

  me sa kam parasysh osmanët nuk kanë sunduar në spanjë!!
  një shtrirje të tillë e pati pë pak kohë!!
  pra nuk kishte kaq teritor për 600 vjet rresht!

  Reply to this comment
 2. Paul Tedeschini May 9, 10:55

  Perandoria Osmane zgjate edhe tashti ne TROJET SHQIPTARE ne saje te Berishes dhe Rames.

  Reply to this comment
 3. perkthyesi May 9, 11:28

  Spanja ka qene pjese e Kalifatit per rreth 400 vjet, por jo nen Perandorine Osmane. Madje, ne Spanje shume emra krahinash shpjegohen me gjuhen arabe, psh: Andaluzi = perendim, Gjibraltar- Mali i Tarikut (Xhab Al Tarik, Albufera – Lagune, Albacete – Fushe, Guadalajara – lumi ose kanioni i gureve, etj etj.

  Reply to this comment
 4. Arben May 9, 13:24

  AMIN

  Reply to this comment
 5. Arben May 9, 14:56

  SHOKET E DITES, JEPNI EDHE NDONJE

  INFORMACION, PERSE RROJTI KAQ SHUME,

  ISHIN NJEREZIT BUDALLENJ, APO ISHTE VERTETE

  E MIRE????!!!!

  Reply to this comment
 6. nje antiturk i betuar May 9, 15:00

  E Arben turku , te pelqeu perandoria e pjerdhur osmane qe na la 500 vjet prapa botes ? Yyyyy zagar i felliqur , simpatizant i nje pushtuesi obskurantist , qe ketheu per prape rroten e historise .

  Reply to this comment
 7. Turku ishte Pesti qe shuajti jeten zhvillimin e kulturen njerezore May 9, 17:24

  me shume se nji gjarper njeri e me shume se nji qenie mizore ,mbi te cilin Zoti ka me marre hak.

  Reply to this comment
 8. Shqiptar Vendi May 10, 11:22

  Perandoria Osmane ,ku shqiptaret ishin zot e kapen majat me te larta.
  Perandoria Eurosllave (Eu) ,perndoria ku shqiptarert perndiqen si zezaket dikur.
  Ju qe shani pa lidhje jeni vemje greke e lepirsa europe.Personaliteti juaj ska egzistuar kurre.Jeni qenie amorfe pa personalitet e pa karakter.Zorraxhinj keni qene te tille keni ngelur.Jorgjica jeni krejt .Mos flisni ne emer te shqipetareve por ne emrin tuaj personal rumunogrekor.

  Reply to this comment
 9. tomsojeri May 10, 14:01

  O shqiptar i dhier turkoshak qe shef vetem bardh e zi ,pra o turq o grek dhe me del dhe vendali ! E kush esht vendi yt mor haram shqipja qe shkruan !!! Ku e mesove kte gjuh ti ne Turqi ?????E kuj dashke ti lepij bythen ky “vendi ” yt Turqis ??? Ti ne emer kujt flet ,te Turqis??? Cilet qenkan kta rumunogreket mor delenxhi i shartuar e tjetersuar qe ne Gen e shko atje ne Manazgja tani, te ngresh bythet perpjet qe te ndjehesh i lumtur ! Cilat jan kto “maja te larta” qe na cun 500 vjet mbrapa e rroft ai Gjergj Kastrioti qe na coi ne majat me te larta te personalitetit ton si Komb ! Ky “personaliteti ” yt ku i ka rrenjet,ne haremet e sulltaneve ???? Mhamuta jeni krejt e e mos flet ne emer te shqiptareve….o turkoshqipfoles .

  Reply to this comment
 10. H May 10, 17:09

  Perandoria zgjati shumë se ishte tolerante dhe liberale. Në kostantiopojë kishte kisha, xhamija , sinagoga dhe të gjitha besimet ishin të lira. Cilido i krishterë mund të behej pasha ose komandant. Çifutët nga spanja nën frikën e inkuizicionit dhe venedikasit tregtarë të mrekullueshëm kishin lagjet e veta ku pinin verë nëpër taverna. Ambasadori venedikas banonte ne oborrin e kantiereve ku ndërtoheshin anijet e sulltanit dhe përshëndeste nga dritarja mjeshtrat që vinin nga Venezia .Jeniçerët ishin të ktishterë dhe perbenin elitën e gardës së sulltanit. Mbetja mbrapa evropes ndodhi me refuzimin e tipografisë nga disa vezirë nga Bessarabia . Studioni historinë pa paragjykime të prapambetura. Papà i dërgojë sulltanit një ftesë ku e ftonte të bëhej persndor edhe të krishtereve të perendimit se të lindjes ishte. Pas renies se bizantit ortodokset ngelen aty ku ishin.perandoria ra se çdo gjë ka një cilël dhe kur mbaron shëndrrohet në gjë tjetër.

  Reply to this comment
 11. Besimi May 10, 17:45

  O arben ti je shqiptare apo turk qe e mbron me keq zell perandorin osmane dhe erdoganin

  Reply to this comment
 12. tomsojeri May 10, 17:51

  Pranoj komentin llogjik z.H por mos haro qe katastrofen e sasj lloj perandorie e prun xhon turqit , qe kujtuan se me dhun , forc dhe intoleranc ,do mposhtin vullnetin dhe deshiren e nje kontinenti aq te madh dhe nuk diten te trashegojn ate mencuri te paraardhesve ashtu sic e pershkruan ! Ja ku ke xhon komunistet tip Berisha , qe slan gje ne kemb e sheshuan gjithcka, sa shqiptaret nuk din ku te fusin koken e moren rruget e “skllaverimit “per ti mbijetuar krimit e korupsionit qe ju falen shqiptaret e politikes ! Por kjo nuk don te thot ti falemi e t kemi nostalgji per pushtusit sado “te mir te jen “…Pushtusi ,pushtus mbetet perjetesisht …….Tagjedia dhe fatkeqesia esht se kta lloj shqiptaresh sot treguan se jan fara me e keqe nga edhe pushtues …

  Reply to this comment
 13. h May 10, 21:05

  Vete otomanet e kuptuan se për të mbetur të fuqishëm duhet inteligjencë dhe modernizim.
  Reformat e para shin ato te 1720 ku perandoria kerkoi te hapet me shume nga evropa dhe te
  afrohej asaj.Ajo periudhe e bukur qe njihet si “reforma e tulipanëve” pasi u be e modes kultivimi
  i tulipaneve te sjellura nga hollanda si dhe shtypja e librave pergjithesisht fetar ku u shtyp ne gjuhen
  turke edhe Kurani qe deri athere shtypej ne evrope,por qe e pa si dem nga konservatoret dhe nuk
  u zhvillua si proçes. Nderkohe evropa ne evrope ndodhi revolucioni me i madh kulturor ne arte si
  manierizmi në Itali 1500-1600 dhe iluminizmi 1600-1700 ne france.
  Kurse revolucioni i xhoturqve ishte shkaterrues sepse paraardhes i diktaturave te shekullit qe sapo
  po fillonte.Edhe vetë turqit e ardhshem do kuptonin se nuk ishte ajo rruga.
  Trashegimia e perandorise romane te lindjes vazhdoje me otomanet.
  Nga 1000 deri 1453 kur u pushtua nga otomanet kostandinopoli, luftrat u kryen pergjithesisht ne ballkan
  pas disfates se pesuar nga tamerlani dhe mongolet.
  Beteja e kosovo-polje ku serbet pesuan disfate te plote dhe kur ne mbremje pas betejes nje pric serb
  vrau sulltanin ,edhe sot kujtohet si triumf i sllaveve kur ishte humbja me e thelle dhe nga ai moment
  serbet ju nenshtruan sulltanit dhe hyne me shume te drejta ne perandori.
  Shqiptaret nuk kishin asnje mundesi te mos nenshtroheshin edhe pse alternativa ishte ti nenshtroheshe
  sllaveve siç ka ndodhur edhe me vone ne histori. Berja pjese e perandorise ishte e keqja me e vogel
  per shqiptaret,nga pikepamja historike.
  Kurse duke pare shqiptaret e sotem ,kuptohet sa mire do te ishim te benim pjese ne nje sistem me rregulla qe vendosen nga te tjeret sic jane shba ose evropa.
  Ana pozitive i te qenit ne perandori ,eshte fakti se shqiptari e ka te veshtire te beje rregulla dhe aq me
  shume ti respektoje ato,atehere ligjet vinin te gatshme dhe ishin te detyruar me ti zbatonin me force.
  Per 30 vjetet e fundit qe ligjet i bene vete shikoni pasojat
  Historia na meson te kaluaren dhe ndiçon te ardhmen, sepse ajo perseritet.

  Reply to this comment
 14. stefan cole vlora May 10, 23:20

  5.2 milion km katrore arriti ne kulmin e saj perandoria osmane dhe jo 22.9 milion.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*