Sa shqiptarë kanë shkuar këtë vit në Mekë?

October 3, 2014 14:57

Sa shqiptarë kanë shkuar këtë vit në Mekë?

Meka ka vetëm dy milionë banorë, njëlloj sa Kosova. Mirëpo, për çdo vit për Kurban Bajram asaj i shtohet “popullsia” për shkak se myslimanët nga e gjithë bota e vizitojnë atë.

Mediat botërore kanë raportuar se për pelegrinazhin e Haxhit kanë shkuar rreth 2.4 milionë persona, gjë që tregon se myslimanët e devotshëm kanë ikur për Haxh edhe përkundër faktit se në Lindje të Mesme kanë shpërthyer shumë luftëra si në Siri dhe në Irak.

Vetëm nga Zvicra dhe Gjermania kanë ikur më shumë se 1.000 shqiptarë, – raporton portali kosovar Presheva Jonë.

Ndersa portali Telegrafi shkruan sot se gjithsej janë mbi gjashtëmijë shqiptarë që kanë ikur për Haxh në Mekë.

October 3, 2014 14:57
Komento

11 Komente

 1. Qytetari October 3, 15:12

  Ata shkojn per Turisem. Por shumica e shqiptarve nëper Europë punojnë shumë dhe jetojnë shumë mirë. Edhe me ligjet dhe me dokumentat e qëndrimit janë në rregull. Por ka edhe një pjesë të vogël, ose më saktë një pakicë që nuk punojnë. Jetojnë vetem me asistencë, edhe me dokumentat e qëndrimit nuk janë shumë në rregull. Atëhere ata shkojnë në mekë, luten të mos punojnë, dhe qeveritë e vendeve ku jetojn të vënë dorën në zemer e tu rinovojne dokumentat e qendrimit

  Reply to this comment
 2. emigranti October 3, 15:50

  mos u kthefte asnje i gjalle ,qe na transformuane kombin!

  Reply to this comment
  • Idealisti October 3, 21:45

   Tu thaft goja ty o injorant trushperlar!

   Reply to this comment
   • Sero October 3, 22:36

    Popull mut, shkojne ne Qabe, ne vend qe te shkojne te votojne dhe te heqin qafe njehere e mire agjentet e Beogradit nga qeverisja e Kosoves. Plehra, pse nuk u erdhen ne ndihme vellezerit arabe kur jua bente nenen serbi?

    Reply to this comment
 3. Drenicak October 3, 16:04

  Njeriu ka nevoi edhe me shetit vende te ndryshme qoft edhe ket vend te dreqit!!
  Po shqiptart pse kane nevoj me ju qu para te gatshme arbve ket spo kuptoi.
  Ne vend te shejt kemi Krujen e Skenderbeut dhe Jashart e Prekazit.
  Tjerat vende jane pordha ne det te hapur.
  Fatkeqsisht shqiptart ne Maqedoni dhe ne Kosove jane te asimilum ne araboturk.

  Reply to this comment
 4. Arben October 3, 19:30

  Pelegrinazh te mbare besimtareve qe jane nisur ne Meke.

  Reply to this comment
 5. Asnjeanesi October 3, 19:46

  Sikur te qe e mundur te qendronin atje , ne Meke e te mos ktheheshin me , do te kishim 1000 me pak .

  Reply to this comment
 6. Mark uk October 3, 19:50

  Ju lumt,do kisha deshiruar te shkonin te gjith ata qe e besojn familjarisht.

  Reply to this comment
 7. Trebeshina October 3, 20:21

  Bravo Drenicak,prsh!

  Reply to this comment
 8. arkivistja October 4, 00:57

  Ministri Shqiptar ne Paris flet ne nje mbledhje arapesh.Gazeta Frenge e Selenikut “L’INDIPENDANT”no.19,dt.24/1/’30,nen titujt “Shqiperia foleja e islamizmit ne Europe”….Nje fjalim i z.Vrioni,boton kete telegram; -Paris,…..ish min. i puneve te jashtme te Shqiperise dhe tani minister ne Paris,Iljaz Be Vrioni mbajti nje fjalim ne nje mbledhje myslymanesh ne xhamine e Parizit,perpara nje turme prej Marokenesh,Algjerjanesh etj. ku tha;”shteti Shqiptar,esencialisht musulman,eshte reprezantati dhe fortesa e traditave musulmane ne Europe.Jemi vellezer me popujt e Afrikes se veriut dhe me muhamedanet e tjere te botes.Gjithe bota Islamike duhet ta perkrahe Shqiperine dhe ti jape ndihmen e saj,se ajo eshte MEKA e Europes dhe foleja e islamizmes”.
  Gazeta “POSTA e KORCES”-e marte 28/1/’30

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim