Sa teori ka mbi Personalitetin?

May 18, 2018 09:06

Sa teori ka mbi Personalitetin?

Sipas fjalorëve të psikologjisë, personalitetet e njerëzve janë modele karakteristike të mendimeve, ndjenjave dhe sjelljeve që e bëjnë një person unik në individualitetin e tij.

Ka shumë teori mbi personalitetin: Teoria e tipareve thekson rëndësinë e veçorive të spikatura të personalitetit, si rezultat i karakteristikave të brendshme të individit, që janë të bazuara gjenetikisht.

Teoritë psikodinamike theksojnë ndikimin e të pavetëdijshmes te personaliteti.

Dy teoritë bazë janë teoria psikoseksuale e Frojdit dhe teoria e vetëzhvillimit psikosocial të Eriksonit.

Teoritë e sjelljes përpiqen të shpjegojnë se personaliteti është rezultat i ndërveprimit të individit dhe mjedisit.

Më të spikaturit janë teoricienët John Watson dhe Skinner.

Teoritë Humaniste theksojnë rëndësinë e përvojës individuale dhe vullnetit të lirë të individit në zhvillimin e personalitetit.

Psikologët më të spikatur në këtë fushë janë Carl Rogers dhe Abraham Maslow.

n.s. / dita

May 18, 2018 09:06
Komento

3 Komente

 1. hahahaha. a thu ju ka pjedh trut fjordi ktyre ! May 18, 14:25

  kur ngeli ajo bote aty ,
  te meret me te Tilla tema ,
  nderkohe qe jane pothuajse te gjithe paciente potencial
  te Teorise Fjordiane .

  imutuse si majmunat ne kopshetin zoologjike

  hop ´´´´´´´´ prite Bananen !

  qesh pak dhe mos i mos krruaj koqet kur ha buke .
  ashtu koken na falni .

  dhe tash kerkoni ndonji alternative ne Google ,
  si te shplani trurin nga sindromat e bullizmit kaqole te pashembullt

  Reply to this comment
 2. PidhiISateme May 18, 22:47

  Shif or ti i kulturumi i sumes se nuk i thone fjordi, po Frojdi, nuk jane teori Fjordiane, po teori Frojdjane. Debil qe kujton se di shume.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?