Sa ton ar ka Shqipëria? Vetëm 1.6, më të varfërit në Europë

February 12, 2019 16:04

Sa ton ar ka Shqipëria? Vetëm 1.6, më të varfërit në Europë

Shqipëria është padiskutim vendi me rezervat më të pakta të arit në Europë. Të dhënat e përpunuara nga “Ilsole24ore” tregojnë qartë se Shqipëria ka një pasuri prej vetëm 1.6 tonësh ar, më pak se çdo vend tjetër i Europës i marrë në analizë. Të dhënat mungojnë për Malin e Zi, Kosovën, Moldavinë, Letoninë apo Norvegjinë.

Fqinjët rajonalë si Maqedonia, Serbia apo Bosnje Hercegovina kanë deri në 11 herë më shumë rezerva në ar sesa vendi ynë. Kështu, Bosnje Hercegovina ka 4 ton rezerva ari, Maqedonia 6.8 ton dhe Serbia 17.7 ton. Në Europë, në vend të parë është Gjermania me rreth 3380 tonelata metal të verdhë, ose 2100 herë më shumë se vendi ynë.

Gjermaninë e ndjek Italia me rreth 2450 ton ar dhe Franca me rreth 2435 ton ar.

Po në raport me rezervat në valutë sa është norma e metalit të çmuar që ka pasuri vendi ynë?

Të dhënat flasin për një normë në 2.2%. Pra, me rezervat në ar që zënë 2.2% të rezervave në valutë, Shqipëria renditet e treta në Europë, pas Islandës dhe Republikës Çeke.

Të dhënat i referohen vitit 2015, por duke qënë se rezervat në ar janë të akumuluara ndër vite, e madje ndër shekuj për një pjesë të madhe të shteteve, shifrat mund të konsiderohen si aktuale./scan

o.j/dita

February 12, 2019 16:04
Komento

20 Komente

 1. Popullore February 12, 16:23

  Ishin 3 ton (v. 2000), kush i ka marre 1.4 ton?!

  Reply to this comment
  • Lili February 12, 21:04

   Arben bora, djali i Ramiz alise,qe pasi hapi bank ne svicer me keto pare ,hapi nje tjeter ne france edhe iu mundesuar me ble patundshmeri ne Pariz me rrogen e ´mamasé siç e kane hadet bijte e komunisteve te vertete!

   Reply to this comment
 2. Pilo February 12, 16:44

  Po arrin e Likes e kane llogaritur????

  Reply to this comment
 3. santiago February 12, 17:02

  Me shume ka Likja me Salen

  Reply to this comment
 4. Monika hajdute me cizme February 12, 17:16

  Me shume ka like floriri me kumbarin e tij saleh se sa Shqiperia.

  Reply to this comment
 5. Qendro February 12, 17:19

  Ju thoni pak, por per klasen tone politike te babezitur ky flori eshte i mjaftueshem.
  Mos leni kusur, ne emer te ideaalit te majte (=djathte ) te partise!

  Reply to this comment
 6. Konti Sbalta February 12, 17:25

  Shqiperia nuk ka !.6 Ton ar!Pasi kesaj shifre i duhet shtuar sasia qe grabiti Zogu ne vitin 1939 kur u arratis nga Shqiperia dhe qe nuk i eshte kthyer as nga trashegimtaret e tij te cilet sikur te mos mjaftonin ato qe grabiti gjyshi i tyre por kerkuan pronat e ish mbretit dhe Sali “koburja”u tregua i gatshem t’ia ktheje pronat ,besoj jo pa interes per vehten e tij .Grabitja e dyte e arit Shqiptar sic dihet u be nga Gjermanet gjate luftes se dyte boterore dhe qe perfundoi ne thesarin e Anglis pas provokimit qe ben Anglezet ne Kanalin e Korfuzit ku fundosen anijen e tyre per te provokuar lufte me Shqiperine dhe qe perfundoi me mbajtjen peng te arit dhe ne fund mbas gjyqesh formale ne Hage ,perfundoi ne arkat e Londres ku qendron edhe sot , mbas pranimit te vete ministrise se jashteme Angleze se ai provokom ka qene i qellimshem!.Grabitjen e trete e kreu Sali Berisha Kur tranesferoi rezervat e arit nga Skrapari ne Kerrabe.Ne kete grabitje u perfshi edhe Ilir Meta,apo Ilir Floriri sic e emertoi vete Saliu ;Kjo eshte arsyeja qe qysh atehere ata jane aleate dhe ne cdo gjendje te veshtire kane mbrojtur njeri tjetrin!Ja perse ato 1.6 Ton nuk paraqesin gjendjen e vertete te arit tone ne thesarin e shtetit.Por ,sikur te mos mjaftonin keto grabitje , edhe sot vazhdon grabitja , por ne nje forme tjeter !Jane dhene me koncesion minierat e arit ne Mirdite dhe asgje nuk eshte sqaruar se cilat jane kushtet e ketij koncesioni!Ku perpunohet dhe si pasqyrohet sasia e arit qe prodhohet ?Ku depozitohet dhe a mbahet e tere sasia ne vend apo ndodh si me naften dhe kromin?

  Reply to this comment
 7. Mukja February 12, 18:11

  Shume e drejte z.Konti.

  Reply to this comment
 8. C'a bohet kshtu February 12, 18:31

  Shqiptaret jane populli me me “fat” qe paskan shpetuar 1,6 ton ar.
  Enver Hoxha bashke me familjen qe e “grabiten” Shqiperine na la 5 ton ar.
  Cfare mund te na thote baxhella Mona per kete zhvatje nga Like Floriri i Krrabes dhe per kriminelin Sali Ka-axhic qe Shkerdheni kalon i lumtur pushimet me blogeren kurven armona ne Maldive e ne ishujt me ekzotik qe ekzistojne ne planet.
  Perse heshtin FMN dhe BB apo pjesetaret e saj kane marre pjesen e tyre, vetm ne Londer jane 1,5 ton ar qe na e kane marre per me gjasme incidentin e Korfuzit te ssajuar dhe realizuar nga Inglitera, mbreteri ne faliment ku po drejtohet nga mumjet si Princi Fili, Mbreteresha Elisabet qe nderron vetem kapelet dhe kuajt e rradhes ne cdo dalje qe ben, nga ndryshku Harry, kopili i Lady Dianes, qe ka bere princeshe jevgen Meghan e cila ka zhdukur nga syte e publikut djalin e saj 10 vjecar, nga martesa e meparshme ne USA.

  Reply to this comment
  • Koqa February 12, 19:17

   Hahaha paske gallate ti qe shhkruan keto…,dukesh sikur punon per ato revistat me thashetheme qe lexojne grate.
   E kam me gjithe mend me bere te qesh

   Reply to this comment
 9. Aliu nga Selenic February 12, 19:01

  Nuk patrm dfrejturs shteti ne kohen e tranzicionit Nuk e dije se si do te veproj SPAKU do ta tregoj veten per drejtesi apo do ti fsheh e do ti fundos perfundimishte keto vjedhje shekullore deri ne dite tona.!
  Le te shpresojme mbase do zoti dhe i paguajn ne ket bote te gjitha.!

  Reply to this comment
 10. Arben February 12, 19:37

  E ka fajin Likja qe e la edhe kete.

  Reply to this comment
 11. Pellazgos February 12, 19:39

  Greqia sa ka,ajo na intereson dhe nuk na ze gjumi.Si myslimon qe jemi bijte e “Kastriotit” nuk njohim Epirin apo Vorio Epirin se duam Erdoganin.
  Sa per emrat i ndrojme sipas stineve.
  Nga Hamza,Sulejmane,Qemal,Sali,Abdylah etj ne Clirim,Bujar (bujur),Paqesor,Flamur,Shpetim,
  Vendim,Kujtim,Peparim ne Elvis,Elton,Erion,Eduardo,Marlin etj.

  Reply to this comment
 12. Soni February 12, 20:00

  Ishin 250 TON O Budallenjë Komentuesa , por VODHËN edhe KRYEHAJDUTËT e PD dhe KRYEHAJDUTËT e LSIsè HAJDUTËRISË me 200 Petritat e tyre PLAÇKITËS dhe GRABITQARË ! ! AQ shumë FLORI 24 KARAT la Komunizmi , në KALLËPE dhe MONEDHA , sa LIKJA kur i kishte parë , i kishte rënë të “Fikët” , dhe Shoqëruesit e Dërguan me HELIKOPTER në SPITAL !!!!!!! Kush thotë që kishte vetëm 3 TON FLORI ,ose èshtè “NAIV” , ose është BUDALLA dhe INJORANT !!!!

  Reply to this comment
 13. Soni February 12, 20:03

  Ishin 250 MIJË TON O Budallenjë Komentuesa , por VODHËN edhe KRYEHAJDUTËT e PD dhe KRYEHAJDUTËT e LSIsè HAJDUTËRISË me 200 Petritat e tyre PLAÇKITËS dhe GRABITQARË ! ! AQ shumë FLORI 24 KARAT la Komunizmi , në KALLËPE dhe MONEDHA , sa LIKJA kur i kishte parë , i kishte rënë të “Fikët” , dhe Shoqëruesit e Dërguan me HELIKOPTER në SPITAL !!!!!!! Kush thotë që kishte vetëm 3 TON FLORI ,ose èshtè “NAIV” , ose është BUDALLA dhe INJORANT !!!! Lapsus tek Komenti i parë ! Jo 250 TON , por 250 MIJË TON FLORI 24 KARAT SUPER i PASTËR .

  Reply to this comment
 14. Lili February 12, 21:24

  Sapo arin e Zogut,qe ju kthye Shqiperise,pos ajo pjese per korfoun sepse s’kemi shtet me kerkuar rishikim te ceshtjes…

  https://www.independent.co.uk/news/world/pounds-65m-in-war-gold-returns-to-albania-49-years-1320490.html

  Reply to this comment
 15. alphade February 13, 10:43

  Pjesen e majme te floririt shqiptare eshte ne “doren e Li-
  kes” ! Jo me kot Saliu i vuri “”nickname” , “Like Floriri” ?!
  Po deshet mos e besoni ! Sepse eshte bere zakon te pushtetaret qe edhe kur Dritan Prifti e zuri Liken me ze e
  figure, gjyqtaret e korruptuar deri ne palce e “fshine” fajin
  dhe e nxorren Liken te pafajshem “5 me zero”, sic dekla-
  roi vete Likja kur doli triunfator nga gjyqi farse….!

  Reply to this comment
 16. e=mc2 February 13, 11:19

  Kur aeroplani me ar i carit te serbise u rrezua ne viset jugore te Shqiperise gjate luftes se Dyte Boterore, gjithe fashateret e jugut cfare gjeten i fshehen ne shtepite e tyre! Vjen Sistemi i Enver Hoxhes dhe hyn shtepi me shtepi, duke u marre me zor dhe duke i pushkatuar para oborrit ata qe nuk e dorezonin arin dhe ky eshte nje nga krimet kundra shqiptareve qe ka bere ai sistem. Aq shume flori u mblodh sa qe nuk e vrame mendjen per 50 vjet dhe kur ndertuam azotikun e Fierit dhe kryevepra te tjera madheshtore Enver Hoxha i ka paguar francezet me lingota ari! Plus qe bakri ne veri te Shqiperise eshte me perqindje Ari! Por qe Shqiperia te pergjunjej ndaj mostrave qe kishin mare direktiva nga zyrat e Europes dhe ti lepihej BE duhej varferuar! Kete e bene me devotshmeri ata qe sot jane kryetaret paprekshem te Hajduterise! Pa u hequr qafe keta njerez Shqiperia nuk ben perpara! Keta duhen vrare me keputje koke, live! Shqiptare mos hani mut duke bere ham ham kot , por mendoni dhe mbroni femijet tuaj! BE dhe FMN vijne per te thithur gjakun tuaj!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim