Sa zgjati Lufta e Parë Botërore?

March 5, 2018 10:57

Sa zgjati Lufta e Parë Botërore?

Lufta e Parë Botërore apo Lufta e Madhe zgjati nga viti 1914 deri në vitin 1918.

Pati nëntë milionë viktima dhe përfshiu të gjashtë kontinentet e globit.

Nisi me vrasjen e kryedukës Franc Ferdinandit, trashëgimtarit të fronit të Perandorisë Austro-Hungareze në Sarajevë të Bosnjës nga kombëtaristi serbo-boshnjak Gavril Princip me 28 qershor 1914.

Në këtë konflikt mbarëbotëror të armatosur u përballuan dy fuqi të mëdha: Perandoritë qendrore (Perandoria gjermanike dhe Perandoria Austro-Hungareze) dhe nga ana tjetër Pakti i Trefishtë (me Mbretëritë e Bashkuara, Francën, dhe Rusinë).

Përfundoi më 11 nëntor 1918 me fitoren e Paktit të Trefishtë.

n.s. / dita

March 5, 2018 10:57
Komento

2 Komente

 1. kerri March 5, 15:24

  Ne çfare ore iku pushtuesi i fundit?!

  Reply to this comment
 2. KOZi March 5, 17:52

  Per kujtese se nuk permendet shume ! Aleat ne luften e pare me Francen ,Angline,Rusine dhe si rrjedhim me Serbine ne Shqiperi ka qene Esat Toptani. Ndersa ne Kosove ka qene Azem Galica.
  Esat Toptani me rreth 600 ushtare shqiptare ka luftuar ne frontin e Selanikut kunder Gjermaneve,Austriakeve dhe Bullgareve.
  Azem Galica me ceten e tij ka krijuar nje zone te lire ne male te Kosoves ku ka zbrite me parashute ,ardhe nga Selaniku nje udheheqes serb qe me pas u be kryetari i cetnikeve.Azem Galica sebashku me serbet i demtuan shume fuqite austro-gjermane qe kalonin per ne Selanik .Ndersa gjithe politikanet tjere shqiptare qe e humben luften ishin perkrah Austro- Gjermaneve.Aqif Pasha,Lef Nosi, Luigj Gurakuqi,Ahmet Zogu, Hasan Prishtina,Hoxha Kadri,Nikolle Kacorri,etj.
  Ne Luften e dyte perseri ishte fitues grupi France,Angli,Bashkimi Sovjetik dhe Serbet ku ne Shqiperi ishte aleat i tyre Enver Hoxha me parttizanet e tij ndersa ne Kosove Fadil Hoxha me partizanet kosovare dhe serbe…….tung

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim