Saimir Tahiri ankimon zgjatjen e afatit të hetimeve me 3 muaj

January 28, 2019 13:57

Saimir Tahiri ankimon zgjatjen e afatit të hetimeve me 3 muaj

Ish ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka ankimuar zgjatjen e hetimeve ndaj tij me 3 muaj të tjerë dhe kërkon që dosja të shkojë në gjykatë në mënyrë qe të jepet verdikti final i drejtësisë.

Kujtojmë se pas skadimit të afateve për përfundimin e hetimeve për ish-ministrin, Prokuroria e Krimeve të Rënda ka vendosur të zgjasë hetimet me tre muaj të tjerë.

Shkak për shtyrjen e hetimeve, sipas Prokurorisë vjen për disa veprime të tjera hetimore. Prokuroria deklaron se pritet përgjigjja për ndihmë juridike nga Mali i Zi dhe përkthimi i akteve të marra nga Italia.

Hetimet ndaj ish-ministrit nisën në tetor të vitit të kaluar, ndërsa Prokuroria e Krimeve të Rënda ka zgjatur disa herë afat e hetimet, pasi nuk ka mundur të sigurojë të gjitha provat që implikojnë Tahirin në trafikun e drogës me Habilajt.

Në 12 Maj, Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda caktoi masën e sigurisë arrest shtëpie për Tahiri, vendim i cili u prish nga Gjykata e Apelit dy javë më vonë.

Aktualisht Saimir Tahiri po hetohet në gjendje të lirë. Ish-Ministri i Brendshëm akuzohet se ka bashkëpunuar me grupin e Habilajve për trafikim të lëndëve narkotike dhe shpërdorim detyre. Pavarësisht akuzave, Tahiri gjithmonë i ka mohuar ato. Ndërsa prokuroria e Katanias pak muaj më parë vendosi pushimin e hetimeve pasi nuk gjeti prova për përfshirjen e Tahirit në trafikun e drogës.

l.h/ dita

January 28, 2019 13:57
Komento

8 Komente

 1. Adih January 28, 14:39

  Ngadale o Saimir Tahiri .
  Une kam mbi 8 vite ,per te mare pronat ,dhe i kam me dekumenta te regullta ,dhe spo mbaron akoma ky proces gjygjsor .??? Une personalisht , nuk e kuptoj o Tahir ,por ti e kupton me mire se ke qene ne corben e Ripjelljes .Prit edhi ti sa une ,se sje me i mencur ???
  Pastaj mos u merzit , ,ti si minister i brendeshem , nuk e ke ditur, qe u kanabizua gjithe teritori Shqiptar. Ku per fat te keq , marin gjimnazistet femijte tane , miell …Dhe te jape te drejte , se ujet nga burimi del i paster ,qelibar dhe turbullohet rruges . Kete na i mesoi babai i juaj shpirteror Enver.????

  Reply to this comment
  • miri January 28, 15:12

   Ngadale o Adih.Ti mos i marrsh kurre ato prona sepse te ka ardhur nga banda jote ,kopili i sheqeres me kompani ,po ky cfare taksirati ka te duroje sojin tend.

   Reply to this comment
 2. Adih January 28, 16:19

  miri @….
  Sinqerisht me vjen keq per ty ,o i mjere . Pse nuk e di ti akoma ,qe kopili Sheqeres eshte vlla me kopilin e Netes . Ti kam fale e ti gezosh te dy .Ose je vete Tahiri .Ta them kete, se po ti kishte ndare cuni i Shqeres pronat ,sdo te ishja sot neper gjygje ,o CAR:.
  A te shkretet ne ,na ka puq zoti me nje tufe budallenjsh .

  Reply to this comment
  • miri January 28, 19:00

   Vellain tend mos ua le ne dere te tjereve o Adih po qe se te ka mbetur ndonje fije burrerie prej maloku.Se kush i ndau tokat dhe kush ia mori tjetrit e pa tere shqiptaria pervecse disa si ty o Adih mavria.Ty ashtu te pasha pa toka,pa din e pa imam.Ne kete dynja cfare kerkon merr,per cfare lufton gjen.

   Reply to this comment
 3. Fidel Kastro January 28, 17:01

  Nje mendje e ndritur ka thene dikur se : FRIKA E VDEKJES ESHTE ME E TMRRSHME SE VDEKJA VETE! Sajmiri eshte ne ankth te madh , shtyrja e afateve te hetimit sjell per te pasiguri , aq me teper kur rilindja po kalon nga skandali ne skandal dhe e ardhmja nuk di çfare sjell!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ÇFARE TE MBJELLESH DO TE KORRESH,keshtu thote populli!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • miri January 28, 18:52

   Yeah,shume ne hall eshte o Fidel(o kar) qe aty ku hyn aty dhe del.Ja shikoje.Eshte tretur dhe ligur.Kur flasin fidelet ne emer te popullit eshte taman koha per tu cliruar nga…gazrat.Shtyrja e afateve ka mbajtur te jashte hekurave maloket e tu o i Kastruar.Sa shpejt e harrove .Apo deri tek dera e banjos te mban kujtesa ty.

   Reply to this comment
 4. Mendimi jo profesionist January 28, 18:19

  Paragjykimi yne eshte i pa besueshem.Sa kohe duhet per te ardhur nje pergjigje edhe ngacepi me i humbur i botes sot ,ne kohen e internetit?Nuk mbulohet Muti me Shurre o prokurore te pa afte (Te politizuar).

  Reply to this comment
 5. Dori January 28, 18:47

  O Sajmir, e bere veten per kurban, duro deri me 30 qershor 2019!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*