Tahiri: Të flasin institucionet që të mos dëgjohet zhurma e gjithkujt

March 6, 2015 21:42

Tahiri: Të flasin institucionet që të mos dëgjohet zhurma e gjithkujt

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri i kërkon institucioneve shtetërore që të flasin për të nxjerrë të vërtetën.

Pas dëshmisë së dhënë sot në Prokurorinë e Krimeve të Rënda dhe pas akuzave të opozitës, shprehet se qytetarët kanë të drejtë të besojnë se neveria e shkaktuar nga kjo rrëmujë, do zhduket shpejt së bashku me të vërtetën e hetimeve.

Të flasin institucionet fort që të mos dëgjohet zhurma e gjithkujt tjetër!

Qytetarët kanë të drejtë të besojnë se neveria e shkaktuar nga kjo rrëmujë, do zhduket shpejt së bashku me të vërtetën e hetimeve”, shkruan Tahiri në Facebook.

 

*************

NË FOTO: Ministri i Brendshem Saimir Tahiri, i shoqëruar nga truprojat duke hyre ne Prokurorine e Krimeve te Renda sot paradite. Foto: LSA (Malton Dibra) / DITA

March 6, 2015 21:42
Komento

8 Komente

 1. SuloKapedani March 6, 21:56

  Pa filluar hetimet kryekrimineli del e thote se qeveria po manipulon hetimet.Keshtu ka vepruar vetè saleeh qeni i cili nuk e ka pare derèn e drejtèsisè.Kjo tregon se kujt i djeg hidhet perpjetè.Hidhu pirdhu saleeh qeni se do tè vije dita e ngordhjes.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi March 7, 00:57

   “Të flasin institucionet shtetërore”,- thotë z. Tahiri! Po cilat janë këto institucione ” shtetërore” që duhet të flasin? Kë kini parasysh me termin “institucion”? Përveç MPB cili është ai institucion tjetër që duhet të flasë për ngjarjen në fjalë? N.q.s e kini fjalën për institucionin e presidentit apo për pushtetin gjyqësor duhet ta saktësoni sepse me termin “institucion” kuptohen ndoshta dhe shumë ministri të tjera që s’kanë lidhje me çështjen! Shprehuni qartë z. Tahiri ? Shprehuni konkretisht. Nëse fjala është për prokurorinë dhe presidentin (gjykata akoma s’ka ç’të thotë..) sëpari duhet t’i ngrini si institucione sepse nuk janë të tillë! Kanë vulën “salifone” dhe institucione të tilla flasin vetëm me urdhër të saliut. Dhe “salifonet” përfaqësojnë një njeri jo një institucion! Pra nuk janë institucione shtetërore! Atëhere për cilët “institucione shtetërore” e kini fjalën z. Tahiri ? Së dyti,jam në merak të di se kur do t’i kërkoni të shprehet ai që është institucioni më i lartë se të gjitha institucionet e këtij dhe të çdo shteti? “Institucioni i Sovranit”,- kështu quhet !!! Tung!

   Reply to this comment
 2. ARGITA March 6, 22:00

  TAHIR ARESTO DOSHAT DHE KODOSHAT ,NE NIKEL E FUSHEKRUJE KE PERSONAT NE KERKIM ATA RINE GJITHE DITEN NE KAZINO

  Reply to this comment
 3. Pëllumb zaimi March 7, 00:54

  “Të flasin institucionet shtetërore”,- thotë z. Tahiri! Po cilat janë këto institucione ” shtetërore” që duhet të flasin? Kë kini parasysh me termin “institucion”? Përveç MPB cili është ai institucion tjetër që duhet të flasë për ngjarjen në fjalë? N.q.s e kini fjalën për institucionin e presidentit apo për pushtetin gjyqësor duhet ta saktësoni sepse me termin “institucion” kuptohen ndoshta dhe shumë ministri të tjera që s’kanë lidhje me çështjen! Shprehuni qartë z. Tahiri ? Shprehuni konkretisht. Nëse fjala është për prokurorinë dhe presidentin (gjykata akoma s’ka ç’të thotë..) sëpari duhet t’i ngrini si institucione sepse nuk janë të tillë! Kanë vulën “salifone” dhe institucione të tilla flasin vetëm me urdhër të saliut. Dhe “salifonet” përfaqësojnë një njeri jo një institucion! Pra nuk janë institucione shtetërore! Atëhere për cilët “institucione shtetërore” e kini fjalën z. Tahiri ? Së dyti,jam në merak të di se kur do t’i kërkoni të shprehet ai që është institucioni më i lartë se të gjitha institucionet e këtij dhe të çdo shteti? “Institucioni i Sovranit”,- kështu quhet !!! Tung!

  Reply to this comment
 4. mergim tari March 7, 03:34

  Kete qe po shkruaj sot mbajeni mend.

  Ky do te jete edhe varianti perfundimtar i prokurorise dhe pjese e vendimit perfundimtar te gjykates……..

  Gjykata do te dale ne perfundimin se BAMI ka patur nevoje per leke si dhe te krijonte nje lidhje me nje person me pozite te fuqishme financiare dhe me pushtet. Per kete arsye MASHTROI Tom Doshin, duke i thene:

  “…..me kane ofruar para per te te vrare……”

  Per ta bere vrasjen sa me te shtrenjte si dhe te veshtire per tu zbuluar, (vazhdon me tej arsyetimi i GJYKATES), BAMI i thote TOM DOSHIT:

  “……….. Kete vrasje e ka porositur Meta per 500.000 euro……….”

  Me tej arsyetimi I Gjykates vazhdon duke thene se BAMI i lutet Tomes qe:

  “………… kete mos e kallezo penalisht pasi ne kete rast BAMI do te DENOHEJ per tentative vrasje me pagese”.

  Te dy bejne marrveshje qe kjo mos te behet publike, por te dy vendosin qe te ruhen; TOMA sepse ka me te vertete frike nga ajo qe degjon, ndersa BAMI vazhdon te luaje lojen e nisur.
  Gjykata thekson se ketu fillon edhe shfrytezimi qe BAMI i ben Tomes. FILLIMISHT TOMA i blen Bamit nje makine te blinduar. Dhe patjeter qe lajmeron edhe organet perkatese por nuk ben kallezim penal pasi kishte lidhur besen me BAMIN.

  PRA KONKLUZIONI I PERFUNDIMTAR I GJYKATES ESHTE SA ME POSHTE:

  Z. TOM DOSHI NUK KA GENJYER NE HISTORINE E TIJ, POR KA TREGUAR ATË QE I KA THENE BAMI.
  BAMI KA MASHTRUAR TOMEN PER ARSYE FIANCIARE DHE TE KRIJONTE LIDHJE ME NJE NJERI ME PUSHTET.
  VENDIMI PERFUNDIMTAR:
  ZOTI TOM DOSHI I PAFAJSHEM, POR VIKTIME E NJE MASHTRIMI ORDINER:
  BAMI DENOHET PER MASHTRIM ME DISA MUAJ BURG.

  I vetmi problem qe duhet zgjidhur ketu eshte se z.Doshi ka permendur z.Frroku si personin qe ka njohur BAMIN me DOSHIN, ndersa ky e ka mohuar nje gje te tille.

  KY GABIM I VOGEL TEKNIK, RREGULLOHET NESER. NUK DO TE THUHET QE Z.FRROKU E KA NJOHUR TOMEN ME BAMIN, POR THJESHT QE JA KA PERMENDUR…….

  NE FAKT KY ESHTE EDHE VARIANTI I VERTETE SE SI MUND TE KETE NDODHUR NGJARJA. KESHTU SHPETON POLITIKA, TOMA, META.

  POR I VETMI PERSON QE DUHET TE PERGJIGJET PENALISHT ESHTE SALI BERISHA, SEPSE SIPAS VETE POHIMIT TE TIJ, ISHTE NE DIJENI TE VRASJES QE NE FILLIM.

  KJO TE CON NE KONKLUZIONIN…… CFARE LIDHJE KISHTE SALIU ME BAMIN QE EDHE SALIU E DINTE ATE QE DINTE BAMI?????
  Ky do te jete edhe varianti perfundimtar i prokurorise dhe pjese e vendimit perfundimtar te gjykates……..

  Gjykata do te dale ne perfundimin se BAMI ka patur nevoje per leke si dhe te krijonte nje lidhje me nje person me pozite te fuqishme financiare dhe me pushtet. Per kete arsye MASHTROI Tom Doshin, duke i thene:

  “…..me kane ofruar para per te te vrare……”

  Per ta bere vrasjen sa me te shtrenjte si dhe te veshtire per tu zbuluar, (vazhdon me tej arsyetimi i GJYKATES), BAMI i thote TOM DOSHIT:

  “……….. Kete vrasje e ka porositur Meta per 500.000 euro……….”

  Me tej arsyetimi I Gjykates vazhdon duke thene se BAMI i lutet Tomes qe:

  “………… kete mos e kallezo penalisht pasi ne kete rast BAMI do te DENOHEJ per tentative vrasje me pagese”.

  Te dy bejne marrveshje qe kjo mos te behet publike, por te dy vendosin qe te ruhen; TOMA sepse ka me te vertete frike nga ajo qe degjon, ndersa BAMI vazhdon te luaje lojen e nisur.
  Gjykata thekson se ketu fillon edhe shfrytezimi qe BAMI i ben Tomes. FILLIMISHT TOMA i blen Bamit nje makine te blinduar. Dhe patjeter qe lajmeron edhe organet perkatese por nuk ben kallezim penal pasi kishte lidhur besen me BAMIN.

  PRA KONKLUZIONI I PERFUNDIMTAR I GJYKATES ESHTE SA ME POSHTE:

  Z. TOM DOSHI NUK KA GENJYER NE HISTORINE E TIJ, POR KA TREGUAR ATË QE I KA THENE BAMI.
  BAMI KA MASHTRUAR TOMEN PER ARSYE FIANCIARE DHE TE KRIJONTE LIDHJE ME NJE NJERI ME PUSHTET.
  VENDIMI PERFUNDIMTAR:
  ZOTI TOM DOSHI I PAFAJSHEM, POR VIKTIME E NJE MASHTRIMI ORDINER:
  BAMI DENOHET PER MASHTRIM ME DISA MUAJ BURG.

  I vetmi problem qe duhet zgjidhur ketu eshte se z.Doshi ka permendur z.Frroku si personin qe ka njohur BAMIN me DOSHIN, ndersa ky e ka mohuar nje gje te tille.

  KY GABIM I VOGEL TEKNIK, RREGULLOHET NESER. NUK DO TE THUHET QE Z.FRROKU E KA NJOHUR TOMEN ME BAMIN, POR THJESHT QE JA KA PERMENDUR…….

  NE FAKT KY ESHTE EDHE VARIANTI I VERTETE SE SI MUND TE KETE NDODHUR NGJARJA. KESHTU SHPETON POLITIKA, TOMA, META.

  POR I VETMI PERSON QE DUHET TE PERGJIGJET PENALISHT ESHTE SALI BERISHA, SEPSE SIPAS VETE POHIMIT TE TIJ, ISHTE NE DIJENI TE VRASJES QE NE FILLIM.

  KJO TE CON NE KONKLUZIONIN…… CFARE LIDHJE KISHTE SALIU ME BAMIN QE EDHE SALIU E DINTE ATE QE DINTE BAMI?????

  Reply to this comment
 5. Mark uk March 7, 08:55

  Kur Meta nxiti deputet e apozites te aprovonin ligjet duke derdhur lote,mu kujtue Tahiri qe nuk dinte se ku eshte dera ne nje konferenc shtypi mbas rrezimit te avionit te droges ne Diviak qe ishte ne sherbim te tij.

  Reply to this comment
 6. info analitike March 7, 09:28

  Ky vete nuk foli kur duhej por tani i kerkon institucioneve te flasin. Si ka mundesi qe nje doktorant ne juridik te sillet ne menyre kaq kontradiktore ne lidhje me ligjin dhe shtetin. Pas gjithe ketyre gafave lind natyrshem pyetja: a duhen testuar njohurite juridike te Tahirit? Rilindesit kane vesin e keq qe t’i japin leksione gjithkujt pa qene te zotet vete ne asgje.
  Edi Rama u shqep duke dhene leksione “urbi et orbi” mbi gjithcka duke qene vetem nje profesor vizatimi.
  Vajmedet!

  Reply to this comment
 7. Preza March 7, 12:44

  Se çfare perfaqeson Ministri i Brendshem Saimir Tahiri, kete e kemi komentuar edhe here te tjera.
  Ai eshte nje nga ministrat e kabinetit qeveritar i perzgjedhur nga Kryeministri Rama, qe nuk ka punuar asnje dite ne asnje ndermarrje, institucion apo ent, qe per aktivitetin qe kryejne punonjesit, ka edhe nje bordero. Pra ky eshte Ministri me i padenje dhe me elifmatrak i kabinetit, dhe rrjedhimisht nuk mund ti kerkojme asnje lloj pergjegjesia ne aktet e tij te shumta, ne mnyre te perseritur te papergjegjshme.
  Shqiperia trashegoi nje gjendje tejet te renduar te kriminalitetit, ne momentin e nderrimit te qeverive. Policia drejtohej me çifteli dhe jane pikerisht keta rapsodet qe shfaqen here pas here ne ngjarje te zullumshme. Qeverisja e kryekriminelit dhe shkaterruesit te ketij vendi, ne perfundim, u ndeshkua me nje votim masiv popullor, qe ne thelb kishte revolten, kerkesen per ndryshim, vendosjen e shtetit ligjor dhe dergimin para drejtesise te Saliut e shpures se tij kriminale per te gjitha te zezat qe i ka bere shqipetareve.
  Premtimi nga Rama ishte deri diku i besueshem, pasi ai u zotua se do ta kryente nje gje te tille. Por vendosja ne krye te ministrise me te rendesishme, per shkak te barres se madhe dhe problematikes, e nje personi qe po tregon dita dites qe ishte dhe perzgjedhja me e pagoditur, ishte zhgenjyese.
  Jo vetem qe nuk e ka ndermend njeri te denoje Saliun, por ne aspektin statistikor, treguesit e kriminalitetit ne vend nuk jane ulur dhe situata kriminale ne vend eshte teper e rende. Perdite tritol, vrasje, grabitje, vjedhje, droge, trafik. Nuk po e ekzagjeroj aspak kete situate. Dhe njekohesisht, nuk e kisha menduar kurre qe qeveria e re do te kidhte nje performance kaq te dobet sidomos ne ate qe eshte baza e te gjithe zhvillimeve te nje vendi por edhe detyra paresore e nje qeverie, ruajtja e rendit dhe sigurise publike.
  Persa i perket rastit Toma apo Doshi, ky eshte nje rast, ku bajraktaret, halabaket e kriminelet e politikes, pasi kane kapur shtetin, ekonomine, pasi kane emruar te gjithe drejtoret kryesore qe ka vendi, vazhdojne te bejne presion qe te marrin edhe ate qe ka mbetur pa marre akoma. Keto kontigjente qe vine nga bota e krimit jane aty per shkak te aferave te perditshme me Ramen, Meten e Saliun. Politika ka nevoje per ta dhe ata kur kuptojne se nevoja e politikes per ta eshte percaktuese, kuptojne se fuqia e tyre eshte nje burim parash e pushteti qe nuk ka force qe ta pengoje.
  Pikerisht ketu duhet ndalur. Si ka mundesi qe ky Ministri aguridh Tahiri, pret ne zyre Tomen dhe “vrasesin”, dhe nuk ndermerr asnje veprim institucional. Çpune ka ky qe i pret ne zyre keta dy persona me precedent penale, si njeri dhe tjetri. Perse nuk i adresoi tek organet e duhura qe jane policia dhe prokuroria. Perse mbas rrefimit te Bamit nuk dha urdher ta ndalonte ate dhe ta ndiqte penalisht. Perse gjate gjithe kesaj periudhe ky minister vetem se i ka personalizuar gjerat.
  Del tani dhe thote ” te flasin institucionet” “tja leme institucioneve”. Ke folur ti mor Tahiri ne kete rast saqe me veprimet e tua, i ke dhjere te gjitha institucionet e tjera. Dhe nuk ja vlen ta degjosh e te merresh me kete Tahirin e papergjegjshem, sepse nuk eshte faji i tij. Faji eshte i Edi Rames qe besoi dhe vuri kete Tahirin, Minister te brendeshem. Ka qene nje Igell Malavita Toska, pas atij Iglit vjen ky Tahiri per defiçence.
  Por kjo çeshtje nuk eshte kaq e tjeshte. Ne teatrin politik te kesaj jave qe lame pas, pame hienat e te gjitha drejtimeve qe ju sulen te shqyenin njeri tjetrin. Nxorren edhe disa gjera qe opinioni publik nuk i dinte me pare. Shkelzenerat, Argitat, Lirite e Salinjte, Metat e Monikat, Ramat e Lindat, e kane toleruar njeri tjetrin dhe kane “sakrifikuar” per njeri tjetrin. Kane sakrifikuar qe pjesa tjeter te vjedhi e qete, te pasurohet e qete, dhe se le te bejne teater ne parlament, parate te vazhdojne te shkojne aty ku duhet. Ne xhepat e tyre. Ne xhepat e xhahileve qe vetem per popullin nuk kane menduar kurre.
  Kjo nuk eshte nje ngjarje e rende se do te vrisnin Tomen. Tomen nuk e hane as qente nese do ta gjykojme si faktor politik, apo nje person i spikatur dhe me dije. Por nuk do te çuditesha qe nje dite llumi nga vjen Toma te vriste Tomen, per njeqind arsye kriminale e larje hesapesh. Kjo eshte gjeja me e parendesishme nese do te ndodhte.
  Por ajo qe eshte e rendesishme ketu, eshte se Shqiperi eshte kthyer ne nje baltovine te madhe, ne nje llum pa fund, dhe qe duke perfituar nga mungesa e zhvillimit, padija e varferia, shefat e llumit Berisha, Rama e Meta, ata qe mbajne, nxisin e perdorin keta Tomet e te gjitha ngjyarave, po e trajtojne kete popull, si nje popull handikapat me te cilin mund te besh çte duash.
  Kjo duhet te marre fund sa me pare. Dikush tjeter duhet te dale e ta beje kete vend. Gjithmone ka hapsire per levizje te reja.
  Mjaft me me keta horra qe i kane hipur ne shpine ketij populli dhe po ja pijne gjakun pike, pike.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim