Salës i lëviz çatia, po i vjen Izet Haxhia!

February 11, 2018 12:51

Salës i lëviz çatia, po i vjen Izet Haxhia!

 

Po na vjen Izet Haxhia,

Salës i iku çatia,

çati e kokës i iku,

se shumë afër është rreziku!

 

Saliu po flet me vete,

se Izeti di sekrete,

di sekrete të mëdhaja,

nga ato që vjen hataja!

 

Ai vjen për t’u rrëfyer,

Salën s’ka për ta kursyer,

do t’ja numërojë të tëra,

gjithë pisllëqet e bëra!

 

Saliu nuk ka më gjumë,

se Izeti di si shumë,

ai di çdo të vërtetë,

ja di Salës gjithë haletë!.

 

Izeti është si mademi,

di se si u vra Azemi,

sa më shumë ta gërmoni,

aq më shumë do mësoni!.

 

E kemi Izet Haxhinë,

një thesar për drejtësinë,

mbajeni si sytë e ballit,

se është zgjidhja e hallit!.

 

Si sytë e ballit ta mbani,

se ka qënë Kapo te Klani,

Salës-punët e këqija,

ja bënte Izet Haxhia!.

 

Ndaj di sekrete të rënda,

se është dëshmimtar nga brënda,

se ka fakte edhe shkresa,

ndaj dhe kemi shumë shpresa!

 

I di të gjitha përplasjet,

di për vjedhjet dhe për vrasjet,

di për naftën e Serbisë,

di për depot e ushtrisë!.

 

Se Izeti Njëshi ishte,

më të besuar nuk kishte,

Sala hallet me të qante,

çdo sekret me të e ndante!.

 

Ju kthye mikut për kokë,

në një bumerang-o shokë,

sepse “miku” ja punoi,

Azemin ja faturoi!.

 

Po Izeti di shumë gjëra,

dhe nuk i ka thënë të tëra,

për krimet më të mëdha,

Asat ndënë mëngë i mba!.

 

Natën që Azemin vranë,

vetëm pak me sy e panë,

atë natë të zezë Shtator,

telefonin kush ja mori!.

 

Telefonin kush e mori,

po në pritë kush e nxorri,

se Azemi i qëlluar,

qe shënjestra e gabuar!.

 

S’ka rast tjetër si tani,

për t’u bërë drejtësi,

se kemi një dëshmimtar,

që me sy çdo gjë ka parë!.

 

Ruajeni Izet Haxhinë,

si aset për drejtësinë,

se po vjen si i betuar,

çdo sekret për të treguar!

 

Arben Duka

February 11, 2018 12:51
Komento

14 Komente

 1. N.VJOSA February 11, 15:15

  Po, eshte e vertete qe Sales, nuk i pikon vetem Tavani, por po i iken krej Catia, se po i vjen perball Izet Haxhia!…
  Izet Haxia eshte nje Deshmitar Potencial, se ato qe thote nuk i ka me te degjuar, por eshte Deshmitar
  D i r e k t,
  i ka pare me sy, i ka degjuar me veshe dhe shpesh here eshte thirrur te veproje per te realizuar porosit e Marshall Mortjes!…
  Por Saliu eshte vet D J A L L I…
  Pikerisht, duke patur frike se Izeti do ti vertetonte Krimin, Sali Monstra akuzoi pikerisht Izetin dhe mendoi se do dilte pa lagur nga ky krim monstruoz!..
  Izeti tashme ka shkruar nje LIBER TE TERE ME DESHMIT E TIJ!…
  OPINIONI PUBLIK I DI DESHMIT E IZETIT!…
  Drejtesia e ka shume te lehte ta ballafaqoje Izetin me Sali Djallin!…
  Gjithe keto vite, si cdo shqiptar i thjeshte kam ndjekur debatin Politik mbi Krimet Monstruoze te Marshall Mortjes!…
  Kam shkruar qindra komente dhe pothuajse ne cdo koment jam kujdesur te jem i permbajtur…
  Saliut mund ti vesh cdo epitet dhe nuk je i gabuar…!
  A eshte Saliu nje Vrases, nje Kriminel?!…
  Po Saliu eshte nje Kriminel me duart e lyera me gjak shqiptaresh deri ne brryl!… Ka vrasje direkte dhe indirekte qe i ngarkohen Kostos se Sali Kriminelit!…
  A eshte Saliu Kusar?!…
  Po Saliu eshte nje Mega Kusar, ai vodhi mbare Shqiperine, direkt dhe indirekt, vodhi dhe rrenoi Ekonomine shqiptare hapur dhe terthorazi!
  Qe nga asetet kombetare e deri tek armatimet, e perdori Pushtetin e tij per ta zhvatur Shqiperine me Familjen e tij dhe me Kulishet e tij!
  Media shqiptare eshte mbushur plot e perplot me Kusarit e Saliut…Mbi 300 dosje numeronte para pak ditesh Pamflet AL nje portal teper i besueshem me te dhena nga SHBA dhe Europianet…!
  A eshte Sali Kapua i Mafjers Shqiptare?!…
  Po . Saliu eshte Tano Karridi i MAFJES SHQIPTARE…!
  Sa te duash ka fakte qe e vertetojne kete!
  A eshte Saliu nje Anarshist i vertete?!…
  Po, Saliu eshte nje Anarshist i kulluar, qe sic e quante nje prestigjoze angleze, qeverisi me metodat e shekullit te 18-te…!
  A eshte Saliu Konfliktual, inatci, bajraktar, babai i Luftes se piste Politike?!…
  Ketu e 28 vjet vetem Konflikte ka pare Shqiperia nga Saliu!…
  Une them me bindje te plote qe demet qe i ka bere Saliu Shqiperise jane te medha, por akoma me i madh eshte demi qe i ka bere Atdheut toner duke e mbajtur larg Familjes Europiane!…
  Shqiperia eshte nje vend i vogel por me pasuri potenciale te jashtzakonshme!
  Me nje politike te kujdesshme Shqiperia do ish futur me kohe ne Bashkimin Europian, por sa here qe ka bere te hedhe kemben per ti hipur ketij Treni ,
  Saliu e ka sabotuar me politiken e tij konfliktuale si Varrmihes i Shqiperise!
  E te tjera e te tjera. se nje koment ka shume pak hapsire per te numeruar pasojat e qeverisjes katastrofale te Sali Monstres…!
  Ndoshta, ballafaqimi me Deshmitarin Potencial qe i ka pare me sy dhe i ka degjuar me veshe poshtersit e Sali Katrahures, me kete ballafaqim qe i ngjan me se shumti ndeshjes se Davidit me Goliathin, do te nis edhe vendosja e pakthyeshme e Shtetit ligjor ne Shqiperi qe eshte Themeli i nje Demokracie te Vertete!…
  Shpresoj shume se aleatet e medhenj te Shqiperise, SHBA dhe BE, po ndihmojne seriozisht per ti hequr nga Kurrizi Shqiperise se Varfer nje Kuceder te vertete, nje Djall te Vertete, nje Dinosaur MegaKriminel dhe Megahajdut…!
  Po ndermerren disa veprime qe japin shprese!…
  Le te shpresojme!…
  Duk Poeti, ti qendron si gjithnje ne lartesine e Shqiponjes, Dite e Syve e Popullit tend!…
  Ja keto mendime me zgjoi Poezia jote, vargu yt i fuqishem si Gjyle Topi!…
  Te pershendes o Flori, o Vigan!…

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 12, 09:26

   neti kësaj rradhe ke harruar ti përmëndësh dhe tradhëtinë me detin!!
   ke harruar spo thjesht nuk do me na i shti në mënd?
   nuk do me e ngacmu mutin e thatë?!
   ke të drejtë se po të kishe shkruar dhe për detin!?do të të kishin kundërsulmuar duke të thënë se dhe palloshi i tironës,që ti e ke për perëndi dhe i shkon pas koqeve,po shkon në të njëjtën rrugë tradhëtie si xha saliu,si e quan ti!!
   bile bile do të të akuzojnë dhe ty njëlloj si i akuzoje ti kur ata mbronin saliun për tradhëtinë!!
   bile bile do ti vërsuleshin dhe poetit tonë patriot me bateri të skaduara!!
   do ti thoshin ben dukës që shan saliun dhe mbron pa thënë asnjë fjalë për tradhëtinë e atij që i pagoi spitalin me paratë e popullit që po tradhëtohet!!
   he mor net mor net!!
   për fat nuk je më gazetar!!ke zgjedhur një profesion që të përshtatet shumë!!do një farë njohje të rugëve,shumë logori dhe një gjumë të rehatshëm në mbrëmje!!
   “vargu yt i fuqishem si Gjyle Topi!…”io lidhur në këmbët e shqipërisë,në mes të detit!!
   dhe ti e di fare mirë se sa e vlefshme është gjylja në det të hapur!?
   apo jo??
   jepi o megallomanlogorist i fjalës!!të ishte tullumbace,o net histeria,në hapsirë kishe për të përfunduar!!

   Reply to this comment
 2. info analitike February 11, 15:18

  Sheko si shnderrohet ne hero burgaxhia sa here qe na e kerkon partia. Eh more bejtexhi si e rrotulloni ju kete te shkrete drejtesi me vije partie aq sa nuk dini te dalloni heroin nga krimineli. Izeti ka hallin ti shpetoje burgut e jo te beje drejtesi por ti kete nuk arrin ta kuptosh se ti merr mendte propaganda e partise. Deri me tani nga ato qe ka thene Izeti nuk ka dale ndonje gje kushedi se cfare. Hap site mo bejtexhi se nderkohe qe ti pret te rrasin ne burg Saliun, drejtesia rras ne burg Tahorrin dhe Edin. Shoku Lu dhe shoqja Vlahutin kohet e fundit sikur nuk jane shume te kenaqur me liderin global. E pe mo, Edi na e kishin perjashtuar dhe nga nje tjeter forum perfaqesues partiak ate ish ministrin e suksesshem.

  Reply to this comment
 3. MH February 11, 16:19

  info analitike !
  Me ke bere kureshtar
  per intelektin teper larte
  te lyer me mut e bajge.
  A na e ban dhe ti nji “bejte”
  Qe te therasim poet.
  o i shkalafendum ne tru
  qe vlersohesh nga te gjithe
  as ma pak as ma shume se
  nji dru cung.

  Reply to this comment
  • xing me ermalin February 11, 17:17

   MH,Bravo…

   Info eshte e tera bythe!
   Ndryshe quhet dhe cencur
   Ti pret qe te çeli syth
   Nje kopaçe,a kercur?!

   Reply to this comment
   • Tartufi February 11, 18:21

    Mos e nga bejdexhiun
    se te qepet Pelivani
    eshte hajvan si Saliu
    qe nuk ndahet nga shejtani

    Reply to this comment
   • info analitike February 11, 19:20

    Ty te ka bere xing zorra e trashe me trurin ndaj te dalin keto rreshtat e menderosur.

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 12, 09:37

    o ty që ta ka bërë xing ermali!!
    aq të është zgjeruar bytha sa nuk ta mban as pseudonimin fillestar!!ske bithë o palaço,ske!!
    kujt nuk ja mban bytha nuk duhet të hapë gojën!!
    dhjet nga të dy anët!

    Reply to this comment
   • T. Topi February 12, 11:13

    Ti moj pelivankë do kesh bërë xing me erë-mutin,
    Se me pocaqirat që shkruan e ke qelbur dynjanë,
    Bejtexhiu shqyqyr s’është bërë akoma për gjynah,
    Që ta fusin nën sqeturll si kungull nja dy sharlatanë !

    Reply to this comment
  • info analitike February 11, 19:19

   O MH po c’te kruhet kot bitha a derezi. Ti edhe dhi e zgjebosur dhe bishtin perpjete. Ne gjithe ato rreshta nuk ke shkruar nje gje me mend po vec me bithe. Keq ju ka zene kjo puna e partise qe u ka kapur per bithe.

   Reply to this comment
  • info analitike February 11, 19:24

   O MH meqe e kruajte:mos ke ke ndjekur gje edhe ti kurset e analfabetizmit te partise? Nga menyra se si shkruan dukesh qe vjen nga majat e eruditizmit.

   Reply to this comment
 4. rapsodi popullor February 11, 20:15

  shoku Duke, urime per adashin Duka ne Federate,
  se nuk po ndihesh fare per te ore poeti i ngrate,
  apo ke dasht te fitoje Fino barkderri i qeverise?
  (harrova, ti je gjithmon ushtar i partise),

  Reply to this comment
 5. anticensurë25642654 February 12, 09:33

  Salës i lëviz çatia, po i vjen Izet Haxhia!
  beno asgjë ska për të ndodhur o tradhëtar!!qëni nuk e ha qënin!!ai do ta këcënojë deri diku dhe kështu në këtë kohë do të kenë kaluar tërë pisllëqet e tjera pa bërë probleme sali berisha!ose më mirë,saliu do të bëjë “probleme” sipas urdhërit të ramës!!vetëm për ato që do dhe sa do rama!!
  këthimi i izetit të vë në dyshim dhe për lojën,e rrolin e erdoganit,në këtë mes!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?