Sali Berisha uron socialistët për 25-vjetorin, i bën elozhe Fatos Nanos… dhe akuzon Ramën

July 12, 2016 16:28

Sali Berisha uron socialistët për 25-vjetorin, i bën elozhe Fatos Nanos… dhe akuzon Ramën

Përmes një postimi të gjatë në rrjetin e tij social, ish-Kryeministri Sali Berisha ka shkruar për 25 vjetorin e PS-së, e cila kremton këtë ditë një muaj me vonesë për shkak të europianit dhe faktit se Shqipëria ishte pjesë e saj.

Berisha shkruan se ndryshimi i emrit nga PPSH në PSSH ishte një hap i rëndësishëm, madje i bën elozhe edhe ish liderit të saj historik Fatos Nano.

“Sot socialistët shqiptarë kremtojnë një muaj me vonesë 25-vjetorin e ditës se emrit, pra të ndryshimit të emrit të Partisë së Punës së Shqipërisë në Parti Socialiste të Shqipërisë, duke mbetur gjithnjë trashëgimtarë juridikë e PPSH. Asokohe PPSH mbeti e dyta parti komuniste e bllokut komunist, që nuk u shkri për t’i hapur rrugën krijimit të një force social-demokrate por nisi reformimin e saj vetëm me ndërrimin e emrit.

Pavarësisht nga kjo, edhe vetëm ndryshimi i emrit ishte një hap pozitiv, që hapi rrugën e reformimit të mëtejshëm të kësaj Partie. Pasojat e luftes se brendshme per pushtet nga fundi i viteve 1990 i dhane mundesi Fatos Nanos, qe ne nje gare, nga anetar i thjeshte te zgjidhet kryetar i PS dhe ta shkepuse PSSH nga modeli stalinist pothuaj 60 vjeçar i partise se nje njeriu! Fatos Nano e aderoi PS-ne ne organizmat e socialisteve europian dhe ka meriten e pranimit te rotacionit jo vetem ne parti por dhe ne nivel vendi! Ndaj dhe une dua me sinqeritet te uroj socialistet shqiptar per cdo arritje te tyre!“, shkruan midis të tjerash Berisha.

Ish kryeministri më tutje uron socialistët shqiptarë për këtë 25 vjetor duke hedhur më pas akuza ndaj Kryeministrit Edi Rama, për të cilin shkruan, se e ka kthyer Partinë Socialiste, në modelin e vjetër të saj komunist.

July 12, 2016 16:28
Komento

4 Komente

 1. ish krymonstra berishaj July 12, 16:48

  ish kryemonstra sali berishaj….akoma e perdorni ish kryministri pwer kete kerme te histories ?!

  no coment…fashizmi dhe komunizmi ishte lule para berishizmit demonkratik me ca edrama dhe fatosnano me breke neper kembe te xhambasdoreve

  jetimet e gerdecit dhe 21 janarit ju mallkojne ?!

  Reply to this comment
 2. PO.PO July 12, 16:56

  Dy halete shqiptare….,njera me e felliqur se tjetra !!!
  Jane dy kerma , qe na i sjellin zorret tek goja !!!
  Qofte edhe vetem emri i njerit prej tyre , na shkakton alergji ,pa lere pastaj te dy .

  Reply to this comment
 3. Edi July 12, 17:20

  A ske faj ti,po ai qe te mesoi tyte sillesh si kapadai,derri ju qifte rracen te dyve…

  Reply to this comment
 4. Tani July 12, 18:21

  SERBI i ben elozhe GREKUT,normale se greku nano i amnistoi 97-en serbit berisha prandaj,20-vjet qeverisje berisha-nano jemi qeverisur nga serbia+greqia…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*