Saliu është një hardhucë dhe Rama është një…

February 17, 2018 12:12

Saliu është një hardhucë dhe Rama është një…

Arben Duka

Në gjykim të poezive,
në komente shpesh lexoj,
përse shokun Edi Rama,
sa Salën s’e ngas njëlloj?!

Njerëzit shkruajnë si të duan,
biles ka dhe ndonjë rroçkë,
thotë-se Ramës i mbaj anën,
se më hedh dhe ndonjë kockë!

Mirë do qe që të më jepte,
jo një kockë-po bisht me dhjamë,
po unë s’shkruaj asnjëherë,
me kërkesë të shokut Ramë!

Në këtë kohë pa dhele,
të liqtë dua t’i pëlcas,
të djathtët t’i bëj fërtele,
dhe të majtët mos i ngas!

Jo se fare s’i kam ngarë,
dhe për ta s’kam bërë një varg,
por e majta nga e djathta,
është vitet drite larg!

Nëse në vjershat e mia,
do të vija barazime,
do më pirdhej poezia,
do mohoja veten time!

S’ka njeri me mentë në kokë,
përjashto ndonjë gomar,
të thotë se Edi me Salën,
janë njëlloj e barabar!

Mbase s’jam tamam i saktë,
në ato që poshtë do them,
Saliu është një hardhucë,
dhe Edvini një zgalem!

Po tani si shumë janë shtuar,
që tek Rama kanë fiksimin,
edhe fasulet t’u digjen,
ja veshin fajin Edvinit!

Rama ka kusure plot,
pa problem bën një skandal,
po asnjëherë s’del nga vetja,
është gjithmonë origjinal!

Si mjeshtër i polemikës,
kundërshtarët i sfidon,
ndaj më mirë mos ngatërrohesh,
se për turp të turpëron!

Rama shpesh improvizon,
dhe për punët më të thella,
kurse Sala turfullon,
sikur dje ka dalé nga shpella!

Saliu me kohë ka marrë,
diplomën e një të marri,
dhe me Ramën janë të njëjtë,
sa ç’është akulli dhe zjarri!

Ramës i kam mbajtur anën,
gjer në notat më maxhore,
se lule bëri Tiranën,
që e gjeti nevojtore!

Po t’i zëmë gjërat me radhë,
që nga kohë e diktaturës,
Ramën e shikoj në mal,
dhe Salën tek bishti i urës!

Krahasoj Salën me Ramën,
sot në faqen gjashtë të “Ditës”,
si të krahasoj llagëmet,
me burimet e Selitës!

Në kohën që jemi njohur,
Ramën e kam pasur mik,
tani them se jemi ftohur,
por s’e mendoj si armik!

Unë kam parime të rrepta,
që më mbajnë ende burrë,
nëse prishesh me një mik,
ji fisnik-mos e shaj kurrë!

Vijon dhe në një ditë tjetër

February 17, 2018 12:12
Komento

78 Komente

 1. anticensurë25642654 February 17, 13:02

  “Unë kam parime të rrepta,
  që më mbajnë ende burrë,
  nëse prishesh me një mik,
  ji fisnik-mos e shaj kurrë!”
  ëëëëëëëë??
  parimet e tua që të mbajnë burrë??
  pëse se ke vënë tek “gojët e liga”mor ben??
  do të ishim shkrirë së qeshuri!!
  “nëse prishesh me një mik!?”
  atëherë do të thotë se nuk e ke më mik!!nuk ndan të njëjtat parime me të!!
  nëse ky mik është tradhëtar i vëndit tënd,i kombit tënd??
  me të vërtetë nuk duhet sharë!!
  i duhet dhënë ajo që meriton!!
  por ti as burrë je dhe as miqësinë nuk e di se çështë!!
  vetë hymini jonë e ka përcaktuar”burrërinë”!
  ti je larg dhe kundër falmurit tonë i bashkuar!!
  me tradhëtinë!!për fat të keq ke shumë shokë!!ke shumë tradhëtarë që me veprime dhe mosveprime po shesin shqipërinë!!
  të dhejfsha të djathtën e të majtën o ben legeni!!
  unë dhe ti kemi qënë miq(virtualë)të kam mbështetur që nga 2009 deri nga 2016,të kam kritikuar dhe kundërshtuar disa herë deri në dhejtor të 2017ës,por me këto që po bën ti!?
  do ta quaja veten bastard nëse do të zbatoja dy vargjet e fundit”nëse prishesh me një mik,
  ji fisnik-mos e shaj kurrë!”,sepse do të isha “fisnik” me ty dhe bastard me një popull të tërë,duke mbështetur në heshtje tradhëtinë!!
  ti ndoshta se ke problem të jesh bastard me popullin tënd dhe fisnik me ish mikun tënd!!
  UNË JO!!!!!
  do të preferoja të isha ai”ndonjë rroçkë” dhe “ndonjë gomar,” sesa një tradhëtar i ndyrë!!

  Reply to this comment
  • shqipe February 17, 14:52

   Lumemadhja ti, te shkoj jeta, traf e truf!…

   Reply to this comment
  • shqipe February 17, 15:02

   Eh! lumemadhja ti,te shkoj jeta traf e truf…Je bere mjeshtere ne mbledhjen e seleksionimin e fjalve me te flliqura kudo jane dhe vjen e i zbraz ketu pa u skuqur. kur argumenti mungon, sharjet te vijne ne ndihme ty. thuajm tani,qe komenti yt nuk eshte yti,por dikush tjeter eshte ai qe komenton ne emer tend! Ik me mire,mos prit qe zoti Thano, te te jap te shtymet,siç t’i dha dhe Mero Baze,qe kur shihte komentin tend,sikur e zinte zgjebja…mos u duk me ketu pari,boll je flliqur,shko laju is time…

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 17, 17:30

    qipe mi pedere,qeke informu mirë kësaj rradhe??
    uau,si me më pas mbajt qirinin mi zemra!!pale je dhe mashkull!!
    nga mënyra e të shkruarit,jo vetëm që nuk je mashkull,por je dhe femër beqire!!
    nga ato të ndyrat fare!!edukatën e ke nga familja,prandaj shkruan në mënyrë të tillë!?
    apo jo mi qipe leshi!!

    Reply to this comment
    • shqipe February 17, 21:08

     Si pas teje mashkulli u njoka nga femra nga te shkruarit?!Jo zonje a zjush,njhet ndryshe dhe une t’a kam thene dhe here tjeter, qe jam mashkull, madje nga te rrallet….Mbase s’do e besosh,por dikur nje mikesh,ja keshtu si zotrote,(Koh’ e monizmit M’u kruajt nja dy dite dhe te treten e bera te hidhte,(Te me falin Komentuesit), tri pordhe pas shoshoqes… Prandaj zjush a zonje c’fare je,mos me thuaj s’je mashkull,cudi,po qysh flisni pa prova xhanem?!…

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 February 18, 16:07

      “qe jam mashkull, madje nga te rrallet”
      eh tashti e mora vesh qipe!!
      je nga ata që janë,jo dhe aq të rrallë,nga 10-20%!!
      por shumë mundësi ka të jesh tek 10%!!
      prap shkrimi qipe shkrimi!!
      njeriu njihet dh enga shkrimi,qipe!!mënyra e të shprehurit!!ka qënë momenti,kur ke thënë se je mashkull,që më ka befasuar jashtëzakonisht!pavarsisht se prapë nuk e besoj!!
      ti shkruan me fjalor femre,qipe!!mund të kesh dhe hallate,qipe,por fjalori tënd më thotë se je FEMËR!!
      sado që të përpiqesh nuk të jep përshtypje tjetër!
      dhe unë nëse filloj të ndërroj mënyrën e të shkruarit,prap do të dal atje ku jam!ai që jam!!

  • Vladimir Dushniku,pensionist February 18, 02:08

   Leter e hapur kryeministrit te Shqiperise,zotit Edi Rama.

   O si nuk kam një grusht të fortë
   t’i bij mu në zemër malit që s’bëzanë”
   Migjeni:Recital i Malesorit.

   Eh sikur ta dinte Migjeni i madh,se keto vargjet e tij do te ishin akoma realitet i hidhur edhe ne ditet e sotme ne nje Shqiperi qe krekoset se eshte demokratike,do te ngrihej perseri nga varri !
   Zoti kryeminister!
   Me te drejten qe me jep Kushtetuta e RSH-se ,po ju drejtohen publikisht,meqenese te gjitha rruget e tjera te komunikimit me ju nuk kane funksionuar!
   Ju kemi votuar per te qeverisur vendin,por ne fakt ju,si gjithe para ardhesit tuaj , vetem e keni sunduar dhe vazhdoni ta sundoni kete vend!
   Dyshoj se ju dhe te tjeret qe keni grumbulluar rreth vetes jeni pushtuar nga deliri i madheshtise dhe ndonese jeni parti qe “grabisni” votat e fukarenjve te majte,ne fakt zbatoni ate qe populli yne nder shekuj e ka stigmatizuar me fjalen e urte se “bark ngopuri nuk e kujton bark pa ngopurin”!
   Keni kohe qe trumbetoni me te madhe se po punoni per te luftuar peshkaqenet,por ju nuk doni te shikoni se “karkalecat ” rrogtare kane bere e po bejne kerdine ne popull me shume se ata!
   Ju perbetoheni se po luftoni korrupsionin dhe padrejtesite ne sistemin e drejtesise,por nuk keni kuptuar akoma se te dy keto te keqia te medha qe kane rrenuar shtetin shqiptar deri me sot ,nuk e kane zanafillen vetem tek sistemi i drejtesise ,por se pari tek administrata e kalbur shteterore e supermbushur me militante te pa afte , qe nuk punojne per shtetin e sipas ligjeve, por sipas “maliqeve”!
   Deri dje e ndanit pushtetin me “vellezerit siameze” njelloj sic ndahej ne mesjete e me tej placka e luftes midis fitimtareve,ndersa tani ne “tepsine” vetem tuajen shteterore ekziston po i njejti mentalitet!
   Shkodranet kane nje fjale popullore ,qe i shkon per shtat administrates se sotme shteterore:”Te drejte ke,por gje nuk te takon”!
   Ne shtetin e sotem i eshte dhene mundesia cdo rrogtari,qe te shkele ligjet,te beje padrejtesi dhe korrupsion sa te doje sepse hallkat e kontrollit ne te gjithe piramiden shteterore nga lart e deri poshte nuk funksionojne.
   Kjo ndodh keshtu sepse ju keni nxjerre jashte perdorimit sensoret e nevojshem jetike, qe do te mund t’u tregojne juve se si funksionojne te gjitha hallkat e pushtetit tuaj : -Pritjet e popullit dhe letrat e tyre te ankimit!
   Kjo eshte e barabarte per nga rrezikshmeria me ate qe beri Sali Berisha ne 21 janar, qe pasi fshiu te gjitha regjistrimet nga serverat e kryeministrise , vuri ne aktrim jeniceret e tij ne drejtesi,shendetesi ,media etj dhe ju akuzoi personalisht se i kishit vrare ju te 4 protestuesit fatkeqe!
   Dhe ne se nuk do te ishte, per fatin e te gjithe popullit shqiptar dhe drejtesise , filmimi i te vetmit gazetar trim , Artan Hoxha,askush nuk do ta merrte vesh jo vetem te verteten e atij krimi shteteror ,por mbase as ju nuk do ishit sot kryeminister e pa cudi te madhe ndoshta do t’u kishin futur edhe ne burg.
   Ne se ju dhe administrata e juaj do t’i vleresonte me kete llogjike ankesat e popullit,ju do te zbulonit me mire, se cdo kontroll shteteror se si funksionon administrata publike duke i “prere koken” padrejtesive dhe korrupsionit,qe ne rrenje.
   Sot nuk ben pritje populli as kryeministri,as ministrat,as kryetari i Bashkise Tirane (me nje popullsi prej gati 1 milion banore ) dhe as drejtoret poshte tyre!
   Ju mund te justifikoheni me ate se keni mbushur institucionet shteterore me dhjetra apo qindra rrogtare qe vegjetojne ne te ashtuquajturat drejtori apo zyra te ankesave,te komunikimit apo maredhenieve me qytetaret, bile akoma me shume mund te mburreni me tollumbacen qe keni ne kryeministri me emrin sugjestionues “Shqiperia qe duam” , se keni te punesuar ne administrate qindra juriste,se komunikoni ne facebook me qytetaret etj, por se cfare efikasiteti kane patur keto zyra e keta rrogtare ne mbrojtje te ligjshmerise ,zgjidhjen e halleve te popullit dhe informimin e hallkave te shumta eprore ne tere piramiden shteterore lidhur me padrejtesite ndaj qytetareve dhe korrupsionin e pushtetareve,ky mund te quhet vetem nje deshtim i plote!
   Ju vete e pranoni se ka korrupsion ne administrate,por kjo eshte vetem pasoja,ndersa shkakun nuk e keni gjetur ose nuk doni ta gjeni per arsyet qe i dini vete.
   Eshte tashme aksiome,zoti kryeminister se nuk mund te lulezoje korrupsioni, ne se nuk ka shkelje ligjore, ne se nuk behen padrejtesi, ne se nuk sorollaten qytetaret ne zgjidhjen e problemeve te tyre!
   Dhe kjo vjen se ne te gjithe piramiden shteterore punesohen njerez militante,te pa afte,qe jo vetem nuk punojne per shtetin,por edhe nuk e kontrollon njeri punen e tyre!
   Deri me sot kemi degjuar se ju doni te kapni e te denoni personat e korruptuar,pra i kerkoni ata pasi te kene bere gjemen duke vjedhur shtetin dhe hallexhinjte e jo duke ua nxire jeten atyre sapo te bejne tentativen e pare kriminale!
   Dhe ne se doni seriozisht t’ia beni sketerre jeten te korruptuarve ne administraten shteterore,kete gje mund ta beni vetem duke ua bere “shesh me lule” qytetareve qe te ankohen ne cdo kohe,me cdo menyre,me te gjitha mjetet e ne te gjitha zyrat shteterore ku e gjykojne dhe besojne se do u japin drejtesi.
   Komunikimi i juaj ne facebook apo ne twiter nuk eshte nje mundesi ankimi per shumicen e popullit,pra per ata qe mund te jene viktimat me te mundeshme te padrejtesive e korrupsionit shteteror,por u sherben juve per konsum mediatik.
   Te ashtuquajturit shtet shqiptar ne keto 27 vjet nuk i vjen turp,qe me shume investigime dhe denoncime ka bere emisioni investigativ “Fiks fare ” i Top Channel-it me gazetare te afte e te perkushtuar ndaj detyres , bile pa qene as juriste se sa me qindra te tille ne administraten shteterore !
   Eshte kjo arsyeja pse qytetaret me shume kane besim te ankohen tek ky emision se sa tek shteti!
   Bile edhe rrogtaret tuaj dridhen kur u thua se do t’i drejtohem “Fiksit” se sa te ankohesh tek eproret e tyre te cdo rangu qofshin ata!

   Ilustrimin me te plote te ketyre denoncimeve qe po bej e gjeni me te gjithe shemtine e tij ne Bashkine e Tiranes.
   Jane sajuar aty dy drejtori me emertime bombastike si ajo e “Komunikimit me Qytetaret” dhe ajo e “Maredhenieve me Publikun ” ,qe fatkeqesisht vetem me qytetaret e me publikun nuk kane asnje komunikim e asnje maredhenie !
   Me kontretisht:
   Ne prill te vitit 2017 djali im beri kerkese ne UKT per mbylljen e kontrates se furnizimit me uje per arsye te largimit me banim dhe pune ne SHBA!
   Kesaj kerkese as sot (pas 10 muajsh) UKT-ja nuk i eshte pergjigjur me shkrese zyrtare ,per me teper qe vazhdon te dergoje edhe faturat per pagesen e taksave vendore.
   I jam ankuar edhe kryetarit te Bashkise Tirane z.Veliaj,qe me shume e shpenzon kohen duke mbjelle peme dhe nuk ka kohe te merret me letrat e popullit,por rrogtaret e tij ne vend qe te verifikojne bazen ligjore mbi te cilen kam bere ankesen dhe te vene para pergjegjesise rrogtaret arrogante te UKT-se,jane mjaftuar duke luajtur rolin e postjerit duke ia deleguar po UKT-se qe ta gjykojne ankesen time!
   Pra i luten “ujkut te pranoje se e hengri apo jo qingjin”!
   Me pas u jam ankuar edhe juve si kryeminister per UKT dhe Bashkine Tirane per kete shkelje ligjore dhe padrejtesi,por ne pergjigje te ankeses time drejtoria e Maredhenieve me Publikun ne kryeministri me njofton se edhe ajo me te njejten metode , ate te postjerit perdori , duke ia deleguar perseri UKT-se ta gjykoje ankesen time!
   Ne se do te njiheni ju apo juristet tuaj me korespondencen time disa mujore me UKT-ne,drejtorite e Bashkise Tirane ate te Maredhenieve me Publikun dhe ate te Tatimeve dhe Tarifave vendore,do te kuptoni se te gjithe keta rrogtare jane jo vetem te pa pergjegjshem profesionalisht,por edhe te pa afte juridikisht!
   Une ia kam arsyetuar ankesen time bazuar ne aktet ligjore e nenligjore aktualisht ne fuqi,ndersa justifikimet dhe kundershtimet e tyre i kane bere kacakshe,pa asnje reference juridike!
   Djali im i ka kerkuar UKT-se qe te mbylle kontraten me kete ndermarje me te drejten qe i jep Kodi Civil i RSH-se,neni 659,ne pjesen per kontratat,qe percakton se,”Kontrata eshte veprim juridik me ane te se ciles nje ose disa pale krijojne,ndryshojne ose shuajne nje maredhenie juridike”!
   Sipas ketij ligji UKT nuk ka asnje te drejte ligjore te vendose veton arrogante duke e kundershtuar ate pa asnje reference ligjore!
   Por edhe drejtorite perkatese te Bashkise Tirane,ne vend qe te ballafaqojne ankesen dhe referencat e mija ligjore ,mbi bazen e te cilave kerkoj drejtesine,me veprimet e rrogtareve te UKT-se,mjaftohen duke me dhene kete pergjigje skandaloze:
   _”Kontrata e lidhur me UKT-ne per nje godine te caktuar mund te mbyllet vetem ne rastin kur godina nuk ekziston me “!
   Nje pergjigje te tille,pa iu referuar realitetit dhe asnje akti ligjor apo nenligjor eshte e denje vetem per ndonje brigadier te ish kooperativave bujqesore e jo rrogtareve te nje Bashkie kryeqyteti e te nje shteti qe aspiron per t’u bere pjese e BE-se e qe paguhen me taksat tona me rroga milionere!
   Keta te mjere akoma nuk e dine se kontratat per furnizimin me uje nga UKT lidhen me kerkesen e vete qytetareve ,per cdo familje vecmas dhe jo per te gjithe godinen 10 kateshe!
   Pra si e tille kontrata mund te mbyllet qofte edhe nga njera pale,ne cdo kohe e pa asnje kusht.
   Nga ana tjeter,ku e gjejne referencen keta rrogtaret arrogante te UKT-se qe, ne vend qe t’i pergjigjen kerkeses se qytetarit per mbylljen perfundimtare te kontrates, na sugjerojne jo mbylljen por “pezullim kontrate” dhe kete sofizem e shesin si detyrim ligjor duke faturuar taksat vendore?!
   Kuptohet se e gjithe kjo loje me mos mbylljen e kontrates behet me qellimin djallezor qe te xhvatin qytetaret gjoja demokratikisht duke faturuar taksat vendore.
   Nga ana tjeter edhe pretendimi i tyre ,se djalit tim i takon (sipas tyre ) te paguaje taksat vendore,pa iu referuar aspak vendimit nr.59/2015 te Keshillit Bashkiak Tirane,ne pjesen per taksat e pastrimit ,largimit te mbeturinave dhe tarifes se perkoheshme per infrastrukturen arsimore, verteton jo vetem pa aftesine e tyre juridike,por edhe arrogancen shteterore!
   Ja cfare percakton vendimi ne fjale:
   -“Tarifes se pastrimit dhe largimit te mbeturinave dhe takses se perkoheshme per infrastrukturen arsimore i nenshtrohen te gjithe familjet,personat fizike ose juridike,vendas ose te huaj,qe banojne dhe ushtrojne veprimtari ekonomike brenda teritorit te Bashkise se Tiranes”!
   Por djali im as banon e as punon ne Shqiperi dhe si i tille nuk i takon t’i paguaje keto taksa!
   Por rrogtaret e UKT-se dhe ata te Bashkise Tirane nuk dine ose nuk duan ta lexojne dhe interpretojne shqip kete percaktim,por hidhen “dege me dege” dhe me kthejne se fundi nje pergjigje karagjoze se,”Djali i juaj nuk hyn ne kategorite e personave qe perjashtohen nga detyrimi i pageses se taksave vendore”!
   Edhe per te qeshur,por edhe per qare eshte kjo pergjigje ,qe tregon mjerimin e tyre bashke me dhunen shteterore e mbrojtur me sofizma!
   Vertet djali im nuk hyn ne kategorite qe perjashtohen nga pagesa e ketyre taksave sepse nuk eshte as invalid e as pensionist dhe ai as e ka shtruar kete gje ne kerkesen e tij!
   Ai ka kerkuar mbylljen perfundimtare te kontrates e cila do te thote se nuk deshiron te kete asnje maredhenie kontraktuale apo detyrim me UKT-ne .
   Duke perdorur llogjiken e cartur te ketyre karagjozeve kam te drejten edhe t’i pyes:-“Po te vdekurit,zoterinj “humoriste”, meqenese nuk perfshihen ne kategorite qe perjashtohen nga ky detyrim,a vazhdoni t’i taksoni pas vdekjes” me taksat vendore ?!
   A ka juriste kjo Bashki,qe t’u mesoje ketyre rrogtareve te pa afte, se personat ,qe perfshihen ne “kategorite qe perjashtohen nga pagimi i taksave vendore” jane persona qe banojne detyrimisht ne teritorin e Bashkise Tirane dhe jane kliente te UKT-se,ndersa rasti i djalit tim nuk hyn fare ne kete arsyetim djallezor,se ai as banon e as punon ne Shqiperi!
   Por humoristet e Bashkise Tirane (konkretisht drejtori i DPTTV-se z.Arli Naska),kane harruar se ne nentor 2017,pas kembenguljes time te arsyetuar ligjore,u terhoqen ne arrogancen e tyre dhe me kerkuan me se fundi qe t’u vertetoj shkreserisht se djali im nuk eshte rezident ne Tirane,per t’a hequr perfundimisht nga detyrimi per keto taksa!
   Dhe kete nuk e bene qe ne prill 2017 kur u be kerkesa,por pas 10 muajsh duel shkresash me mua!
   Ia dergova me poste drejtorit te DPTTV-se, z.Arli Naska kontraten e banimit dhe vertetimin e institucionit ku djali im banon dhe punon ne SHBA,por nga rremuja qe kane ne koke dhe ne punet e tyre te perditeshme ,akoma pretendojne se nuk ia paskam derguar keto shkresa!
   Mire qe shkresat gjoja nuk ia paskam derguar,po shkresen zyrtare per mbylljen e kontrates ne pergjigje te kerkeses se bere para 11 muajsh,perse nuk e dergojne,ne menyre qe te hapim ceshtje gjyqesore me keta rrogtare te mjere?!
   Perfundimisht e kuptoj fare mire se tere kete rrumpalle antiligjore keta rrogtaret arrogante te UKT-se dhe te pa aftet e Bashkise Tirane,meqenese te gjithe jane treguar te nje “prerjeje”,e bejne qe te shmangin nje precedent te kesaj natyre,sepse dyshoj se keshtu do kene vepruar edhe me xhvatjen e miliardave leke nga miliona emigrante shqiptare qe as banojne e as punojne ne Shqiperi,por qe detyrohen me dhune te paguajne padrejtesisht keto taksat vendore,se ndryshe shteti demokrartik te burgos!
   Keshtu bejne keta te UKT-se edhe me mashtrimin qe bejne me faturat e ujit, te cilin na e faturojne per “uje te pijshem” kur ai nuk eshte i pijshem!
   Kjo gje i ka sjelle qindra mije banoreve te Tiranes,qe pervec pageses mujore per ujin e pa pijshem UKT-se ,qe shkon rreth 20 mije leke te vjetra per nje familje pensionistesh,te shpenzojne edhe rreth 100 mije leke shtese per te blere uje te pijshem dhe per gatim ,qe perben nje rrenim total te familjeve tona!
   Ia vlen, qe jo vetem KLSH-ja ,te ushtroje zbatimin e ligjshmerise ne UKT,por edhe Prokuroria e Pergjitheshme te hetoje per kete mashtrim me permasa skandaloze qe UKT i ka shkaktuar qytetareve per vite me radhe,ndonese vazhdojne te ngulmojne se do te rritin akoma cmimin e ketij uji qe e shesin per te pijshem!

   Reply to this comment
 2. info analitike February 17, 13:09

  Bejtexhiu eshte pjerdhur dhe Edi nje hajdut njesoj si Saliu dhe Likja tani ndonje rrocke do te me quaje salist.

  Reply to this comment
 3. apostol February 17, 13:11

  Si gjithemone MADHESHTOR ARTIST dhe mbi te gjitha BUREROR,ju uroj jete te gjate e shendet

  Reply to this comment
  • Tartufi February 17, 15:00

   Me vjen keq ,qe ke mbaruar !
   duke merisur ne bythe
   S plas njeri nga marezite
   me nje skllav,lidhur ne gryke.

   Do te me vinte turp,ti beja elozhe nje te parit te qeverisjes,sikur te me kishte bene dhjetra te mira ne krahasim me te tjeret. I pari i qeverisjes eshte krijuar te qeverisi dhe te shahet nga te gjitha anet,per te mos u bene nje shtipes i keq. Shtipsi i pa meshire krijohet nga
   te puthurat e kembes se tij nga zvaraniket ,qe i rine reth e rotull ,. Ai krijohet nga lufta e tyre kunder te tjereve ,
   qe nuk pranojne ti merisin prapanicen shtipsit.
   Urejtija per kundershtarin tend e kthyer ne nje skllaveri,per ate qe ti beson dhe ndjek nga pas eshte deshtimi me i madh qytetarise te nje populli. Nuk do shume mendje te mesosh vleren e legenit.

   Reply to this comment
 4. N.VJOSA February 17, 13:11

  M a d h e s h t o r…!
  Ti je F l o r i…!
  Ty te buron Mendja dhe goja Poezi!…
  Kushdo qe e njeh sadopak Poezine lirike shqiptare, e kupton se ti Arben Duka, e ke rreshtuar vehten ne Panteonin e Poeteve me te mire lirik shqiptar!
  Por ti je madhesdhtor edhe ne Poezine Lirike Qytetare, se ti shkruan perdite,( aq sa mund te krahasoj me fjalet e arta te te Madhit te poezise politike qytetare, Nolit tone te pavdekshem , kur i drejtohej Faik Konices per ” Albania”- n e tij, te cilen e percaktonte si Historine e shkruar te SHqiperise te fillimshekullit te 20-te!…)
  Do te lexosh politiken shqiptare te ketyre Viteve te trazuara te Tranzicionit Demokratik?…
  Lexo Poezine politike qytetare te Arben Dukes dhe do kuptosh te verteten e kesaj Historie te trazuar!…
  Ty te ka lezet Vargu!
  Ty te ka lezet Fjala!
  Ty te qellon Fjala si Gjyle Topi!…
  Eshte kjo arsyeja qe kundershtaret, midis te cileve ka shume , qe fati mund ti kete hedhur ne anen e gabuar te historis, te kundershtojne!…
  Por keto kundershtime jane dekorata per Ty, i nderuar Poet,
  se ti di ta mbash Ballancen ne anen e atyre qe mbaje mbi shpatulla Boten!
  Sa per Sali Monsten, Historia do ta vulos shume shpejt kete Esat Toptan te Shqiperise!
  Edi Rama eshte pa asnje diskutim Kryeministri me i mire i ketyre viteve te trazuara pas -90-es, qe po lufton si Hero ta hipi Albanien tone te shtrenje ne Trenin Europian…edhe pse i duhet te merret me nje Opozite tmerrsisht destruktive!
  Te pershendes o Flori,
  Ti ke lindur Poet!…
  Dhe te famshem te ka bere Poezia jote , te cilet shqiptaret ne raste jo te pakta, sic me shkruante nje Miku im nga ShBA dhe nje tjeter nga Greqia fqinje, shume nga vargjet e tua i dine permendesh!…
  Dhe ky eshte Vleresimi me i madh per nje Poet!…

  Reply to this comment
  • N.V. February 17, 13:18

   Korigjim:
   rreshti i gjashte, te lexohet “Poezine politike qytetare”…

   Reply to this comment
   • Ylli February 17, 18:30

    Shyqyr qe na sqarove ,se ishim ne merak !!!
    Tmerr te vinte e nesermja pa sqarimin e vargut gjashte.
    Ti vete o shoku Vjosa nuk ke kapacitet te kuptosh ku ndryshon sorkadhja nga dosa.Po te ka mbetur njeri qe te do te miren ,uroj te te mesoj qe keto vargjet me rime ,qe Ben Duka i nxjerre nga goja vrime ,nuk quhen poezi por bejtje.
    Poezi o i mjere dhe i dhjere ka shkruar Ali Podrimja ,Migjeni ,Ndoc Gjetja, Fishta ,Esenini ,Walt Witman ,Bajroni ,Getja ,E.A.Poe ,Emily Dickinson ,Kafavis e plot te tjere.
    Vemje si puna e ketij palacoje dhe te mjere si qenia jote ,jane te denuar nga jeta te jene …….
    bejtexhi sherbetor ,menderisht inferior.
    Te lutem mos na sqaro here tjeter ,se askush nuk eshte ne merak.Sinqerisht.Dhe mos ndalo te lexosh Duken sepse diten qe nuk do ta besh ,nuk ka me jete per ty.Jo per gje por ju te majtet e keni zakon vetvrasjen .Ja pyet Duken ,meqe eshte dashnor i se Majtes.

    Reply to this comment
    • N.VJOSA February 17, 19:49

     O Ydhi xha Saliut,
     Vertet e ke se do mesoj une nga ty se cfare eshte Poezia?!…
     Teorine e Letersise e kam mesuar e dhene provim, jo per te marre note kaluese, ohuuu, para 45 vjetesh dhe me profesore nga me te miret qe ka patur Shqiperia qe nga Kadareja, Driteroi, N. Jorgaqi, Xhaxhiu,Qosja, D.Shapllo etj etj, duke studjuar qe nga Letersia antike e deri tek rrymat moderne te koheve qe jetojme, me profesore me pervoje dhjetravecare, qe u kane rene thinjat , per te mesuar vertet se cfare eshte arti i Fjales Poetike, cfare eshte figura letrare dhe si e shpreh ajo ndjenjen poetike, perceptimin e figurshem te vet Jetes dhe botes qe na rrethon!
     Llojet e Poezis jane me dhjetra e qindra! Secili poet ka individualitetin e tij…!
     Po ju ushtaret e Sali Mortjes u jane errur syt dhe per ju atje ku ka drite shikoni erresire, ku ka Miresi, ju shikoni Ligesi, ku ka Optimizem ju shikoni pesimizem, ku ka Art ju shikoni shabllone, ku ka jete ju shikoni vdekje…
     Ti Ydhi Saliut nuk e dallon dot shprehjen e Artit nepermjet gjuhes se figurshme!…Ke permendur disa emra poetesh dhe mendon se ke pervetsuar dhe kuptuar poezine e tyre!
     Arben Duka ka nje jete te tere qe shkruan vetem Poezi!
     Por ty O Ydhi Pisqolla Qielli i Poezise eshte aq sa shikonte Bretkosa e Ezopit nga fundi i Pusit!…
     Hajt Trap, lexo ca leksione te Teoris se letersise dhe hajde debato me mua!…
     Keta Salizinjt tane jane kopetent per gjithcka, edhe pse Lufta e pist politike u ka veshur syte dhe u ka mpir trut…

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 17, 13:24

   net mavria
   çmund të më thuash??
   “Kotzias: Problemet me Shqipërinë, kapitull i mbyllur”
   kush është tu gënjy në këtë rast??
   ky gërku popullin e tij??
   apo
   ky toni që po merr leje për të filluar këto bisedime të mbylluara??

   ps:”dhe nje tjeter nga Greqia fqinje”,uauuuuu si rritet cilësia e përshtatjes!!
   nëse deri dje mund të ishe një kameleon euforik,sot je ngritur në shkallën më të larët të përshtatjes me situatën!je shëndruar në një oktapod!!besoj se e di që janë me mijra herë më të zotë se kameleonët?
   vetëm një gjë nuk e ke si ata!!zgjuarsinë!!ti me shumicë ke vetëm logorinë!!

   Reply to this comment
   • N. February 17, 13:50

    anticensure,
    nuk deshiroj te pergjigjem, deri sa ti te mesosh se si tu drejtohesh te tjereve, pa i ofenduar.
    Me kete gjuhe kaq agresive, ofenduese, edhe kaq sa po te shkruaj e ke ca si teper…

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 February 17, 17:37

     kësaj rradhe më ke pëlqy neto!!
     tamam okrapod!!pa kocka fare!!butak!!
     kjo gjuhë,është minimumi që mund të përdorë njeriu kundër tradhëtisë!!
     si,siiii????
     “Greqia fqinje”???????
     po deri dje çfarë nuk the mor butak!!
     ah po se harrova dhe për ilir floririn të njëjtat gjëra the deri në ditën e gënjeshtrave në 2013,pastaj e drodhe,për ta ridredhur një vit më parë!!për “xha saliun” ça nuk the për ta ridredhur nja dy herë këtë vitin e fundit!!
     e paske zanat këtë të dredhurën o net mavria!!mos ke qënë gjë gjimnast??
     ja dhe dy turpe të labërisë,dukë mavria dhe net taksia!!

     Reply to this comment
     • BLACK SWAN February 17, 18:28

      o ti nr triskes se bukes , ose tesera e partise
      perveç se te llomotitesh gjithe diten duke share e u jargosur pas tastieres , ke ndonje interes te lexosh , te hapesh sy e vesh ti nedertal ?? ne nje vendosje rendi boteror ,ku shume kufije hartash do ndryshojne sepse disa shtete do zhduken fare , çfare tradhetie flet ti zborist ???
      kur ke 1 milione shqiptare, ku 700 mij jane te lindur atje dhe e quajne veten grek , si ta quajme ndryshe fqinjin kur ne fakt e kemi fqinj ???
      he mor i dashur zborist na ndriço dhe ne injoranteve , e ke akoma ate pushken e drurit te zborit ,jo qe ti shpallim lufte kapitalizmit ???
      o zbori ;
      bota eshte ne globalizim , nje tv gjendet ne çdo shtet , per 24 ore te vjen kungulli i Holandes te dera e shtepise, ti ca kungull je dhe vete , po nejse , nepermjet tastieres ne 5 min jemi kudo ne krah te çdo globi , tani ti si na thua qe te bejme me fqinjet ??? ti je vend ne NATO, nedertal , detyrat behen ne Bruksel , nuk te tradheton asnje, rri i qete , konservo pushken e drurit dhe qetesohu !
      dhe lexo nedertal , sepse vetem lexim -kendim , dmth kultura do i beje shqiptaret te renditen ne vendin qe meritojne , ose me sakte te arrijne ate vend qe sera e ca debilave (si ty) na la pas .

      Bejtexhiu,
      ti nuk merr nga Rama asnje kocke, kjo eshte e ditur,
      nuk harxhohet Rama me skllever , i ka gratis ;
      ata si ti do jene gjithmone gaztor oborri !!!

     • T. Topi February 17, 21:35

      Akoma me kameleonin 24-karatesh ju,
      Qe s’ka lene lekur’ e flamur pa nderruar,
      Po a ka mbetur sot “ditar” pa e mesuar,
      Se nga dygishtor, KOQJA ne rilindjot eshte shnderruar ?

     • anticensurë25642654 February 18, 12:42

      uau mjelam e zezë shfaqet përsëri!!
      një e papritur!!
      ku ishe moj sorrë,në PS??
      të erdhi keq që ja jujtova net butakun gërkun fqinjë apo të urdhëruan të lehje??
      glopbalizmin e ke mi ndjerë me kohë,por këtë punën e shteteve që duhet të zhduken sie kisha dëgjuar mor qënje e niveleve të larta!!
      nuk më tradhëtoka kush??
      jo moj qënje që nuk je në gjëndje të ndash shurrën nga muti,këtë nuk e besoj!!e di përse??
      sepse ka shumë që më këshillojnë të hesht,të besoj se nuk ka tradhëti!!e kur ndodh një gjë e tillë do të thotë se tradhëtia është sa e afërt aq dhe e madhe!!
      kështu o robt ku i ke,taradhëtia është mes nesh!!kot naimi nuk shkurante se “në mes tënë kemi shumë armiq e tradhëtorë”,pra fjalët e tij janë të vlefshme dhe për sot!
      këta armiq e tradhëtorë,janë pak si tepër,ti e ben duka,tërë politika e futur në një thes,tërë media e ndyrë që shkruan sa plas për shkërdhimet e gridës për dënimet e skënderbeut(futboll)për dashnoren e nejmarit,por aspak për tradhëtinë e madhe!
      shikon 50 e tepër komente tek nderi personal i grifës a i atij rruspis mashkull,dhe nuk sheh tre kur i del gënjeshtra ramës për fillim bisedimesh,kur gërku thotë se kanë mbaruar!!
      neti hiperaktivin e lexon njëzet herë tek temenatë e duk tradhëtarit por nuk e sheh atje kur flitet për marrveshjet e gërkun!!
      ndoshta jemi me të vërtet një komb që nuk duhet të egzistojmë!sepse nuk kemi rrespekt për veten në radhë të parë,nuk mbrojmë vetveten në radhë të parë,merremi me thashtetheme në radhë të parë,vritemi për budallallëqe me njëri tjetrin në radhë të parë,e kemi për turp të jemi shqiptar në radhë të parë e shumë e shumë radha të para!!kështu që në radhë të dytë vjen tradhëtia,pranojmë të tjetërsohemi vetëm e vetëm që të mos egzistojmë!!
      dhe të gjitha këto radhët e para dhe të dyta,ti e të tjerë si ti i keni me shumicë!!
      unë dhe pak të tjerë,kemi kusurin,atë pushkën e drurit!!
      dhe këtë tastierën sot!tastierë që ju tërbon ju bastardëve!!
      duke filluar nga ky bastardi poet!nga ky labi i mutit,që ka për vëlla po atë labin tjetër net taksinë,e për kushëri një tufë pianecësh ish oficerë brrashnjarë që ju hanin racionet e fasuleve ushtarëve të shkretë!!
      ç’nivel pret nga njerëz që adhurojnë vetëm një gjellë,vetëm fasule!!

 5. Mark .U.K February 17, 14:12

  Te gjith ish fuksat mbrojn njeri tjetri.Sic eshte rasti i Neti Vjosa.

  Reply to this comment
 6. Tina February 17, 15:07

  Kjo poezi zbardhi te verteten.

  Reply to this comment
 7. intelektuali February 17, 15:10

  SALIU DHE RAMA JANE PJELLA TE ENVERIT
  O BEJTEXHIU KAQOL, HARDHUCE E FERRIT
  SALIU SI DOKTOR ISHTE SEKRETAR PARTIE
  EDVIN ARTISTI ISHTE SI PARTIZAN BABEZIE
  SALIU VODHI MJAFT TE RRUGA E BECHTELIT
  EDVINI S’NGOPET DOT ME KULLAT E TERRIT
  NUK THOTE AS TENDER, AS PROJEKTUES
  PISLLIQET I BEN ME SHUME FLUTURUES
  KESHTU BENTE SALIU CDO AFERE MAFIOZE
  ME LIKE FLORIRIN NE NJE ALEANCE FAMOZE
  SIC BENTE EDVINI ME MAREVESHJE POMPOZE
  SIC PO VAZHDON RILINDJA ME KUSERI BOZE
  KU ESHTE NDRYSHIMI O FANATIK BEJTEXHIU
  QE TI PO NA SHIKON NGA EDVINI TEK SALIU?

  Reply to this comment
 8. Shahisti February 17, 15:20

  Pordhaclleku i ketij bejtexhiu ordiner nuk ka kufi.

  Reply to this comment
 9. mirel February 17, 15:22

  o Arben ooo
  Po i ben epos tradhetise o legen
  Ramuti doli vete pa pike turpi ne ato intervistat qe ju i fshihni dhe deklaroi qe po zbaton mareveshjet e Berishes,
  Pse i fshihni lajmet ore armiq te se vertetes,
  Merruni akoma me Grida Dumen,
  O plera, jeni bere dhe gango dhe shani shqiptarin qe do Atdheun.
  O kafshe ripertypese. Ashtu jeni kthyer,
  Bajga

  Reply to this comment
 10. Komunisti February 17, 16:39

  Cjane keto hardhuca
  Qe qelben nga era
  Te gjithe si struca
  Me goje te dhjera!

  Arben labi burre
  S’pjerdh nga ju o minj
  Dhe pse jeni bere
  Si kancer Malinj

  Poshte ndene koqe
  Keni qejf t’i rrini
  Se ju jeni loqe
  Ju qifte Edvini!

  Reply to this comment
  • Ylli February 17, 18:49

   O Karmunist ,ke harruar o viktime e Partise qe komunistet historikisht kane qire njeri -tjetrin.
   P. Sh….Koxi Xoxe qinte Nako Spirun .Vete Kocin e qiu Bedriu .Bedriun e qiu Tuk Jakova i cili u qi nga Mehmeti .Mehmetin e qiu Kadriu ,te cilin e qiu Enveri.Vete Enveri ngordhi por Nexhmijen ja qiu Ramizi.Ramizin e rrasi ne burg Berishe komunisti ( sipas jush ).
   Ja ketu fillon problemi me ju ,komunistet.Nuk duroni qe qiresi i fundit ishte Sali.Berisha.
   Edhe ne partite motra neper kampin socialist ,komunistet qinin njeri tjetrin.Imre Nagi ,Dubceku ,Kardeli ,Mose Pijade ,Hrushovi ,Trocki ,Lin Biao …e qindra te tjere u shkerdhyen nga shoket e tjere komuniste
   O KARmunist ….lexo disa emra qe u qine nga shoket e tyre komunist.
   Anastas Lulo
   Sadik Premtja
   Zai Fundo
   Koxi Xoxe
   Vaske Koleci
   Koco Tashko
   Tuk Jakova
   Dali Ndreu
   Liri Gega
   Liri Belishova
   Drita Kosturi
   Bedri Spahiu
   Panajot Plaku
   Teme Sejko
   Lipe Nashi
   Fadil Pacrami
   Todi Lubonja
   Abdyl Kellezi
   Hito Cako
   Petrit Dume
   Rahman Parllaku
   Llambi Zicishti
   Nesti Nase
   Kadri Hazbiu
   Fecor Shehu
   Mehmet Shehu
   Fiqerete Shehu
   Sejfulla Maleshova etj etj etj
   Kujdes autogolin o KARmunist i vogel.E keni zakon qe nga koha e Robespierit dhe Dantonit zanatin e qirjes se shoshoqit.

   Reply to this comment
   • N. February 17, 19:56

    Vulgar o Ydhi Sali Mortjes, Vulgar dhe primitiv deri ne kocke…
    Me qe e dashke me Q.., atehere edhe une po te them:
    Te lerofshin shqiptaret te gjitha Vrimat e Kokes, dhe po nuk ta dolen shqiptaret, turru tutje deri nga Kina, qe te lerojne edhe ata, te mos mbeten batall…..!

    Reply to this comment
    • Ylli February 17, 22:40

     Une vulgar??? Mos ja fut kot o Vjosa.Ti u ekzaltove nga “poezia” e bejtexhiut ,ku theksi vihej te fjala “rrocke” !!.Apo nuk e kupton fjalen “rrocke” ??? Mos u merzit se ta shpjegon Arben Duka ne mbledhjen e rradhes te oganizatĕs bazë te baza 69.
     Duke ditur qe je gjethe fiku i kryetarit Rama ,besoj e je idene e fjalorit te perditshem te tijin.
     Ose te qenit adhurues te Enverit e ke idene e letres se Enverit per grupin partizan ….t’ja qini motren Zais ,shjruante Enveri juaj per Zai Fundon.
     Dhe thuaj atij “poetit” tend bejtexhi ,qe Rama tall trapin me tipa si ai.
     Sa mund te jete mik.fshatari me fisnikun ,aq mund te jene miq Ed Rama me Dukë gjethe fikun.
     Shenim.. Gjethja e fikut ne kushte natyrore shĕrbente per fshirje bythe.

     Reply to this comment
     • N.VJOSA February 18, 10:03

      Perseri vulgar dhe Trap i klasit nderkombtar, o Ydhi xha Saliut!
      Ne se je prekur kaq shume ne seder, nuk kam cfare te bej…!
      Ato citimet e Enverit per Zojin. me duken perkdhelje, se atehere sundonin Krismat e pushkve dhe ne Lufte e siper kerciste Plumbi si ne Karadak!…
      Pergjigja nga nje here eshte si Kapelja…Kapelen ta vene sipas Kokes!…
      Ti me kete gjuhe kupton, Poezine nuk e kupton ti!…
      Me vugaritetet ke dale ne Aren tende!…
      Nga nje here, per efekt emocinal, me njerez te pist, duhet perdorur dhe gjuha e piste!…
      Sa per gjethe fiku, une fshije tezen me burra me te mire se ty…
      Fjalorin e Shqipes them se njoh mire, ndoshta nuk jam me i miri, por perpiqem shume qe fjalet e shqipes ti njohe edhe ne etimologjine e tyre…
      Une nuk kam nevoje te levdoj Ramen, Ramen e perkrahin dhe duane Politikane nga me te miret e Europes dhe Shteteve te bashkuar!…Shqiptaret po e po qe i dhane gjithe Pushtetin e tyre!…Une personalisht Rames nuk ja kam interesin, jetoj ne nje shtet qe nuk me mungon asgje, qe nga Siguria, Sigurimi shendetsor dhe deri tek Mireqenia!… UNE NUK I KURSEJ FJALET E MIRA PER KEDO QE PUNON PER SHQIPERINE!…Nuk jam skuth si Puna jote qe te vret syte e bukura, ndershmeria dhe patriotizmi, sepse kam patur dhe kam per Perendi
      te V e r t e t e n dhe Shqiperine,
      ku u rrita , u shkollova dhe me merr malli edhe per guret…!
      Kaq per sot or pordhac i Sali Kermes!…

   • Hamshori February 18, 00:36

    Ore Ylli!
    Po sa shpejt i harruat ato qe keni thene per 27 vjet,se komunistet,operativet e sigurimit,sekretaret e partise etj ju kane perdhunuar nenat,grate,motrat,vajzat etj?
    Vete i keni thene o mavri me boje dhe te gjitha jane te verteta qe nuk i luan as topet!
    Ja psh,une ish operativ sigurimi kisha nje zone ne Lushnje qe na e nderronin shpesh se helbete e shikonin qe e futnim ca si shume me thelle “plugun” se duhej.
    Pra i bie qe kam punuar ne te gjitha kampet e internimit atje!
    Do thuash ti,qe femrat e shtepise tende nuk e hanin kallepin e sapunit te Rrogozhines!
    Nuk ka problem se ty nuk ta ka thene jot eme se te ka zene me mua tek mullari,ndaj nuk me konsideron mua baba ,por ate budallin qe sot merr demshperblimin e burhut ndersa gruaja i shfrynte epshet e shkreta me mua dhe linde ti,o koqe!
    Tani ne vend qe te mburresh se ke babain biologjik ish komunist,te ushqyer mire me buke gruri e jo si ti me miser,na del rroma per toma!
    Do thuash ti pse nuk te pranoj hapur per djale une sot!
    Per cfare me duhesh kur si ty une kam me dhjetra?
    Boll i shate komunistet,por si fillim shikoni njeri tjetrin ne fytyre ne se i ngjani gje njeri tjetrit apo jo!
    Me siguri njeri me ngjan mua,tjetri policit te zones,tjetri brogadierit,nje tjeter sekretarit te partise e keshtu me radhe!
    Bile hidh syte edhe te komshinjte e tu te internimit se mund t’i ngjani ne fytyre edhe atyre disa,se hallexhesha ishin te gjitha grate e shkreta me burrat ne burg!
    Mos u merzit Ylli,se keshtu e ka jeta:Nje here ta hipa dhe nje here po une ta zbrita!
    Te me kuptosh drejte se kam kryer nje detyrim moral,qe kur ju vinte mamaja apo motra ne shtepi pas engledisjes ne mullar,jo vetem nuk tregonte shenja lodhjeje nga puna,por vinte edhe duke kenduar!
    Keshtu te keqen babai!
    Me rrufsh sa malet e Mulletit!

    Reply to this comment
    • Ylli February 18, 14:39

     Hamshori….hahahahaha ,legen dhe qesharak.
     Sa per te sharat nuk habitem ,se ne fakt me lart ke pershkruar “virtytet e komunistit”.
     Ne thelb ashtu sic flet lart ishit dhe jeni.
     Vetem se prap po te them se keni vrare ,keni kene pa varre dhe keni palluar familjarish njeri-tjetrin.
     Po nuk me besove ,lexo emrat me lart .Komunista ishin te gjithe ata.
     Nenen ,motren ,gruan vajzen nuk kam ndermend te ti shaj sepse nisur nga ty ,ne rastin me te keq te mundshem ,nuk do ishin kaq burre kurve sa je ti.
     Shoku Vjosa ,ne mbledhjen e rradhes ,terhiqi verejtje me shkrim shokut Hamshor se ka lakra ne koke .Edhe mos e merr ne shtepi shokun Hamshor se eshte hamshor ai….hahahahag

     Reply to this comment
     • Hamshori February 18, 14:56

      Aman o Yll bote,se prandaj ben ti gam gam sot se je pjelle e spermes komuniste!
      Vetem komunistet jane trima si ty,por vetem me nje ndryshim,se ty te kane shkerdhyer robt e shtepise (gju\ithnje sipas shpifjeve tua) dhe prap je i pa kenaqur!
      Megjithate mos u merzit se ate qe u lame magut ne ate kohe po ua bejne ish komunistet e sotem,qe te futin ne pune femrat e tua sipas metodes “Ylli Pango”,pra me KAULL!
      Te fala sat’eme dhe qepe halene,o kelysh burgaxhiu!

     • Ylli February 18, 16:17

      Hamshor o histerik
      Komunist erotik
      Dylberian burre simpatik
      Ka ca kohe qe eshte nevrik
      Polic zone operativ
      80 leksh sigurims
      Spiun miqsh e legen njeri
      Shpirt mjeran tip faqeziu
      45 vjet Partia robt ja qiu
      Ne bunkere dhe kanale
      I shkoj jeta
      Ketij jashteqitje
      Hamshori o hamshori ????(hahahahaha)
      Dhe nje here guximin mori
      Di dylber sec na foli
      Karin e vet ne goje e mori
      Hamshori (pseudonim ose llagep pederasti).

 11. Kris 1 February 17, 19:32

  E cudite boten
  Ditke moj shejtane
  Ka pjell Shqiperia
  Zgalem me citjane

  Reply to this comment
  • Tartufi February 17, 20:30

   Kris mos haro jelekun e Saliut.

   Ka pjell Shqiperija
   hajvan qe te ndriti
   Jelek dhe citjane
   qe i shet evgjiti.

   Pazari me i madh eshte Gabi ,, Kris,,, ati furnizohen dhe me breke,,, e di ku eshte pazari ?? tek proi i Cullos
   ku shkonim dhe hanim fiq dhe gorica,per te mbushur barkun nga urija. Patrioti tim e kam per mburje ,qe je i tille.

   Reply to this comment
   • T. Topi February 17, 22:32

    Si thoni, a i veme kapakun humorit?

    Citjanet dhe jeleku,
    Ne mode sot kane dale,
    Pardesyte e bardha,
    Vishen vec “per hall” !

    Reply to this comment
 12. T. Topi February 17, 20:04

  Sa here duhet te ta themi,
  Bejtexhi pastro syzet,
  Që të shohësh bardh’ e zi,
  “Salinistët” me pushtet !

  Se të majtë, apo të djathtë,
  Në parim asgjë s’ndryshon,
  Rrota është ajo që është,
  Me të kuq lyer me bojë !

  Reply to this comment
 13. KOZi February 17, 20:20

  Une “KOZi ” dhe poeti jemi bashke kesaj here. Jemi me Edi Ramen! Sepse Saliu as nuk ka folur as nuk ka shkruar si Edi Rama. Fjala e Edi Rames ne 1991 tek Stadiumi eshte e pa krahasueshme ne vite. Botimet e Edi Rames ku prezantohet opinioni i tij dhe qendrimi i tij ne vite jane shembull. Lexoni cfare mendon Edi Rama per Amerikanet,Luften e dyte ne Shqiperi, per Partine e Punes e per Enver Hoxhen, per veteranet e per festat perkujtimore. Kujtoni qendrimin e Edi Rames si mik i prifterinjve dhe portretet e tyre ne bulevard.Vereni reformat e Edi Rames e tregoni cila eshte reforme e Majte !Dhe e largoi nga qarkullimi gazeten “Zeri i Popullit”se nje Parti e krijuar ne 1991 nuk mund te kishte gazeten qe nga 1942. Mjafton kaq,comentuesit te mendojne si e gjykoine ato por poeti ka te drejte sic e shikoni……tung

  Reply to this comment
 14. Adih February 18, 00:25

  O Duka me ne fund dole lakuriq more i mjere .
  Nje pyetje kam per ty o Duke . Po me gjete nje ndryshim sa do te vogel , ne programet midis tyre , Saliut ,Likes e Rames
  ,atehere ,do te bejme poetin me te ma……..??
  Pse o Duke , nuk e ke pare ,Ramen ne foto me pardesy te bardhe bashke me Saliun e sigurims Hajdarin .
  Si kujton ti o Duke ,te vish nga urat e Parisit ,duke shitur ikona ,me katapult ,te kapesh kreun e PS dhe te behesh kryeminister .Po te mos ishte vene ne liste ,nga Ramiz Alia do ta shqyenin ujqerit e PS,me gjithe lecka . ,
  Sa shpejt harron more Duke ,qe Rama i jot ,na i beri beshqesh Liken President .Apo e zgjodhi Populli ?
  Me gjithe ate prit vettingun o Duke ,e pastaj te garantoj ,, nuk do kesh me surrat per te shkruar .
  Planin prej kohesh Rama i jot e kishte bere ,te linte Veliajn kryeminister , e vet ,tu bente President , e ti gezonte ne pension 20%. Por plani ju prish me vettingun ,.Mbaje mend do kemi ministrin e brendshem Z Xhafa per se afermi kryeminister . Se shume nga keta asllane do shkojne ne REC te Shkodres .

  Reply to this comment
 15. Onkezmi February 18, 02:12

  Mbeshtes N.Vjosa,per zberthimin e poezive te A.Dukes,qe me ane te tyre,nxjerr ne shesh karakteret e peshtira te pushtetareve tan e here pas here.Vjosa jo vetem sot,por gjithnje eshte i vemendshem dhe me njuhe te thjesht shqipe,arrin gjer tek une…E meriton ta pershendes!

  Reply to this comment
 16. Fuckmehard February 18, 04:02

  Hahahah- ka pjerdhur burri botes nga trute e kokes, akoma mendon se kurvisti eshte gjalle, kopilat e tyre i quan heronj, ej c’na gjeti ..Na mbyten budallenjte te rraces kadariste- e agolliste. Vdiq komunizmi- tashti beni bllla blllah ashkush nuk ua ve ne pulle, rrace bastarde.

  Reply to this comment
 17. Tomas February 18, 10:42

  kush ka durim dhe lexon vjershen ordinere dhe komentet idiote e kupton batakun ku ka rene ky popull idiot

  Reply to this comment
 18. Jam i lir February 18, 11:14

  Mirdita miku Arben
  Poezin e ke qar
  Çfar të them ore mik
  Që se pëqejn ca zagar

  Nuk çuditem un dhe ti
  Sepse ka idjotë plot
  Si Shpellarët e Saliut
  Do të ket sot dhe mot

  Nuk di dhia ç’ësht tagjia
  Bishtin mban gjithmon përpjet
  Kur zë e hingëllon Kali
  Dhe gomari zë pëllet

  Por gomari , gomar ngelet
  Sa do që ti vesh shal
  Ndaj mos e vri shum
  Se Kali ngelet Kal

  Poezia ësht frymëzim
  Del nga shpirti madhështor
  Ndjen dhimbje dhe gëzim
  Është ndjenj që buron

  Ajo flet me zë të shpirtit
  Aty ku buron liria
  Nuk nguroset a’s servilet
  Siç mendon Shpellaria

  Vazhdo me penën tënde të art , se spiunët , shpellarët hajdutët ,kreminelët , tradhëtarët që bashkëpunuan me okupatorët kët pun kan dhe sot , sepse gjithmon kan dashur robërin dhe pasurin e Jo lirin .

  Reply to this comment
  • T. Topi February 18, 12:22

   I lirë është, ai që shpirtin,
   Kurrë shejtanit nuk ja shet,
   Pavarësinë e mendimit,
   E ka si princip në jetë !

   Servilizmi si gangrenë,
   Është “peshqesh” i diktaturës,
   Kujt prej saj shpirti s’i ndahet,
   Meriton kallam’n e shurrës !

   Ti që del e shan shpellarët,
   Në bithë grenxa të ka pickuar,
   Ndryshe vargu yt “i lirë” (i lirë fare-fare)
   Nuk do ish’ me mut mbuluar !

   Reply to this comment
  • mirel February 18, 22:46

   o i pjerdhur
   Rama deklaroi se nuk zbaton kushtetuten, por mareveshjet e Berishes,
   Tjetra, kerkon te zgjeroje njohjen e minoritetit grek ne jug.
   I kini mend ne koke, apo do merreni me idiotizma
   Lexojini lajme shpejt se po i zhdukin nga qarkullimi, si Mero si Thano..jane bere bashke nen thundren e Edit

   Reply to this comment
 19. Cuku February 18, 13:37

  ARBEN DUKA ,je fantastik ,,,,Te lumte dora dhe mendja,,,,,,,,,Je I papeseritshem,,, ,,,, ,Numuri I larte I komenteve tregon sa gjiriza ka akoma ne.Shqiperi, ,,,,,,,,,Faleminderit dhe shendet o POET I MADH,,,,,,,,,,,,,

  Reply to this comment
 20. Populli February 18, 13:53

  Sal Berisha, malok muti
  Edi Rama, kokerr hajduti
  Saliu i gjithi delirant,
  Ramiu komplet injorant,
  Sala fort uleret, bertet,
  Rama si gomar pellet,
  njeri Mut, e tjetri Kak,
  jane te dy nga nje canak,
  nga canaku i Ram Alise,
  te dale nga bytha e Nexhmise,
  lere se c’thote ndonje kelysh,
  keta jane nje bajge e ndar me dysh,
  o ti Duka poeti i partise,
  dil e shiko anembane Shqiperise,
  ku varferia eshte bere mullar,
  nga qeveria e Rames gomar,
  qe nga Ekonomia nuk di hic,
  sa di nga muzika nje kerric,
  sado Duket te mundohen sot,
  Popullin nuk e genjejne dot,
  Sala dje dhe Rama sot,
  dje nje malok, sot nje idiot.

  Reply to this comment
 21. T. Topi February 18, 15:10

  Sevilizmin e tepruar,
  Rroçka Ditës zanat e ka,
  Pa zbatuar porositë,
  Atë vendi nuk e mba !

  Rroçka me shumë zell i kryen,
  Porositë si sharlatan,
  Në guxoftë të rebelohet,
  Fluturon për në kazan !

  Në kazanin rilindjot,
  Dhe atë të integrimit,
  Rroçk’n e Ditës kur ta hedhin,
  Do t’i buzëqeshë ai mjerimit !

  Reply to this comment
 22. anticensurë25642654 February 18, 18:11

  një si pyetje për ata që mbështesin ramën në këtë që unë dhe pak të tjerë e quajmë tradhëti!!
  unë për vete do të isha i lumtur po të ndodhte e kundërta e asaj të cilën unë;besoj dhe të tjerët,por se vë dot dorën në zjarr për të gjithë,seicili ka qëllimin e vetë në këtë denoncim;denoncoj,për të cilën unë kam mbi dy muaj që po ulëras!

  pyetja është kjo:

  ÇFAR DO TË BËNIT JU SIKUR TË NDODHË E KUNDËRTA E ASAJ QË JU MBRONI?

  kjo pyetje shtrohet për ata që e mbrojnë direkt:
  net hiperaktivi
  alabak dega
  labi i mutit duka
  qipe bytha
  etje,etje …………

  për sorrën e zezë nuk them gjë sepse ajo është për zhdukjen e shipërisë në kuadrin e globalizimit!ja ka thënë PS!!

  Reply to this comment
 23. f.sokoli February 18, 19:23

  te nderuar shqipfoles (se shqiptaret po paksohen)

  komentshkruesi ka mbeshtetur 100% edi ramen deri ne nga Gerdeci deri ne 2013.

  .Por jam nga me te zhgenjyerit 100% prej tij se nuk preku asnje nje milimeter krimet e saliut ( kjo me shume per merite te donadluve te turnit)

  Megjithate qytetari Edi Rama eshte vite drite larg zombies viqidolit qe ne 1997 e ktheu Tiranen ne shurrtore
  .
  Sa monster e Saliqeni e thote rapsodi ne menyre brilante si me poshte:

  lexim te kendshem per ata komentues te Sales dhe Hales qe komentojne ketu


  Ku e ke djalin nene Jovanka ?
  Ne Tirane, tek Sllobodanka,
  Do me u kthy dhendrri n’pushtet
  Tash do te dalim n’selamet.
  Dobro doshli, daj Fazllici !
  E uron Shkelzen-o-vici
  Zdravo unuka Argite !
  Te gezojme qe erdh kjo dite !.
  Tash fitojme c’far t’na doje zemra:
  Pare t’pista, prona, tendera,
  Me rrite normen e fitimit,
  Jem bashkue me boten e krimit.
  2.
  Babe Salihi jep udhezimet,
  Si me i shtue superfitimet:
  “Gjithsecili ne klanin tone,
  T’angazhohet ne korrupsion !”
  Ne mandat te pare si president,
  Jam tregu koqe, pa mend,
  Me duket vetja anormal,
  Pse nuk vuna kapital !
  Eshte momenti te fitojme sot,
  Vitet qe na iken kot,
  Due me u ba pasanik,
  Me jetue si sheik!!
  Objektiv i madh per mu:
  Keto milionat me i fitu
  Si ti fusim ne xhepin tone,
  Ka metoda ti pastrojme.
  Arme, droge e kontrabande,
  Jane per burrat: pune e rande,
  Ketu , Argite mos i fut hundet,
  Kem Shkelzenin per kesi punesh.
  More Shkelzen, t’ka baba trim,
  Je i lind per demontim,
  Ti Argita, bija ime,
  Fokusou n’ privatizime.
  Sokoleshe, ti moj malesore,
  Na e hap studion ligjore,
  Gjithe projektet qe ka shteti,
  Do i perlajme t’ tana per vedi.
  C’fare ka prona ky milet,
  Ne mal, n’fushe a ne bregdet,
  Turru pra, ti moj azgane,
  Me i kalu n’llogarine tane.
  Thuri planet me ngadale,
  Futju bregdetit me radhe,
  Nga Ksamili ne Velipoje
  S’leme parcele te na shpetoje !
  Ty Jamarber t’kam si djale
  T’i zaptosh tokat ne Jale
  Per Zenin kam tjeter plan
  Jane dy mije hektare ne Seman
  Nuk na vjen me fati ne dere,
  Ta shfrytezojme per te fundit here,
  Te mos mbese aset pa shit,
  Te mos leme prone pa grabit.
  Hyrjen n’ NATO, me sa te mund,
  Do ta shtyj ne maksimum.
  Po te na bajne neve anetar,
  S’mund te vjedhim si me pare.
  Do veme kapital pa mase,
  Do fitojme para me thase,
  Me i pastrue sipas ligjit,
  Kemi firmat e Fazllicit.
  Shkina ime, moj Argite,
  Mire i “qan” keto “sukses fite”
  Cdo projekt qe konsulton,
  Dhjete perqindeshin e “rrafshon”.
  Nga qe pronat ke synim,
  Po te jap mendimin tim:
  Toke me çmim “badiava”
  Veç n’ Porto Romano ka.
  Jane pronare ca katundare,
  I genjejme me pak dollare.
  Bejme nje Vendim historik:
  E kthejme n’ Park Energjetik.
  Vlera e tokes shkon n’stratosfere,
  Rritet çmimi 300 here !!
  Sa firmos nje V.K.M.
  Pare te madhe fitojme ne !!
  Shkelzeno, qepju Gerdecit,
  Eshte mbreti i biznesit.
  Gjithe mafjozat ma t’nderu
  N’trafik armesh jane perqendru.
  Eshte biznes fantastik !
  Demontim dhe trafik.
  Do ta bejme ne menyra te fshehta,
  T’ mos leme gjurme ne evidenca.
  Trafikojme edhe raketa,
  Sa te doje Al-Qaida.
  Ne rruge sekrete permes Cadit,
  I cojme arme edhe Xhihadit.
  Nuk na duhen ne uzinat,
  Fillo, e ngre llamarinat.
  Perdor mjetet e ushtrise,
  Ke dhe ciken e Farise.
  Kam mendu per proceduren,
  Gati ke infrastrukturen.
  Alibe e Aldo Bumce,
  I ke vartes n’ grupin e punes.
  Mos humb kohen me licencat,
  Ti jep baba kompetencat.
  Qeveria, perfshi mua,
  Do te jete nen urdherat tua !!
  Ne poligon shko ndonjehere, n’te rralle,
  Veç me mbush thaset me dollare,
  Non-stop, n’supervizion,
  Baxhanakut i takon.
  Per fitimin maksimal,
  Nuk njoh ligj, as moral,
  Puna del me leverdi
  Kur shfrytezohen gra e femi.
  Keto jane pune qe leverdisin,
  Pasunohemi me tane fisin,
  Fitim te tille nuk ka pare bota,
  Pesedhjete breza s’na dhemb koka.
  3.
  Kam kerkese nga njerzt e grues:
  T’u jap serbve akses n’Durres.
  Kam mendue qe per Serbine
  Te baj aksin Lac-Morine!!
  Kosovaret nuk i due hiç,
  Sepse jane anti-Fazlliç.
  Cmendurisht une kam dashni,
  N’dajallaret e femijve t’mi.
  Rruga qe i sherben vatanit,
  Do kalonte grykes Komanit.
  Ky opsion nuk me pelqen:
  Me demton si biznesmen.
  Une nuk jam aq rrote budalli
  Me e ndertu nga thote Topalli.
  Rruga bregut lumit Drin,
  Le pa pune tragetin tim.
  Jam i lute prej Erdoganit,
  T’kaloje rruga bregut Fanit.
  Keshtu, kane shansin osmanllinjte,
  Per here te pare me shkel n’Mirdite!!
  Pra, Kosova eshte sebepi,
  Perfitues jane turku e serbi.
  Do ta haje buxheti i shtetit,
  Edhe xhepat e miletit.
  Nga miliardat qe do hedh,
  Gjysmen n’rruge-tjerat i vjedh.
  Jemi te “ndershem” ne publik,
  Eshte projekt patriotik !!
  Do ta nisim me nxitim,
  Pa projekt e preventiv,
  Keshtu nuk kapet abuzimi,
  N’xhepat tane shtohet fitimi.
  Gropes se zeze te korrupsionit,
  I veme emrin “Rruga e Kombit”
  Se ky popull eshte i trashe,
  E ha sapun per djathe.
  Keshtu, per dite vjedhim miliona,
  Me parullen :“ rrofte Kosova”.
  Plan biznesi me te mire s’ ka,
  Miliardere ka me na ba!!
  Eshte projekt qe suporton,
  Cdo lloj vjedhje e korrupsion.
  Jane pa tru shqiptaret e ngrate,
  I mashtrojme dhe per fushate.
  Une jam Sale talebani,
  Me vjen ne ndihme dhe Erdogani
  Me sebep te inagurimit,
  Dy dite para votimit !!
  (Dasem te madhe do te banim,
  Te kishim ketu dhe Sllobodanin !!)
  Po u ba ndonje padi,
  E dergojme Sollakun n’shpi.
  Me mbrojt fort korrupsionin,
  Kemi gati “lustracionin”.
  Kemi eksperience nga bota,
  Sic vepronte Penelopa.
  Keshtu do bajme me tunelin,
  E ndertojme pastaj e shembim.
  Sic na meson arithmetika,
  Kete e thote edhe Argita:
  Qe te fitohet sa me shume,
  Duhet rrit puna n’volum.
  Sukses-fija eshte derivat,
  Punet e vogla japin pak.
  Po kur shifra eshte me billiona.
  Cahen brinjesh llogarite tona !!
  4.
  Nga Argita due’ i projekt:
  Si ta fusim ARMO-n ne xhep.
  T’u krijojme pershtypjen t’taneve,
  Se ua dhame amerikaneve.
  Nga Teksasi, nje firme hiçi,
  Na e gjejne Toma e Fazlliçi.
  Koperture n’afera krimi,
  Rezart Taçi esht me kopili.
  Thirre Taçin me urgjence !
  Fillo, jepi konsulence !
  Te startoje, me korrupsion,
  T’paguaje mediat, sa t’kerkojne.
  Taçi-Oil, ky Taç-rrufjani,
  Fonde sjell nga Azerbaijani.
  Nuk prish pune, t’ zeza a t’kuqe,
  Mire se te vijne nga mafia ruse !
  Vlere fiktive veme n’ offerte,
  Me u “pague” per 5-6 vjet,
  Po u zbuluem nga konkurentat,
  I nderron Ruli dokumentat.
  Nuk e ban ai per shoqni,
  Ai ka ketu pjesen e tij,
  “Druri i arres” qe nje nxitim,
  Sot e kam ortakun tim.
  Per “OK”-n ne parlament,
  Duhet ba nje marifet:
  Vec te kete emerin “garanci”
  Boshe e fallco, s’ka rendesi.
  Grupi im parlamentar,
  Jane ca koqe, e ca gomare,
  S’jane te zot as “per nje pune”,
  Miratojne ç’far u tham une.
  Pse jane arti, politika ?!
  I blejme ca nga opozita,
  Kur ta mbyllim kete pazar,
  U çojme ftesat per iftar.
  Per parate, s’kemi siklet,
  ARMO-n e marrim pa leke,
  Po t’na pyese ndonje gazete,
  “Jane pague”, por jo n’buxhet.
  Po e teproi ndonje gazetar,
  Do ta shpalle une tradhetar,
  Do ia djeg gjithe pasurine,
  Me shtypshkronje, e me makine.
  Per transferta kriminale,
  Kemi banken personale,
  Me Tan Santo e Elvane,
  Kryebandit Adrian Fullane.
  I bajme ligjet si t’i dona,
  Qe ARMO t’jete e jona.
  Ky qe plani, me startuu,
  Eshte sukses i garantuu !!
  ESHTE PROJEKTI I FITORES !
  JA KALOJME DHE AL KAPONES !!
  5.
  Merakoset nene Jovanka:
  Motra ime, Sllobodanka !
  Mos ma lini n’balte Fasllicin,
  Pse e kemi Kryeministrin?!
  Sal Berisha mban fjalimin:
  Mos ma ngucni “gospodinin”
  Mbyllni gojen deputete !
  Se ua sjell ketu n’ parlament.
  Nis veprimet paranoja:
  O Damir, o “srdce moja” !
  Merre çarterin per Tirane
  Je ne bes’time n’ TV Klan.
  Ne aeroport shtrohet tapeti,
  Me urdher te nalte nga shteti,
  Zbret me nderet e nje princi,
  Dora vete: druzhe Fasllici.
  Angazhohet i gjithe shteti,
  Policia e prefekti,
  Shantazhojne Sala e Liria:
  Te rrije urte prokuroria !!.
  Se eshte koke, per koke te mikut,
  Eshte koka e trafikut,
  Kontrabanda e Ballkanit,
  Kontrollohet prej “viganit”.
  6.
  Fakte te reja kan dale ne drite:
  Kush e nxori Azemin ne prite,
  Kush e shfrytezoi arkivolin,
  Me ba 14 shtatorin !.
  S’e harrove o Sale, traditen,
  Keshtu e vrave edhe Trebicken,
  E verteta po del ne pah,
  Kush e çoi Kosten “per gjah”.
  Po te zbardhet prej fillimit,
  Tragjedia e 2 Prillit:
  Dora qe gjakosi Shkodren,
  Ajo vrau dhe Remzi Hoxhen.
  Kur Kosova ngrinte krye,
  Behej shqipja “lesh e li”,
  Luks i madh per Serbine,
  Kur shtie n’kaos Shqiperine.
  Hej Sali, miku i Fazlliçit,
  Ia kalove Karaxhiçit,
  Karburant i dhe Serbise,
  Me vra djemte e Dardanise!!
  U rrjeshtove n’krah te Rugoves,
  Kundra trimave te Kosoves
  I gjithe populli u çudit
  Kur i shpallet “terroriste” !!
  Trimat, ne lufte me dushmanin,
  Ti, biznes me Arkanin.
  Dosja jote ne Beograd,
  Filloi te jape rezultat.
  Kur Kosoves po i vinte fati,
  Direktiven jep lugati.
  Me urdher te UDB-se
  I the “jo”, Rambuje-se.
  Ti ke ba nje mal me krime,
  Vrave popullin ne lufte civile,
  Mbolle ngjarjen me vrastare
  “Hiroshimen” gerdecare.
  Tym e helm mbushe kete vend:
  Bloze qymyri, nafte e cement,
  Ke dhe plane me mizore,
  Me centralet berthamore !!
  Si familje, je ba llum
  Ju ka vene mafia perfund:
  Delijorgji, Medi dobiçi
  Rezart Taçi e Fazlliçi.
  Qe ta themi hapur fare,
  Eshte gjithe mafia nderkombetare,
  Kriminelet ke ortak,
  Me t’çue ne Hage, ti e ke pak!
  7.
  Jam Sali, Sali “qendresa”
  Vrava, vodha gjithe sa desha
  Per pushtet, une djeg Shqipnine,
  Per Gerdecin, hiç s’ma ndin.
  Madje jam shume i vendose,
  Per nje tjeter katastrofe !
  Me barut u ba shume buje,
  Kete here do jete me uje !!
  Shkodren do ta bej det ,
  Ta mbaje mend perjete !
  Tragjedi qe s’e ka pase,
  Ne Kafe te Madhe permbi skaf !!
  Vi nga kulla e Vicitolit.
  Jam nga shpella e Mit Sokolit,
  Qe ju turr topit per ment’ krese,
  Tu mendue se eshte n’sigurese !
  As kurkujt nuk ia kam friken,
  E kam “tredh” une opoziten
  N’ unison me Edi Ramen,
  Kushtetutes ia kam “kajt nanen”.
  Le t’vazhdoje me batuta,
  Tu tregue perralla me flutura
  Nuk me tremb mue Johni II-te,
  Une nuk pyes per Amerike !!
  Derisa t’permbyset globi,
  Me rruen trapin “Silvia Konti”,
  Se ia marr erzin n’publik,
  Ia kam ba nje vidioklip !
  Me gjyqsorin skam problem
  Aty kam une klanin tem ,
  Bamirit ia kam ba bene ,
  Do t’ia marr dhe KLD-ne.
  Me i vu krimit kapak,
  Mua m’ duhet edhe nje mandat
  Kam nje plan te sterholluu,
  Me lane popullin pa votue.
  Kur te vije dita per votim,
  Jam usta n’manipulim.
  E ujdis dhe me Europen,
  N’qeveri me kokelopen.
  8.
  Mire ia ban more faqezi,
  Kur ka t’marre qe t’besojne ty,
  Se çdo popull ne planet
  Nuk do te sillte me ne pushtet.
  Per faturen dhjetra mijera
  Brenga, plage edhe viktima,
  Per gjithe krimet ndaj vatanit,
  Do ta benin si Sadamit.
  9.
  Hapi blloqet moj Argite :
  A ka mbet ndonje gje pa u shit ?
  Nga vemendja si na doli ?
  INSIG-u , ALBPETROL-i ?!
  Duhet te kesh n’vemendjen tate,
  Dhe repartet ushtarake.
  C’fare ka: toke e ndertim,
  Ta kthejme ne perfitim!!”.
  Te punojme ma me kujdes,
  Po na dalin letrat n’shesh.
  “Bomba” e pare qe faksi djalit,
  Tash, e-mailat e Ansarit !
  Ne publik erzin na muaren,
  S’na paguan as faturen,
  Me aferatt qe t’zbuloi Tema
  Mos t’jem une, t’kishin fut brenda.
  Per cdo gje, rrofte kapari,
  Se ta fusin si arabi
  Ta kesh rregull n’punen tane:
  Leket merren paradhanie !
  Mos u ban more babe zevzek,
  I thote t’jatit çika e vet:
  “Vec me tenderat qe kam n’proces,
  Jam tu e mbushe edhe nje thes !”
  Asetet qe ti permende,
  I kam te shkrume n’listen teme.
  Une i bej punet me grafik,
  I kam ne plan per kete vit.
  Nuk pajtohem me kritikat,
  Mos mi humb baboo meritat.
  M’ gjej nje tjeter ne Planet,
  Qe eshte ba bos per 4 vjet ?!
  Per cdo prone qe eshte kthy,
  Une e Zeni kem nderhy.
  Ne cdo projekt e investim,
  Aty eshte dhe emri im !!
  Koncesione e tenderime,
  Kane kalue ne doren time.
  S’jam mjaftue si konsultare,
  me perqindje, jam pronare !!
  A e ke pa si po hedh shtat,
  QTU-ja e re ne Farke ?
  Veper qe se ka Shqipnia,
  Ashte tu u ba me leket e mija !
  Lumenjte: Drin, Vjose e Devoll,
  I kam une nen kontroll !
  Po s’pagoi taksen tek une,
  S’fiton asnje konsorcium !!
  Fantazia ime s’ndalet,
  Kam fillue te zaptoj dhe malet:
  Dajt, Terbun e Velecik,
  Tash jam ngule dhe n’Bukanik.
  Me ndihmen e dajes Fazllic,
  Kem ba lek e fitue miq:
  Mishkovicin e Arkanit,
  Dhe djalin e Sllobodanit !!
  Kam arrite me menaxhu,
  Procesin me te korruptu.
  I rashe vize VITOL gjigandit,
  Ia dhashe ARMOn Tacit mamit.
  Edhe pse jam billionare
  Ne shume projekte, aksionare,
  Do te vazhdoj ta rrjep Shqipnine,
  Vete e deshen borgjezine !
  Pra c’ka lidhje me terrenin,
  E godisim bashke me Zenin,
  Ti kujdesu vec per vedi:
  Mos me ra nga pushteti
  Qe t’i gezojme na pasunite,
  Mos prano me i hap kutite.
  Se po i hape, fiton Rama,
  E na i konfiskon te tana !!
  Po erdhi ai n’pushtet,
  E sigurte: burgu na pret.
  Krimet tona sa nje mal,
  Nuk mjafton kodi penal.
  Qe te shpetojme duhet me ik,
  Ne azil politik,
  Nese duem nje vend tamam,
  Shkojme drejt e n’Teheran.
  ***
  Zonje e madhe Jozefin,
  Ke merita n’sigurim,
  Qe kur re ne banane,
  Ti je ba pulitikane.
  Nga besimi europiane,
  Ne politike je talebane,
  Per te tjerat je hibride,
  Nuk e flet as gjuhen shqipe.
  Si kryetare je e dhunshme,
  Nga fjalori: e paturpshme !
  Histerike si nje vrasese !!
  I njeh mire dhe lendet plasese !!
  ***
  Kush e solli kete cunam ?
  Kryeministri sharlatan !
  “Hena blu” as “dielli gri”,
  Dora vete shoku Sali !
  Hapi syte o milet,
  Pse fajtore jemi vete:
  Se cdo vote per ate lubi,
  Eshte burim per tragjedi !!
  Moj malesia e Gjakoves,
  Ke pas qene e pararojes,
  Ti ke pase burra model,
  Turp, qe nxore ate kriminel !
  Do t’mbuloje Sale turpi i zi
  Per afera e per tradheti,
  Do te mbetet brez pas brezit:
  “Kryeministri i Gerdecit”.
  Para teje ne tradheti,
  Jane zhyt Zogu e daja i tij.
  Por s’kane bere te tilla pazare!!,
  Me ujrat territoriale .
  Kjo do te thote se n’ qeveri
  Esat Pasha na eshte kthy.
  Problemi qe ka sot vendi:
  A do vi dhe Avni Rustemi ?!
  Jeni nje tufe me kusare,
  Me Ballinje e Selmanllare,
  Delijorgje dhe Fazllicё,
  Taç e mac e berishiçe.
  Kjo eshte klike qeveritare,
  Eshte nje bande kriminale,
  Ruli, Basha dhe Mediu,
  Kapobanda eshte Saliu.
  Sa krimet i keni ba,
  Me lekure keni me e la.
  Do ta zbojme ne korrupsionin,
  Bashke me Gerdec-kualicionin.
  ***
  Moj PD – e bija e “nanes”,*
  Paske qene ti “piçka e s’ames”.
  N’kryesine tende ka hyp llumi,
  Me shume turp ty po t’vjen fundi !

  Reply to this comment
  • N.VJOSA February 18, 19:48

   f. sokoli,
   Pershendetje, je i mrekullueshem!
   Nje Epope popullore madheshtore per Sali Toptanin!…

   Reply to this comment
  • Iliri February 18, 21:57

   Saliu ka tash 5 vjet ,
   qe nuk asht ma n’pushtet,
   aty e keni, arrestojeni,
   ato qe thoni, provojani,
   por nuk keni byth ta kapni,
   vec ham-ham si kurva llapni,
   kapni Salen po qete burra,
   boll po llapni porsi shurra.
   ne mos paci byth ta denoni,
   mbyllni goje e gjuhe kafshoni.

   Reply to this comment
   • usali serberisha..ky tiger prej letre February 19, 01:31

    Dear Iliri

    Nuk eshte sekret tashme te thuhet qe Berisha (ky tiger prej letre) eshte nje lloj Agusto Pinoceti ose me sakte Jorgo Papdhopulos te dy junta kriminale te djathta qe i perdoren amerikanet per te shtypur te majten e fuqishme ne Kili dhe Greqi..

    Akoma nuk e kuptoj pse amerikenet ne 1991 erdhen ne Shqiperi nga komandat e tyre ne BEOGRAD & ATHINE

    .
    I KERKOJ FALJE MODERATORVE PER KETE KOMENT TE PERSERITUR POR NUK MUND TE MBYLL GOJEN PER ATE VEND QE ESHTE KTHYER SI NE 1913.
    .
    Kur pashe dje ne kuvend qe nipi I ish gjeneralit te UDB Flamur Noka sillej si nje elefant ne nje dyqan qelqurinash me e vogla qe duhet te medojme eshte se ai vend eshte shkerdhyer dhe vete shkerdhyer.
    .
    Perderisa super-kriminelet Sal & Lul berisha po I vene zjarrin shqiperise per here te trete nen ZGERDHIMJEN E DONALD LUSE & VLAHUTINES….besoj se ky eshte lapidary me I madh qe po I ben Amerika dhe Europa Enver Hoxhes.
    .
    JAM NGA ATO SHQIPTARE QE I PRITEM “PERNEDIMORET” SI ARDHJA E KRISHTIT NE 1991..POR E SHIKOJ QE SOT NA KANE VARUR NE KRYQ SI KRISHTI…

    mos burgosja nga panelet perendimore e perbindeshit Salibisha (kuislingut te tyre)eshte me I rende se cdo pushtim dhe per kete problem nuk ka asnje “negociate”

    ……………………
    Enveri nuk ka nevoje per lapidar,,e shenjteroi salisatanai
    .
    Kam rrjeshtuar nje material ne 4 pjese qe tregon se Berisha eshte vetem nje “lugat I zi” qe ka 25 vjet
    qe po zbaton nje nga teorite me antishqiptare
    dhe me antinjerzore te zbatuar ne Shqiperi qe quhet “doktrina e dekomunistfikimit”
    Biberaj-Rajeson qe rezultoi me reaksionare se NACERTANIA SERBE & MEGALIDHEA GREKE.
    .
    Eshte macabre sot te mendojme se eshte pikerisht Berisha ai qe ka kapur prej bolesh disa dipllomate kryesore euro-atllantikas me aferat e tyre te pista te kryera ne Shqiperi dhe nese “ai hap gojen” do ti perveloje disa nga keto miqte tane e nga podestat-wisnerat e deri te rajersonet.e DORIS PACKET qe po behen si Jelek Antiplumbi per kete monster
    _____________________________________________
    PSE SALISERBI
    ESHTE LAPIDAR DIAMANTI
    QE AMERIKA DHE EUROPA
    I KANE NGRITUR ENVER HOXHES
    SI PROFET ABSOLUT ??
    __________
    PJESA E PARE
    ______________
    Vaske Afezolli, një ish officer i lartë i Sigurimit, ka qenë ndërmjetës i CIA, në Ambasaden Amerikane, në vitin 1991, kur Berisha nuk ishte ende në pushtet. Afezolli, organizoi edhe takimin e ketij me Sali Berishen, i cili u bë në makinen private të V.A, nipit të Vaskes (djali motrës). Për dy orë i ranë rrotull unazës ndërkohë që Berisha dhe oficeri (ose dikush tjeter i CIA) bisedonte në sediljen e mbrapme. Ndërkohe djali i Vaskës, present në takim, (ish zv.min i regjimit komunist , në ministrinë e Tregëtisë ), rrinte në sediljen e pare dhe shofer ishte VA, që nuk dinte anglisht. Vaska përfundoi në SHBA dhe aty vdiq në moshen 85 vjecare në vitin 2015, si shtetas amerikan. Pallati ku rri sot Berisha është ndërtuar në pronën e Adhamit, nga investitori që ka dhe ndërtesën 24 kateshe, përbri Ambasadës Italiane (Qendra Coin, ose ABA), aty ku Berisha ka zyrën e tij sot, në katin 14-te , me siguri si dhuratë prej tij.
    Bujar Hoxha. Pedagog i filozofisë dhe mësimdhënës në shkollën e PPSH ai ishte këshilltar i Enver Hoxhës për çështjet e Kosovës së bashku me Ajet Haxhiun. Çuditërisht të dy u bënë njerëzit më të afërt të Berishës. Ai kishte lidhje krushqie të ngushta me Manush Myftiun, i cili së bashku me Hysni Kapon janë cilësuar si njerëzit e fshehtë të Beogradit në Byronë Politike të Hoxhës, të cilët i dinte vetë diktatori por i lejoi për ti përdorur.(dhe në fakt i përdori).
    Vaskë Afezolli, zyrtar i Sigurimit, me lidhje familjare me Bujar Hoxhën. Përmendet si njeri me lidhje në Dibër, zonë ku dhe UDB ka qenë shumë e fuqishme. Ka pasur lidhje me fisin Baholli, të cilët kanë pasur lidhje me Gazideden që në kohën e regjimit komunist.
    Nerulla Zebi. Shef i kundërzbulimit shqiptar por që kishte jë handicap. Ishte nga Golloborda dhe ka dyshime për lidhje të tij me shërbimin sekret serb, të cilit i ka dhënë dokumente residence. Flitet se jeton në Bullgar
    Vladislav Jovanoviç ka lindur shumë pranë kufirit me Kosovën, në Žitni Potok dhe ka punuar diplomat i Jugosllavisë, pikërisht aty ku shqiptarët kanë qenë më të përqendruar dhe ku thuhet se janë bërë rekrutimet më të mëdha të UDB-sw në diasporë dhe më tej në politikën e shtetit shqiptar. Ai ka qenë diplomat në Bruksel në vitet 50 të shekullit të shkuar ndwrsa në vigjilje të prishjes së komunizmit ka shërbyer në Ankara. Jovanoviç ka qenë bashkëpunëtor i afërt i Millosheviçit dhe në kohën kur ky i fundit iku nga pushteti la karrierën e ambasadorit serb në OKB.
    Lawrence Eagleburger alias Lorenc Igëllberger, ka qenë një diplomat karriere dhe njohet me nofkën :Lorenci i Maqedonisë apo Lorenci i Serbisë. i ndjeri Eagleburger që ka vdekur në vitin 2011 ka qenë ambassador i SHBA në Jugosllavi gjatë viteve 1961-1965 dhe gjatë kësaj kohe menaxhoi ndihmat amerikane në ndërtimin e Shkupit pas tërmetit. Ai ka krijuar lidhje jetëgjata me qarqet serbe. Aq jetëgjata qenë këto lidhje sa i mbajti edhe kur shërbeu si Sekretar Shteti kujdestar në kohën e dorëheqjes së James Baker pas humbjes së Bush. Gjatë periudhës 1989-1992 ai shërbeu si këshillues për çështjet jugosllave dhe ishte mjaft kontraversal. Ai në këtë kohë fitoi reputacionin si një partizan i fortë i serbëve, aq shumë sa mohoi krimet e paramilitarëve dhe ushtrisë federative në Kroaci e Bosnjë. Kjo njëanshmëri bëri që shtypi europian ta cilësojë si “Lorenci i Serbisë”./// Sa Lorenca-fazzlice-nick gage-elezbibere dhe matherfackere ka ne washington dhe bruksel…..qe po e mbrojne berishen dhe duke poshtruar 10 miljon shqiptare ?
    ____________________________________________________________________
    PJESA DYTE
    __________
    Izet Haxhia: Ju rrëfej se si e sollën serbët Sali Berishën në pushtet në ‘92
    Ish-badigardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.
    Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët ata që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.
    Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava.
    Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.
    Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.
    Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.
    “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”,
    __________________
    PJESA E TRETE (si pruri berishen ne pushtet me 2 prillin 1991 Elez biberaj ky “gjeneral gramafoni”me Hillat e Billat makartiste & sorriste)
    __________________
    Zgjedhjet e shantazhuara, jo të lira dhe korrekte, në historinë e pluralizmit në Shqipëri, kanë patur moment inaugurues vetëzgjedhjen e Berishës Kryetar të PD-së. “Unë dhe Azemi shkuam me pistoleta në mbledhje. Nqs nuk do të zgjidhej Berisha, do të shkatërronim PD-në me armë, do të futeshim në PD, do të vrisnim kundërshtarët”, shkruan Izet Haxhia për zgjedhjet e 19 Janarit 1991.
    Kjo ka ndodhur pasi ishin anuluar zgjedhjet paraprake, të cilat u fituan nga Aleksandër Meksi. Në klimën e krijuar nga kërcënimet dhe manipulimet, të cilat, sikurse tregohet fare qartë në këtë dëshmi të Izet Haxhisë, karakterizojnë PD-në e këtyre më shumë se 20 viteve, e cila gradualisht u largua nga kontigjenti më idealist dhe i ndershëm i lëvizjes së Dhjetorit dhe themeluesve të PD.
    “Pas ca ditësh askush nuk guxonte të fliste kundër Berishës” shkruan më poshtë Izeti. Kështu u shua demokracia në PD qysh në lindjen e saj.
    Kjo është pikënisja e zgjedhjeve të parregullta në Shqipëri. Ky njeri që u zgjodh për vete në partinë e tij me shantazh e kobure, si mund të bënte më pas zgjedhje të rregullta kur flitej për pushtet, para dhe pasuri?
    Çdo proces zgjedhjesh që nuk do të fitohej nga Berisha nuk do të pranohej asnjëherë prej tij.
    Dhe kjo filloi qysh në zgjedhjet e para pluraliste që u mbajteën më 31 mars 1991, të cilat pa asnjë dyshim ishin më të rregulltat se zgjedhjet e mëpasshme, dhe që berisha nuk i njohu dhe shkaktoi tragjedinë e 2 Prillit.
    Izeti shkruan me sinqeritet për një nga ngjarjet më tragjike të fillimeve të tranzicionit shqiptar dhe askush i bë pikat mbi “i”. Azemi shkoi në Shkodër më 1 Prill dhe mori me vehte një grup që i la atje.
    Nuk është e vështirë të kuptosh kush e bëri masakrën e 2 Prillit dhe sa të drejtë ka oficeri trim dhe i ndershëm Gjek Çelaj, i cili dëshmon si askush me vërtetësi për 2 Prillin e’91-shit. Vetë Azemi ka kërcënuar në një moment që nuk kontrollonte veten (ishte i dehur) “ do t’jua bëj si në Shkodër” u tha të vetëve në PD, dëshmon Izeti.
    Izeti jep një detaj të “vogël” mjaft domethënës kur u pyetën dy gazetarë amerikanë, pasi u mor rezultati i votimit të 31 marsit, ku njeri, Dejvid Bajnderi, po pyeste i dehur se ç’farë të bëjmë. Të nesërmen erdhi Elez Biberaj e tha “mos njihni zgjedhjet”, për të imponuar zgjedhje të parakohshme!
    Me gjakosjen e 2 Prillit sikur u plotësua edhe një pikë e doktrinës Truman dhe të Alen Dallesit, të luftës me intesitet të ulët, për përmbysjen e pushteteve komuniste. Pas lojës me intelektualët, grevat e sindikatave, sabotimet etj., dhe kur populli nuk vepronte, hyri në zbatim një skenar tjetër i zi: atëhere mund të bëhen edhe vrasje.
    ________________________________________________________________________
    PJESA E KATERT
    ______________
    Autori i librit “Shqipëria Moderne”, Fred Abrahams thekson se ky ishte gabimi i SHBA-së me Shqipërinë, që vazhdon të ketë pasoja
    Me librin e tij, “Shqipëria Moderne”, këshilltari i “Human Rights Watch”, Fred Abrahams, ia ka dalë që të nxisë kureshtjen e mediave më të mëdha ndërkombëtare, të cilët duan të dinë më shumë për Shqipërinë postkomuniste të viteve “90-të, si dhe rolin që luajtën Shtetet e Bashkuara të Amerikës në ndihmën e saj për ngritjen e një sistemi pluralist. Në një intervistë dhënë për “Huffington Post” Fred Abrahams, shprehet se SHBA-të ka bërë një gabim të madh në Shqipëri në fillimet e demokracisë shqiptare. “Një gabim i madh i politikës së Perëndimit ishte se ata besonin se demokracia vjen vetëm me zgjedhjet dhe reformën në tregun e lirë. Shqipëria tregon se ky nuk është rasti. Demokracia vjen me institucione demokratike dhe kulturë demokratike dhe këto gjëra i mungojnë sot Shqipërisë”, shprehet Abrahams në intervistën e tij dhënë gazetarit Nick Robins-Early duke vijuar më tej, autori shprehet se Berisha ishte zgjedhja e qartë e Uashingtonit:., SHBA-të vendosën të bënin një sy qorr kur Berisha u kthye në “djallin e keq”, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët apo rrihte dhe vriste opozitarët e asaj kohe. “Veçanërisht në vitet e para, politika amerikane mbështeste një të ashtuquajtur lider demokratik, këtë tipin e quajtur Sali Berisha. Ai, ishte i vendosur për të shkatërruar trashëgiminë komuniste dhe amerikanët e mbështetën 110 për qind. Por ai ishte djalli i keq, që nuk toleronte kritikat, burgoste gazetarët, rrihte opozitarët dhe ruante një kontroll të fortë. SHBA bëri një sy qorr në ato ditë, për shkak se ai ishte njeriu i tyre.? Mendoj se ishte një gabim shumë i madh, për shkak se ndikimi i SHBA në Shqipëri ishte shumë i madh dhe ata mund ta mbështesnin Berishën, por mund të hiqnin vija për të kufizuar pushtetin e tij. SHBA nuk e bëri këtë dhe Shqipëria po e vuan akoma këtë gabim sot duke u shpërfytyruar si kurrë në historinë botërore
    ____________________________________________________
    Pas Gerdecit dhe sidomos pas 21 janarit 2011 Sali Bisha nuk eshte me problem I Shqiperise por I Shteteve te Lulbashkuara te Amerkes dhe Shteteve te SHKERDHYERA TE Europes
    ––
    Mos harroni votimet e majit 2011 ku vrasesi lul basha fitoi votimet me menget e perveshura te Arvizuse se do perseriten dhe ne 2017 me breket e ulura te edi rames dhe kinezerirat e Donald luse.

    Dihet qe Shqiperia pas 1992 eshte nje territor qe komandohet nga nenpunsi I rruges Elbasanit qe i duhet thene se kane deshtuar ne Shqiperi si te Gjiri I Derrave ne Kube ashtu dhe te gjiri I DERRAVE TE LALZIT..thjeshte politika amerikane e ka humbur besimin te shqiptaret e thjeshte…dhe SHQIPERINE MUND TA NDREQIN:
    .
    1-ose ardhja e jashtetokesorve (ufot)
    .
    2-Ose te ngrihet nga varri SHENJTORI ENVER HOXHA
    .
    3- Ose le te shpresojme
    se do dali ndonje “hundlesh”
    ti argumentoje zotit Tramp
    se Amerika “e ka dhi punen”
    me monstren Sali Elezbiberisha
    .
    ———————-
    “I’m not doing this for any violent reasons, but for peace and justice, and to try and make this country wake up once and for all.”

    Reply to this comment
    • Iliri February 19, 13:30

     Aha ha ha ha , or ti usaliu prej letre…me ket carcaf qe ti ke shkru i rruan bythen atij Berishes. Sot e pas vdekjes. Por ti coja nji here asaj prokurores Marku se nuk du te dekurajoj.
     Coja prokurores or usaliu prej letre e mos u bani si grate tuj llap perdite po nji pal fjal. Jeni ba per meshir, si ato konet qi lehin por nuk kafshojne.

     Reply to this comment
 24. T. Topi February 18, 21:05

  Me vonese e nxorren koken,
  Nga bunkarti dhe gaforet,
  Helbete jane bere me flatra,
  Kane “rilind” ne nevojtore !

  Reply to this comment
 25. T. Topi February 18, 22:07

  Zvarraniket e bunkartit,
  Jane krijesa shembullore,
  Sa here i therret partia,
  Jane te gatshem per gojore !

  Reply to this comment
 26. kush eshte fajtori ? February 19, 14:41

  Nese hardhuca ose me sakte GJARPERI SERBerisha nuk do kishte mbeshtetje te fshehte dhe shume here dhe hapur nga berishistet e tij ne washingron dhe bruksel qe e prune nga
  VENDKOMANDA E BEOGRADIT
  ai do ishte kalbur ne dhe te pakten
  qe ne Mars 1997

  _____________________
  .Arben Duka :!!

  Ka ardhur koha te hiqni “siguresen” qe mban bomben e pashperthyer ne artikuj dhe mendjen tuaj..
  .
  Shqiptaret nuk kane cfere humbasin i kane humbur te gjitha,,por nje vlere te madhe njerzore mund ta fitojne shume shpejt..Dinjitetin..
  .
  Dhe kjo arrihet duke thene te verteten e hidhur..pambarimisht te hidhur..

  .Lexoni me kujdes ju lutem:
  .
  1-Sali Biberisha.. ka qene ..eshte.. dhe do te jete …nje kobure ne duart e makartisteve te tipit Biberaj-Rajerson qe zbatuan nje nga doktrinat me antishqiptare ate te “dekomunistifikimit” qe rezoltoi me reaksionare se NACERTANIA APO MEGALIDHEA

  *
  2-Sali Biberisha eshte kriminel shume dimensional i kthyer ne perbindesh por absolutisht nuk eshte fajtor…

  .
  Fajtori nr 1
  eshte Donald Luli i rradhes qe ne menyre te kuptueshme eshte lexuesh fermanesh i berishisteve te Washingtonit & Brukselit qe nga Wisneri ..Podestat e deri te Elez Biberaj.

  **
  .
  Fajtori nr 2
  eshte KOQETREDHURI Edi Rama me Pisaistat e tij duke shtuar dhe intelektualet si Kadareja qe deri tani nga mijra krime te Biberishes nuk e kane hapur sqepin..
  _______________________
  Izet Haxhia-Mero Baze-Bedri Islami -Alban Dega dhe shume te tjere me shkrimet e tyre direkt apo indirekt kane kritikuar apo akuzuar Elez Biberaj si “nentoka serbe ne amerike” i cili eshte faktikisht Sali Berisha Amerikes.
  Kam shume argumente qe tregojne se pa u “rrezuar”Elezi=sali berisha amerikes” ai Saliu i Shqiperise do ju nxjerr uje te zi akoma
  _______________________
  Argumenti me i “ububujshem” eshte si me poshte:
  COMMISSION ON SECURITY AND COOPERATION IN EUROPE
  OF THE UNITED STATES CONGRESS (6 May 2013)
  Philip T. Reeker, ; Elez H
  Biberaj, ; Besa Shahini,analiste
  Gilbert Galanxhi, ..
  …..
  Ku shtrohen keto pyetje:

  E para
  Cfare statusi ka Elez Biberaj qe merr pjese ne kete forum kaq te larte te Kongresit
  .
  E dyta
  Pse ne gjithe “hartimet” e ngjarjeve ne Shqiperi nga 2005-20013 e mbajtura ne kete komisjon nuk ka asnje fjale:

  -Per masakren e 21 janarit
  -Per Holokausin e Gerdecit
  -Per vjedhjen e Bashkise Tiranes nga Arvizu & Basha
  -Per vrasjen mafioze te Kosta Trebickes
  -Per prokurorin amerikan qe mbuloi kete vrasje
  …..etj etej….

  ………………….
  Pra pyes publikisht zoterinjte Ben Duka por dhe Islami & Haxhia:

  A nuk e kuptoni qe Sali Bisha ka nje mbrojtje te fuqishme nga berishistet e WDC & BE ?
  jeni budallenj apo frikacake ?
  apo po beni biznes mediatik: ??

  …..

  Reply to this comment
  • Dragoi i Dragobisë... February 19, 16:00

   Sa herë duhet ta përsërisim që ka ardhur koha të heqësh dorë nga dacibaot ala “gopi & pasta”, i nerumi… Dedë.

   A nuk e kupton akoma se je bërë jo vetëm i palexueshëm, por dalëngadalë po bëhesh dhe qesharak me ca thënie kontradiktore?

   Mirë që s’ke lënë gazetar, komentues, poetë, intelektualë, intelekthalera (këtyre qindin luaji po deshe), etj. pa i demaskuar si “berishistë” (i mjeri ti sa të ngushtë e ke horizontin), po edhe kryeministrin na e bëre pa pritur e pa kujtuar FAJTORIN NR.2 për bëmat kriminale të kardiologut vicidolas? Çudi e mesme kjo Dedë…

   Fakt është, se deri dje ti ishe ai qe vinte doren ne zjarr, që z.Rama mund të ketë bërë vërtet GABIME, por kurrësesi nuk mund të jetë fajtor?

   Që dhe lexuesi të dijë se sa i “palëkundshëm” je në këndvështrimet e tua, na bëj një nder dhe saktësoje, se cilit version i qëndron, të parit apo të dytit?

   Unë për vete (besoj se dhe gjithe ata, të ti i ke vënë për të qintën herë fletërrufera), dimë mjaft mirë të ndajmë jo vetëm shapin nga sheqeri, por edhe keqbërësit nga kriminelët.

   Did you understand it correctly mr. Dedë?

   Reply to this comment
 27. k.e.f February 19, 18:01

  “Persheshndetje” 2 D (Dragoi i Dragobise)

  Good Questions To Ask…
  .
  Pergjigjen brilante per Edi Ramen e jep Arben Duka te poezia ku i drejtohet Rames;
  Nqs se nuk ke bobole per te vene ligjin mbi banden kriminale 2B mos kerko vota >>Pike

  Pra faji i Rames, qe rendon po aq sa krimet e Hardhucberishes eshte qe nuk po zbaton verdiktin popullor.. biles Salibisha nga nje i akuzuar po kthehet ne akuzues..dhe kaq mjafton..
  Vetem per keto 5 fakte me poshte ju i nderuar 2 D… DUHET TE KERKONI FALJE

  Fakti nr 1
  Zgjedhjet e shantazhuara, jo të lira dhe korrekte, në historinë e pluralizmit në Shqipëri, kanë patur moment inaugurues vetëzgjedhjen e Berishës Kryetar të PD-së. “Unë (izeti) dhe Azemi shkuam me pistoleta në mbledhje. Nqs nuk do të zgjidhej Berisha, do të shkatërronim PD-në me armë, do të futeshim në PD, do të vrisnim kundërshtarët”, shkruan Izet Haxhia për zgjedhjet e 19 Janarit 1991.
  Fakti nr 2
  Izeti jep një detaj të “vogël” mjaft domethënës kur u pyetën dy gazetarë amerikanë, pasi u mor rezultati i votimit të 31 marsit, ku njeri, Dejvid Bajnderi, po pyeste i dehur se ç’farë të bëjmë. Të nesërmen erdhi Elez Biberaj e tha “mos njihni zgjedhjet”, për të imponuar zgjedhje të parakohshme!
  Fakti nr 3
  Kobra Berishe deklaron ne parlament para 8 vjetesh…Po eshte e vertete Damir Fazllicin e kam mik shtepie…doni tja u sjell per kafe ne parlament
  .Fakti nr 4
  Kobra Berishe deklaron perseri ne parlament ne janar 2012 me “bizarre”
  Mbylleni gojen socjaliste se do ja u bej perseri si ne 21 janar 2011
  Fakti nr 5
  kercenimi terrorist i Salisatanait direkt fituesit te votave plebishitare Edi Rames;
  Mos guxo Edi Rama te sulmosh Sali Berishen se do te bej VARRIMIN ME MADHESHTOR NE HISTORI
  ….
  dhe keto i nderuar 2D
  nuk ndodhin as ne vendet e pushtuara..as ne koloni ..as ne protektorate por ndodhin ne vendin e ‘delete” 2D….qe qenka merzitur per ca komente te perseritura …
  take care your self.. Dear Dragoi Dragobise

  Reply to this comment
 28. HaLyli dhe HajNia... February 19, 19:43

  Pse na lodh me hamendësime koti, i nerumi mr. Dedë?

  Po të ishte se thënia e bejtexhiut, përfshi dhe tërë postimet tona kilometrike, nuk do kishin rënë në vesh të shurdhër, por do ishin rrënjosur thellë në kaplloqen e ngurtë të krietarit dhe sejmenëve që mban përkrah, sot ne do kishim vite që do të përjetonim një situatë krejt tjetër.

  Po te ishte se krietari do e kishte vënë paksa ujin në zjarr, për të vënë në zbatim të paktën minimumin e detyrueshëm të atyre që premtoi me aq sporadizëm sidomos para prillit të 2013-ës, sot ti, unë, bejtexhiu dhe shumica e lexuesve të kësaj fletushke të kapur tashmë prej fyti, me siguri që do ishim mjaft të qetë nga problemi më shqetësues i shoqërisë.

  E keqja e gjithë kësaj meseleje është se, sipas shtypit, krietari as që merr mundimin t’i lexojë gazetat (?), kështu që ai nuk ka se si ta dijë se ku reh çekani…

  Ai është i kapur rob… Kujt nuk i ndahet shpirti nga libri i surratit mos prit të nxjerrë një popull të tërë në selamet.

  Poeti dhe jo vetëm dikur paralajmëronte dhe jepte kushtrimin… Vepro o njeri, mos lër të të bjerë tavani mbi kokë se do jetë vonë, por ai prapë në të vetën.

  “Vepro! – thumbonte Duka – përndryshe mos prit prapë vota…”. A e di ti Dedë, se kur “thirrje” të tilla i bëhen tufës amorfe, ato më tepër keqkuptohen se sa japin efektin e duhur? A e di ti Dedë se kur e shtrëngon kurvën ajo bën të kundërtën e asaj që i thua?

  Unë nuk e di se cili prej nesh e ka përmendur i pari termin “çelsat e kashtës”, por sot pas gjithë kësaj rokopujë, një gjë tashmë na është bërë e qartë si buka që hamë:

  Kulla e barit nuk do të digjet !

  Reply to this comment
 29. k.e.f February 19, 20:24

  E VERTETE ZONJA ZONJUSHE

  HANEME HALYLI HAJNIA

  kulla e barit u vendos te mos digjej ne 9 MARS 2017

  kur fullani i arvizuse luluse lilise dhe ramise u vendos te dilte nga kulla e barit

  U akuzua për “shpërdorim detyre”/ Fullani dëmshpërblehet me 56 paga

  March 9, 2017 …
  .
  Ish-guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani do të marrë 56 paga dëmshpërblim nga vendi ku ka punuar më parë. Ai ka arritur të fitojë gjyqin me Bankën e Shqipërisë dhe Kuvendin, duke marrë dëmshpërblim për shkarkim të paligjshëm nga posti që mbante prej disa vitesh. Fullani iu drejtua Gjykatës Administrative, duke paditur Kuvendin e Shqipërisë dhe Bankën Qendrore e Shqipërisë.

  Ai kërkoi dëmshpërblim pasuror dhe jo pasuror të shkaktuar nga veprimet e paligjshme të palëve të paditura. Në Shkallën e Parë, Fullanit iu dha e drejta e shpërblimit me vetëm 12 paga mujore për shkarkim të paligjshëm nga posti që mbante prej vitesh.

  Por, ish-Guvernatori nuk u mjaftua me vendim e dhënë nga Shkalla e Parë e Administratives. Ai e apeloi çështjen e tij për të fituar atë çfarë kërkonte. Referuar deklarimeve të pasurisë të bërë në vitin 2013 nga Ardian Fullani, ai pritet të marrë si dëmshpërblim një shumë prej 42 210 504 lekë. Fullani mësohet se ka pasur një pagë prej 6.304.308 lekë në vit.

  cfare duhet te themi

  Cohu Enver Nga Varri se ati vendi i doli bari …te kulla

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku February 21, 22:57

   Epo shyqyr qe doli bari, se keshtu kemi c’te hame, qe te mos shkelim parimet.

   Reply to this comment
  • HaLyli dhe HajNia... February 22, 00:22

   Që thua ti znj.Hanëme, “HaLyli dhe HajNia” ka pas qenë një opera që shfaqej 6 herë në javë ke TOB-ja apostafat per KRIÇAT E ENVERIT…

   Kohët e fundit kanë dalë fjalë se njëri prej vizitorëve më të rregullt të kësaj opere ka pas qenë një farë “çimaroze” me inicialet k.ë.f. (dmth. këllëf).

   Se ishte këllëf stilografi me sustë, apo këllëf i çpuar hajdari, kjo s’dihet akoma me siguri, por sipas shpjegimit të fundit një shqiptaro-amerikani me inicialet A.D., ky duhet të ketë qënë nga ata 80-lekshat që i bënin veshtët pipëz nëpër opera dhe restorante. Këf-at që thua ti dhe kashtë (nga ajo e kullës..), por kurrë nuk e dorëzojnë idealin.

   Çohuni o idhuj kockëtretur nga varret se po qajnë këf-at si gore prej marrazit.

   Reply to this comment
  • HaLyli dhe HajNia... February 22, 00:23

   Që thua ti znj.Hanëme, “HaLyli dhe HajNia” ka pas qenë një opera që shfaqej 6 herë në javë ke TOB-ja apostafat per KRIÇAT E ENVERIT…

   Kohët e fundit kanë dalë fjalë se njëri prej vizitorëve më të rregullt të kësaj opere ka pas qenë një farë “çimaroze” me inicialet k.ë.f. (dmth. këllëf).

   Se ishte këllëf stilografi me sustë, apo këllëf i çpuar hajdari, kjo s’dihet akoma me siguri, por sipas shpjegimit të fundit një shqiptaro-amerikani me inicialet A.D., ky duhet të ketë qënë nga ata 80-lekshat që i bënin veshtët pipëz nëpër opera dhe restorante. Këf-at që thua ti dhe kashtë (nga ajo e kullës..) hanë, por kurrë nuk e dorëzojnë idealin.

   Çohuni o idhuj kockëtretur nga varret se po qajnë këf-at si gore prej marrazit.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim