Mitsotakis: Shqipëria, asnjë të ardhme në BE pa parë ne vepra

June 15, 2019 18:44

Mitsotakis: Shqipëria, asnjë të ardhme në BE pa parë ne vepra

Lideri i Demokracisë së Re Kyriakos Mitsotakis, brenda 24 orëve në intervistat e tij në dy kanale televizive private, i është referuar midis të tjerash edhe marrëdhënieve me Shqipërinë si një nga pikat kryesore të politikes së Jashtme që ai do të zbatojë pas zgjedhjeve të 7 korrikut.

 “Dua ta them edhe tek ky emision dhe ta dëgjojnë mirë edhe në Tiranë se ecuria europiane e Shqipërisë nuk do të ketë asnjë të ardhme nëse Shqipëria nuk respekton me vepra të drejtat e minoritetit kombëtar grek”, tha Mitsotakis lideri i Demokracisë së Re.

Një ditë më parë Mitsotakis i kishte çuar mesazh Tiranës duke paralajmëruar edhe per sanksione në rrugën e saj europiane dhe marrëdhëniet bilaterale.

j.l./ dita

June 15, 2019 18:44
Komento

57 Komente

 1. Pa Shqiptari nuk ka Osmani. Pa Osmani nuk ka Shqiptari June 15, 19:00

  Kolonia GREQI dhe KOLONIA SHQIPERI bejn sikur jane vende te pa varura. Sklleverit I besojn.

  Reply to this comment
 2. Arben June 15, 19:06

  Kusht per futjen ne beeeeeeeeeeeeeeeeeee kemi

  edhe ti ulim njehere breket para greqise.

  Meqenese, jemi popull trim dhe heroik, e keto 100 e

  kusur vite, nuk ka ngelur njeri pa ja ulur njehere breket,

  nuk duhet ta kemi problem edhe kete kusht, sepse

  jemi mesuar.

  Rrofte populli shqipetar, trim dhe heroik.

  Reply to this comment
 3. specialisti June 15, 19:10

  Greke te ndyre.
  Ne maje te gjuhes kane vetem fjalen SAKSIONE.
  Po populli cam , cfare te drejtash ka ne Greqi , more politikan grek ?
  Ju ndihmoi Europa, sepse ju dolet ne shitje per nje cope buke.
  Politikane te ndyre, populli edhe atje nuk eshte i keq. Mbajti me pune, qindramijra emigrante, te cilet ndihmuan financiarisht per zhvillimin e vendit tone. Por vetem me pune te rendomta

  Reply to this comment
 4. Alban June 15, 19:17

  Ja kujt interesojne trazirat ne Shqiperi. Sa here ka ndonje problem Shqiperia keta kellirat e nxjerrin koken me thika nga mbrapa shpine. Rrace e ndyre jevgo-anadollake me fe ortodokse. Pthuu

  Reply to this comment
 5. Miço Taqua June 15, 19:22

  Miçua kërkon të fitojë vota me retorikë nacionaliste në zgjedhjet që po afrojnë, po e ka dardha bishtin prapa. Është kollaj të bësh politikë kur je në opozitë po kur qeveris bën si të urdhron i madhi siç bëri Cip rëni me Maqedoninë. Shqipërinë ja lanë këtij gjoja atdhetarit i cili kur të vijë në pushtet do ti sigurojë gjithë grekët që shqipëria i ka përmbushur kushtet dhe do nënshkruan një marrëveshje të bërë gati nga ata që e mbajnë me bukë këtë dhe të gjatin dhe pikë.

  Reply to this comment
  • ILIRO-OSMAN June 15, 19:29

   Pellazg !
   Kolonia Shqiperi duke qen ligjerisht ne lufte me NATO, behet antare e NATO dhe vazhdon te jete ligjerisht ne lufte me NATO.
   CIRK ?

   Reply to this comment
   • Blaublut4 June 15, 21:47

    Ore moterqir arab-greko-sllav me pseudonimin Iliro-Osman. E paske nderuar emrin e vjeter …po të gervishtës një ……bl bla bla……

    Te qifsha ty:

    1.Micotaqiren dhe Motren e tij shoqen e Lulushit dhe të Sales.
    2. Babin
    3.Mamin
    4.Motrën
    5.Vëllain
    6.Gruan
    7.Dashnoren etj.

    Doli nga bodrumi i agjenturave me emer te ri ore koqe pederasti me vetulla te bashkuara, që e ke urë që kalojnë Morrat nga një krah ne tjetrin.

    Për cilët Shqiptar e ke fjalën. Se shqiptarët që ti nuk i njeh dhe nuk flet, cliruar Greqine dhe Kreten e Micoqirit.

    Kurve qe shkerdhehesh rrugeve me te gjithe ata qe Jan Anti Shqiptar.

    Reply to this comment
 6. “greqia” e sotme eshte e = me ISIS keshtu u krijua ne vitin 1821 June 15, 19:25

  O Qirje micua: Po c’fare veprash kerkoni nga ne? Ne bythe nuk ua vem dot se nuk e kemi per zakon. E kam llafin per nje perqindje shum te vogel te popullit “grek”se pjesa me e madhe jane shqiptare 24 karat.

  Reply to this comment
 7. Po kush te pjerdh ty o Grek ,qe je nji Last per Buxhetin e BE-se ,qe po te mban me buke ! June 15, 19:33

  Kur ben edhe Greku si Europian

  kjo eshte tja cposhe te dy mullaqet .

  Fryhet MicoTAaQi si Tollumbace Pupe sexi para Shqiptarit tduke i then ,
  #se po s’ma cpove mua ,s’ka Europe !

  yttttttttttttttt Grek o Maskara ha vec mut e ben bla bla bla .

  Ktheji borxhin Europes pedeerast shko e puno si pederast ne Bordellot e Hollnades te lani borxhet BE-se !

  Te gjithe grekrit ne Europe si lamashe para shqiptareve ,duken si mesjetare ne cdo drejtim .

  Reply to this comment
  • Per koke bolet,Te te rroje partia me liderin e pa pare June 15, 21:00

   Sa Shqipetare mban Greqia me buke ja ke bere ndonjehere pyetjen vetes,sa Shqiptare jetojne ne Greqi mos i ka cuar njeri me zorr ? Apo i mbajne me zorr si lene te ikin ?
   Po ta kishim qeverrine qe duhet nuk do iknin gjithe Shqipetaret nga syte kembet ne gjithe boten,E ke te keqen nga brenda o dhi e zgjebosur me bishtin perpjete,

   Reply to this comment
   • ! June 15, 22:30

    Per koke bolet ,

    hik mer Pordh qelbu ne Greqi .

    Mesiguri qe nga Taxat e mia ktu ne europe qe kalojne
    me shume se 1200 e ne muaj jetojne disa parazite greke .

    Por un nuk jam i vetmi shqiptare ne Europe .
    Si mua jane pothuajse Miljona ne Europe .

    Grek o Maskara . gabel pirdhu

    Reply to this comment
   • Kaçi i zi June 15, 22:33

    Ik o injrant se shqiptaret sot jane bosa ne Greqi. Po te terheqin shqiptaret sot nga bankat greke parate e tyre e cojne ne faliment ate shtet jevgjish. Ju ka ngel sahati je 90 idjote.

    Reply to this comment
    • Per koke bolet,Te te rroje partia me liderin e pa pare June 16, 08:13

     Foli bythe palari Kaci i zi,po na kujton 90-en,Harroj si shkoj ne Greqi me valixhe te cpuar.Kush te beri bos ty mor palaco,shteti Vicidolit apo Cepanit te Skraparit ! O dhi e zgjebosur,jo per te mbrojtur Greqine, po tu dha mundesia te beheshe njeri o majmun i nendertalit Rrace e mutit ! po ku behen ndonjehere njerez ca si puna jote,ju meritoni drune e enver hoxhes, o specje e rralle e kontinentit.
     Vlen edhe per kete koke nyjen siper teje te cuditurin ! qe na paguan 1200 euro per te na shpetuar Greqine, se rrogen e merr nga katundi qe ka braktisur
     O Pisa,po pse lengeshtoheni per tu ne EB kur jeni kaq bosa Ju qe mender na falimentoni shtete. Kush ju a dha mundesine te beni prokopi,guvat qe braktiset ? Shko paguaj 1200 euro tax nga rroga qe do merrje ne Shqiperi mor by..qi.. , pastaj shaj ata qe te paskan “ngrene hakun” Bole eshte pak !

     Reply to this comment
     • Kaçi i zi June 16, 09:58

      Ik o race b..q… ha ate supen e grekut dhe mer ato 300 € e pesionit.
      Na lumte bytha se jemi te zote te behemi te pasur jo si ju jevgje qe u katandiset ne turpin e Europes.
      Race pederastesh gabele arabie.

     • hik mer korifillak i mjere June 16, 11:16

      Gabel Greqie koka e boles

      ,qenie parazite e komb i deshtuar ,

      qe jeton me carin ne bythe nga Te Fortet gjithe jeten ,
      #
      un vije nga nji qytet me emer dhe Kulture dhe aspak

      nga katundi si do te pelqente ty mut Greku .

      Se sdua te merrem me shkerdhata si ty .
      Por po te t regoj qe ta dish ti etj si ty mir .
      Te vetmit mashtrues ne Europe qe hapnin Firma
      me dokumenta Fallso nga Bankat Greke ne Athine ,
      e qe lan name ne BE jane Greket .
      Qe pasi i zbulonin mbas disa mujash ,zhdukeshin si qen
      ne erresire per ne Greqi !
      Sepse ne shqiptaret jemi me te afte ne cdo drejtim nga Greket , arritem te kemi suxsese -me pune te ndereshme si nji qytetare i denje Europiane .

      Dhe e fundit un nuk jame Grek me qen ashtu si me quan ti by..qi ,

      por ga ta qe kam nji muskul mashkulli te vertet ,qe jopak por disa gra apo studente Greke qe kam pasur kotakt pune , e kan vleresuar madje ka pasur edhe te tilla qe gjate pallimit qanin nga kenaqsia.
      Shko q .u tani pusht atishqiptare .(un jam sa per dijeni nji ortdx shqip, ga ata qe te q! )

     • Per ju koke bolet,e pa para June 16, 15:00

      Kaci i zi,te lumte bytha,ke te drejte, ajo e shkreta e di c’ka hequr burgjeve,te kishte goje ajo e shkreta te tregonte ato qe ka pesuar,nejse u bere me leke vetem se jeton ne qeli,drogaxhi i zoti qe vure pasuri po jeton ne qeli.megjithe kete hik korofillakun qe s’na la greke pa na e provuar,per vete motra i doli ke semafori, mamin amvise ke qirua i gerqise

 8. Grekafon 300 evro June 15, 19:41

  o gamis veten micotaqis qirjos se se rrugulloi dot janullen do ta bejm kryetar partie te jevgjit rrac pall k palikari

  Reply to this comment
 9. Hyrja e Shqiperise ne BE eshte fatale per Greqine e cila rrezikohet te pergjysmohet si shtet June 15, 20:14

  kjo eshte nji nder arsyet kryesore
  qe BE-ja i vendos shkopinje nder rrota qerres Shqiptare !
  Pranimi i Shqiperise brend BE-es do ishte nji deshtim
  i planeve qe vet BE ka financuar per greqizimin e saj ,
  pra do ishte nji autogol ,
  sepse ne kte rast , do rrezikohej pergjysmimi i Greqis

  Shqiptaret e Arvanitasit Cameria Janina etj etj
  do filsnin Shqip e greqishtja do harrohej .

  Pra lepuri i BE -es fle diku tjeter mbas gardhit te Shqiperise .

  Reply to this comment
 10. tom June 15, 20:43

  Te dhj……. mu ne BE nqs varet nga matrapazet greke.

  Reply to this comment
 11. Nje shqiptar June 15, 20:47

  Jane gjysem milioni shqiptare ne Greqi e mijra prej tyre kane nenshtetesine greke. Sigurisht ata nuk do te votojne kete Mitsotacis qe i ve kushte te paqena vendit tone. Ne fushaten e tij elektorale Mitsotacis do te kishte me shume sukses neqoftese do te kerkonte qe te respektohen te drejtat e gjysem milioni emigrantesh shqiptare ne Greqi se sa flet per te drejtat e disa dhjetra pleqesh greqishtfoles qe ndodhen ne Shqiperi dhe te cileve asnjehere historikisht nuk u jane mohuar te drejtat, madje i kane pasur me bollek..

  Reply to this comment
 12. Amerikani June 15, 22:29

  Ik o Miço kush te pjerdh ti. Fundi i kavallit te BE.

  Laramane pa identitet dhe te pacipe.

  Gjermania ju shpetoi nga falimentimi si shtet kur u bete gati ti shisnit te kinezet e sorollop tokat dhe sot i kerkoni Gjermanise demshperblimet e L2 B.

  Ruajini mire shqiptaret se ju regullojne racen laramane me nunca te theksuara te ngjyres kafe.

  Reply to this comment
 13. Fredi June 15, 22:31

  Liken ne krye te shtetit e keni o Mico-ta-qi-tamisin.I thoni Likes dhe Likja i shpall me dekret gjysmen e shqipetareve shtetas grek.Liken e keni kapur per fyti me drogen dhe Balilin.I thate jepi nenshtetesine Janulles dhe ai ja dha.Kerkojini dhe gjera te tjera se i ben Likja.Vetem mos nxirrni provat qe eshte trafikant droge se e merrni ne qafe.

  Reply to this comment
 14. Fredi June 15, 22:31

  Liken ne krye te shtetit e keni o Mico-ta-qi-tamisin.I thoni Likes dhe Likja i shpall me dekret gjysmen e shqipetareve shtetas grek.Liken e keni kapur per fyti me drogen dhe Balilin.I thate jepi nenshtetesine Janulles dhe ai ja dha.Kerkojini dhe gjera te tjera se i ben Likja.Vetem mos nxirrni provat qe eshte trafikant droge se e merrni ne qafe.

  Reply to this comment
 15. Martini June 15, 23:25

  Këta b8njakët.e.Salës e ngritën kokën,me të marë pak veten filluan të na çajnë TRAPIN.Ju kujtohen para 5vjetësh si ju ranë grekët që ekoa. i kanë poshtë .9adi.vodhën për 50 vjet evropën.

  Reply to this comment
 16. Martini June 15, 23:25

  Këta b8njakët.e.Salës e ngritën kokën,me të marë pak veten filluan të na çajnë TRAPIN.Ju kujtohen para 5vjetësh si ju ranë grekët që ekoa. i kanë poshtë .9adi.vodhën për 50 vjet evropën.

  Reply to this comment
 17. epo kjo pune June 15, 23:35

  po cfare pret nga ata qe akoma gezojne pisllekun e 1913… asnje leshim plehrave dhe ngrini zerin edhe sikur te mos futemi ne BE per tokat dhe shqiptaret ne Greqi. Asnje leshim, te shohim kush fiton e kush humbet pastaj. Me aq shqiptare sa jane ne Greqi, greqia behet shteti trete ne Ballkan shqiptar.

  Reply to this comment
 18. Adih June 16, 00:16

  Mos u merni me Grekun o komentues ,por meruni me Ram mutin qe nuk ka bere as edhe nje nga pikat , qe ja ka lene detyre shtepie Brukseli .Prandaj ????????

  Reply to this comment
 19. Lili June 16, 02:31

  Çameria eshte e duhet te jete pergjegja jone per kete grek!

  Reply to this comment
 20. Pellazgos June 16, 04:08

  Al-bania eshte krijuar nga turq si vellezerit Frasheri,Ismail Beu etj,si Pashallek Osmane,kurse Arvanitasit luftuan per Epir,Ilyre,Greqi,Orthodhoksi.
  Nje State me shumice islamike ne 1913en dhe me nje alfabet latin i krijuar ne Monastir ne 1906,tregon qarte qe nocioni Al-bania eshte nje shprehje gjeografike pa histori.
  Eshte si te thuash qe zona e Al-banise ka male,fusha,kodra dhe qytetet arkeollogjike jane Greke.

  Reply to this comment
  • Nje shqiptar June 16, 08:46

   I nderuar Pellagos, qytetet arkeologjike nuk jane greke, jane PELLASGE, HELENE, EPIRIOTE o ILIRE.

   Reply to this comment
  • Lani June 16, 10:11

   Vete e thua o pellazgu qe Arvanitet luftuan dhe bene shtetin qe ndodhet ne jug te Shqiperise.Dmth shqiptaret e bene shtetin qe ndodhet ne jug te Shqiperise.Po ju qe erdhet nga Azia e Vogel dhe shqiptaret ju bene me shtet nuk jeni dakord qe Arvanitet te kene shkollat ne gjuhen e tyre.Turp per ju.

   Reply to this comment
  • Justinian June 16, 14:51

   Kryengritja e 1821 ishte thjesht një luftë fetare ndërmjet shqiptarëve të krishterë (arvanitasit) dhe shqiptarëve myslimanë, nocioni ” Greqi” nuk ekzistonte në atë kohë për arsyen e thjeshtë se grekët nuk ekzisonin, popullsia greke kishte shekuj që ishte rralluar dhe asimiluar nga dyndjet e mëdha të popullsisë shqiptare që në shekujt XI – XIV, nën sundimin osman popullsia greke ishin disa “ishuj të vegjël ” të rrethuar nga ” oqeani ” i popullsisë arvanitase. Mëso mirë historinë, se grekët deri tani ua kanë fshehur historinë e vërtetë të Kryengritjes së 1821 . Greqia mundi ti mashtrojë dhe manipulojë arvanitasit vetëm nga ndihma e Europës dhe Partiarkana e Stambollit. Greqia është i vetmi vend “fallco” i botës i ndërtuar mbi një histori “fallco”.

   Reply to this comment
 21. ILIRO - ARBERORE - EPIROTET , SHQIPTARE. June 16, 10:01

  Qenkan bere bashke si gjithmone ne histori turkoshaket me grekomadhet korofillake, njesoj si ne kohen e osmaneve kur komplotonin kunder shqiptareve me patriakanen e Kostandinopojes
  Ptttuuu race e poshter.

  Reply to this comment
 22. Dash June 16, 14:37

  Ja sa te heqim qafe Ramen do beni ca ju do bytha , se ne shqiptaret jemi antishqiptaret e pare ….pavaresisht se ju e dini kete

  Reply to this comment
 23. Pellazgos June 16, 14:59

  Grek,Helene,Pellazge,Epirote,Ilyre me Y Greke zoti me comentin “Nje shqipetare” kane folur dhe shkruar nje Glosa,gluhe,gjuhe dhe i kane thene Mitho-Logia jo Perrallo-fjale,Para-Mithi (os) jo perralle,kurse Varvaret qe ishin ate kohe ne peme hanin Valanidhe.
  Po keshtu edhe Dhimo -Kratia,Aristo-Kratia,Theo-Kratia,Theatros,Polis-Kratos,Arxeo-Logia,Akademia tou Platonos,Liqeo (Lice pa kuptim) tou Aristotelous,Dhrama,Trago-Dia,Komo-Dia,Gimnasio,Athlitizmo,Stadio etj.
  Nuk ka rendesi se cfare prononcohesh ne situatat historike,ajo qe eshte me e rendesishmha eshte Glosa qe ju e bete glua dhe me vone gjuha.Qe te mesosh Alfa-Betan zoti me comentin Nje shqipetare,eshte detyre te dish se kush e krijoi,kur,pse dhe sa aftesi kishin Ata.
  E them kete se duke ditur dicka je I afte te nderosh,respektosh te Verteten,ndryshe je nje Ergalio (vegel) e atyre qe te perdorin si “Leter Higjenike”.
  P.sh Pirros Greku shkoi per te cliruar Magna Grecia dhe Jugun e Italise,kurse Pirrua “Shqipetare” nderon nje plakushe si Tereza qe ka thene “beson” ne Zot dhe u mbush vendi I Pirros Grekut me Sheshe ne emer te saj,me Buste,ne Skolio,Shkolla,qe greqisht Askoloume do te thote shqip (nuk ka fjale per fat te “keq”),Shkolla,cmime “Nobel” per “peace” paqe,etj,ecetera.Une di qe Greket,Pellazget Ilyret me Y Greke,Epirotet i thonin Polis Kratos deri ne kohen e Kastriotis dhe Kryeqytetit te Tij qe mori edhe Flamurin (Flug) e quante Kostandino-Polis,kurse ju qe hani akoma Valanidhja (eshte nje lloj ushqimi I shijshem per bageti) I thoni Qitet nga Cita italisht,mikut nga Amikos,Familjes nga Family,Bukur nga Buatiful,Mishit nga Meat,Ha nga hangry,Uje nga Uoter nga Uros,Uro-llogos,etj.wtj.etj.etj.
  Pse (perke) nuk i kerkoni Papes dhe Terezes Jugun e Italise te nderoni Pirron perpjekjen e Tij per Magba Grecian dhe Historine,por hani akoma Valanidhja?
  Ku este diferenca me Camet e ardhur nga Arabia apo te convertuar nga Jenicaros ne turq nga Sulltani?
  Pse nuk kerkoni Kostandinopolin e Kastriotis te pusht -uar nga Osmanet por hani akoma Valanidhja?
  Ju ka mbetur sahati tek Greku.

  Reply to this comment
  • Nje shqiptar June 16, 22:30

   Pellazgos, e dime qe ne shqiptaret kemi folur dhe flasim akoma sot te folurit e lashte pellazge apo helene. Nje shembull, isha ne Kriopigi afer Selanikut, ne gjuhen e malesoreve tone te veriut do te thote kri pike ose pike e ftohte ose burim i ftohte, por banoret e fshatit grek nuk i jepnin kuptim emrit qe mbante fshati i tyre dhe burimi i ujit nga e merrte emrin e tij. Po keshtu Tanagra e shume vendbanime te tjera ne Greqine e sotme per ne shqiptaret kane kuptim te qarte. Ju keni te drejte qe pushtimi osman shkaterroi nje kulture mijevjeçare ne trojet tone dhe te Greqise te sotme. Por ju duhet te beni me shume per te afruar popujt tane si fqinje qe jetojne prane njeri tjetrit qe prej mijra vitesh dhe kane pesuar nga pushtuesit e huaj, qe nga pushtimi romak, te njejtat shkaterrime. Mitsotakis per te fituar nje grusht votash ngre perpara publikut probleme te paqena dhe na paraqet ne si armiq te popullit grek, kur dihet se ishin shqiptaret arvanitas dhe Ali Pasha qe themeluan Greqine e sotme.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim