Mbrojtësit e kafshëve, të shqetësuar për gomerët e Santorinit

July 30, 2018 11:06

Mbrojtësit e kafshëve, të shqetësuar për gomerët e Santorinit

Nga maji deri në tetor, në ishullin e njohur grek Santorini vijnë rreth 1200 turistë në ditë.

Gomerët e ishullit përdoren për transport nëpër rrugica ku nuk kalojnë dot makinat, por aktivistët e  mbrojtjes së kafshëve janë të shqetësuar.

Ata thonë se obeziteti në rritje tek njerëzit ka bërë që këto kafshë të ishullit piktoresk të vuajnë masivisht nga dëmtimet e shtyllës kurrizore.

Banorët e zonës kryqëzojnë gomerët me mushka që janë më të mëdha dhe mbajnë më shumë ngarkesë.

o.j. / dita

 

o.j/dita

July 30, 2018 11:06
Komento

9 Komente

 1. Jugu July 30, 11:12

  Keto jane mushka ne radhe te pare. Dhe sikur kjo te ishte bere ne Shqiperi do kishin dal shqipet’ uaa pse me mushka do e bejme ne turzimin, uaa sa shemtuar, ua sa shpifur, ua katunaret s’dine te bejne turizem etj etj. Kurse kurse kur behet ne Santorini ‘ uaa sa bukur e kane menduar greket, ua bravo i qofte, uaa sa bukur etj etj.’

  Reply to this comment
 2. larg qoft ne Shqiperi jo . Te pakten tani jo July 30, 11:36

  ne Shqiperi nuk behet ,

  sepse jane gomare rrugace ,te paedukuar ;

  qe nuk njofin rregullat e turizmit
  dhe e mbajne “ate” Cmimin gjithmon Lart / 🙂

  Reply to this comment
 3. kriis 1 July 30, 11:47

  sikur tii perdorim per turizem 140 gomeret tane!

  Reply to this comment
 4. enverdjali July 30, 12:31

  Pse 140 Gomere o kriis !? pse jo 3 Miljon Gomere !? Me fal por une keshtu mendoj sepse nese 104 jane Gomere, 3 miljone Gomere kane votuar 140 Gomere.

  Reply to this comment
  • hahhahahahha turizmi 140 - gamorve July 30, 22:13

   imagjinoni sa do bohej radha e Turisteve
   me ja hyp berishes nalt ,
   e bo xhiro bregut te detit haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhahahahaha
   haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   hahahahhahhhahahhhahhahahahahhahahahh

   o sa kom qesh .

   qeshni edhe ju mer tash
   hahahhahaha

   Reply to this comment
 5. A July 30, 15:46

  Enverdjali ka bere thenien dhe komentin me te sakte dhe te qarte. Me i bukuri nder komentet.

  Reply to this comment
 6. Dodona mbi Tomorr July 30, 15:57

  Nuk e di a e ka mare vesh Sazan Guri kete punen e gomereve te Santorinit , sepse nuk pashe ndonji proteste me firmen e tij apo ndonji “konference” shtypi ne TV “klan” ne mbrojtje te gomareve ; Ai nuk rri pa protestuar ,bile do te perdori ate menyren qe perdori tek parku i liqenit kur po ndertohej kendi i lojrave per femije:Beri sherbim 24 ore me turne duke cuar atje dyshek dhe jorgane per te mos lejuar puntoret qe te afroheshin tek fronti i punes!I detyroi ata te shoqates se “mbrojtjes ” kafsheve te bejne sherbim me turne burra dhe gra; do te me falni per grate se nuk jam shume i sigurte!

  Reply to this comment
 7. miri July 31, 10:06

  Po njëdhundrakët për të mbajtur ngarkesa janë krijuar apo do ti vini në vitrinë,nuk dini se çfarë flisni o mbrojtësit e kafshëve por po ju erdhi kaq keq për kafshët uleni ju kurrizin dhe i mbani sipër turistët sepse ata paguajnë

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?