Arabia Saudite dhe 20 aleatët tregojnë forcën!

February 15, 2016 11:01

Arabia Saudite dhe 20 aleatët tregojnë forcën!

Arabia Saudite dhe aleatët e saj duken të vendosur për të rrëzuar regjimin e diktatorit sirian Bashar al Assad.

Forcat e armatosura të këtij shteti dhe të 20 aleatëve të saj kanë kryer manovra ushtarake të dielën, duke i cilësuar si “më të rëndësishmet” nga agjencia e lajmeve SPA.

Stërvitja mban emrin “Rrufeja e Veriut”, dhe përfshin manovrat ushtarake në tokë, ajër, dhe me forcat detare. Mesazhi i Riadit dhe aleatëve të saj është i qartë: “të qëndrojnë të bashkuar në përballjen me të gjitha sfidat dhe ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në rajon”.

Arabia Saudite është duke udhëhequr një fushatë ushtarake kundër rebelëve të mbështetur nga Irani në vendin fqinjë jugor, Jemen. Dhjetorin e kaluar, ai gjithashtu formoi një koalicion të ri 35-anëtarësh për të luftuar “terrorizmit” në vendet myslimane.

Arabia Saudite ka deklaruar se është e gatshme të hyjë ushtarakisht në Siri për të luftuar të ashtuquajturin Shtetin Islamik, ndërsa është kundërshtare e Assadit dhe Rusisë në rajon dhe aleate e Shteteve të Bashkuara. /Dita/

February 15, 2016 11:01
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*