Schutz: Zhvillimi i zgjedhjeve të lira, obligim i partive opozitare

June 28, 2019 15:20

Schutz: Zhvillimi i zgjedhjeve të lira, obligim i partive opozitare

Ambasadorja gjermane, Susanne Schutz u ka bërë thirrje këtë të premte partive politike që të kontribuojnë për shmangien e çdo forme dhune.

Schutz u shpreh se është me rëndësi zhvillimi zgjedhjeve të lira dhe se ky është obligim i veçantë i partive opozitare.

“Duke pasur parasysh zgjedhjet vendore të ditës së diel, datë 30 qershor, u bëj thirrje të gjitha palëve të kontribuojnë në mënyrë aktive që të pengojnë çdo formë dhune. Është me rëndësi vendimtare, që zgjedhjet të zhvillohen të lira. Në këtë kontekst ky është një obligim i veçantë i partive opozitare. Gjermania ka sjellë në Shqipëri vëzhgues, që do të vëzhgojnë proceset në kuadër të misionit të pavarur të OSBE-/ODIHR-it.

Të gjitha palët duhet të tregojnë tani gatishmëri për dialog dhe të marrin përgjegjësitë e tyre për vendin duke pasur parasysh edhe situatën pas zgjedhjeve të 30 qershorit. Akuzat, që u referohen akteve eventualisht kriminale në kuadrin e zgjedhjeve të shkuara, duhet të sqarohen në mënyrë të menjëhershme nga agjencitë e zbatimit të ligjit sipas legjislacionit në fuqi. Për sqarimin e çështjeve të së drejtës kushtetuese të mbetura pezull deri më tani rëndësi vendimtare ka rivendosja e shpejtë në funksionalitet e Gjykatës Kushtetuese,”-tha Susanne Schutz në një deklaratë.

 

b.b/dita

June 28, 2019 15:20
Komento

7 Komente

 1. Cuni i Vuk Karaxhicit nga Vicidoli June 28, 15:38

  Kur je zhytur deri ne fyt more paramesjetari i Zogollit dhe etaloni i injoranceses , nuk te mbetet fjale tjeter !

  Reply to this comment
 2. Cou enver te shikosh saliun qe na e solle nga shpellat June 28, 15:54

  Haxhi qamilasit marin vesht vetem metodat hitleriane ose ose edhe enveriane qe duartrokisnin dhe serviloseshin edhe kur rrinin ne radhe per nje cop buke.
  Kujdes ruani hidrocentralet se keta antishqiptar jane gati ti shembin ne emer te dhjerokracis.
  Ruani ate fytyr dhine antikomuniste si saliu…

  Reply to this comment
 3. USA June 28, 16:10

  Dhe likja i shkon pas saliut me mire psiqiatri se ne Burg.

  Reply to this comment
 4. PeDe= Cesspool June 28, 16:30

  E drejtperdrejte ambasadorja e Gjermanise. Gishti ne plage te organizatat terroriste Pede dhe Lshidhise. Keto duhen klasifikuar si dy organizata terroriste bashke me talebanet dhe moxhahidinet.

  Reply to this comment
 5. lexuesi June 28, 18:44

  Ujku Plak, ore te doli fjala tamam … hajt fillo punen, na shkruaj ndonje nga ato xhevahiret qe te tregon Saliu me Liken…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim