Schwarzkopfët shqiptarë

December 5, 2017 19:54

Schwarzkopfët shqiptarë

I nderuar Kryeredaktor

Nuk bëhet fjalë për kompaninë e famshme gjermane, të kujdesit për flokët, Schwarzkopf.

Bëhet fjalë për Norman Schwarzkopf – një lider të jashtëzakonshëm ushtarak, diplomat dhe burrë shteti amerikan. Me një karrierë të shkëlqyer, i cili edhe kur përfundoi shërbimin ushtarak, nuk tregoi interes për ofertat e partive politike, por i shërbeu shtetit dhe punoi e jetoi me moton detyra, nderi, atdheu.

Është në kulturën e vendeve perëndimore që personalitete të tillë me integritet dhe kapacitet t’i shfrytëzojnë, për të kontribuar në insitucione shtetërore, në të mirë të shtetit dhe të vendit.

Shembuj të tillë, për fat të mirë, ka shumë sot në Shqipëri.

Janë nga ata që e nisën jetën ushtarake qysh 14 vjeç, të veshur me kapotë më të gjatë se vetja, të qethur për ibret, në kohën kur moshatarët e tyre leshgjatë vishnin pantallona kauboj dhe imitonin Bitëllsat. Djelmosha nga familje të thjeshta dhe papërkrahje, që ushqeheshin çdo mëngjez me fasule të hedhura nëpër sahanë alumini me stampën CCCP.

Koha e solli që ata të mund të studionin edhe në shkollat e akademitë më të mira të vendeve të qytetëruara. Megjithëse nuk është e lehtë një sfidë e tillë, ata ia dolën dhe u renditën si të barabartë mes kolegëve të tyre perëndimorë.

Janë ata që nuk ngrohen në prehrin e ndonjë partie politike, me shpresë se do të bëhen deputetë, drejtorë të mëdhënj, apo drejtorka të veckël dhe më për tepër akoma që nuk kalojnë gardhin nga njëra parti tek tjetra, një herë në katër vjet, sa herë që ndrrojnë pushtetet.

Janë ata që nuk kanë mësuar vetëm, ashtu siç thuhet rëndom, pse jo dhe me ironi, të dijnë si lufton ushtari, si mbrohet kompania apo si sulmon bataloni, por që kanë studiuar dhe dijnë të drejtojnë e menaxhojnë, veçanërisht në situata jo të zakonshme.

Sot Forcat e Armatosura, për fat të keq, për shkak të problematikave në marrëdhëniet civilo-ushtarake, të politikave të personelit brenda tyre, të motivimit, apo edhe të buxhetit i cili përkthehet edhe në aftësi e kapacitete operacionale, nuk janë plotësisht në lartësinë e misionit. Universiteti ynë ushtarak sot ende nuk është në krye të universiteteve publike dhe private të vendit, ashtu si West Point-i i famshëm amerikan, i cili ngahera renditet në top listën e universiteteve më të mira amerikane. Por ama, ka shumë individë nga rradhët e Forcave të Armatosura, të cilët meritojnë plotësisht të cilësohen si personalitete, të aftë dhe dinjitozë të shërbejnë kudo ku mund të vendosen, duke i bërë nder vendit.

Kjo kategori ushtarakësh nuk ka asgjë të përbashkët me atë zabitin e dikurshëm, që fshihte injorancën pas çizmeve e qillotave. Jo, ata më tepër se çdo gjë dallohen për urtësi, kulturë e integritet.

Janë ata që mund kryejnë me sukses detyrën e presidentit, të diplomatit të karrierës, të këshilltarit për sigurinë, prefektit etj etj.

Jeta e tyre, nisur edhe nga emri i profesionit të tyre me origjinë latine, që do të thotë zyrtar, ka qenë dhe është e lidhur me shtetin. Si të tillë ata nuk mund të të lenë çelsat në dorë dhe të thonë, hajt shnet se do shkoj te klinika, studioja apo biznesi im privat. Dhe këtë nuk mund ta bëjnë veçanërisht në situata të vështira. Ata ndihen vetvetja pikërisht në situata të vështira.

Mirënjohje për investimet e vendeve mike në edukimin e lartë të këtyre ushtarakëve. Mirënjohje për ata drejtues shqiptarë që ua dinë aftësitë, integritetin dhe vlerat. Mirënjohje për këtë kategori ushtarakësh që ia kanë ndryshuar imazhin ushtrisë sonë dhe që i bëjnë nder vendit, kudo ku mund të jenë dhe shërbejnë.

Robert Kodra

December 5, 2017 19:54
Komento

51 Komente

 1. ex O December 5, 20:34

  Po kujt i flet te te kuptojne.

  Reply to this comment
  • Flamur Meta December 6, 07:58

   Eshte shkaterrim i qellimshem o zoti letershkrues. Veper e sherbimit sekret serb. Ate qe nuk e ben dot deri ne 90 e realizuan pas “permbysjes se komunizmit”, me sakte e nisen pas vdekjes se Enver Hoxhes me Ramiz Aline dhe e finalizuan me Sali Berishen.
   Pse kot eshte zhdukur dosja e agjenteve te dyfishte? Kujt i prishte kaq sh pune pikerisht ajo?

   Reply to this comment
  • gabriel December 7, 17:43

   Cfare shkruan ky debili?
   Kush qenkan keta ushtarake qe paskan ngrene ne gaveta (debili i thote sahane) me stampen CCCR qe 14 vjec dhe tani paskan shkuar ne perendim per studime?
   Po a e di ky mashtrues ordiner se ata qe ishin 14 vjec ne Shkollen “Skenderbej” i takojne vitit 1961 dhe te gjithe u nxorren ne lirim nga Berisha si enveriste e jo si te pa afte?
   Pas 90-tes ne ushtri u mbajten vetem te pa aftet,servilet,spiunet,hajdutet etj,qe ndihmuan kriminelet e Berishers te grabisnin ushtrine dhe te shkaterronin ushtrine!
   Ja nga ky soji coi Berisha per studime jashte vendit duke i ngritur nga kapterre ne gjenerale!
   Nje shkrim idiotesh dhe skandaloz qe verteton se te cfare niveli jane sot keta lloj ushtarakesh si ky idioti Kodra!

   Reply to this comment
 2. demo December 5, 20:52

  Asgjesimi i Armatimit te Ushtrise popullore eshte krim.Asgjesimi i Tankeve,topave,luftanijeve.avioneve Mig 21,Mortajave dhe municioneve te tyre eshte tradheti e larte ndaj Atdheut dhe duhet ndeshkuar.Kushdo politikan,qeveritar,oficer,ushtarak,qe eshte perfshire bduhet te denohet sipas ligjit per Tradheti te larte ndaj Atdheut.

  Reply to this comment
 3. mateo December 6, 00:54

  Per cilet ushtarake flet ky birbua?
  Kur nuk ka ushtri,si mund te kete ushtarake?
  Pas vitit 1993,kur Berisha hodhi ne rruge mijra ushtarake te karieres,me pervoje te gjate ne drejtimin e ushtrise, vetem ata qe ishin shpallur besnike te PD-se,te pa aftet,servilet dhe qurrashet,me ndonje perjashtim!
  Deri ne 93-shin nuk u vodh asnje gezhoje,ndersa pas 93-shit,kur ne reparte komandonin keta palo ushtarake, u grabit i gjithe armatimi dhe municioni i ushtrise me vlere qindra miliarda dollare!
  Ja,ky eshte kontributi i tyre,qe me vone u graduan nga kapterre ne gjenerale!
  Si nuk keni turp qe mburreni me nje ushtri fantazem,qe ne rast konflikti te armatosur nuk jeni te zotet te ngrini breket tuaja!
  Hapi syte e mendjes o lolo,se cfare ushtrie kane fqinjet tane?
  Por ti dhe shoket e tu aq dini,se nuk merrni vesh si behet lufta por korrupsioni.
  Ku ishit ju kur vidhej municioni,kur demontoheshin predhat dhe fisheket ne Gerdec nderkohe qe 3 uzina armatimi rrinin pa pune?

  Reply to this comment
 4. Tomorri December 6, 01:03

  Lexoni more njerez se per cfare karriere luftokan sot ushtaraket pa ushtri!
  E thote ky Kodra kete e jo une:
  “Janë ata që mund kryejnë me sukses detyrën e presidentit, të diplomatit të karrierës, të këshilltarit për sigurinë, prefektit etj etj.”
  Jo,more!
  Pra nuk punoni per te mbrojtur vendin,por te beni karriere te madhe!
  Turpi ju mbulofte,o karagjoze te shekullit!
  Edhe Osman Gazepi zogist ishte me dinjitoz se ju!

  Reply to this comment
 5. Plaku Xhuxhumaku December 6, 02:02

  O Robert Kodra, po perse qahesh mer ti, a nuk i vuri naltgjatesia e tij te gjith prefektet nga ish ushtaraket. Pastaj nuk merresh vesh mire, mer ti, edhe thua qe keta ushtaraket nuk merren me politike edhe pastaj thua ti bejme presidente, ministra e ku do une cfare. Sa per dijeni eshte kerkese e demokracise qe pushteti civil te mos ngaterrohet me ushtarake. Ushtaraket te bejne punen e tyre, dhe pastaj me nder e me lavdi te shkojne ne shtepi, ndryshe kemi ato qe quhen JUNTA.

  Reply to this comment
 6. gjermani i fundit December 6, 11:02

  me thene te drejten, “Shvarzkopfet shqiptare” nuk vijne nga Hena. Jane pjese e shoqerise dhe misherojne vlerat dhe difektet e pergjithshme te shoqerise shqiptare. Qysh ne periudhen e fundviteve ’80 ushtria ishte ne renie vertikale. Ato sherbimet e pafundme, ato alarmet kot e me kot dhe shperndarja e reparteve ne territor, kaq e madhe dhe pa infrastrukture transporti filloi te tregonte anet e dobeta te organizimit. Ne shkollat ushtarake shikoheshin me sy tjeter individet “me mik”, po keshtu pergjithesisht emerimet, postet, detyrat, etj. Sidokudo, edhe ne Us army, ndodhin keto gjera dhe madje jane rregull. Emerohesh me mik, behesh gjeneral me ndonje rekomandim, etj. Per te mos shkuar sy te keq vleresohen edhe ata qe e meritojne, qe te mos e banalizojme fare. Natyrisht, te kesh pas vetes nje ushtri me mushqeta dhe kepuce pa shuall apo nje superushtri me raketa, avione superiore ndaj gjithkujt, vizore per shikim naten dhe tanke me top me predha me uranium te varferuar qe shkrijne edhe kometat, sigurisht qe ke avantazhe te medha qe pa filluar lufta. Me ndryshimin e sistemit ushtria jone u gjend nen syrin e ciklonit, jo vetem si e tepert dhe e destinuar per tu shkaterruar ne planet e te huajve qe drejtuan maskaraden shqiptare me marionetat Berisha-Pashko-Hajdari, etj, por u punua shume qe Ushtria te identifikohej me te keqen qe me dhune kish bere te mundur mbajtjen ne kembe te atij sistemi. Keshtu nisi nje fushate e eger dhe e ndyre per te shkaterruar Ushtrine me themel, duke nisur nga lufta demagogjike e deri tek presioni i bukes se kalamajve. Ne mos gaboj, kryetar i komisionit te Mbrojtjes u caktua Azem Hajdari, nje koqe maloku analfabet qe e ktheu sistemin e pergjtihshem te FA ne mejhanen e Xheles. Minister u soll nje mesues artimetike qe ne mos e solli ne post ndonje agjenci fqinje, pa ekuivok zbatoi platformen e terapise shock ne ushtri. Thuhet se rregjimi i Milosheviçit ka dhene fonde ne miliona $ per ta kthyer Shqiperine ne toke te djegur, qe dikur te mburrej se e pushtonte me shoqaten e gjahtareve. Me nje fjale, po te vinte ne pushtet nje Robespier shqiptar, arkitektet e shkaterrimit te Ushtrise tone do i çonte ne gijotine per tradheti te larte. Firma Meico ka shitur ne vitet ’94-’96 nje sasi te paimagjinueshme et pallogaritshme te arsenalit luftarak, fature qe nuk kemi per ta mesuar kurre, se veç dokumentit te shitjes me çmime simbolike ishte gjithmone dikush me valixhe ne dore qe merrte shumen cash te vleres reale te shitjes. Ushtaraket nuk ishin budallenj te mos kuptonin se Ushtria shpk po ç’montohej nga themeli dhe kushdo qe e ndjeu se mund te bente ndonje pazar te mire filloi ta beje. U shiten troje repartesh dhe vlera materiale, me kujtohet nje oficer qe shpesh mungonte ne repart se merrej me tregti lopesh maqedonase. Refoma e pare berishiste dhe e kontrolluar emer per emer nga emisaret e Azemit dhe PD-ve lokale nxori ne lirim gjithe “ushtaraket e Enverit”. Fati i atyre qe mbeten le te kuptosh se keta kishin alternative te mbeteshin vetem nqs beheshin “te Saliut”. Per ca kohe ka pasur edhe oficere qe ne shtepi ruanin tesren blu te PD-se, megjithese zyrtarisht ushtaraket ishin jopartiake. Pastaj nuk di me, se edhe mua me nxorren ne lirim. Ata qe mbeten pas qene deshmitare sesi Ushtria e çua ne zero absolute. Me kaq sa thashe, dua te theksoj se edhe ushtaraket pesuan metamorfoze; u transformuan ne konformiste te sistemit te ri dhe ja shembulli i ish presidentit Nishani. Natyrisht qe ka edhe kuadro te dhene pas detyres dhe disiplines, por duke qene se kali ka perpara gomarin e keshtu do ta kete akoma per nje kohe te gjate, nuk ka si te ndodhe qe ushtaraket te jene shprehi e atyre virtyteve qe garanton autori me siper. Sot ushtria jone eshte simbolike dhe po te lexosh ne forumet e ushtarakeve, akoma braktisja e detyres se atyre kater ushtareve me pagese ne Skoci vleresohet si tradhti ndaj atdheut. Harrojne se Shefi i Shtabit u “arratis” ne Amerike me ndihmen e ambasades, e pafuqishme edhe kjo ti garantonte jeten prej “kafsheve qe kane dale nga kontrolli”.

  Reply to this comment
  • Topciu December 7, 20:58

   Per pershkrime s’ta kalon njeri mono, por nje gje s’e kuptuam nga gjithe ky refim kaq emocional…

   Nje here thua se kali s’ben dot asnje hap kur ka perpara gamorin, kurse here tjeter na thua se kishe dijeni qe njeri prej oficereve merrej me tregti lopesh… Hajde filozofi ushtarake, hajde… Sado me fizionomi te ndryshme, te perbashket keni patur jo pergjegjesine per rolin qe ju kishte besuar komandari, por cmendurine pas tasit te groshes. U mbathet, hengret e u dendet aq shume, sa pasioni per groshen ju beri te harronit detyren kryesore. Pasi e humbet davane, s’ju mbeti gje tjeter vecse t’i thurrnit poezira komandarit. Si shpejt u kujtuat…

   Ti si ish-ushtarak na thua se ne periudhen e fundviteve ’90 filloi renia rapide, apo jo? As qe kam piken e dyshimit per kete, por ky pohim merr rendesi te vecante per kete replike, pasi deri asokohe salinjte, hajdaret, kelmendet, pashkot, etj. nuk kishin dale akoma ne skenen politike. Para ’90-es keto ishin emra krejtesisht te panjohura. Nese ishin instruktuar me pare dhe qendronin ne prapaskene per te pritur rastin me te volitshem, kjo eshte tjeter gje.

   Ajo qe dua te them me kete, eshte se gjendja kritike ne ushtri erdhi jo me teper si pasoje e krizes ekonomike qe kishte pllakosur vendin (ish-vendet komuniste nuk e shkaterruan me themel ushtrine), por sidomos prej perpjekjeve te vazhdueshme te klaneve antishqiptare per te sabotuar, vjedhur dhe pervetesuar gjithshka pozitive te arritur me aq mund e sakrifica per afro 50 vite me radhe.

   – Ku ishit ju “kokat e ushtrise” ne ato vite te zymta?
   – Perse nuk funsionuan sic duhej taktikat qe ju kishte mesuar xhaxhi?
   – Edhe sa vite instruktazh ju duhej akoma ju “kokave te ushtrise” per te parandaluar percarrjen dhe degjenerimin perfundimtar te ushtrise?
   – Perse anarshia e mundi disiplinen e dikurshme ushtarake.
   – Cilet ishin faktoret qe cuan ne shthurrjen e gjithe aparatit drejtues dhe kontrollit nga lart-poshte dhe anasjelltas?

   A e do sagllam pergjigjen?

   Se ai gamori qe permend ti ju futi ne pune kricat qe t’ju hidhte pluhur syve. Kur u erdhi siraja kricave, ata ja u lyen syte me graso qe te humbisnit edhe ate pak vigjilence dhe besim qe kishit ke njeri-tjetri. Ju bene magji qe te harronit porosine e xhaxhit “Uji fle, hasmi s’fle”, dhe pasi ju percane mire e mire dhe ju futen ne hasmeri mes njeri-tjetrit, filluan t’ju vune ne resht dhe ju detyruan te qepnit gojen. Ju keqperdoren sikur te ishit jenicere dhe ju vazhduat taktiken peqe-lepe, deri sa ju hodhen njeri pas tjetrit ne pension te detyrueshem. Punuat tere jeten me perkushtim dhe dolen kricat e ju percollen me 100 Euro ne muaj.

   A nuk ju vjen pak turp nga vetja?

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 December 7, 22:36

    e shikoni si kam mësuar të shkruaj me kapitale??

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit December 7, 23:29

     aman o ceno, ti paske qene topua? Nuk te dallova hiç, siç qenke maskuar kesaj rradhe. Me nje kafe ne Tajvan te mesoi nastrua si te perdoresh pseudonimet e luftes.

     Reply to this comment
     • anticensurë25642654 December 11, 11:49

      mono
      nuk është shkrimi tim!!
      këta nënëqirë nuk rrinë rrehat!!
      këtë e kam lexuar vetëm sot!!
      11.12.2017
      unë ta kam thënë si ty dhe kujtdo se nuk e kam zakon të lavirosem!!nëse nuk e ke kuptuar deri tashti!?
      më vjen keq për ty!!

   • gjermani i fundit December 7, 23:22

    Topo, lexo me vemendje. Gomarin perpara kalit ia referoj gjendjes aktuale, kur ka ende oficere te mire por kane ne krye drejtues te graduar dhe te vendosur ne ofiqe me rekomandim. Te them te drejten, di qe Shvejku e kishte goditur mire kur thoshte se ne ushtri budallalleqet me te medha behen me seriozitetin me te madh. Mund te jem sjelle edhe si krriç, kushedi, i tille eshte mekanizmi i hierarkise, por s’e kam pasur aq per zemer te perdoresha. Me kujtohet njehere qe erdhi nje ushtar nga nje repart i afert ne 2 te nates e trokiti se duhej te shkoja ne repart, Alarm gatishmerie. Reparti im ishte 16 km larg dhe i them OK, ik, se e bere punen. Prinderit e mi u shqetesuan pse nuk po shkoja, une as e vrava mendjen, se me siguri ndonje budallallek do kish bere vaki. Te nesermen shkoj ne pune dhe marr vesh se komandanti kish dhene alarm se kishte rene shi i madh e gjasme donte te testonte gatishmerine tone nese do ndihmonim emergjencat. Te tere kishin vajtur, vetem une jo, hahhahahaha. Me dhane vrejtje te rende dhe ne vend te kerkoj te falur i drejtohem komandantit, qe ishte komandant me nam, se nuk isha koqe te beja 16 km ne kembe neper shi, per alarm ushtria ka makina, te vije te na marre. Meqe ne forum ka njerez qe ushtrine e njohin vetem nga uniforma jeshile, une dua te them se vetem ne shkollen Skenderbej nxenesit beheshin pothuaj vellezer. Pastaj ne shkollen e Bashkuar fillonin divergjencat, ato llogarite e vogla dhe individualitetet e pastaj kur dilnin oficere ne pergjithesi vijonte lufta e brrylave. Per tipiken e organizimit, me keq ishte Artileria K/A, se ata benin me shpesh sherbim ne bateri. Para nja dy vjetesh takoj nje shokun tim ne Tirane dhe e pyes per nje shokun tone te perbashket, me thote qe nuk flisnin se kur kishin qene ne repart bashke ky e therriste ne emer kurse tjetri i kujtonte se duhej ti drejtohej me “shef”, e kupton se per çfare gomarlleku prishet nje shoqeri e vjeter? Sa per dijeni “Topo”, kur me nxorren ne rezerve si pinjoll familje komunisti, xhaxhai im ishte kryetar i PD ne qytetin fqinj, por hahhahahaaaa, me bene nder. Vuajta ca, por zura te bredh boten e te mesoj se jeta eshte Lufte pa arme dhe uniforme. Dhe ne kete Lufte lypset ti dalesh zot llogores tende, patjeter, duke mos shitur shpirtin dhe as karakterin. Kush ka bere shkollen Skenderbej e di mire se sido qe ta hedhesh macen, ajo do bjere gjithmone ne kembe, per kete jemi kalitur. Ah po, per ate qe shiste lopet maqedonase… hahhahaa, eshte e vertete, por e kishte mire me komandantin e madh te divizionit qe i thoshin Skenderbe. Meqe nickname sugjeron topat, po e krahasoj ushtrine me nje top qe i kane hequr shtizen e mekanizmit te shkrepjes. Nje shtize e vogel, qe mezi duket, por ja qe pa ate nuk ben “bum”. Une s’ka gje me letershkruesin, biles ai ne shume argumente mire e ka. Por nuk me bind se perse ushtaraket/ ish ushtaraket meritokan per presidente, kryeministra, prefekte e ku di une? Pse jo inxhinieret, mjeket, agronomet, veterineret? Apo se keta nuk tregojne “Mirënjohje për investimet e vendeve mike në edukimin e lartë të këtyre ushtarakëve”, siç thote autori. Po mjaft pra, me keto. Prandaj, dhe per kete, uent hem qe ne krye se ushtaraket jane pjese e shoqerise dhe misherojne vlerat dhe difektet e gjithe shqiptareve.

    Reply to this comment
    • Topçiu December 8, 13:22

     Respekt per repliken Mono. Ndryshe nga ai kokeshpulla aty poshte, me ish-ushtarake te nivelit tend eshte kenaqesi te diskutosh, pse jo, edhe te mesosh.

     Ti reflekton tiparet e qytetarit te formuar, qe di t’i pershtatet komunikimit me cilindo, pavaresisht kendveshtrimeve te ndryshme, te pakten per ato tematika qe na ofron per lexim gazeta.

     Bashkohem pjeserisht me mendimin se “schwarzkopf-at shqiptare” misherojne vlerat dhe difektet e pergjithshme te shoqerise. Pse do thuash ti?

     Se kur flasim per “KOKEZINJ” eshte njelloj sikur te flasesh per SORRAKE. Sorraket nuk i mungojne vertet shoqerise tone, por ata jane nje minorance e paperfishme qe nuk meshiron asgje pozitive pervec ANTIVLERAVE. Te kesh pasuri te pashtershme si bicim “scharzkopfi” nuk do te thote te podedosh medoemos vlera. Nuk e kam zakon te kapercej ne emra konkrete, por disa prej ketyre “kokzinjve arnaute” kane arritur deri aty sa t’u shfaqen femijeve tane si vampire neper endrra, edhe pse mund t’i kene vetem me te degjuar.

     ***
     Citat: Kush ka bere shkollen Skenderbej e di mire se sido qe ta hedhesh macen, ajo do bjere gjithmone ne kembe, per kete jemi kalitur.

     Me qe me permede Shkollen Skenderbej do te te tregoj nje histori. Kisha gati nje dite qe udhetoja per “ke shpaja”, dhe me te mberritur ne Muriqan m’u desh te zbrisja nga “kerri” per kontroll. Kisha bere gati 1.500 km rruge dhe deri ne ate moment s’me kishte ndaluar as austriaku, as slloveni, as kroati, dhe as malazezi. Me ndaloi shqiptari. Ne mes te nates. Ishin dy vete qe kishin bere sikur ishin fshehur prapa barrakes, dhe sapo e pane qe une vazhdova me ngadalesi dolen nga “skuta” dhe me thane: “Nale, nale… Doje me ik heeeee? Qite bagazhin!

     Bera c’bera zbrita dhe e hapa bagazhin.

     Ca i ke gjithe keto gjona? – me pyeti maloku – dhe filloi te m’i bente rremuje te gjitha. Ke cigare, pije alokolike, ca senesh ke me vete?

     Ato qe shikon aty, por po vazhdove t’mi besh cantat remuje duhet t’i palosesh ashtu sic ishin – ja kheva si me spond.

     Beri c’beri maloku dhe kur e pa qe s’gjeti as edhe nje paqete cigare me tha:

     “Mir, mir, hec e mille tash… Per ku je, per Tiron?

     Pse ku e diktove ti qe jam per Tiron – ja ktheva.

     Po ja, po flet gjoja si tirons… Hajt, hajt se kushedi se ca gallabordsi do jesh. – u gafur maloku.

     Pse ku na ke njof ne gallabordsave ti ? – ja ktheva

     Ke shkolla e begsave.. Kam qene atje me shkolle dhe qe andej me kan pru me punu ketu ne dogan… u hap si voji ne lakna gamori.

     Po pse s’thu ti qe njifemi – i thash

     Pse dhe ti atje ke qen? – ma ktheu

     Po sigurisht… Une jam ai TOPÇIU nga Tirona qe ju mbante me ingranazhe 5 lekshe kur ju u varrnit kokeposht ke murri…

     E kuptoi humorin maloku dhe ja plasi te qeshmit duke shfaqur dukshem komplekse te inferioritetit. Me erdhi vertet keq dhe me qe ishte para “Weihnachten” i dhurova dicka simbolike.

     Pershendetje Mono.

     Reply to this comment
    • anticensurë25642654 December 8, 22:15

     mono, për shkurtim si Topçiu, preferoj tope!!

     Reply to this comment
     • Topçiu December 10, 08:10

      Donte dhe zonja autoqenshurrë te thoshte dicka, por si ngahera, edhe kesaj radhe s’na tha asgje.

      Provoi dhe ajo te futet ne debat duke u kapur fort pas topeve te mon kukaleshit, por c’e do se “preferenca per seleksionim topesh” (lexoni me kujdes mini-komentin ketu siper) nuk varej ne doren e saj. Moni u tregua prap koprac dhe e la me gjisht ne goje. Tani s’i mbetet gje tjeter vecse te vrapoje pas topeve te atij myzeqarit te fendaksur.

    • anticensurë25642654 December 11, 13:03

     me këto dy fjali më ke pëlqyer mono-
     -“Ushtaraket nuk ishin budallenj te mos kuptonin se Ushtria shpk po ç’montohej nga themeli dhe kushdo qe e ndjeu se mund te bente ndonje pazar te mire filloi ta beje.”
     -” Me kaq sa thashe, dua te theksoj se edhe ushtaraket pesuan metamorfoze; u transformuan ne konformiste te sistemit te ri ”
     por prap në fund të fundit nuk është se më ndryshon mendimin,mendim që ja kam shprehur dhe më parë në replika ushtarakut tipik shqiptar- “fëndiksit”-!ky shkrim është aq i dobët sa ska ku të vejë më!
     dy grupet që duhet të kishin mbrojtur me shpirt shqipërinë tonë,u shkatërruan,u shkrinë si bora në shkertëtirën e saharasë!!
     të parët ishit ju,ushtarakët që nuk bëtë gjë tjetër veçse zakonin e ushtrisë shqiptare!u shpërbët në mungesën më të vogël të drejtimit!!
     të dytët ishin ata që iu përshtatën situatës!!u vunë,shumica,në shërbim të agjenturave të huaja!!flas për ish sigurimin e shtetit!
     ju,ushtarakët,shumica,nuk bëri gjëtjetër veçse tërë kohën kërkoi të “drejtat e ushtarakut”,duke u mbështetur tek lavdia e madhe që kishin pasur!përveçarmatimit të blerë nga shteti,nuk kam parë ndonjë gjë tjetër tek ushtarakët!!ah se harrova,një indoktirnim të tejskajshëm,që ska ndryshuar akoma sot!!

     tashti për top ciun(jo topçiun)
     në komneitn e parë më ke pëlqyer jashtëzakonisht!!ke shtruar të njëjtat pyetje që do ti kisha shtruar unë ose që ia kam shkruar tipikut idiot fëndë iks!
     por mjaftuan një lumë fjalësh,shkrimi i dytë i monit,për të të trrullosur dhe për të të nxjerrë nga tema!!
     nuk është faji tënd top ciu!!dhe me të madhen qënje superiore që jeton me fizikë,monit i mjaftoi ti përmëndte se bomba atomike kishte 6 mijë vida dhe ai fluturoi me preshë në gojë!!

     ne si popull u gjetëm të papregatitur në fillim të viuteve ’90!
     ne si popull jemi në një nivel të ulët shoqëror sa nuk jemi në gjënjde të kuptojmë se çështë shteti!
     ne jemi akoma në primitivitetin patriarkal të periudhës ilire,ose të fillimit të saj!!
     në të njëjtën gjëndje kemi për të mbetur dhe shumë vite,ndoshta shekuj!!
     ne jo vetëm që nuk na i mësojnë,por dhe vetë nuk duam ta kuptojmë se duke mbrojtur fqinjin kemi mbrojtur vetveten,duke mbrojtur,mbajtur shtein,mbajmë vetveten!!

     si e kam thënë dhe herë të tjera!
     ushtarakët tanë sot janë në një nivel të ulët,pavarsisht shkollave që kanë mbaruar ose aftësive që kanë!!
     atyre u mungon baza!!
     u mungon dëshira për të mbrojtur ATDHEUN,e tyre dhe tonin!!ata aftësitë e tyre i shfrytëzojnë për të pasur një jetë më të mirë!ata nuk e kanë problem të paguajnë rryshfet për të shkuar në misionet e natos,për të fituar më shumë!por dhe nuk e kanë problem të tradhëtojnë dhe të shkojnë e të punojnë në një punë të rëndomtë,që paguhet më mirë!!
     pak javë më parë pamë që ushtarakët tanë dezertuan!pamë që prindërit e tyre,jo vetëm që nuk i kritikuan,por i mbrojtën!prindi mbrojti tradhëtinë e të birit!!
     skemi faj!jemi bombarduar me “tradhëtinë patriotike” apo “patriotizmin tradhëtar”,sa që dëshirën e parë që kemi,nuk është më heroizmi,është të tradhëtojmë!!

     mono ajo që ti tregon për punëne e 16 km dhe shiut,në momentin e parë duket si me pas qënë”piçkë dhije”,por në fund të fundit tregon vetëm atë që thash pak më lartë!!
     mono,nuk kam qënë ushtarak,kam bërë ushtrinë,por e drejta është se:
     – KUR JEPET URDHËRI!
     – DUHET ZBATUAR,DHE JO DISKUTUAR,e aq më pak me u tregu “piçkë dhije”!
     duke mos patur një koncept të tillë!?
     përfundon ku kemi përfunduar!!
     kush më shpejt dhe kush më vonë,të gjithë jeni treguar “piçkë dhije”,mono!
     prandaj dhe shqipëria mbeti bythëzbuluar,si dhija!

     Reply to this comment
   • Feniks December 8, 02:44

    Per “Topciu-n”,kete dallkauk funksional idiot!
    Aq sa merr vesh gomari nga muzika,po aq merrke vesh ti nga ushtria!
    Ushtria shqiptare pas 90-tes,filloi rrenimin si i gjithe vendi nen dirigjimin e agjentit Ramiz Alia!
    Deri ne vitin 1993(fiksoje mire ne tru kete vit,o idiot),nuk u vodh asnje gezhoje.
    Ne tetor te 93-shit Berisha hodhi ne rruge mbi 80% te ushtarakeve,pasi beri perzgjedhjen e tyre nga spiunet e infiltruar ne ushtri,duke i ndare ne enveriste dhe demokrate!
    Ne ushtri u mbajtjen kryesisht servilet,te pa aftet,hajdutet,spiunet etj,qe lejuan banditet e Berishes te grabitnin nje sasi kolosale armatimi e municioni ushtarak,per ta shitur privatisht jashte shtetit!
    Dhe kur u be baterdia ne depot ushtarake,per te mbuluar gjurmet Sali Berisha organizoi shperthimin e depove,gjoja se ato i vodhi populli!
    Ne ate kohe eshte deshmitar populli i rretheve Berat,Lushnje,Kucove etj,qe mbushej cdo dite ne Kucove nje avion transporti amerikan C-130,qe merrte ngarkesen e 22 mauneve 24 toneshe me armatim e municion nga depot e rezerves ne Berat,Polican etj dhe fluturonte per 30 dite mbi qytetin e Lushnjes duke bere nje zhurme te llahtareshme sa thyheshin xhamat e dritareve!
    Pra ate llogari,kerkoja qurrasheve te tu,qe Berisha i beri gjenerale dhe qe me pas lejuan Gerdecin tragjik etj e jo te tjereve!
    Enver Hoxha na mesi mire,se sa ishim ne ne ushtri nuk ndihej miza,por tradhetine e Ramiz Alise nuk e ndalnim dot ne,aq sa mund te ndalni ju sot krimet e Berishes!

    Reply to this comment
    • Topçiu December 8, 11:55

     Per megadebilin fen+iks, qe me sa duket i paskan pjerdhur syte fare.

     Qe t’a themi fare shkoqur, kjo toke mban lloj-lloj idiotesh. Me te paktit jane vertet funksionale, por shumica jane per t’i deportuar ne recycling-container, se krahas pasivitetit te theksuar fiziko-mendor, ata e kane te shkruar ne balle dhe inferioritetin. Si prototip tipik i kesaj kategorie idiotesh (aspak funksionale), une po ta kursej kesaj here gjuhen e rrugacit.

     Qe ke mbetur fare pa funksion, per kete s’ta ka askush fajin. Po te zbatoje porosite e xhaxhit sot do ishe ndoshta njera prej figurave me te nderuara te atdheut, dhe jo pensionist i gjore i lene ne meshire te fatit. Qe te jesh i nderuar (si dje po ashtu dhe sot), kjo nuk eshte nje fjale goje. Per ty s’ka qene e thene te jesh i nderuar, se me jashteqitjet qe nxjerr nga goja dukesh ashi qari qe nuk je nga ai soj. Mbrojtja e atdheut per shumicen ishte detyre, kurse per ty duhet te kete qene nevoje. Nese te fendaksurit e ali babes me 40 hajdute e kishin mendjen per te vjedhe predha , soji dhe sorollopi juaj e kishin mendjen t’i turreshin me koke magazinave te veshmbathjeve dhe ushqimeve.

     – A ju kujtohet se si ja pergjysmonit racionin ushtarit te shkrete ?
     – Kaq shpejt i harruat ato thaset qe rrembenit prej magazinave dhe i conit naten “ne drejtim te paditur”?
     – Kaq shpejt i harruat ato raportimet ne komande dhe prangosjet, vetem pse ushtarit te shkrete i shkonte mendja te “vidhte” dy kokrra ullinj ne maje te pemes?
     – Po pse more gjytyrym, qe te spiunonit te tjeret dhe te shqepeshit per vete duke vjedhur ju kishte edukuar xhaxhi juve?

     Tani lexo me kujdes, o trangell i hidhet !

     E para e punes, ne repliken time me gjermonin, theksin nuk e vura ke degjenerimin total te pas ’90-es, se atehere kishte filluar ta merrte ferra uraten. Fjala ishte per kohen para saj, dmth. per ato vite kur sapo kishte filluar shthurrja, dhe MIOPE KUALITATIVE si puna jote ishin fatkeqsisht akoma ne sherbim. E kupton tani se per cfare KRICASH ishte fjala? Fjala ishte per ata KRICA qe kur shikonin gryken e atij 100 milimetroshit u shkonin pordhat si bresher.

     Reply to this comment
     • Feniks December 9, 02:36

      O Topciu i dhjerosur!
      E kuptoj se ne gjak ke helm dhe ne shpirt ke urrejtje!
      Ti nuk ke qene oficer,por thjesht ushtar bythepambuk i xhenjos qe u jepnin vetem kazma e lopata!
      Nuk mundesh ti te baltosesh figuren e ndritur te oficerve te Ushtrise Popullore je je vetem nje cope muti i lyer me varak dhe shitesh per flori!
      Ti shpif me mllef sepse e urren ate ushtri heroike.
      Jo vetem pra 90-tes,por as pas 90-tes e deri sa u liruan nga ushtria mbi 80 % e oficereve nuk eshte vjedhur asnje kokerr gruri.
      Baterdia eshte bere nga ata lamashet qe perzgjodhi Berisha pas 93-shit qe e vodhen pasurine ushtarake!
      Te jesh i bindur se edhe nje kapterr i kohes soneeshte me i zoti se keta gjeneralet e sotem!
      Por ne nuk na mbajti armiku i Shqiperise ne ushtri se e dinte qe nuk do bente ate vjedhje qe beri me krricat pas nesh!
      Ate gryken e atij 100 milimetroshit,sic duket e paske patur tmerr ti,se per ne ato arme ishin drejtuar nga armiqte,qe nuk guxuan kurre te na sulmonin!
      Ti dukesh qe je krric,se e perdorke me qejf kete emer!
      Ta gezosh dhe mos ha mut shume!
      Hy,vrrome antishqiptare!

     • Topçiu December 10, 08:48

      Per kete feniksin e pjerdhur nga syte dhe nga trute qe mbeti duke leshuar jarge zagaresh nga goja.

      Me skutha gjakprishur si puna jote kane fshire dhe fshijne akoma menderen, jo vetem ushtaret e xhenjos (lavdi dhe nder i kombit dhe keta), por dhe gjithe ish-ushtaraket e nderuar shqiptare, te pa perfshire ne asnje hajdutllek dhe maskarallek te bere prej ju qelbesirave nga me te peshtirat.

      Po ta perseris edhe nje here o idiot klasik i vene ne sherbim te kermave te kombit qe bien era perc, se kur kishin filluar t’ju vjedhin tere armatimet dhe municionet, une kisha vite qe kisha shkuar jo ne pension, por “turist” ne boten e lire.

      O gamor i pandreqshem!

      Qe te shpifesh dhe te akuzosh tjeter njeri pa patur asnje shkak dhe asnje fakt konkret, eshte njelloj sikur t’i nxjerresh bythes tym kot. Nxirri, nxirri se nje dite do t’ja shofesh mire hajrin. Ne je burre dhe jo kurve qe fshihesh pas tastatures, dil nga anonimiteti se pastaj e gjejme tamam menyren e duhur te komunikimit.

    • gjermani i fundit December 8, 16:49

     Feniks, me duket vetem nje here eshte ulur nje C130, kurse avioni qe permend ti ishte ILyushin IL76 me flamur ukrainas Ne kalendarin e dites sinjalizohej ardhja e ketij avioni te bekuar per zhvatje, se zona qe thua ti rrethohej nga bateri kunderajrore dhe s’i dihej mos ndonje enveristi i shkrepej te çonte ne te s’emes pazaret e Berishajve. Ndofta jo 22 kamione transporti, por 8-10 Man te ngarkuar mire i kishte si racionin e mengjesit. Pasdite ulej, me te errur ngrihej ne ajer, siç bejne mafiozet qe permend Berisha per ato mushkonjat e droges. Por ky ishte balene transporti dhe komandant i pergjithshem ishte ky Berisha qe eshte sot.

     Reply to this comment
     • Oplaaaaaaa... December 8, 19:00

      E shikoni shoke veterane se si perplasen koke me koke fansat e lockheedit me ata te ilyushinit, kush e kush te mbroje versionin e tij per llojin e avionit transportues dhe sasine e ngarkesave?

      Kontrahentet na tregojne “muskujt e botes”, a thua se kjo eshte me thelbesore se sa betimi para flamurit dhe detyrimi ushtarak per mbrojtjen e armeve dhe municionit qe ua kishte lene ne ngarkim xhaxhi.

      Sa vlen regjistrimi ne qitap apo memorie i kohes dhe itinerarit te fluturimeve, kur malli qe ke ne ngarkim te fluturon si zog para syve?

      Miope te dobishem !

      Ne momentin me deciziv per te vepruar nuk nxirren dylbite nga sirtaret per te bere sehir. A mund te strukesh kollaj ne llogore e te besh sikur po te heq barku, kur shikon se si i huaji te futet ne shtepi dhe ta pallon para syve gruan?

     • * December 8, 19:03

      Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

     • Feniks December 9, 02:42

      O gjermano!
      Kam qene ne Kucove me pune ne ate kohe pas reformes dhe shoket e mij me tregonin cdo dite se cfare ngarkesash niseshin!
      Sa per kete gjytyrymin me poshte “Oplaaaaaa”,po i them se eshte i mbarsur nga trute me idiotizem dhe urrejtje!
      Te gjitha vjedhjet qe iu bene armatimit dhe municioneve u bene vetem pas vitit 1993,kur ne ushtri u mbajten vetem qurrashet e PD-se!

     • Topçiu December 10, 09:58

      “Kam qene ne Kucove me pune ne ate kohe pas reformes dhe shoket e mij me tregonin cdo dite se cfare ngarkesash niseshin.” – shkruan nje torovell qe mbeti duke u qare forumeve per rritje pensioni. Nese te tjereve une do ja kisha dhjetefishuar pensionin, ketij do t’ja kisha pergjysmuar se nuk i ka me hak!

      Pak kujdes ju lutem…

      Nuk jam ekspert qe te beje analiza te sakte shprehjesh, por ajo qe kundermon prej kesaj deklarate idiotesh, eshte DIJENIA qe ka patur ky ish-SHURRTARAK dhe pensionist kokbosh per te ashtuquajturen zhdukje te armatimit dhe municionit.

      Si skuth qe eshte, informatat thote se i kishte marre gjoja prej “shokeve te tij” kur punonte ne Kucove. Ashtu si hajdutet qe ulerasin “kapeni hajdutin”, ky skuth e drejton gjithashtu gishtin nga “shoket”, per t’ja rrasur me paturpesine me te madhe fajin atyre, dhe per ta nxjerre veten te lare. Metode e mirenjohur spiunlleku kjo jo vetem ne rradhet e ushtrise. Kjo “lufte brrylash” (apo beqirash) i morri jeten me mijera e mijera shqiptareve te ndershem gjate diktatures se eger komuniste.

      Qofsha gabuar, por nese aresyetimi i mesiperm gjen mbeshtetje, ky pizeveng duhet “riedukuar” se paraqet rrezikshmeri te larte per shoqerine.

     • Feniks December 11, 02:57

      O Topeciu!
      Paske pervoje personale te te leshuarit tym nga bytha.
      Me siguri je rrace gomari,se ata e kane kete zakon!
      Paske shkuar ne boten e lire,more qerrata?
      Doemos qe te pastrosh oxhakun e bythes se per tjeter gje nuk di!
      Po te merreshe me pune andej nuk te dilte koha te shkruash keto qelbesirat e tua!
      Shporru qe ketej,o zorraxhi dhe mos ha mut kot!

     • Topciu December 11, 12:42

      O gojeqelbur i pjerdhur nga fiqiri !

      Ate gjigantin me kaliber 100mm qe i demontuan dhe i shiten qelbesirat e kombit, nga e keqja mund ta zevendesoj dhe me topin e Mato Grudes… Paksa i vogel dhe primitiv, por punen e ben ama. Po gjeta ndonje relike si ajo, ne vend te predhave ke gryka e topit do fus per bythe ndonje ZOG THIU dhe do e flakeroj ne pith te s’emes.

     • Topciu December 11, 12:52

      O i fendaksuri !

      Si bytheshqyer mocalesh qe je, bej zamet dhe hajde te na i ruaj nje here lart e poshte topet.

      Te siguroj se i kemi akoma te forta si gjyle dhe jo te fishkura si ato tuat.

  • anticensurë25642654 December 11, 12:58

   me këto dy fjali më ke pëlqyer mono-
   -“Ushtaraket nuk ishin budallenj te mos kuptonin se Ushtria shpk po ç’montohej nga themeli dhe kushdo qe e ndjeu se mund te bente ndonje pazar te mire filloi ta beje.”
   -” Me kaq sa thashe, dua te theksoj se edhe ushtaraket pesuan metamorfoze; u transformuan ne konformiste te sistemit te ri ”
   por prap në fund të fundit nuk është se më ndryshon mendimin,mendim që ja kam shprehur dhe më parë në replika ushtarakut tipik shqiptar- “fëndiksit”-!ky shkrim është aq i dobët sa ska ku të vejë më!
   dy grupet që duhet të kishin mbrojtur me shpirt shqipërinë tonë,u shkatërruan,u shkrinë si bora në shkertëtirën e saharasë!!
   të parët ishit ju,ushtarakët që nuk bëtë gjë tjetër veçse zakonin e ushtrisë shqiptare!u shpërbët në mungesën më të vogël të drejtimit!!
   të dytët ishin ata që iu përshtatën situatës!!u vunë,shumica,në shërbim të agjenturave të huaja!!flas për ish sigurimin e shtetit!
   ju,ushtarakët,shumica,nuk bëri gjëtjetër veçse tërë kohën kërkoi të “drejtat e ushtarakut”,duke u mbështetur tek lavdia e madhe që kishin pasur!përveçarmatimit të blerë nga shteti,nuk kam parë ndonjë gjë tjetër tek ushtarakët!!ah se harrova,një indoktirnim të tejskajshëm,që ska ndryshuar akoma sot!!

   tashti për top ciun(jo topçiun)
   në komneitn e parë më ke pëlqyer jashtëzakonisht!!ke shtruar të njëjtat pyetje që do ti kisha shtruar unë ose që ia kam shkruar tipikut idiot fëndë iks!
   por mjaftuan një lumë fjalësh,shkrimi i dytë i monit,për të të trrullosur dhe për të të nxjerrë nga tema!!
   nuk është faji tënd top ciu!!dhe me të madhen qënje superiore që jeton me fizikë,monit i mjaftoi ti përmëndte se bomba atomike kishte 6 mijë vida dhe ai fluturoi me preshë në gojë!!

   ne si popull u gjetëm të papregatitur në fillim të viuteve ’90!
   ne si popull jemi në një nivel të ulët shoqëror sa nuk jemi në gjënjde të kuptojmë se çështë shteti!
   ne jemi akoma në primitivitetin patriarkal të periudhës ilire,ose të fillimit të saj!!
   në të njëjtën gjëndje kemi për të mbetur dhe shumë vite,ndoshta shekuj!!
   ne jo vetëm që nuk na i mësojnë,por dhe vetë nuk duam ta kuptojmë se duke mbrojtur fqinjin kemi mbrojtur vetveten,duke mbrojtur,mbajtur shtein,mbajmë vetveten!!

   si e kam thënë dhe herë të tjera!
   ushtarakët tanë sot janë në një nivel të ulët,pavarsisht shkollave që kanë mbaruar ose aftësive që kanë!!
   atyre u mungon baza!!
   u mungon dëshira për të mbrojtur ATDHEUN,e tyre dhe tonin!!ata aftësitë e tyre i shfrytëzojnë për të pasur një jetë më të mirë!ata nuk e kanë problem të paguajnë rryshfet për të shkuar në misionet e natos,për të fituar më shumë!por dhe nuk e kanë problem të tradhëtojnë dhe të shkojnë e të punojnë në një punë të rëndomtë,që paguhet më mirë!!
   pak javë më parë pamë që ushtarakët tanë dezertuan!pamë që prindërit e tyre,jo vetëm që nuk i kritikuan,por i mbrojtën!prindi mbrojti tradhëtinë e të birit!!
   skemi faj!jemi bombarduar me “tradhëtinë patriotike” apo “patriotizmin tradhëtar”,sa që dëshirën e parë që kemi,nuk është më heroizmi,është të tradhëtojmë!!

   mono ajo që ti tregon për punëne e 16 km dhe shiut,në momentin e parë duket si me pas qënë”piçkë dhije”,por në fund të fundit tregon vetëm atë që thash pak më lartë!!
   mono,nuk kam qënë ushtarak,kam bërë ushtrinë,por e drejta është se:
   – KUR JEPET URDHËRI!
   – DUHET ZBATUAR,DHE JO DISKUTUAR,e aq më pak me u tregu “piçkë dhije”!
   duke mos patur një koncept të tillë!?
   përfundon ku kemi përfunduar!!
   kush më shpejt dhe kush më vonë,të gjithë jeni treguar “piçkë dhije”,mono!
   prandaj dhe shqipëria mbeti bythëzbuluar,si dhija!

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 December 11, 15:19

    kërkoj ndjesë për të gjitha idiotllëqet që kam shkruar!!
    kisha tymosur dy ananase dhe kisha pirë një shishe schnaps!!
    në fund e gjithë bota mu duk si piçkë dhije dhe e dhjeva!!
    të më falni, përgjithësisht jam djalë i mirë, po ndonjëherë rrëshkas dhe ha mut më shumë se ç’duhet, megjithëse nuk e ha kot!!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 December 12, 11:48

     sozie
     si je me shëndet??
     mirë me siguri.robt si i ke??
     lexo këto që po të shkruaj!!
     atyre që do të të lindin më pas ke plotësisht të drejtë ti vësh mbiemrin anticensurë!!pavarsisht se de juro janë fëmijët e tu!!baba është ai që i rrit dhe jo ai që ju qi nënën!!
     shnet sozie shnet dhe bithë të forta!të majftojnë koqet e mija për të mbajtur të zënë baçen tënde!!
     😛

     Reply to this comment
   • gjermani i fundit December 11, 15:33

    ceno, e kam permendur shiun dhe 16 km qe ti te kujptosh se kur fillon te tallesh menderen me ushtaraket, heret dhe jo shume vone ata te varin hejbet. Antishqiptari i madh Berejsha po i vinte zjarrin vendit diten me diell, nje komandant koqe kandari jepte alarm se binte shi i madh dhe oficeri duhej te ngrihej e te shkonte ne kembe, me rruge, pa rruge 16 km, ti ceno nuk e kupton se çfare do te thote demoralizim. Kam lene leshte ceno qe 14 vjeç, mbaja nje arke me 1200 fisheke ne kuti sardelesh dhe kapnim Dajtin per 3 ore e gjysme, por edhe sakrifica ka nje kufi, biles ka nje arsye madhore. Afermensh ketu e 27 vjet nuk e ka me kete arsye madhore, tanime femijte e mi kane kombesi shqiptare se dua une, por vendi i Berejshes dhe Ed Romes nuk u ka dhene asnje kacidhe perkedhelje.Kurse per ushtrine, Po u demoralizua ushtria, e ke humbur bastin! Te tjerat i bisedojme here tjeter ceno

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 December 12, 11:43

     “Te tjerat i bisedojme here tjeter ceno”
     kjo është më e mira,si zgjidhje!!
     sepse po të flisnim tashti direkt do të thosha “se kur fillon te tallesh menderen me ushtaraket, heret dhe jo shume vone ata te varin hejbet. “-me të vërtetë ja kanë verur berishës,por mos harro se në fakt ja kanë varur shqipërisë!!
     ” femijte e mi kane kombesi(kombësinë nuk mund ta ndryshosh mono!kanë shtetësi si të huaj,ndoshta italiane,dhe shqiptare) shqiptare se dua une, por vendi i Berejshes dhe Ed Romes nuk u ka dhene asnje kacidhe perkedhelje.”-70 e kusur vite më parë ndryshe nga ty,shumë u ngritën,disa disa hëngrën dhe,dhe dolën dhe e hëngrën dheun kur shqipëria e atëhershme,ahmeti i parë,jo vetëm i kishte rrjepur,por dhe ju mori atë që quhej e shtetit!!
     po të tregoj një histori që tregojnë shqiptarët e kosovës.
     bisedë ndërmejt shqiptarit dhe sërbit,për bërjen e shtetit!
     shqiptari si gjithnjë me euforinë folkloristike,jo vetëm që “bëri shtet”,por gati pushtoi tërë bëtën para sërbit!!sërbi i bën pyetjen-ti a je i gatshëm të vrasësh fëmijën tënd për shtetin tënd??
     shqiptari me sytë e zgurdulluar i përgjigjet-a je në vete??me vra fëmijën tim për shtet??
     sërbi ja kthen-unë se kam problem!
     shpresoj që ti biesh në fije,mono.kësaj anekdode!!
     në replikën time të kam cituar dy fjalitë e tua,sepse je i pari ish ushtarak që pranon deri diku gabimin dhe fajin që është bërë prej ushtrisë shqiptare!!të tjerët vërtiten ndërmjet lavdisë që kanë pasur dhe qurraviten për atë që su ka dhënë shteti!!
     mono si ushtria ashtu dhe njerëzia u hallakatën sa akoma nuk e kanë marrë veten,prandaj për zhvarckopfër asqë bëhet fjalë!!
     si ushtarakët dhe gjithë populli nuk janë të vetdijshëm se nuk janë luspa të lëkurës së qelbur të politikës,por janë ata që janë shteti!!
     mono normalisht,”po talle menderen me ushtarakët”?!
     të çojnë në PS. por ne nuk hyjmë në normalitet!!
     shnet mono,shnet!!

     Reply to this comment
 7. Kris 1 December 6, 11:43

  Thanua e ka plotesuar detyren ndaj FA se boton cdo dite bejtet e Benit me Sali e lulle dhe me sukseset e piktorit.

  Reply to this comment
 8. Herbert December 7, 17:04

  Nuk do kometoja te ky artikull por keto dy fjali me duken kriminale..antishqiptare..makartiste..rajersoniste dhe elezbiberiste.
  .
  Lexoni me durim se cfare mllefi dhe poshtrimi antishqiptare ka ne keto dy fjali:

  1-Djelmosha nga familje të thjeshta dhe papërkrahje, që ushqeheshin çdo mëngjez me fasule të hedhura nëpër sahanë alumini me stampën CCCP.
  .
  2-.Kjo kategori ushtarakësh (para 1990)nuk ka asgjë të përbashkët me atë zabitin e dikurshëm, që fshihte injorancën pas çizmeve e qillotave.
  ………
  Ky ushtarak patatiash apo silikoni ne rradhe te pare po poshtron Norman Schwarzkopf-in sepse nuk i thua emrin e sakte qe eshte; Herbert Norman Schwarzkopf Jr. ( H.N.S.Jr) i cili kishte dhe babain e tij po aq te lavdishem..
  .
  .Ti Ro..K ..nuk je asnje qime b..the e ketij njeriu gjenial dhe jo me te krahesoheni me ju qe keni stjuduar ne Amerike si ushtarake dhe shisni mend me bolet e Amerikes dhe Nato-s…e them kete se Shqiperia eshte i vetmi vend ne Europe qe nuk ushtri por ….do mbrohet nga tanket e grekut..anijet e italianit apo aeroplanat e turkut….dhe kjo jo vetem eshte e turpeshme por dhe antikombetare….
  ..
  Ti Ro..K ..duhet te dish se ato zabitet e dikurshem qe hanin cdo mengjez fasule ne sahane alumini perfaqsonin ushtrine shqiptare qe
  .
  -cliroi pa cizme te huaj vendin ne L2B
  .
  -perballoi agersionin ushtarak grek-angloamerikan ne 1949
  .
  -perballoi sulmin terrorist diversionist 1946-1956 nga miqte tane te sotem
  .
  -perzuri flloten ruse nga Vlora 1961
  .
  -denoncoi pushtimin e Cekosllovakise ne nje kohe qe Amerika nuk u ndje fare..

  Pra nga sa me siper zoti Ro..K nuk ke pse te behesh “trim'” me koqet e Natos duke mos pasur ushtri shqiptare dhe aq me keq te poshtrosh ushtrine shqiptare qe ne mbrojtje ishte e pathyesheme…

  Edhe nese i nderuari Herbert Norman Schwarzkopf Jr do te luftonte kunder shqiperise ne vitet 50-70 do ndothte e njejta gje se me Vietnamin nga “zabitat” shqiptare qe ti perbuz..
  ja per kujtese: fall os saigon 1975 you tube
  ku luftoi dhe zoti Herbert ne ate kohe..
  .
  http://www.youtube.com/watch?v=ZBO02RlPE6Q
  .
  Ne fund nje pershendetje per komentuesin brilant GJERMANI I FUNDIT se ke bere nje koment qe i ben hije ketij oficeri qe “lufton” me facebook duke poshtruar vendin e tij

  Reply to this comment
 9. Kris 1 December 7, 20:03

  Herbert dhe gjermani i fundit qenkan specialist per ti vene patkojte atij qe i duhen.

  Reply to this comment
  • Njeri gozhdes, tjetri patkoit... December 8, 08:13

   Edhe ti ja mbeshtjell nganjehere si kau lopes @christ, por sidoqofte, me aq sa te kam lexuar dukedsh ben pak dallim esencial nga “nallbanet”.

   Nese ty per te shprehur mendimin te duhen vetem dy rreshta, atyre zakonisht nuk u mjaftojne as shkrimet extra-large, dhe as dokumentat te cilave u referohen.

   E thene shkurt e prere: Ata godasin patkonjve, ti godet gozhden.

   Reply to this comment
 10. Plaku Xhuxhumaku December 7, 22:20

  Monument ketij Herbertit, nje te sheshi Skenderbeu dhe nje tjeter mu ne mes te shkolle se bashkuar:

  -cliroi pa cizme te huaj vendin ne L2B
  – Hengri mish qengji e vici sa deshi ndersa ushtrite e huaja u larguan vete se s’kishin c’te benin tjeter.
  .
  -perballoi agersionin ushtarak grek-angloamerikan ne 1949
  – mire agresionin grek, mender dmth, po anglo-amerikanet ku ishin, apo pinin whisky ne pentagon dhe ua thyen gotat me snaiper nga Kakavija keta tanet.
  .
  -perballoi sulmin terrorist diversionist 1946-1956 nga miqte tane te sotem

  -uuuuuuuuuuuuuuuuu, terroristet e 1946 – 1956, gjithesej 200 veta, sa frike e madhe. Xhaxhi Enveri i griu vete me automatik.
  .
  -perzuri flloten ruse nga Vlora 1961

  -C’donte flota ruse ne Vlore? Kishte ardhur si pushtues? Jo mor zotni, vete e kishim ftuar, vete u thame ikni tashti dhe ata u ngriten e iken, cfare kujton ti more Herbert se u tremben nga kapiten Liloja?
  .
  -denoncoi pushtimin e Cekosllovakise ne nje kohe qe Amerika nuk u ndje fare..

  -Per kete s’kam c’te them, e denoncoi qe i luajti penxhat dhe ruset nga frika iken nga Cekosllovakia me nje here.

  Nje gje ke harruar ti Herbert. Ne 1977 u nis ushtria per te pushtuar Kinen, se ishim inatosur me teorine tre boteve, po pastaj u kujtuam qe armet i kishim kineze, keshtuqe kishte konflikt interesash e u kethyem ne gazermat te mbaronim fasulet qe kishim lene per gjysem.

  Reply to this comment
  • shvejku December 8, 02:51

   Bravo plaku qe ben shurren ne breke!
   Ti meriton nje bust atje ku kane qene wc publike tek Ushtari i Panjohur,ne respekt te te gjithe hallexhinjve qe u shpetonte rruges!

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku December 8, 13:47

    Ty po ta ngreme nje ne halete e Bugjejovices.

    Ke ndonje gje te thuash per sukseset e pshurrura te Ushtrise Shqiptare?

    Reply to this comment
    • R.P December 8, 17:54

     USHTRIA ENVER HOXHES
     “Provokacioni” grek i 2 gushtit 1949, agresion luftarak për pushtim
     Sipas dokumenteve faktike, në sulmin e 2 gushtit 1949, grekët përdorën kundër Shqipërisë ushtrinë me topa, avionë, ushtri tokësore e gjithçka që përdor çdo ushtri që synon të pushtoj një vend tjetër. Ushtria shqiptare, madje edhe populli i cili në regjimin “hoxhist” quhej “popull ushtar e kufitar vigjilent”, iu kundërpërgjigj sulmit pushtues grek, me luftë të armatosur, në mbrojtje të kufijve e trojeve që u sulmuan. Ishte një luftë e përmasave dramatike. Ndërsa Greqia vërsuli drejt Shqipërisë mbi 70 mijë forca të armatosura, mbi 50 avionë, 80 tanke dhe një skalion artilerie me afro 400 gjuajtës, kryesisht topa, shteti shqiptar mobilizoi dhe futi në luftën mbrojtëse 10 mijë ushtarë, ndërkohë që po mbante në gatishmëri edhe 30 mijë trupa të tjerë pranë zonës së sulmuar. Siç dihet, Greqia ka pasur historikisht pretendime e synime për rrëmbim territoresh shqiptare, të cilat në 100 vitet e fundit i ka manifestuar edhe me provokacione e diversione ushtarake, duke tentuar të zaptoj forcërisht trojet shqiptare. Këto diversione e sulme ushtarake, kanë qenë sistematike veçanërisht pas shpalljes së pavarësisë në vitit 1912 dhe sidomos pas vitit 1913, kur “Konferenca e Londrës”, caktoi kufijtë zyrtar shqiptar, duke mbyllur kapitullin e kufijve mes Greqisë e Shqipërisë. Një nga aktet më famëkeqe luftarake greke kundër Shqipërisë, ka qenë sulmi ushtarak i nisur në 2 gusht 1949 në jug të vendit, me objektiv pushtimin dhe aneksimin me forcë të asaj toke shqiptare, që grekët e quajnë “Vorio-Epir”.

     KARNAVALET E SALI BYTHISHES
     Me 10 prill te 1994 i realizua masakra e pergjakur nga skuadro komanda “Pirro 1” Komando përbëhej nga 7 persona te armatosur me armatim te ushtrisë greke Pjesa tjeter qëndroi ne greke.Ne mesnatë u bë krimi, kunder një reparti me 130 rekrute te rinj dhe te parmatosur.Më 10 prill, në orën 02:40 një komando greke prej 8 personash me uniforma të ushtrisë greke hynë në territorin shqiptar, në afërsi të fshatit Peshkëpi pranë një reparti ushtarak. Komandoja vret në befasi ushtarin Arsen Gjini, kapitenin Fatmir Shehu dhe plagos tre shqiptarë. “Këto i keni për Vorio Epirin”, kanë thirrur ndërsa gjuanin. Gazeta “Elefterotipia” publikon lajmin se vrasja është marrë përsipër nga grupi terrorist “MAVI” (Fronti për Çlirimin e Epirit”. Nata e 10 prillit 1994 do të mbahet mend nga të gjithë shqiptarët. Vendi ynë atëherë u gjend përballë një sulmi ushtarak. Një repart komando hyri nga Greqia 4 kilometra në tokën shqiptare. Pasi kishte studiuar më parë planin, njerëzit që mbanin veshur uniforma ushtarake, sulmuan postën kufitare të Peshkëpisë. Bilanci dy të vrarë, tre të plagosur dhe disa dhjetra ushtarë të traumatizuar. Komandoja greke kishte zgjedhur si moment të duhur për të sulmuar, kohën kur i gjithë reparti kishte rënë në gjumë. Dy persona me uniformë dhe maska hynë në korridorin e kazermës. Komandanti i stërvitjes, Fatmir Shehu, u foli të panjohurve, duke u kërkuar të kursenin ushtarët, por ata e qëlluan me armë duke e lënë të vdekur. Më parë maskat kishin ekzekutuar edhe ushtarin Arsen Gjini. Tre rekrutë të tjerë mbetën të plagosur gjithashtu. Nën këcënimin e armëve maskat që flisnin greqisht duke përmendur Vorio Epirin, i mbyllën 130 ushtarët në një dhomë, ndërsa dy oficerë të tjerë i izoluan në një zyrë tjetër. Ky ishte versioni zyrtar i shtetit shqiptar, porse në traktin e organizatës “MAVI” i botuar edhe nga shtypi grek, shkruhej: “Organizata patriotike MAVI, pasi studioi me kujdes kushtet dhe operacionin që do të kryente në janar 1994, i dha urdhër njërës prej skuadrave të saj të armatosura që të godiste një repart ushtarak shqiptar, pranë vijës kufitare. Në orët e para të datës 10 prill, ditë e diel, në bazë të informatave të dhëna nga “Seksioni i mbledhjes së informatave”, skuadra PIRRO-l, e përbërë nga një grusht luftëtarësh, gjendjej në pozicionin e vrojtimit të objektit, në një kodër aty pranë. Sulmi filloi me kapjen e rojes dhe brenda dy minutash, godina dykatëshe e stërvitjes në Peshkëpi ishte në duart e luftëtarëve tanë. Skuadra e mbajti repartin për 20 minuta. Duke ikur, mori me vete 15 automatikë tip Kallashnikov të prodhimit kinez, dy arka me municion, si dhe oficerin e SHIK-ut, të cilin pak më vonë dhe të lidhur me pranga, e la të lirë.
     >
     Shenim:
     Terroristi Fredi Bejleri qe mori pjese ne maskren e Peshkepise jo vetem qe eshte i lire por vitin qe kaloi hodhi kanditaturen ne Himare..dhe kjo ndodh ne Shqiperine qe eshte vend i Natos dhe masakra u krye nga terroriste nga greqia qe eshte vendi i Natos dhe Bashkimit Europjan
     cfare duhet te themi ?
     Na mbro o Robert Kodra
     me kete plaku xhuxhumakun
     nga sali protopapa…
     ose na puth te vendi (vrima) i Rita Petros

     Reply to this comment
     • Plaku Xhuxhumaku December 8, 22:14

      Perralle e bukur, per t;ua treguar nipave. Epo te na i rruaç ore R.P, Mundohu mos te fiket feneri me vajguri buze Adriatikut.

     • anticensurë25642654 December 12, 10:49

      R.P.
      ska kush të mbron lali!!
      vetë palloshi ynë largpamës kërkon të emrojë në krye të shërbimit të fshehtë shqiptar një gërk safi!!
      çfar pret më tepër??
      çvendosjen e kufirit deri në shkumbin??
      lëre qënjen superiore!!
      ai merret me fizikën bythamore në vjenë!!
      nuk merret me vogëlsira,aq më keq kur i përmënd gërkun!!

     • Plaku Xhuxhumaku December 12, 14:25

      O Cen Shurra, po ti si me qene çuni i Shaban Qoses, a nuk e shef qe nuk po ta vershellen njeri?

     • anticensurë25642654 December 12, 14:50

      “po ti si me qene çuni i Shaban Qoses, a nuk e shef qe nuk po ta vershellen njeri?”
      qënje
      ti ça je tu bo??
      apo thjesht po provo me mbajt ndez qi riun e egjeut??
      nuk mbahet ndez me të vërshëllyer,qëje,o valutë!!
      qënje mos u xef kot,se po na bohesh si kimi me vezë i koresë!po na hedh ndonjë bombë bythamore!
      ps:tatën e ke njof apo e ke me të dëgjuar??
      unë e kam njof personalisht,qënje!!
      a thu të jem infektu??

     • Plaku Xhuxhumaku December 12, 18:01

      O i ziu ti, cfare me u nxef me ty, tashti ka filluar me vjen gjynof.

 11. Moske 1960 SuperEnver December 8, 02:26

  Nqs ka nje ngjarje me spektakulare ne historine boterore ajo eshte dueli Enver-Hryshov ne vitet 1960-1961..

  Bile Hryshovi ne kujtimet e tij thote se nga Shqiperia ikem si pula dhe me vone ishte e pamundur per intervenim se futeshim ne nje lufte te trete.
  .
  ,Deri sa arriti Nikita tejet I nevrikosur ne Kremlin duke thene qe Enver Hoxha na mbuloi me mut nga koka te kembet dhe ja ..cifsha nenen dhe perkthyesi e perktheu pak ndyshe se ishte skandal nese perkthehej fjale per fjale

  “Hrushovi ulërin për mosmirënjohje të ndyrë, akuzon E. Hoxhën për të gjitha mëkatet e mundshme, dhe si përmbyllje, duke humbur vetëpërmbajtjen, shpërthen përfundimisht:
  “Dhe ky njeri na dhjere… nga koka e deri te këmbët, që ia …bëfsha të ëmën
  (etot çellovjek obros…u nas s nog do golovy, tudi jego matj)!”.

  Shume pak komentues dhe analiste përmendin faktin qe nga1956 sidomos ne vitet 1959-1960 kishte filluar “romanca e dashurisë Hrushov-Tito” dhe po pregatitej plani qe ruset ose do conin Enverin ne gjunje te Titos ose do ta shkarkonin si Zhukovi ne ajer ose ndonje egzekutim si ndodhi me ca të tjerë që u cuan kundër Hryshovit.

  Por ajo qe I vuri vulen ndarjes me ruso-sovjetiket ishte nje skandal I Hryshovit me Venizellos ate kohe qe ai ishte zëvendëskryeminister dhe ministri i Jashtëm qe gjatë një takimi me liderin sovjetik, Nikita Hrushov, në 1960 bën publik një propozim të ri të grekëve për Epirin e Veriut, i cili u hodh në lojë si kusht për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Shqipërinë dhe shfuqizimin e ligjit të luftës.

  Në projektin e ri kërkohej vetëqeverisja e Vorio Epirit nga minoriteti grek, por brenda kufijve shqiptarë. Siç u bë e ditur më pas, detajet e zbuluara dhanë të kuptohej se Hrushovi të paktën parimisht nuk ishte shprehur kundër kësaj skeme.

  .Ai i pati premtuar Venizelosit ta diskutonte këtë çështje me Enver Hoxhën në një kongres që do të zhvillohej pas pak kohësh në Bukuresht të Rumanisë. Sipas Venizelos, Hrushovi pati shprehur qëndrimin se çdo minoritet duhet të ketë autonominë e tij, për të zhvilluar gjuhën dhe kulturën sipas dëshirave.

  .Kaq mjaftoi për të shpërthyer zemërimin e shqiptarve.dhe Enver Hoxha thërret ambasadorin rus të akredituar në Tiranë, Ivanov, të cilit i shpreh prerazi qëndrimin kundër thelbit të bisedimeve mes Venizelos e Hrushovit.

  .Në librin “Dy Popuj Miq”, Enver Hoxha shprehet se Shqipëria nuk e njeh Sofokli Venizelosin, por babanë e tij, Elefter Venizelos po, i cili ka djegur me dhjetëra fshatra shqiptarë e ka ngritur banda që punonin si agjentë për autonomi të Vorio Epirit.
  .
  Në përfundim Hoxha theksoi se Shqipëria nuk do të lejojë askënd të diskutojë për kufijtë e saj, qoftë ky edhe Hrushovi.

  PIKERISHT krisja me Bashkimin Sovjetik në mbledhjen e 81 partive dhe më pas prishja e marrëdhënieve rindezi shpresat greke për Vorio Epirin. Tërheqja e nëndetëseve nga baza ushtarake e Pashalimanit në Vlorë rriti presionin grek që mendoi se tashmë Shqipëria ishte thuajse e izoluar dhe pa mbështetje të fuqishme.

  .Në të njëjtën kohë, Partia Komuniste Shqiptare prishi marrëdhëniet edhe me homologen e saj greke. Në Kongresin e Tretë të Partisë së Punës delegati i Partisë Komuniste Greke nuk u lejua të flasë, duke u akuzuar nga udhëheqja shqiptare si spiun i qeverisë së Karamanlisit. Kjo çarje erdhi si pasojë e qëndrimeve jo të qarta që edhe të majtët grekë mbanin për çështjen e Vorio Epirit.

  . Në të njëjtën kohë udhëheqja shqiptare mori informacion se qeveria e Athinës po mblidhte opinione se cili do të ishte reagimi i disa vendeve në rast se Greqia do të sulmonte ushtarakisht Shqipërinë. Nga krahu tjetër, organizatat vorio-epirote intensifikuan punën e tyre duke nisur mbledhjen e vullnetarëve për të kryer sulme të armatosura ndaj Shqipërisë.
  ***
  Pikërisht,për ti shpëtuar ndeshkimit si personal po ashtu dhe në aspektin kombëtar Enver Hoxha luajti si nje shahist..mjeshter I madh nderkombetar duke hapur lojen me Kinen.qe dihet si rrodhen punet me vone.
  ***
  Keq ardhje per shume shqipfoles si ky perkthyesi,por dhe nje pjese e lexuesve qe nuk marrin parasysh faktorin NR 1 qe spjegon pse Enver hoxha hyri ne beteje me ruset..ishte Venizellos me Titon pas kraheve..
  ***
  Ate qe serbet & greket u munduan gjate shekujve te mbysnin shtetin dhe gjuhen shqipe..pikerisht ate qe nuk arriti Venizellos me Titon ne kohen e Hryshovit..e arriti Milloshevici me Miqotasin ne 1991-1992 kur erdhen si krushq me amerikanet e pare qe shkelen ne shqiperi ne 1990.
  Eshte me shume se fatkeqesi kombetare fakti qe nuk analizohet sot kush dhe pse e shperfytyroi shtetin dhe dinjitetin e shqiptareve pas 1992..por merren akoma me enver hoxhen si kanibale qe ne fakt ketyre armiqve te kombit..grekut & serbit si dhe lobet e tyre ne perendim I kinte nonen dhe mire ja bente

  Reply to this comment
 12. Eh t'emen e s'emes... December 8, 08:42

  Po se nuk e kemi zabitin prandaj dalin e kakarrisin sot lloj-lloj sorrakesh. Mburen sorraket me universitetet e botes dhe ndihmat qe marrin prej tyre, dhe u thahet peshtyma ne goje kur shohin se si kacatorret e “sperkatjes se mushkonjave” u shpetojne radareve dhe rrezohen pingul ne rere.

  Kur MIG-et ngriheshin cdo dite per te mbrojtur hapesiren shqiptare dhe kundraajroret shoqeronin ne cdo levizje, ky “perversativi” qe del sot dhe na derdellit kodra pas bregut i shkonin qurret si filispanje.

  QUO VADIS DITA ?

  Reply to this comment
 13. April 23, 1971 December 8, 17:19

  Replike me Robert Kodren:
  .
  Eshte e drejte e juaj te jesh nje fans i cartun (me sakte nje sume-lepires) i Schwarzkopf-ove …por nuk te lejohet te poshtrosh ne nje shkalle te tille historine e ushtrise shqiptare.Biles dhe vete amerikanet duhet te denoncojne kete veprim sepse nqs nuk do vendin tend ..dhe amerikes ja ke me hile.
  .
  Cfare duhet te thuash per “zabitin” John Kerry ..koleg me Schwarzkopf-in ne Vietnam per keto masakra qe i pohon vete ish sekretari i shtetit ?

  %%%

  Vietnam Veterans Against the War Statement by John Kerry to the Senate Committee of Foreign Relations

  April 23, 1971

  I would like to talk on behalf of all those veterans and say that several months ago in Detroit we had an investigation at which over 150 honorably discharged, and many very highly decorated, veterans testified to war crimes committed in Southeast Asia. These were not isolated incidents but crimes committed on a day-to-day basis with the full awareness of officers at all levels of command. It is impossible to describe to you exactly what did happen in Detroit – the emotions in the room and the feelings of the men who were reliving their experiences in Vietnam. They relived the absolute horror of what this country, in a sense, made them do.

  They told stories that at times they had personally raped, cut off ears, cut off heads, taped wires from portable telephones to human genitals and turned up the power, cut off limbs, blown up bodies, randomly shot at civilians, razed villages in fashion reminiscent of Ghengis Khan, shot cattle and dogs for fun, poisoned food stocks, and generally ravaged the countryside of South Vietnam in addition to the normal ravage of war and the normal and very particular ravaging which is done by the applied bombing power of this country.
  be continue….

  %%%
  ..
  Pra zoti Robert vetem sa ka deklaruar John Kerry ne 1971…e rrezon kete cfare ke shkruar me lart per “zabitat” e Shqiperise….nuk them te kerkosh falje…per keto pacavuret me lart por nje keshille: mos u bej me amerikan se amerikanet dhe aq me teper mos pshurr vendin tend qe edhe pse i varfer ishte dinjitoz..jo si sot qe eshte kthyer shprehje gjeografike

  Reply to this comment
 14. Please post all comments... December 11, 14:48

  Jepi TETA REDAKTORE se kan mbet dhe dy rrotat e pasme mbrapa…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim