Sekretari amerikan i Shtetit i telefon Edi Ramës, zbardhet biseda 20 minutëshe

August 9, 2017 16:37

Sekretari amerikan i Shtetit i telefon Edi Ramës, zbardhet biseda 20 minutëshe

 

Kryeministri Edi Rama ka marre sot një telefonatë nga Sekretari i Shtetit, Rex Tillerson.

Sekretari Tillerson e ka uruar Kryeministrin për fitoren kuptimplotë në zgjedhje. Ai ka shprehur bindjen se mandati i fortë që ka marrë për të qeverisur e vetme, e obligon Partine Socialiste të thellojë shpejtësinë e reformave, pastrojë administratën nga të korruptuarit dhe shënojë rezultate domethënëse në luftën kundër krimit.

Duke i shprehur Kryeministrit të gjithë mbështetjen e qeverisë amerikane në mandatin e ri qeverisës, Sekretari i Shtetit i ka përcjellë Edi Ramës përshtypjet shumë pozitive të Zëvendës Presidentit Pence nga takimi i javës së shkuar në Malin e Zi dhe ka rikonfirmuar vullnetin amerikan për një vëmendje të përqendruar në zhvillimet në rajon.

Kryeministri Rama e ka falënderuar bashkëbiseduesin për telefonatën dhe i ka bërë një pasqyrë të plotë të situatës rajonale nga këndvështrimi i vendit tonë, duke u përqendruar kryesisht tek dialogu Kosovë–Serbi dhe nevoja për zhbllokimin e ngërçit të emrit të Maqedonisë.

Në pjesën e fundit biseda është shtrire tek roli i Shqipërisë në NATO, kontributi i saj në luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm, ku Sekretari Tillerson është shprehur me konsideratat më të larta.

Ndërsa Kryeministri Rama ka kërkuar intensifikimin e bashkëpunimit me SHBA në sektorin e energjisë dhe posaçërisht të naftës e të gazit, çka është pritur me shumë interes nga bashkëbiseduesi. Biseda telefonike mes të dyve ka zgjatur më shumë se njëzetë minuta, sipas Kryeministrisë.

August 9, 2017 16:37
Komento

15 Komente

 1. monika August 9, 17:26

  i ka marre leje trumpit ky qe flet me Ramen?

  Reply to this comment
 2. Fat man August 9, 17:27

  Telefonata ka zgjatur me shume se 25 minuta, pra 26 minuta.
  Ne keto minuta qe jane te vlefshe vetem per te shkuar ne hale dhe jo te bisedosh me Kryeministrin e nje vendi.
  Kuptohet qarte se Edi nuk ka folur vetem ka degjuar Rex Tillerson dhe te vetemja fjale apo “kundershtim” i tij ka qene ” Yes Ser “.

  Reply to this comment
  • nick August 9, 18:26

   You are ridiculous

   Reply to this comment
  • Grigor August 9, 18:32

   Per ty “Fat Man” 26 minuta jane ndoshta pak per te qendruar ne hale sepse ti atje ha, dhjet dhe permjerr edhe nga ai mut objekt qe ke brenda kafkes qe vetem tru smund te quhet. Ti kupton edhe se cka bere Edi apo cfare i ka thene Edi Tillerson. Nga ajo “venue” ku ti qendron nga 25+ min ti hedh menimet e tua idioteske duke ndotur blogun dhe duke me marre mua ca minuta qe perpiqem te pastroj blogun nga loqe si ty.Nje keshille: Lutju Zotit te te MBAJE GOJEN KUR SKE GJE PER TE THENE.

   Reply to this comment
  • ??? August 9, 18:33

   Falendero Zotin qe eshte Rama kryeminister dhe kujdeset per ty e te gjithe ata me te meta mendore si puna jote, se po te ishte akoma Sal Vucidoli do ishe rrugeve duke lyp.
   Dhe shkruhet “YES SIR” jo yes ser, inbreed!!!

   Reply to this comment
 3. Plaku Xhuxhumaku August 9, 17:40

  Vetem 20 minuta? Une muhabet sporti bej 20 minuta dhe nuk me del. Keta “Burrat e Shtetit” per 20 minuta sqarojne politiken e botes dhe u del koha te shesin edhe ndonje gote nafte. Tobe estarkfurrullah!

  Reply to this comment
 4. Crusader August 9, 17:44

  Lexoj dhe me vjen per te qeshiur. Na kujtuan vitet e diktatures me keto shkrime bajate qe tregojne solidaritetin me Socializem Edvinizmin katundar Shqiptar. O dita, po nuk keni ndonje gje me interesante qe te shkruani. Na hapet barkun.

  Reply to this comment
 5. Mark.uk August 9, 20:41

  Pse ka njeri qe e beson.

  Reply to this comment
 6. KASTRIOT ALIAJ August 9, 20:56

  nuk ka pergjigje me te goditur per qente qe lehin rrugeve apo per trimat pas gardhit qe deri dje vrane vodhen shiten dhe dogjen Shqiperine dhe vazhdojne perseri te lehin pa pushim berisho metistet KARVANI I RILINDJES DO TE ECE DHE NUK KA FORCE QE E NDAL DERI SA SHQIPERIA TE BEHET SHTET QE TE VERE NE VEND NDERIN DHE DINJITETIN E MARRE NEPER KEMBE NGA SALI MURTAJA DHE HALET RROTULL TIJ.

  Reply to this comment
 7. A August 9, 21:46

  Sekretari i Shtetit i SHBA-s REX TILLERSON foli 20-te minuta me kryeministrin EDI RAMA. Lajm i pa vlere sepse u bene 27-te vjet qe ndigjojme me tha i thashe ne politiken shqiptare duke filluar nga SALI BERISHA, FATOS NANO dhe EDI RAMA. Kurse vendi dhe populli shqiptar si thone leberit i japin gaz deri ne fund makines por shikohet se nuk kemi luatur vendit. Kurse torba bosh, pra broçkulla dhe pallavra.
  Te na thote ky sekretar te verteten pse mender EDI RAMA nuk ishte ne foton e kryeministrave te nje pjese te Ballkanit qe u zhvillua ne Podgorice te Malit te Zi me zv.presidentin e SHBA-se PENC.

  Reply to this comment
 8. Arben August 9, 22:52

  AMAN MORE ZBARDHENI QE TE KENAQET POPULLI.

  Reply to this comment
 9. alphade August 10, 00:25

  Posi moj zonjeza Monike me minfund i ka marre leje zo-
  tit President , Trump ! Sikur bota t’i maste gjerat me ku-
  tin tend qekur do te kishte filluar L3B, me Korene e Veri-
  ut, por ja qe Amerika e Madhe nuk i mat gjerat me kutin
  tend prandaj eshte aq e madhe sa e vogel eshte zotrote.
  Amerika e Madhe ka edhe nje zemer te madhe dhe poli-
  kanet e kupoles nuk merren me cingerrimat qe merret
  Vicidolasi , pella i cadres,qe mjafton te kapin nje fraze te
  Edit dhe e bejne terkuze sikur lidershipi amerikan e ka
  mendjen se cfare tha e si e tha kryeministri i Shqiperise,
  qe edhe po te ishte gabim sic e konsideroj edhe une, nuk
  do te zvarritet per te gjetur “qimen ne qull”! Lidershipi
  amerikan din te urreje,armiqt,din edhe te fale miqt ! Pran-
  daj zonjeza Monika mos u shqeteso per Edin, Ai aq mire
  t’i rregulloje gjerat sa asnje shqiptar tjeter. Kete besoj se
  edhe Juve zonjushe jeni e ndergjegjeshme per kete !
  Thjeshte,kaq kisha per kete radhe. Mos flisni dhe mos
  shkruani brrockulla ! Sali,Likja,Dhallka,etj. do te perballo-
  hen me drejtesin ne mos sot,me siguri neser ! Historia nuk te fal !

  Reply to this comment
 10. MIRDASH August 11, 19:05

  KOMUNISTET E KOMENTOJNE SI FITORJE TE MADHE BISEDEN E UDHEHEQSIT TE MADH DHE LARGPAMES EDI RAMA ME SEKRETARIN E JASHTEM TE SHBA.SE NE NUK DIME SE EDI RAMA MUND TE KETE MARRE EDHE NDONJE DRU PRAPA KOKES DHE BEN SIKUR ESHTE I KENAQUR ME FJALET E NGROHTA TE SHBA.ESHTE NJE SHKRIM KU PPSH KOMENTONTE TAKIMET E ENVERIT ME KRYETARET E PARTIVE M-L TE BRAZILIT VENEZUELES,KOLUMBISE,EKUADORIT,SI DHE BAGABONDET E BOTES QE QUHESHIN M-L DHE MERRNIN RROGEN NE SHQIPERI.BUDALLALLEQE!AKOMA SHQIPTARET VUAJNE NGA SIDROMI I KENAQSISE SE KOTE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*