Sekui: KQZ nuk mund të marrë vendime me katër anëtarë

Redaksia Online June 13, 2013 14:05

Sekui: KQZ nuk mund të marrë vendime me katër anëtarë

Ndërkombëtarët vazhdojnë të këmbëngulin se situata e KQZ-së duhet të ndryshohet, pasi ajo nuk mund të funksionojë dhe të marrë vendime me vetëm katër anëtarë. Këtë gjë e ka konfirmuar sërish gjatë ditës së sotme ambasadori i BE-së në Tiranë, Etore Sekui, pas një takimi që ka pasur me kryesocialistin Edi Rama.

Bisedova me zotin Rama edhe për çështjen e KQZ-së mes të tjerash. Kam ndjekur deklaratat e ambasadorit Arvizu dhe shefes së misionit të OSBE/ODIHR-it Conny McCormack dhe pozicioni ynë është i njohur, që Komisioni Qendror të Zgjedhjeve të marrë vendimet duhet të ketë më shumë se 4 anëtarë”, ka thënë Sekui.

Ai është shprehur se BE dhe SHBA kanë një qendrim të përbashkët për këtë çështje, ndërsa pohoi se do të zhvillojë edhe një takim me ambasadorin amerikan, Aleksandër Arvizu, për situatën e krijuar në KQZ.

Redaksia Online June 13, 2013 14:05
Komento

25 Komente

 1. ismail islami June 13, 15:01

  hajde rama
  gatiiiiiiiiiiiiiii tu

  Reply to this comment
  • Ana June 13, 15:38

   Te huajt kete here kane folur paster dhe qarte
   Kjo qe po ndodh me KQZ eshte nje katrahure e vertete
   eshte nje tentative reale per te vjedhur votat e shqiptareve te lire ne 23 qershor
   Ne nuk mund ta lejojme nje gje te tille,as te huajt nuk mund ta lejojne
   Kjo do sillte do e largonte shqiperine akoma me shume nga europa e aq deshiruar
   Prandaj te dalim te gjithe te vootjme ne 23 qersho,bashkimi ben fuqine,ne jemi shume ne do e rrezojme diktatorin sali berisha dhe do i hapim rruge rilindjes

   Reply to this comment
  • dorjeta June 13, 15:58

   KQZ mbi te gjitha ka nevoje per riformatim, s’mund te drejtohet nga lefteria me shoke, qe jane sherbetoret e pushtetit te saliut dhe nuk ka gjasa te garantojne nje proces zgjedhor transparent sado anetare te kete ky komision. Per kete nderkombetaret duhet te mbajne qendrime me agresive ndaj politikave te saliut sepse nga keto zgjedhje varet e ardhmja e nje kombi te tere, nuk behet thjesht fjale per nderrimin e nje qeverie me nje tjeter.

   Reply to this comment
  • guaraaaaaaaaaa June 13, 15:58

   ESHT MESUAR SALI BERISHA TA RRJEP KETE POPULL SE NUK DALIN TE ULERASIN SE SALIU I VRET

   NUK DO TE BEJ ME KQZ SI TE DOJE SALI BERISHA QE DI VETEM TE VJEDH
   DHE TE KERCENOJ NJERZIT E NUK KANE KRAH

   Reply to this comment
  • arta mella June 13, 16:04

   gjithmone do kapet diku sali berisha te vjedhe

   po kete here nuk do te kete me njerz qe mos te mbron voten e tyre

   se po vuajn per copen e bukes nga ky sali berishe qe di vetem te vjedhe

   dhe neper fushata jep premtime qe kurr nuk i ka mbajat

   kishte 8 vjet qe po qeveriste pse nuk e mbajti permtimet

   po beri dy rrugica dhe del e thot bera keta ate ku ne fakte nuk ka ber azgje

   Reply to this comment
  • egla June 13, 16:16

   ky esht sa per te marr rrogen se asgje sben esht si kukull!! shkon te rama ….

   po shko te berisha mooo se ai e ka ne dor administrimin zgjedhor se ka rama

   pse ca do bej rama do prandoj qe saliu te ket dy fishin e komisionerve me shum se opozita oreee a jeni ne terezi ju apo si???

   Reply to this comment
 2. endri June 13, 15:39

  berisha duhet te leshoje kqz nga zinxhiri qe e ka lidhur, ajo eshte nje institucion i pavarur qe nuk duhet te mbaje anen e njerit apo te tjetrit , nuk duhet qe per shkak te kqz nga fitues te dalesh humbes, sepse keto gjera nuk mund te mdodhin ne nje vend demokratik, prandaj mjaft me zoti berisha se na ke lodhur me idete e tua te plakura

  Reply to this comment
 3. Albert June 13, 15:48

  Shqetesimi i nderkombetareve eshte me vend pasi nuk japin dot garanci per zjedhjet vetem 4 anetar! duhet parlamenti te mblidhet dhe te miratoj nje zgjidhje per kqz-n me qellim qe zgjedhjet te jen transparente!

  Reply to this comment
  • LORA June 13, 16:16

   Kur kodoshet nderkombetare jane te “shqetesuar” ,,,,,,fati i vendit tim eshte me i siguruar.Boll me me keta kurvaret e fatit tone,per 23 vjet me rradhe.

   Reply to this comment
 4. devi June 13, 15:55

  duhet te behen zgjedhje te lira e te ndershme , boll me me presione dhe manipulime, te hujat thone jepini fund, rama ka mbeshtetje nga te gjithe , saliu eshte nje derr dhe nuk do me ja dite fare per ligjin, kulmi kulmi sali jepi fund , lere kqz te lire

  Reply to this comment
 5. eri June 13, 15:57

  turp e zhurme e madhe per zgjedhje, plasen te huaj duke fol per zgjedhje te lira dhe te ndershme , sali lere ligjin te funksionoj, e te marre fryme , ti je i pari qe duhet te japesh nje shembull te mire e ligjor nderkohe po ben te kunderten

  Reply to this comment
 6. epoli June 13, 15:58

  kqz po manipulohet kjo eshte e dukshme dhe shume evidente, te huajt duhet te ngren zerin , ne kemi nevoje per zgjedhje te lira duam te dime qe vota jone do te lexohet pa shtremberime, saliu te denohet nuk eshste zoti

  Reply to this comment
 7. hena June 13, 16:00

  doja ta dija si do te shkojne keto zgjedhje , se kqz u manipulua dhe tani kane filluar me tregetin e votes, mire kqz por populli duhet te mabj qendrim , duhet te mesohemi me rregulla dhe jo ta shkelim sa here kemi mundesi

  Reply to this comment
 8. redi June 13, 16:02

  njerzit mbas gjithe kesaj zhurme e presioni po e humbin besimi tek keta jerz, o te huaj a ka munesi ta ndali kete fenomen te prishjeve te procesit zgjedhor pa filluar mire , ju lutem mbani qendrim dhe ndeshkoni, sali je i humbur

  Reply to this comment
 9. cimi June 13, 16:04

  gjithmon e njejta histori ne shqiperi, nuk po lene gure pa levizur ata te pd per inskenime dhe presione, o sali lere kqz te zbatoj ligjin, leri njerzit te zgjedhin te lire nqs thua qe ke sjell aq zhvillim

  Reply to this comment
 10. Kleopatra June 13, 16:05

  aman akoma me keto ju, ore silleni ne vete ate saliun, se djhe ne do ta japim kontributin tone, do te shkojme masivisht ne votime per te hedhur voten tone kundre saliut dhe rrenimit, ai do te dal i papune nga keto zgjedhje

  Reply to this comment
 11. LERA June 13, 16:15

  KQZ TE MOS MBAJ ANEN E ASKUJT DHE FITORJA E EDI RAMES ESHT E SIGURT NGA POPULLI

  KY POPULL VOTON DHE BESON PER EDI RAMEN

  PO ESHT KY PLERA QE VETEM VJEDH DHE KERCENON NUK KA CFARE TE BEJ I KA HYRE FRIKA NE PALCE

  Reply to this comment
  • ARTAN June 13, 16:24

   BOLL TE DURUAM 8 VJET BOOLL TE PAME DUKE NA MASHTRUAR

   PO NUK DO TA BESOJM ME NJE NJERIU SI TI QE VETME VJEDH

   DHE TANI KERCENO DHE KUSH ESHT NE KQZ DHE NUK VJEDH VOTA PER SALIU MBAS 23 ESHT I VDEKUR

   HARROJE MORE SALI HORRI HARROJ MORE KRIMINE

   NE DO TE VOTOJM PER 29 DHE DO TA MBROJM VOTONE

   Reply to this comment
 12. LER June 13, 16:21

  A ESHT KY SALI BERISHA QE FUTI HUNDET NE KEQ PARA 4 VJETESH DUKE MARRE QEVERIN

  A VODHI VOTA PER LUL BASHEN QE PO E SHKATERRO TIRANEN

  E KAN MBUSHUR VENDI ME POSTERA E THOJEN NE DO BEJM KETE ATE

  A NA MASHTRUAN PARA 8 VJESHT PSE NUK BERI SALI BERISHA 20 VJET ME PARE

  Reply to this comment
 13. arbi June 13, 16:24

  Jane te vazhdueshme shqetsimet dhe thirrjet e nderkombetareve per KQZ-n , por Berisha nuk degjon sepse nuk i vjen mire kur e kritikojne, duhet Riformatuar KQZ per te legjitimuar fitoren historike te partis socialiste me 23 Qershor.

  Reply to this comment
 14. kevi June 13, 16:44

  Atehere nese doni nje KQZ legjitime shkoni dhe terhiqini veshin Sli Berishes sepse eshte ai qe e mbane peng KQZ dhe jo partia socialiste, te gjithe e dine dhe e kane te njohur nga praktika qe KQZ-ja eshte pushtuar nga Berisha me qellimin e vetem per te manipuluar reaultatin e zgjedhjeve sepse ai kerkon ta mare me pa te drejte fitoren, ti vjedhi zgjedhjet sepse e di qe me vota te lira nuk ka fituar dhe nuk fiton kurre.

  Reply to this comment
 15. LILI June 13, 16:45

  Ka te drejte ambasadori, po merren vendime ne mneyre teper vulgare gje qe tregon se si Sali Berisha po mundohet perseri te vjedhe zgjedhjet por kete here eshte populli Shqiptar ai qe me voten kunder do e largoje ate nje here e pergjithmone nga politika Shqiptare!!

  Reply to this comment
 16. eri June 13, 16:47

  Sequi eshte nje njeri i degjuar nga politika Shqiptare prandaj Sali berisha mendohu mire sepse ne 23 qershor nuk ka me, votat e Shqiptareve do jene ato qe do te ulin nga pushteti!!!!

  Reply to this comment
 17. ANJa June 13, 16:48

  Eksperiesnca e afert dhe e larget kane treguar se i vvetmi njeri qe ka prishur gjithmone procesin zgjedhore ne shqiperi eshte Sali Berisha, eshte ai qe ka uzurpuar institucionet e pavarura. Ka mare peng KQZ dhe kerkon qe me ane te Lefterijen (si ne 2011 me Ristanin) te manipuloi rezultatin e zgjedhjeve…

  Reply to this comment
 18. lindi June 13, 16:48

  SALI BERISHA ESHTE NJE KRIMINEL QE I MERR VENDIMET I VETEM, POR ME ARDHJEN NE PUSHTET TE PARTISE SOCIALISTE DO PERBALLET ME GJYKATAT E SHQIPERISE, TE PRET BURGU O GJYSH SALIU!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*