Sëmundja e mistershme që vrau dhjetra qenë

September 9, 2019 20:59

Sëmundja e mistershme që vrau dhjetra qenë

Një sëmundje e mistershme ka prekur dhjetra qen shtëpiakë në Norvegji, duke vrarë të paktën 25 e duke nxitur autoritetet të japin paralajmërime për të mbajtur të izoluara kafshët shtëpiake deri në përcaktimin e shkaqeve.

Dhjetra qen kanë qënë sëmurë në fundjavë, njofton autoriteti i ushqimit . Shumica e rasteve ishin në kryeqytetin Oslo, pro sëmundja është raportuar në 14 nga 18 zonat administrative të vendit, madje dhe në veriun e largët.

Sëmundja e padiagnostikuar është “është serioze për qentë”, tha zëdhënësi i autoritetetit të ushqimit Ole-Herman Tronerud. “Por nuk dimë ende nëse është ngjitëse apo një seri rastesh individuale”.

Agjencia përjashtoi mundësinë e salmonelës apo barit të miut për sëmundjen që shkakton të vjella të forta dhe diarre të ashpër, dhe gjithashtu tha se nuk besonte se vionte nga ushqimi i qenve.

 

l.h/ dita

September 9, 2019 20:59
Komento

2 Komente

  1. Mark .UK September 10, 08:55

    Sikur te shkonte ne Tirane e ti binte vetem Edi Rames.

    Reply to this comment
  2. qeni darko do martohet me macen sasha September 11, 10:15

    Keta qen vetem dashuria e presidentit tone mund ti shpetoje sic mund te permendim qenin Darko qe se shpejti do martohet me macen Sasha

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*