Sëmundja misterioze që prek fëmijët pas COVID

September 15, 2020 09:45

Sëmundja misterioze që prek fëmijët pas COVID

Pas infeksionit dhe mposhtjes së koronavirusin, trupit i duhet kohë për të pushuar e për të rifituar forcën.

Fatkeqësisht, për disa fëmijë, kjo nuk ndodh. Qindra fëmijë në planet janë diagnostikuar me një sëmundje misterioze, të re të quajtur sindroma inflamatore multi-sistem te fëmijët (MIS-C ose, siç e quajnë disa PIMS) që u zbulua pak më herët këtë vit.

Gjendja, e cila mendohet se lidhet me infeksionin COVID-19, mund të ndodhë te fëmijët që kanë pasur pak ose aspak simptoma të infeksionit të ri të koronavirusit. Fatkeqësisht, MIS-C mund të jetë një gjendje shumë e rëndë, ndonjëherë fatale.

“Fëmijët nuk kanë pse të kenë simptomat klasike të frymëmarrjes së COVID për të zhvilluar MIS-C, e cila është e frikshme”, tha neo-natologu Alvaro Moreira i Qendrës së Shkencës Shëndetësore të Universitetit të Teksasit në San Antonio.

“Fëmijët mund të duken të shëndetshëm, nuk kanë simptoma, edhe nëse nuk dihet se kanë qenë të sëmurë, dhe pastaj, disa javë më vonë, ata mund të zhvillojnë këto procese inflamatore në trup”.

Në një studim të ri mjekësor të MIS-C, Moreira dhe ekipi i tij gjetën 40 studime që përfshinin 662 fëmijë me sëmundjen.

MIS-C shoqërohet me procese inflamatore në shumë pjesë të trupit si zemër, mushkëri, veshka, tru, lëkurë, sy dhe më shumë.

Moreira tregon se sëmundja mund të jetë vdekjeprurëse, sepse sulmon sisteme të shumëfishta në trup: “Ka kaq shumë ‘fytyra’ të ndryshme saqë ishte e vështirë për mjekët ta kuptonin në fillim.”

Nga 662 raste të vëzhguara, 71 për qind e fëmijëve përfunduan në njësinë e kujdesit intensiv dhe mesatarisht qëndruan në spital deri në tetë ditë.

Në të gjitha rastet, fëmijët kishin ethe, 73.7 për qind e tyre kishin dhimbje barku dhe diarre dhe 68.3 për qind të vjella. Konjuktiviti dhe skuqja ishin gjithashtu simptoma të zakonshme. Fatkeqësisht, 11 fëmijë nuk mbijetuan.

Sidoqoftë, te fëmijët që janë shëruar, ka shumë shqetësime për atë që MIS-C po i bën zemrës së tyre. Përkatësisht, 54 për qind e tyre kishin anomali të zemrës pas sëmundjes.

Këto anomali përfshinin zgjerimin e enëve koronare të gjakut, aftësinë e zvogëluar të zemrës për të pompuar gjak të ngopur me oksigjen dhe aneurizëm koronare në rreth 10 për qind të pacientëve.

“Këta janë fëmijë që do të kenë nevojë për vëzhgim dhe monitorim të rëndësishëm për të parë nëse kjo do të zgjidhet apo kjo do të jetë diçka me të cilën do të duhet të jetojnë për pjesën tjetër të jetës së tyre,” thotë Moreira.

Moreira vëren se ky është fillimi i hulumtimit për një sëmundje krejtësisht të re, dhe se ka shumë më tepër që nuk dimë. Në rastet e rralla kur dyshohet për MIS-C, kujdesi i hershëm mjekësor është një veprim vendimtar që mund të shpëtojë jetën e fëmijëve.

“Fëmijët zakonisht do të tregojnë shenja ose simptoma të MIS-C tre deri në katër javë pas infektimit me COVID-19, dhe shumë do të përparojnë me shpejtësi në tronditje dhe dështim kardio-frymëmarrjes”, shkruajnë autorët në studimin e tyre.

Sipas tyre, familjet duhet të kërkojnë kujdes urgjent mjekësor sepse fëmijët me sëmundje përkeqësohen jashtëzakonisht shpejt dhe shumica e tyre duhet të shkojnë në spital.

o.j/dita

September 15, 2020 09:45
Komento

5 Komente

 1. Lalai September 15, 12:42

  Jane nga maskat qe mbahen o të mjerë!!!
  Jane nga termometrat me rreze o të mjerë!!!
  Ahhh te mjeret ju

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 15, 14:43

   lala
   budallai i gjen menjëherë shkaqet!
   të mënçurit ndonjëherë nuk i gjejnë kurrë!
   o lala trapi a më thua një diçka të vockël?
   sa personel mjeksor kanë të njëjtat simtoma,megjithëse mbajnë maskat të paktën tet orë në ditë dhe për dekada të tëra??
   o koqja i lalit,si maskat dhe termometrat “me rreze”(leshi??)nuk të bëjnë dëm,sepse kanë vite e vite që përdoren!!
   sidoqoftë ti mos i përdor!!fut gishtin në bithë si për temperaturën dhe për të penguar viruset që të hyjnë nga fyti!
   çna mbytën idiotët!!
   o këllëfi i lalit,a nuk e ke dëgjuar se maska nuk është e rekomanduar për fëmijët??
   pra që nga shkurti e këtej nuk është thënë se fëmijët duhet të mbajnë maska!!e kanë vendosur vetëm tashti me fillimin e shkollës!dhe rastet janë para se të fillojë shkolla!!
   shko pas alfred koqes anti vaks!

   Reply to this comment
   • Lalai September 15, 21:51

    O Anticesurë…kanë aq sa gopi satëme,se nuk e ke parë besoj kur ke dalë!!!
    Po të vij unë psh të të jap nja dy shpulla si puna e putanave atëher e kupton më mire.
    Unë nuk shava njeri apo jo o TOÇ,nqs kishe ndonje gjë me idenë thuaje ske pse e kalon personale.
    Se e di une sa trima janë shqiptaret….fillojne kërkojne mamin pastaj!!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 September 18, 11:00

     duket që qeke xef shumë o lalai!
     e ke postuar dy herë!!
     a me të bo nji pyetje??
     “Se e di une sa trima janë shqiptaret”ça kar babe e pidh none të kanë,ngjizur e të kanë pjellë që ne të tjerëve na quan “shqiptarët”??
     sa për shpullat!?mos u lodh,e kam thënë dhe me të tjerë,diku jemi marrë vesh,më jep adresën dhe vij unë e ta bëj të mundur të mi japësh ato shpullat!po deshe më jep dhe nja dy shkelma!!
     ajo që shkruajta më lart është personifikimi i njeriut që ti përfaqson!!e njerëz të tillë,nuk mund ti lësh të llapin si qen zorrësh!o lalai,je aq i trashë sa duhet të të ndalohet me ligj të shkruash,bile dhe të flasës!!
     harxhon ngjyrën,me shkrim,rrymën me tastierë,dhe oksigjenin me të folur!
     idiot!
     ps:nëse replikon mos repliko dy herë!të dytën nuk e lexoj!!

     Reply to this comment
 2. Lalai September 15, 21:52

  O Anticesurë…kanë aq sa gopi satëme,se nuk e ke parë besoj kur ke dalë!!!
  Po të vij unë psh të të jap nja dy shpulla si puna e putanave atëher e kupton më mire.
  Unë nuk shava njeri apo jo o TOÇ,nqs kishe ndonje gjë me idenë thuaje ske pse e kalon personale.
  Se e di une sa trima janë shqiptaret….fillojne kërkojne mamin pastaj!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim