Nuk ka qetësi as në Universitet. Senati shpall të pavlefshëm vendimin e rektorit për heqjen nga puna të personelit akademik: “Nuk i pushon ti”

May 22, 2020 11:55

Nuk ka qetësi as në Universitet. Senati shpall të pavlefshëm vendimin e rektorit për heqjen nga puna të personelit akademik: “Nuk i pushon ti”

Senati Akademik i Universitetit të Tiranës përmes një shkrese njofton vendimin e shpalljes së pavlefshëm të vendimit të Rektorit të UT, Mynyr Koni për zgjidhjen e kontratave të punës së personelit akademik, Majlinda Keta, Bernard Dosti, Oriona Muçollari, Ardian Doka dhe Eglantina Gishti si dhe vazhdimin e punës në Universitetin e Tiranës.

Sipas Senatit, referimi në Kodin e Punës nuk ka revelancë ligjore për personelin akademik i cili rregullohet nga Ligji i Arsimit të lartë dhe Senati i UT.

Gjithashtu në vendimin e tij Senati shprehet se Zgjedhja e KIZ të ri do të bëhet mbas përfundimit të procesit zgjedhor në UT.

o.j/dita

 

May 22, 2020 11:55
Komento

6 Komente

 1. Shefqet Cela May 22, 12:12

  Po kjo hHATA?
  Ti thyhet hunda edhe “kollosit” KOKONI?
  Me gusht ikën dhe vapa.
  “ZOTI NA RUAJT Ç’DIMËR VJEN PRAPA”!

  Reply to this comment
  • info analitike May 22, 15:50

   O Ceti qe ta kuptosh Senati nenkupton partine pra ketu eshte lufte midis “kollosesh” qe ta shpifin.

   Reply to this comment
   • Cuni i Vuk Karazhicit nga Vicidoli May 22, 18:49

    Po ti Info… , kujt partie i perket , apo je punesuar nga presidenti i vendit , qe eshte i “pa anshem” , “mbi palet” , ndersa realisht perpiqet te marre drejtimin e opozites , te krijoje amulli , shkaterrim te shtetit e neperkembje . A e pate sot ne deklaraten qe bente , tentative e plote per grusht shteti ,kur propozonte te menjanohet e xhvishet nga pushteti kushtetues parlamenti dhe vendimet e Komisionit Politik per Reformen Zgjedhore te kene fuqi te plote ligjore e kushtetuese . Pra , opozita e rruges , te marre pushtetin e plote e te pa diskutueshem ne tavoline , duke injoruar e shfuqizuar plotesisht organin me te larte ligjevenes , perfaqesuesin e sovranitetit te shqiptareve Parlamentin , as me shumre e as me pak , por nje GUSHT SHTETI , ne formen e tij me te paster kimikisht ! Dje gjithashtu , deklaronte publikisht se do e shperndante parlamentin , porsa te gjente nja 20 burra (kurva)per t`iu dhene qeverine dhe te siguronte mbeshtetje ne “popull” . A mund te kete aventurizem e cmenduri antikusjhtetuese se sa kaq ?! Cfar bejne me teper juntat fashiste per te rrezuar qeverite e ligjeshme ?! A na i spjegon dot pak , se ku e fut veten ti gjithologu info-analist !

    Reply to this comment
 2. info analitike May 23, 00:13

  Qe te biesh rehat une nuk kam tesera partish e nuk kam pasur asnjr perfitim nga askush e aq me teper nga politika.

  Reply to this comment
 3. Shkullaku Uturaku May 23, 01:05

  Ore njerez kete gjasme Vendim te Senatit te UT e ka firmos Zv. Kryetarja e cila ns i jep urdher Rektorit i cili eshte Keyetar i Senatit. Kho eshte per te qeshur dhe gajasur, rrumpalle Zv. Krietarka na urdheron Krietarin, oi oi oi. Vetem ne shtetin e Dhori Kule Bythes ndodhin keto cudira. Nejse Mynxyri po ha frytet e rektorllekut qe pati dhurate nga Dhoriu. Dhoriu po udheheq ministreshen ne gafa pa fund. Rrumpalle si vete Edvini dhe Saleh Vuk Karaqiqi

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim