Sequi: Duhet të plotësohet KQZ. Zgjedhësit duan besim

Redaksia Online June 19, 2013 11:55

Sequi: Duhet të plotësohet KQZ. Zgjedhësit duan besim

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Ettore Sequi ritheksoi sërish shqetësimin për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, ndërsa kërkoi nga politika shqiptare që të arrijë në një kompromis për plotësimin e institucionit më të lartë të zgjedhjeve.

Në një interesim për mediat, Sequi komentoi gjerësisht situatën aktuale në KQZ dhe propozoi se zgjidhja vjen direkt nga krerët e politikës.
“Sot ne jemi 4 ditë para zgjedhjeve, por nuk është kurrë tepër vonë që KQZ të plotësohet, por ne do e trajtojmë dhe do i rikthehemi kësaj cështje kur dhe në momentin nëse ka probleme me certifikimin e zgjedhjeve. Dhe sic e thashë janë udhëheqësit e politikës që duhet të zgjidhin këtë cështje. Dhe këtë që sapo thashë e kanë pohuar dhe Fyle e Ashton”.

Redaksia Online June 19, 2013 11:55
Komento

50 Komente

 1. lavdosh June 19, 13:52

  Sjellje tipike kurvash.
  Ky Sequi me siguri ka bere pare te madhe ne Shqiperi
  Votoni per rotacion dhe do Zoti pas 23 Qershorit ti nxjerrim ne pension keta ambasadore qe jane bere si mbret ne kete vend
  Duhet te rrine brenda murreve te ambasadave dhe te bejne mbremje dhe jo te dalin 24 ore ne TV/gazeta/radio
  Mjaft me me keta
  Popull merrni ne dore fatet tuaja: Votoni per rotacion dhe liri nga pushteti i korruptuar i Berishes/Ambasadarove

  Reply to this comment
  • LakiLuk June 19, 14:23

   mire e the sequi, duhet vene rendi!
   sepse nuk mund te tolerohen vjedhjet me 23 qershor
   nese lefterie lleshi apo ndonje anetar tjeter i kqz tenton te vjedhe vota apo te manipuloje do te perballet fuqishem me ligjin!

   Reply to this comment
   • Ilir June 19, 14:56

    Nuk e kuptoj se per cfare e kerkojne qe te plotesohet KQZ dhe asnjehere nuk kane kerkuar qe ajo te riformatohet. Nuk kemi asnje shans qe te kemi zgjedhje te lira me nje KQZ te tille, dhe kete e dine shume mire ambasadoret. Pse nuk mbani nje qendrim te prere dhe tja forconi rripin ketij Saliut sepse ai e ka fajin per gjithe kete situate dramatike.

    Reply to this comment
    • Ilir June 19, 14:58

     Shkoni dhe kerkojani Saliut kete gje dhe mos i ben gjithemone presion Rames per te sjell antaret ne KQZ sepse njehere antaret e saj u trajtuan si lecka nga Saliu dhe e shkarkuar Muhon pa piken e problemit. Kemi nevoje deshperimisht per nje qeveri qe te jete me e afte per te zgjedhur situatat dhe jo vetem te bllokoje zgjedhjet vetem e vetem sepse i sherben interesave te saj kjo situate.

     Reply to this comment
    • Tani June 19, 15:01

     Alternative qe ofron Saliu eshte ajo e zaptimit te te gjithe institucioneve te pavarura dhe per kete ai po perdor cdo metode dhe mekanike per ta bere te mundur nje gje te tille. Kjo qeveri eshte per turp dhe koston e saj nuk kemi perse e paguajme ne qe dhe ne keto zgjedhje te kemi parregullesi sepse keshtu do qe te fitoje Saliu.

     Reply to this comment
   • Bona June 19, 14:56

    Saliu mendon se do te mare keto zgjedhje vetem duke kapur KQZ-ne por harron se vota jone do te jete masive kunder qeverise se jashteligjshme ndaj dhe ne sikurse cdo Shqipetare e kemi te pamundur te besojme nje politike rrenimi dhe mashtrimi qe cdo dite e me teper po e hedh kete vend ne nje humnere.

    Reply to this comment
  • nita June 19, 14:43

   sequi ti je sa per te marr rrogen sje per gje tjeter aty ti , se te ishe per zerin e shqiptarve do vije pikat mbi i si si behen zgjedhjet ketu

   Reply to this comment
   • Agon June 19, 15:29

    Duhet te plotesohet KQZ-ja dhe duhet me domosdo qe te zbatohet ligji te pakten kete here ne duhet te jemi te gjithe te mendimit se ky vend nuk mund te vazhdoje akoma te vuaj perdorimin e institucioneve nga politika sepse ne kete menyre nuk mund te kemi shtet demokratik. Sali Berisha duhet te heqe dora nga marja e votave nepermjet KQZ-se.

    Reply to this comment
  • ceni June 19, 14:46

   jo vetem jo por dhe duhet te votojm te gjith ,s’duhet te harrojm të votojm. Pjesëmarrja është e rëndësishme pasi zeri i shqiptarve duhet te degjohet kudo

   Reply to this comment
  • gertjan June 19, 14:48

   Momentalisht KQZ komandohet totalisht nga Saliu.Eshte Saliu i cili me kete KQZ kerkon te vjedhe serish zgjedhjet ashtu si ne 2009.Duhet nderhyre patjeter pasi keshtu zgjedhjet jane te riskuara serish.

   Reply to this comment
   • Alban June 19, 14:54

    Ngelen duke thene gjithemone te njejten gje dhe duke bere replay tere kohen. nuk e kuptoj perse dalin ne TV kur e dime se cfare do te thone. Nje turp per keta ambasadore qe nuk po e bejne detyren e tyre dhe nuk e shikojne qe Saliu po tenton te vjedhe zgjedhjet. Turp per keta njerez qe kane ardhur ne shqiperi per te mos bere punen sic duhet.

    Reply to this comment
  • giti June 19, 14:49

   ehhh more sequi more sequi ne jemi vend i NATOS dhe kemi frike dhe na vjedhin votat jaaaa pra kush esht saliu

   Reply to this comment
  • Besnik June 19, 14:51

   Me 23 qershor duhet te kemi vetem nje prioritet te votojme te gjithe per Rilindje dhe te largojme saliun nga pushteti. Saliu e prishi KQZ dhe e shenderroi ate ne nje institucion qe vjedh vota per te, le ta mbaje KQZ Saliu dhe te beje cfare te doje. Ne do te votojme kunder Saliut. Me kete KQZ te njohe humbjen Saliu.

   Reply to this comment
  • keno June 19, 14:52

   Besimi ka ikur me kohe kjo eshte e vertetuar o zotnija juj !! Ku ka besim ne duart e saliut me ?! ai sdi ceshte ndershmerija e ska si te kene esim shqipetaret me veprimet e tij !! duhet te jene te huaj ato qe i numerojn votat sepse vetem ato ja din thelbin zgjedhjeve dhe sa vlen vota e cdo qytetari te ndershem !! Saliu ben parimin e komunistave: Per SB nuk eshte e rendesishme kush voton po e rendesishme eshte kush u numeron

   Reply to this comment
  • ola June 19, 14:54

   saliut i duhet dhene ultimatum se skam mundesi, ai eshte i sigurt qe mund te vjedh voten me ane te kqz dhe te mund te fitoj e te mbaj peng vendin, boll me me keto parregullesi, ne nuk kemi besim tek kqz kjo situat po zgjat shume duhet te zbatohet ligji eshte shume e thjesht

   Reply to this comment
  • Bora June 19, 14:59

   Te huajte kane rregulluar gjith boten nuk po merren dot me berishen ata duhet te jen vigjilent me situaten mos te lejojne me te ndodhi cfare ka ndodhur ne te kaluaren , ne nuk e duam me ate njeri prane qeverisjes ai duhet te largohet

   Reply to this comment
  • Enida June 19, 15:01

   Te huajte kane qene gjithmon ne djeni te nje situate jo normale me berishen gjate gjithe kohes se qendrimit ne pushtet dhe kane toleruar me shume se cduhet . Kete here duhet te jete ndryshe ky regjim po na duket si regjim diktatorial nuk kemi mundesi nuk kemi hapsira , nuk kemi asgje nga ato cfare duam duam rilindje duam ne 23 ndryshim .

   Reply to this comment
  • lushnjari is back June 19, 15:02

   Zgjedhjet mund te vidhen serish nga Saliu keshtu qe opozites e popullit i duhet te mbrojne votat vete.Nderkombetaret nga ana e tyre duhet te jene te prere,gje te cilen nuk po e bejne.Populli duhet te marre pjese masivisht ne zgjedhje me qellim qe humbja e Saliut te jete aq e thelle sa te mos kete mundesi manipulimi.

   Reply to this comment
  • helena June 19, 15:05

   NUk kemi me asnje mundesi rimekembje te niveleve te jeteses e pastaj te flasim per hyrje ne be . Rilindja eshte alternativa jone e vetme dhe me e mira per te ecur ne driten e zhvillimit. Duhet plortesuar kqz e per cfare arsye te shkoji gjithmon si do saliu ?? absolutisht ne duam besim por nuk mund ta kemi nese saliu nuk iken nga qeverisja .

   Reply to this comment
  • andi June 19, 15:07

   ligj dhe vetem ligj asgje me teper , lefterija ne kqz ka vjedhur nga fondet publike per aparaturen , ajo po mundohet te vjedh e te manipuloj votat, nje skllave korrupsionit dhe presionit te familjes se sali berishes, nuk vazhdohet keshtu ku eshte zeri i se drejtes?

   Reply to this comment
  • Anastasia June 19, 15:08

   Kqz duhei plotesuar por kjo duhej menduar qe ne fillim pasi saliu ndermori ate lloji veprimi nuk mund te behet tani nuk duam te bejme me cfare do ai . ti vije turp nga te gjitha cfare ka bere dhe te iki jehere e mire nga pushteti .Ajo qe duhet te bejne te huajte eshte te mos rrine thjesht dhe te mos e pranojne ne heshtje censuren e berishes port e marrin te gjitha masat per ta pasur nen kontroll kte individ ne menyre qe te mos kemi shkelje te procesit te votimeve .

   Reply to this comment
  • klaudia June 19, 15:13

   Kemi nvoje qe fuqite e medha te mos jene thjesht spektatore ne kete teater port e jene fuqia pas perdeve qe mban aktoret ne kembe. Kemi nevoje per katalizator te mbaj constant gjendjen te mos ndodhin trazira de as gjarje te pakendshme. Kqz si organ i pavarur nga qeveria nuk duhet te nderrohej pa kaluar afati mbarimit te mandatit megjithate kur saliut nuk i vete vai ne lakra ben cfare do skemi nevoje per plotesime ne duam vetem qe ai te zhduket

   Reply to this comment
  • Kleopatra June 19, 15:14

   Urojme qe ameria organizatat e huaja eurpiane te mos rrine duarkryq perball nje krimineli si berish port e marrin te gjitha masat per te ruajtur gjendjen per te qetsuar situatten dhe per te garantuar stabilitet tek ne. suksese rilindjes skuadres se luaneve shqipetare, ata nuk jane te paret ne betejen e fitores por ata jane nismetaret e kesaj beteje

   Reply to this comment
  • Kaltra June 19, 15:21

   Rama dhe skuadra e rilindjes duhet te fitojne sepse nuk ka me njeri qe ti votoje dhe perkrahe njerezit se berisha lul basha e te tjera . ata do te fitojne sepse jane fryme e re kane vizione per te ardhmen kane ide te medha mbi panin per ekonomin mbi planin per tepunesuar te rinjte mbi urbanistiken mbi gentplanin e qytetit mbi te githe . Saper procesin e kqz besimin ne nuk do kemi kurr besim te asnje gje ne rast se saliu do te jet ne qeverisje

   Reply to this comment
  • ketrina June 19, 15:24

   Turp per kete toke cfare mban turp per ne cfare deputetesh na qeverisen , shpresoje te kemi mesuar nga gabimet dhe te mos I perseritim shpresoje qe te behet me e mira dhe per shqiperin dhe shqqipetaret , kqz do te funksionoi mire ne rast se do te mbikqyret prej jush prej te huajve.qe spane dite te mire pervecse vuajtjeve.Susese me ngjyra rilindjeje , urime rames dhe skuadres se fitores kete fushat.

   Reply to this comment
 2. DANJA June 19, 14:35

  Te gjithe bejne thirrje per lotesimin e KQZ, por gjyshi me antiblum nuk pranon sepse mendon se eprmes KQZ-s do te mund te vjedhe votat e shqiptareve, do te mund te manipuloi rezultatin me Lefterijen, ashtu sic beri me Ristanin ne 2011 ne Tirane.

  Reply to this comment
 3. klara June 19, 14:44

  Duhet zgjidhur ceshtja e KQZ per te patur zgjedhje demokratike, se per te maniluluar rezultatin ta harroje Berisha, le ta mare KQZ te shtepia e tij, ti numeroje ne oborr gjithe diten, PS fiton, nuk ka se si te ndodh ndryshe sepse shqiptaret sot jane me te bindur se kurre per ta RILINDUR SHQIPERIN.

  Reply to this comment
 4. qazimi June 19, 14:48

  sequi esht e vertet qe skemi besim por ju duhet te jeni zeri i be per kqz !! saliu ka shkaterruar kqz dhe ju skeni ber asgje

  Reply to this comment
 5. cilijeta June 19, 14:51

  sali berisha nuk ka dhen asnje kontribut pozitiv per sa i perket dites se votimit ka dhen vetem kontribut shkaterrimi sali e vetmja gje qe sjell esht kriz

  Reply to this comment
 6. gozhda June 19, 14:51

  Teper i drejte konstatimi i z.Sekui mirpo duhet cuar edhe me tej ky konstatim.Pra Sekui e nderkombetaret duhet ti vene fre Saliut i cili ka shtetne ne dore KQZ.
  Te mos harrojme se ishte Saliu ai qe deformi KQZ duke e kthyer ne vegel te tijen.

  Reply to this comment
 7. drini June 19, 14:51

  sekui ka shume te drejte ne nderhyrjet qe ben qe kqz duhet te plotesot sa me pare dhe kjo eshte totalisht e rendesishme eshte totalisht e drejte eshte totalisht normale po r kjo pune dueht e arrihet me kompromisin e qeverise gje qe nuk behet

  Reply to this comment
 8. ARBANA June 19, 14:51

  Me KQZ-n e plote apo jo nuk ka rendesi per rezultatin sepse nje gje eshte e sigurt, shqiperia e gjitha ne cdo cep te saj voton partine socialiste dhe me zort pret diten e fitores, diten e festes se madhe, diten e Rilindjes

  Reply to this comment
 9. hana June 19, 14:52

  ne fakt nese procesi i zgjedhjeve shkon keq ateher ateher nuk marrim statusin sepse esht nje nga kushtet, tani kush esht bllokusi ne ket nmes sali eee?

  Reply to this comment
 10. ergi June 19, 14:53

  te gjithe shqipatret e kuptojen qe duhet nje klime e qete politike qe duhet nje klime e forte bashkpunimi dhe komproimisi por kjo arrihet vetem duke qene te gjithe ne ndergjegjie me vet veten dhe duke thene qe pavarsisht bindjeve politike ne do jemi faktor i qetesise jo i trazirave….

  Reply to this comment
 11. ervin June 19, 14:55

  shqiperia do te ndryshoej mentalitet politik dhe se pare nga populli e jo nga politikanet jane ato qe nuk duhet te tolerojen vjedhjen e votes apo klimen e tensionuar ne zgjehdje ndaj kjo eshte totalisht e pa praneushme

  Reply to this comment
 12. armir June 19, 14:57

  nderhyrja me e madhe e seqiut dh ee ketyre nejrezve duhet te jete tek politikanet dhe sidomos ke qeveria qe duhet ti bje presion sa me te madh qe zgjedhjet t ejene sa me t elira e sa me te ndershme kjo esht e e vetmja menyre

  Reply to this comment
 13. armir June 19, 14:58

  sali berisha eshte diktator dhe jo dihet boterisht ndaj puna e tyre duhet t ejete sa me e madhe qe shqiperia e ndryshoje pra qe ata te ndikojne s ame shume tek ai nepermjet rpesionit qe ai te heqe dore nga vjedhja e votes

  Reply to this comment
 14. albana June 19, 15:00

  shqiperia ka mudnesi ksaj radhe qe t ebehet pjese e europes s e abskuar duke marre sattusin dhe kjo ebeht nqs qeveria tregohet e pjekur dhe lejon qe zgjehdjet te jeen me standartet e be dhe nuk i fut duart per ti prekur ato

  Reply to this comment
 15. koli June 19, 15:00

  ju te huajt e kuptoni qe saliu nuk po jua ve veshin dhe sdo tja di se cfare thoni ju? ateher reagoni sic duhet, nqs keni ardhur per nje mision cejeni deri ne fund pra, se cdo dite po plasin skandale ne kqz dhe prap ju asgje, nuk kemi besim ka humbur ajo ka 4 anatare nga 6 qe duhet

  Reply to this comment
 16. bertin June 19, 15:01

  shqiperia duhet te ndryshoje mendiesi politike praktikisht qe te beeht nje vend me kulture dhe kjo dueht bere nga te gjithe shqipatret eprfshire dh epolitikanet dh eduhet te marrim mesim nga keto nderkomebtaret mbi politikat ne vend

  Reply to this comment
 17. arsi June 19, 15:04

  Edhe keta te huajt as mish as peshk, flain sikur kushedi se cfare po thone naj filozofi te madhe, ate qe e di dhe bufi thone, jo po duhet keshtu, duhet shtu,…se si duhet e dime ne, po hajde byjrum bejeni, riformatojeni KQZ me cdo kusht ose thoni Berishes te shporret nga pushteti.

  Reply to this comment
 18. albana June 19, 15:12

  ambasadori i be eshte totalisht i shklqyer ne ato qe thote por thjesht ai duhet te rrise presionin mbi qeverine me te gjitha mjetet e mudshme qe vendi te mos vazhdoje t ejete ne nje krize epramnete elektorale

  Reply to this comment
 19. daniel June 19, 15:15

  shqiperia meriton te ket ezgjehdje te lira e te dnershme dhe kjo e ben vendin tone praktikisht vend qe ka kaluar tranzicion e gjate politik por kjo varet totalisht nga qeveria famekqe berisha dhe duhet ndryshuar menjehere

  Reply to this comment
 20. visi June 19, 15:20

  kqz duhet e rionfigurohet dh ekte po e tregojen shume shuem qarte dhe nderkombetaret ndaj shqiperia eshte ne nje krize totale dhe reagimi i madh i nderkomebatreve mudn te bente shume pune dhe mund ta rregullonte shume ket egje

  Reply to this comment
 21. egla June 19, 15:21

  riformatiimi i kqz eshte aq i rendesishem sa vete zgjehdjet sepse sali ebrisha e ka uzurpuar ate dhe po e trajton si nje kqz partiake ndaj ky reagim i amabasadoreve ne mbehstetje t eopozites dhe te rikonfigurimit te saj eshte i rendesishem

  Reply to this comment
 22. vesel June 19, 15:23

  shqiperia ka nje shans te arte kesaj rahde qe te ndertoj fatin e vet dh ekete e kane ne dore shqiptaret dhe sidomos qeveria qe ose ti ajpe vendit drejtimin nga demokracia ose ng akomuniszmi e kjo esht eshume erendesishme

  Reply to this comment
 23. eva June 19, 15:26

  kqz dueht ti krijoje kushtet shqipatreve pas disa deshtimeve ne zgjehdje te lira qe ato t evotojne t elire e te mos kene presione kjo gje esht eshume shume e rendesishme ndaj vendi nuk ka nevoej epr tension po per qetesi

  Reply to this comment
 24. elis June 19, 15:27

  prandaj eprs ai eprket kqz ajo qe duhet t eterhiqet eshte qeveria e cila ka nevoje te plotesohet ne menyre permanente dh ekjo dueht te behet realisht dhe qeveia duhe t eheqe dore nga uzupimi i kqz kjo eshte shume e rendesihe

  Reply to this comment
 25. geri June 19, 15:29

  praktikisht zgjehdjet jane ne rrezik dhe populli shqiptar duhet ti ape nje shuplake kesaj qeveria dhe duhet ta ndeshkojne me vote dhe ndeshkimi me i madh esht ene momentin qe votojne masivisht edi ramen votojne masivisht partine socialsite dhe edi ramen

  Reply to this comment
 26. lela June 19, 15:37

  prandaj ne 23 qerhsor duhet te votojme edi ramen dhe partien socialsite duhet te votojen partine socialsite duhet e votojen edi ramen duhet t evotojne epr ekte alternative demorkatike dueht te votojne per shqiperine europiane

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim