Sequi: Shteti i së drejtës shtron rrugën drejt BE, kemi dhënë asistencë serioze

Redaksia Online May 13, 2013 10:06

Sequi: Shteti i së drejtës shtron rrugën drejt BE, kemi dhënë asistencë serioze

Gjatë fjalës së tij në ceremoninë e organizuar në kuadër të mbylljes së misionit EURALIUS në vendin tonë, ambasadori i BE-së, në Tiranë, Etore Sequi, theksoi rëndësinë e konsolidimit të shtetit të së drejtës në Shqipëri. Sequi nënvizoi asistencën që BE i ka dhënë Shqipërisë për progres në këtë fushë.

“Drejtësia i jep kuptim demokracisë. Në këtë mënyrë shteti i së drejtës i shtron rrugën Shqipërisë drejt BE-së. Askush të mos jetë sipër ligjit. BE e ka parasysh vështirësinë e këtij biznesi. BE e ka provuar tashmë që ka dhënë një asistencë serioze ndaj jush. Pritshmëria jonë ndaj Shqipërisë për të garantuar eficencën e sistemit të drejtësisë është realiste”, tha Sequi.

 

 

Redaksia Online May 13, 2013 10:06
Komento

49 Komente

 1. arjanita May 13, 10:17

  Bukur ne parim.Po kush do e jape drejtesi ne
  Arnautistan?Kadinjte e Bishes.Ketu ¢do gje
  blihet me leke.Drejtesia,mjekimi,vendi i punes
  vota,politika.Kjo eshte demokracia qe ka instaluar
  Bisha ne kete vend.

  Reply to this comment
  • kleopatra May 13, 12:38

   Cfare demokracie mund te kete nga nje qeveri qe eshte e lyer me kampionin e mashtrimit krimit korrupsionit ??? te drejte keni ju por eshte e pa mundur derisa te spastrohet ky sistem nuk mund te priten rezultate efikase.

   Reply to this comment
  • esmeralda May 13, 12:42

   Do te kemi nje sistem demokratik te standarteve europiane kur te zhduken gjithe berishianet dhe ushtaret e ketij sistemi qeverisje. Ne 23’qershor vendoset themeli per nje shqiperi drejte rilindjes europiane , dhe te gjithe ne kemi ne dore fatin e vendit tone .Rilindje per te gjithe

   Reply to this comment
  • gjyshja.g May 13, 13:26

   Ka 23 vite qe ky popull po kerkon ate çka thene Sekui mirpo per fat te keq akoma nuk ia kemi arritur,madje do thoja se as qe jane bere hapa para fare.Kjo eshte gjendja reale qe karakterizohet vendi yne nje vend ku fjala demokraci ne zbatim ligji nuk gjen fare kuptimin e saj,pasi ne te vertete ketu nuk funksionon fare ligji.

   Reply to this comment
  • lushnjari May 13, 13:30

   Nuk mundet kurrsesi te kemi nje shtet te se drejtes per aq kohe sa te kemi nje shtet te kapur nga duart e disa individeve,nuk mundet kurrsesi te kemi nje shtet te se drejtes per aq kohe sa ne kete vend ligji nuk njeh zbatueshmeri pasi ndermjet tij hyn paraja’,nuk mund te kemi nje shtet te se drejtes kur ne krye te vendit kemi nje njeri i cili ka ne dore tere pushtetet.Nuk mundet kurre te ndertojme nje shtet te se drejtes sa ne krye te nje vendi te qendroje monstra me emrin Sali Berisha.

   Reply to this comment
  • shoku mali May 13, 13:37

   Po harrojeni shtetin e se drejtes me Saliun ne krye,do shporrur Saliu njehere e mepastaj te ndertojme nje shtet mbi te cilin mbizotreron ligji jo individi si ne rastin e Saliut.Jemi te gjithe koshiente se ne kete shqiperine tonë vetem per demokraci qe nuk mund te flitet,ndaj edhe kriteret per nje Shqiperi Evropiane nuk jane permbushur aspak,aspak.

   Reply to this comment
  • fine or ultimo May 13, 13:41

   Shteti i kapur nga duart e lyera me gjak te Sali Berishes,ekzekutivi,legjislativi,gjyqsori, te varur nga Sali mafjozi.Ketu nuk mundet kurrsesi te flasim per demokraci e shtet te se drejtes pasi jemi me mijera milje larg.Fjala drejtesi e trejtim i barabarte perpara ligjit nuk zene vend fare ne Shqiperi te pakten aktualisht.

   Reply to this comment
 2. KLARA May 13, 11:29

  Drejtesi e vertet i jep kuptiom Demokracise, po drejtesia e shitur, e korruptuasr, e munguar…cfare i jep Demokracise ?

  Reply to this comment
 3. REI May 13, 11:31

  Ja edhe njher del ne pah se mungesa e drejtesise, ose mosfunksionimi i sistemit te drejtesis, eshte nje nga hallkat e peutura te zinxhirit qe te con ne Europe…..Ndersa Berisha uleret vetem oper tre ligjet

  Reply to this comment
 4. klaus May 13, 11:32

  Berisha gjithmone ka qene mbi ligjin, per te ligjin e ben maliqi…ai nuk e njeh kushtetuten e vendit. Ka shkelur cdo ligj.

  Reply to this comment
 5. arbenita May 13, 11:37

  Drejtesia nuk ka egzistuiar ndonjeher ne kete vend..ketu drejtesin e ben paraja dhe miqesia.

  Reply to this comment
 6. kevi May 13, 11:38

  Per te vedosur drejtesi ne vedn duhet te votojme Partin Socialiste….Kjo eshte e vetmja rruge per ti kthyer vendit drejtesi

  Reply to this comment
 7. Ranja May 13, 11:48

  Drejtesia do te vdoset menjeher pas 23 Qershorit me ardhjen e PS ne pushtet, sepse tani eshte e kote ti kerkosh Berishes Drejtesi kur eshte ai i pari qe i shkel ligjet. RILINDJE

  Reply to this comment
 8. ergi May 13, 12:04

  O SEQUI TE GJITHE SHQIPTARET E DINE QE KJO ESHTE RRUGA E VETME PER NE BE DUKE NDERTUAR NJE SHTET SOLID TE SE DREJTES PO KUJT I THUA SALITM QE E KA SHKATERRUAR KETE SISTEM

  Reply to this comment
 9. ERI May 13, 12:06

  BE MUND TE KETE DHENE ASISTENCE SERIOZE PER VENDIN PER TE KRIJUAR NJE SHTET TE SE DREJTES PO LIND PYETJA KUJT JA KENI DHENE[???NJE NJERIU QE 23 VJET KA PUNUAR PER TE SHEMBUR KETE SISTEM NE VEND DHE SKA BERE ASGJE EPR TA PERMISUAR

  Reply to this comment
  • kolinozi May 13, 14:33

   BE-ja ka nje asistence mjaft serioze dhe ne atje duam te arrijme por nuk arrihet atje me bllokmene si Rama me shoke.

   Reply to this comment
 10. EVI May 13, 12:07

  TE GJITHE JEMI TE VETEDIJSHEM QE BE KA BERE GJITHCKA QE NE VEND TE KRIJOHET SHTETI I SE DREJTES POR NE FAKT NUK ESHTE ARRITUR ASGJE VETEM KEMI ECUR HAPA PRAPA E KJO PER FAJ TE QEVERIS PAVARISHIT SE ASISTENCA E MADHE KA QENE NGA BE

  Reply to this comment
 11. EDI May 13, 12:08

  BE MUND TE KETE DHENE ASISTENECE TE MADHE FINANCIARE DHE EKONOMIKE POR KJO NUK KA MJAFTUAR QE VENDI TE NJOH ZHVILLIM NE KETE ASPKET DHE NDIHMA E ASISTECES TEKNIKE DHE LIGJORE ME EKSPERTE NUK KA MUNDUAR POR CFARE KA BERE QEVERIA LIND PYETJA{

  Reply to this comment
  • Orbiti May 13, 14:34

   Po e mira ska fund, nese sdo te kishe ato investime te huaja atehere sdo ishe ky qe je! Nejse se per komunistat asgje seshte e mjaftueshme!

   Reply to this comment
  • kolinozi May 13, 14:36

   BE ka dhene ndihma financiare por do kishte dhene akoma me shume me miratimin e tre ligjeve dhe kjo per faj te Edi Rames dhe jo te Berishes. qeveria jone ka ndertuar rruge, rikonstruksione shkollash spitalesh etj.

   Reply to this comment
 12. ENI May 13, 12:10

  SHTETI I SE DREJTES ESHTE AI QE KA QUAR TE GJITHA VENDET DREJT BE POR KJO NUK KA NDODHUR VETEM ME SHQIPERINE DHE KJO ESHTE E PAFALSHME NDAJ KETE SHEMBULL DUHET TE NDJEKE PAS 23 QERSHORIT PARTIA SOCIALISTE

  Reply to this comment
 13. EGI May 13, 12:11

  SALI BERISHA FSHIHET PAS 3 LIGJEVE PER MOS ANTARESIMIN E VENDIT NE BE NDERKOHE QE SHQIPERISE I DUHEN NJE SERE REFORMASH RRENJESORE PER TU ANTARESUAR SI LUFTE E MADHE NDAJ KORRUPSIONIT DHE KRIMIT TE ORGANIZUAR DHE ZGJEDHJE TE LIRA E TE NDERHSME

  Reply to this comment
  • kolinozi May 13, 14:42

   nuk eshte se fshihet pas tre ligjeve, kjo eshte e verteta por ti pak me siper ke thene qe BE-ja ka dhene nje ndihme te madhe financiare por kjo nuk ka qene e mjaftueshme qe vendi te njohe nje zhvillim ekonomik dhe keshtu del qe nuk qenka faji i Berishes por i tre ligjeve.

   Reply to this comment
 14. ELI May 13, 12:12

  KJO POLITIKE E NDYRE QE KA NDJEKUR SALIU DUKE GENJYER SHQIPTARET ME FUTJEN NE BE DO MARRE FUND NE 23 QERSHOR SEPSE SHQIPTARET DUAN ZYRTARISHT FUTJEN NE BE E JO TE DEGJOJNE GENJESHTAR E PALLAVRA TE KOTA

  Reply to this comment
 15. GERI May 13, 12:14

  NQS SHQIPTARET DUAN ME TE VERTETE FUTJEN NE BE ATEHERE DUHET QE NE 23 QERSHOR TE VOTOJNE PARTINE SOCIALISTE DHE ALEANCEN PER SHQIPERINE EUROPIANE SI E VETMJA ALEANCE QE MUDNESON FUTJEN NE BE

  Reply to this comment
  • kolinozi May 13, 14:44

   po PS-ja me ate aleancen per shqiperine europiane na la neve ne balte dhe nuk na ndihmuan per marrjen e statusit te vendit kandidat.

   Reply to this comment
 16. GERTI May 13, 12:15

  FUTJA NE BE NUK DUHET PRITUR SI DHURATE NGA BE DHE ZYRTARET E SAJ POR DUHET TE EJTE E MERITUAR DHE KETE NUK KA BERE ASGJE KJO EVERI QE VENDI TE MERITOJE STATUSIN KANDIDAT SEPSE KA DESHTUAR NE TE GJITHA ASPEKTET

  Reply to this comment
  • Orbiti May 13, 14:46

   Politika dhe konceptet tuja lejn shume per te deshiruar vertet, duket sikur je nje socialist i djegur! ose me mire te themi “i punesuar” qe ben vetem copy paste

   Reply to this comment
 17. GERSI May 13, 12:17

  SI EPRGJIGJE DIREKTE NDAJ SALI BERISHES PER KETE MOS FUTJE NE BE DHE MOS MARRJE STATUSI VENDI SHQIPATRET DO I JAPIN PERGJIGJEI BERISHES NE 23 QERSHOR SEPSE E LA VENDIN NE UDHEKRYQ DHE KA VITE QE SPO MER STATUSIN KANDIDAT

  Reply to this comment
  • Orbiti May 13, 14:45

   Ju nuk e ndihmuat shqiperine te merrte statusin, demtuat popullin dhe jo politiken e PD dhe per kete do marri PS prgj ne 23qershor!

   Reply to this comment
  • kolinozi May 13, 14:45

   se kush do ta marri pergjigjen me 23 qershor ajo dihet, nuk jeni gje tjeter pervecse deshtake.

   Reply to this comment
 18. GRIDI May 13, 12:18

  SALI BERISAH ESHTE I VETMI KRYEMINISTER QE 3 HERE RRESHT NUK KA MARRE VENDI STATUSIN KANDIDAT EPR NE BE DHE KJO VETEM PREJ TIJ DHE DOKRRAVE TE QEVERISE SE TIJ QE LANE VENDIN NE PRAPAMBETJE

  Reply to this comment
 19. GENI May 13, 12:19

  SHIPERIA NE 23 VJET KA NGELUR NE TRANZICION VETEM PREJ SALI EBRISHES DHE NUK KA KRIJUAR NJE SHTET TE FORTE LIGJOR PER TE QENE VERTET KANDIDATE PER EN BE NDAJ SHQIPTARET DUHET TI KERKOJNE LLOGARI EKRTIJ NJERIU

  Reply to this comment
  • kolinozi May 13, 14:47

   ou nuk qenkam i mireinformuar per politiken shqipetare, un e di qe ne pushtet pervec Berishes ka qene edhe PS-ja ne mos qofsha i gabuar, apo edhe deshtimet tuaja ja hidhni Berishes ju.

   Reply to this comment
 20. ERVIN May 13, 12:23

  SHTETI I E DREJTES NUK NDERTOHET ME FJALE POR E REFORMA RRENJESORE DHE TE DUKSHME E TE PREKSHME NGA TE GJITHA PALET KETE SALI BERISHA NUK E KA BERE NE 23 VJET TRANZICION QE KA QEVERISUR NE SHQIPERI

  Reply to this comment
 21. BENI May 13, 12:25

  SHQIPTARET NUK DUHET TE SILLEN SI ANIVE POR DUHET TE KUPTOJNE QE SALI BEISHA NUK E CON DOT VENDIN NE BE QE SALI BERISHA ESHTE PERGJGEGJES PER GJITHCKA NE VEND DHE QE VENDI ESHTE REFUZUAR DISA HERE NGA BE

  Reply to this comment
  • kolinozi May 13, 14:50

   mesa di un ishte Rama ai i cili bllokoi Shqiperine, ndersa persa i perket Berishes di te them qe u futem ne NATO, morem liberalizimin e vizave, avash avash se pastaj na hane mesysh po ti marrim te gjitha.

   Reply to this comment
 22. BESNIK May 13, 12:26

  BE E KA KUPTUAR QE ME SLAI BERISHEN PAVARSISHT NDIHMES SE MADHE QE I ESHTE DHENE VENDI NUK FUTET NE BE SEPSE KY NJERI NUK ESHTE I AFTE DHE NUK DO E TE KET SHTET LIGJOR TE SE DREJTES NE SHQIPERI

  Reply to this comment
 23. BESI May 13, 12:27

  GJITHCKA QE SALI BERISHA DHE QEVERIA E TIJ DUHET TE JAPE PEGJEGJESI ESHTE MOS FUTJA NE BE DHE MOS BERJA E ASNJE HAPI QE VENDI TE SHKOJ DREJT KETIJ ANATRESIMI POR VETEM HAPA PRAPA DHE REFUZIME TE NJEPASNJESHEM

  Reply to this comment
 24. Rai May 13, 12:42

  Berisha eshte kkryeministri me antieuropian, eshte ai qe ofendon diplomavcine e jhuaj dhe aleatet tane me te medhenj…..Ndaj per te BE eshtee thjeshte nje flje per te thene.

  Reply to this comment
 25. kevi May 13, 14:09

  Per ta bere Drejtesine prone te te gjithe shqiptareve, si te pasur apo te varfer qe te jene duhet te votojme Skuadren e Rilindjes.

  Reply to this comment
 26. arsi May 13, 14:10

  Qe drejtesia te mos jete peng i miljonave dhe i miqesive, por pone e qytetarit me 23 Qershor duhet te votojme Partine Socialiste. Rilindje

  Reply to this comment
 27. REI May 13, 14:11

  Perpara ligjit duhet te jene te gjtihe te barabarte, dhe drejtesia duhet te jete ne funksion te ligjit dhe te se drejtes nda voto Rilindjen

  Reply to this comment
 28. lorela May 13, 14:20

  po shikoj keto komente dhe i gjithe faji po hidhet mbi Berishen, po a nuk ishit ju se bashku me kryetarin tuaj zotin Rama qe e bllokuat rrugen drejt integrimit ne BE, nuk po e kuptoj se cili eshte antieuropian Berisha apo Rama. drejtesia do te vije pas 23 qershorit me protesta, greva urie e shume budallalleqe te tjera nga Rama.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*