Serbët kërkojnë ta kthejnë në çështje politike dhunën e djeshme

October 15, 2014 08:49

Serbët kërkojnë ta kthejnë në çështje politike dhunën e djeshme

Autoritetet serbe kërkojnë që ta paraqesin si një provokim politik atë që ndodhi dje në ndeshjen Serbi-Shqipëri.

Ministri Ivica Daçiç thotë se shqiptarët i provokuan politikisht me ngritjen e flamurit shqiptar.

Kjo nuk ka ndodhur kurrë në asnjë ndeshje të futbollit dhe është e përgatitur paraprakisht.

Për mua është çështje kryesore se si do të reagonte Bashkimi Evropian dhe UEFA, pasi dikush nga Serbia të shpaloste flamurin e ‘Serbisë së Madhe’ në Tiranë apo në Prishtinë.

Kjo do të ishte çështje e rendit të ditës në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Në këtë incident po përmendet që këtë e ka bërë vëllai i kryeministri të Shqipërisë, i cili këtu do të duhej të ishte si mysafir.

E gjithë kjo ka dimensione politike në këtë ngjarje dhe ky është provokim politik”, ka thënë Daçiç.

October 15, 2014 08:49
Komento

9 Komente

 1. beni October 15, 09:01

  Hahagagaga serbet ngjajnr si dy pika uji ne kryekriminelin tone sali berisha…e ka fajin Edi Rama. Hahaha….qeshni vellezer shqiptare ne gomarlkeqet serbe. Rrofte Shqiperia dhe suksese Edi Rames!

  Reply to this comment
 2. Hajdar Dojaka October 15, 09:01

  VETEM ‘HAJDARET’ NUK E KANE MARRE VESH QE KY VEND DREJTOHET NGA KUJSLINGET E UDB NGA SALI SLLOBODANKA TEK VISHO FEVZIU.TA MBAJME ME SHENDET DOBIÇIN E PASIÇ-ESAT TOPTAN-SERBI-ZOGOLL-SALI-FEVZI E TERE NIPERI!

  Reply to this comment
 3. KENI October 15, 09:03

  simbas logjikes srbe ne do te duhej te sulmonim secilin flamur srb qe valon prej mitrovice e deri ne tirane

  Reply to this comment
 4. Horri i Bulevardit October 15, 09:05

  Denigrohet himni kombetar i nje shteti tjeter, nga tifozet serbe, kete biri shkines e quan provokim.
  Hiqet flamuri shqiptar, i vendosur nga UEFA, kete e quan provokim, i biri shkines.
  Nje flamur shqiptar, i beri bijte e shkinave, te terbohen.
  Jo more Dacic, kur bijte e shkinave pane se ekipi shqiptar, po merrte frenat e lojes, mbasi i lodhi lojtaret serbe, bijte e shkinave, smund te duronin edhe nje humbje tjeter, mbas asaj fitoreje historike te Flamurtarit dhe prishen loje, qe te mbanin nderin e humbur.
  Ja u valvitem shqiponjen dykrenare, ne mes te Beogradit.

  Reply to this comment
 5. orienti October 15, 09:11

  -Ata e dine skenarin..,a do te behet pale europa me ta ,vlen per tu pare pasi pale ne favor te tyre kane qene qe ne vitin e zi ,per shqiperine ..1913.

  Reply to this comment
 6. Donika October 15, 09:16

  Konfirmim; Agjencioni i lajmeve tanjug raporton se helikopteri me flamur eshte hedhur ne stadium nga disa persone shqiptar nga çatia e kishës afer stadiumit qe quhet ‘ Svetog arhangela Gavrila ‘ dhe ate helikopter e ka me telekomand e ka dirigjuar mepastaj vlau trim i kryeminitrit Olsi Rama…..nga lozha VIP e stadiumit…..pra tanjug raporton se organizimin dhe menazhimin e hudhjes se helikopetrit me flamur mbi stadium e ka bere Vllau i kryeministrit te shqiperis trimi i trimave Olsi Rama..

  Konfirmim …Agjencioni i lajmeve tanjug raporton se Olsi Rama eshte arestuar ne stadium ndersa me pas eshet leshuar dhe gjendet ne rruge per ne Shqiperi….Olsi ramen e ka arestuar dhe marr ne pyetje kryepolici çetnik i beogradit Veselin Milić…..Oli Rama me percjellesit e tij jane liruar per tu kthyer ne tiran me pretekst (arsyetim) se nuk kane mundur tu sigorohen avokatat mbrojtes ..pasi avokatat ne beograd jane ne greve…arsyetimi zyrtar per lirimin e olsi rames me koleget e tij qe e organizuan fluturimin e flamurimbi stadiumin ne beograd……………………………

  http://www.kurir-info.rs/vesti/politika/skandal-uhapseni-albanci-odleteli-za-tiranu-zbog-strajka-advokata-pusteni-na-slobodu-clanak-1589625

  Gazetat serbe dhe te gjitha mediat tjera serbe thone se flamurin mbi Stadium e dirigjuar me telekomand trim i trimave Olsi Rama vllau i kryeministrit tone te dashur Edi Rama …nga Lozha e VIP…ne stadium ne beograd…..na rrnofsh sa malet Olsi Rama…rroft sa maletr kryeministri jone Edi Rama….Urime te gjithe shqipotarve per mbajtje burrerore ne Beograd..na e zdrite fytyren te gjithe shqiptarve..Olsi Rama ne stadium per teb hyre e ka praqitur pasoshin Amerikan sipas mediave serbe
  http://www.kurir-info.rs/sport/fudbal/ovo-je-olsi-rama-pokazao-americki-pasos-usao-na-stadion-i-napravio-haos-sa-dronom-clanak-1589573
  http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=10&dd=14&nav_category=16&nav_id=911679
  http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/135/Hronika/1722856/Incident+na+stadionu%2C+osumnji%C4%8Den+brat+albanskog+premijera.html

  Reply to this comment
 7. Gezimi October 15, 09:29

  Mendoj qe serbet mund ta kene hedhur vete flamurin, per ta kthyer kete ndeshje ne nje ceshtje politike dhe diplomatike. Per Serbet eshte shume me e forte ekstremizmi nacionilist sesa futbolli modern, dhe kjo gjithsesi doli edhe dije ne te gjitha elementet e pritjes se ekipit te futbollit Shqipetar… Ne nje stadium pa tifoz ne mes te Beogradit, kushdo qe mund ta kete hedhur kete flamur eshte lejuar me veprimin dhe mos veprimin e Shtetit Serb. Si i tille une mendoj qe Serbet e kane hedhur vete flamurin… Faleminderit per 3 piket UEFA…

  Reply to this comment
 8. loki October 15, 10:00

  Ku e provojne keto qe e ngriten shqiptaret ate flamur. Keta nuk lejuan asnje tifoz shqiptar ne stadium.

  Reply to this comment
 9. leone October 15, 10:34

  UNE DIJE PASHE NJE SKUADER QE DO FITONTE NDESHJEN DHE KJO ISHTE SHQIPERIA.
  1-ATA E KISHIN LLOGARITUR PJESEN E PARE 3-0(SERBET)
  2-CUNAT TANE ISHIN SHUME TE QETE SIKUR ISHIN NE TIRANE.
  3-RASTET TONA ATA I TERBUAN FARE.
  ATA NUK PRANONIN QE TE BARAZONIN OSE TE HUMBISNIN, SE PER TA DO ISHTE TRAGJEDI
  RROFSHIN 11-HERONJTE SHQIPTAR RROFTE SHQIPERIA NATYRALE.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*