179 milionë euro, Serbia hap kapitull të ri negociatash me BE

June 27, 2019 23:28

179 milionë euro, Serbia hap kapitull të ri negociatash me BE

Në konferencën ndërqeveritare Bashkimi Europian-Serbi, kjo e fundit çel kapitullin e ri në negociatat për anëtarësim në bllokun europian.

Ministrja për Integrime Evropiane e Serbisë, Jadranka Joksimoviç, do të jetë në krye te delegacionit serb në konferencën e Brukselit, ku do të hapet kapitulli i nëntë i negociatave në lidhje me shërbimet financiare.

Pas takimit, Joksimovic dhe Komisioneri i zgjerimit Johannes Hahn, do të nënshkruajnë marrëveshjen financiare, IPA, për vitin 2018, e cila për Serbinë parashikon një fond prej 179.1 milionë eurosh.

Beogradi deri me tani ka hapur 16 kapituj në negociatat me BE-në, nga 35 që janë në total.

Kujtojmë se nga vendet e Ballkanit Perëndimor negociatat për anëtarësim i kanë nisur, Mali i Zi dhe Serbia.

Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria mbeten në pritje të vendimit për nisjen e këtyre negociatave, ndërsa Kosova dhe Bosnja-Hercegovina kanë vetëm marrëveshje stabilizim-asociimi me BE-në, që është hapi i parë drejt anëtarësimit në këtë bllok.

e.ll./dita

June 27, 2019 23:28
Komento

10 Komente

 1. fery June 28, 00:03

  Jo Sebija hape nji kapitull por Rama , Thaci hapen fillimishte rrugen per negociata te Serbine me BE dhe tani Serbija lehtesishte hape kapitull pase kapitulli me BE deri sa Shqiperija dhe Kosova vetem munden BE ta shikojne me dylbi ruse ose te Vuciqit

  Reply to this comment
  • Shqiperia do nje junte ushtarake - Dore te forte per katarsis - June 28, 01:50

   Shqiperine nuk e lene pasardhesit e Esat Pashe Toptanit, qe i prehen kockat ne Beograd, qe te hapen negociatat. Ndersa Kosoven nuk e do Europa, thjeshtv se eshte vend me shumice myslimane. Kosova u be per aresye te nderhyrjes se SHBA-se dhe bill Klinton dhe lobit shqiptar e atijn hebre. Por per aresye te panjohura duket qe partneri e ka lene Kosoven ne vorbullen e rastesise per nje fare kohe. Me sakte, ne duart e Klubit Kristian te kryqetareve te Betlehemit. Kryqezata vazhdon me mjete te sofistikuara. Dhe si Shqiperia dhe Kosova, perderisa kane mjaftueshem besimatre mysliman nuk do te pranohen ne ate klub aq lehte, pa permendur shkopat qe fut Moska dhe Beogradi permes esadisteve te paguar. Edhe pse Europa vete ka me shume myslimane se sa ka Shqiperia me Kosoven bashke, ne jemi shtete te deklaruara me shumice myslimane. Skenderbeu eshte harruar. Po ashtu edhe fakti qe nje ilir pranoj fene e Krishtere ne Perandorine romake (Konstandini i Madh). Duhet katarsis per esadistet. Duhet nje dore e forte, sic beri Greqia me ushtaraket e saj kunder komunisteve ne vitet 70-te. Shqiperia eshte e mbushur me femijet dhe niperit e reaksionareve te persekutuar nga regjimi i Enverit dhe me njerez qe shiten e blihen lehte. Pa u spastruar keto mbeturina qe kane mbushur Shqiperine, Shqiperia eshte zor se behet. Mesa duket demokracia per Shqiperine nuk punon. Pa kete dore te forte spastruese do ta kemi te veshtire te behemi!

   Reply to this comment
  • Dashuri kristiane dhe diferencim i hapur June 28, 01:51

   Neve 2 milione euro e Serbise 179! Duket diferenca e vellezerve kristian ndaj Serbise. Dashuri me kryq ne dore!

   Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati June 28, 04:31

   Kjo tregon Hipokrizine e politkes se jashteme te EU–

   Komplet polike qelbesire, qe shperblejne Serbine qe ishte dhe eshte nje shtet kriminal, qe derdhi lumenj gjaku ne Ballkan,
   dhe penalizojne Kosoven e Bosnjen , te cilat u masakruan nga shteti serb

   Edhe po te shikosh treguesit ekonomike dhe politke, Kosova dhe Bosnja i kane me te larta se Serbia,

   Mirpo EU , eshte komplet mashtruese dhe me dy standarde ne keto te dhjera Negociata

   Kosova dhe Bosnja kane rogen mesatare mujore me te larte se Serbia,
   Po ashtu keto dy vende kane ritje Ekonomiike me te larte se Serbia,

   Edhe siguria eshte me e larte ne Bosnje e ne Kosve, se ne Serbi
   Aty ne Serbi ka frike Kryeminsitri , se mund ta vrasin
   Pra eshte nje shtet me probleme,
   ndersa EU erkon ta fusi ne radhet e saj

   Ndersa Shqiperine nuk e fusin kurre ata ne BE

   Eshte mire qe atyre te BE, tu dhjesesh turinjte kur vijne dhe hiqen si moralista ,
   se ata jane ut mutesh dhe mashtrusa te piste

   Reply to this comment
  • Raimond Vlonjati June 28, 04:31

   Kjo tregon Hipokrizine e politkes se jashteme te EU–

   Komplet polike qelbesire, qe shperblejne Serbine qe ishte dhe eshte nje shtet kriminal, qe derdhi lumenj gjaku ne Ballkan,
   dhe penalizojne Kosoven e Bosnjen , te cilat u masakruan nga shteti serb

   Edhe po te shikosh treguesit ekonomike dhe politke, Kosova dhe Bosnja i kane me te larta se Serbia,

   Mirpo EU , eshte komplet mashtruese dhe me dy standarde ne keto te dhjera Negociata

   Kosova dhe Bosnja kane rogen mesatare mujore me te larte se Serbia,
   Po ashtu keto dy vende kane ritje Ekonomiike me te larte se Serbia,

   Edhe siguria eshte me e larte ne Bosnje e ne Kosve, se ne Serbi
   Aty ne Serbi ka frike Kryeminsitri , se mund ta vrasin
   Pra eshte nje shtet me probleme,
   ndersa EU erkon ta fusi ne radhet e saj

   Ndersa Shqiperine nuk e fusin kurre ata ne BE

   Eshte mire qe atyre te BE, tu dhjesesh turinjte kur vijne dhe hiqen si moralista ,
   se ata jane ut mutesh dhe mashtrusa te piste

   Reply to this comment
 2. tirona June 28, 02:12

  Skenari Rus funksionoi…!!! Futi percarie mes shqipetareve me disa gjoja pergjime qe asnje nuk e di se kush i serviri dhe pse erdhen pikerisht perpara hapjes se negocitave..!!!??? Promovuan Serbin qe te futet ne Europe keshtu qe do te kene nje anetare te saje qe mund te vendosin veton ne rast Embargo ose cfardo lloj konflikti tjeter ndermjet EU dhe Rusis …
  Si ka mundesi qe PD dhe Presidenti dalin kunder USA dhe EU kur Kosova dhe Shqiperia kan mbijetuar pikerisht nga USA…

  Reply to this comment
 3. agon June 28, 09:18

  Kjo duhet te jete nje arsye me shume per te bashkepunuar me njeri tjetrin si komb e jo ti veme shkopinjte njeri tjetrin nen kembe…

  Reply to this comment
 4. spata June 28, 10:20

  Behuni pak realiste e gjukoni pse procesi i Serbis do te shkoje me shpejte se vendet e tjera te Ballkanit Perendimor .
  Ne Serbi Evropa ka interesa shume here me te medhaja se ne Shqiperi ,Mal te Zi ,Maqedoni e Bosnje-Hercegovine . Serbia eshte aleati me i dashuruar i Rusise . Midis Evropes dhe Rusis ka marveshje te fshehta qe nuk dalin ne siperfaqe per shume arsye. Rusija i imponon vullnetinn per cfardo nisem qe merret ne Ballkanin Perendimor . Kjo ka arsyet e veta qe lidhen me historine e pas luftes se dyte boterore .Do zdo Evropa ne shume ceshtje Ballkanike eshte e terhequr .Gogoli rus ka bere dhe ben punen e tij jo vetem ne Ballkan por tani eshte shtrire ne gjithe rruzullin toksor .
  Evropjanet kane dhe nje ceshtje te mbetur pezull nga ish Federata Jugosllave . Shume vende kryesore te Evropes si Franca ,Gjermania ,Vendet Nordike ,Zvicra ,Hollanda e ndonje tjeter kane investuar nga 1961 per te ringritur ekonomine e ish Federates Jugosllave . Titua ,nje mjeshret i mashtirmit, i detyroje me politikat e tije qe Evropjanet te derdhin thaset me para . Evropa nuk e kishte parashikuar shperberjen por me shume kujdes ndiqte situaten ne Ballkan qe te mos i humbisnin investimet e bera .Para 1990 borxhi i Federates ishte me shume se 28 miljard dollar .Keto para Evropjanet i duan . Faktet tregojne se ish vendet e Federates si Sllovenija e Kroacija sot po shlyejne ate pjese qe i takon nga gjithe Federata .Edhe zerat e fundit, qe Maqedonise se Veriut do ti hapen negocjatat, kete strategji ka Evropa me te. Mali i Zi ska ndonje peshe dhe me Shqiperine e kuptojne qe skane asnje perfitim financjar .Burimet kryesore te ekonomise shqiptare i kane te tjeret ne dore .
  Cfare do te ndodhi ne vitet ne vazhdim . Serbia do te pranoje Pamvarsine e Kosovet me presjonin Amerikan dhe automatikishte do te hapen rruget e saj si per tu aderuar ne NATO ,me pelqimin e Rusis dhe shume shpejte ne familjen Evropjane . Maqedonia e Veriut hyne pas Serbise dhe per Shqiperine , Malin e Zi e Bosnje Hercegovinen do te priten situata tetjera politike midis Evropes,Sh.B.A dhe Rusise .Ne keto kushte politika shqiptare do te ndryshoje nese do vije politikane te tjer me vizjon te qarte te kuptojne se cfare gatuhet ne Evrope. Te bejne zgjedhjen e pa kundershtushme pro SH.B.A si e vetmja rruge e garancise se stabilitetit te brendshem e ne Rajon .E shoqeruar me perspektiven e bashkomit te Shqiperise e Kosoves ne nje shtet te vetem .

  Reply to this comment
 5. Dhe bomba atomike...është shpikë për këtë rracë njerëzish . June 28, 14:28

  Te marim per base fyrin, (fery-n); dhe ca tjere qe akuzojne europen per solidaritet cristian . po natyrisht kristianizmi eshte ne themel te demokracise ne vendet me besim te krishtere . ju derra beni sikur s’e dini ? Apo kujtoni se mbushja e vendit me xhamija e hoxhallare partiake e “dijetare” televisione e analist qe dhjesin e percojne “dije” islame ne te kater anet e vendit me plot liri e pathos, jane deshira dhe nevoja e ketij kombi ? Kujtoni se me filmat qesharak turq, ku aktoret zgjidhen te bardhe dhe percojne gjithe menyren europiane te kultures humane dhe asaj erotike dhe pastaj na i shesin ne, si te tyret, jane dukuri per t’i besuar ne ? Ore derra qe i thoni vetes intelektual e shtetar; nguleni ne koke perfundimisht; futja e shqiperise ne koferencen islamike eshte krimi i pa ndeshkuar dhe i vetem kolossal qe ka varrosur per se gialli kete vend . Zhdukeni islamin fene primitive te sheriatit arab nga faqja e dheut, qe te shpetoje shqiperia, por, qe i bene mire dhe botes (trete) turko arabe .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim