“Serbia ka histori kriminale”, Daçiç: Qeveria shqiptare të kërkojë falje për deklaratat e Cakajt

November 8, 2019 19:25

“Serbia ka histori kriminale”, Daçiç: Qeveria shqiptare të kërkojë falje për deklaratat e Cakajt

Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiç ka kërkuar nga Shqipëria një falje publike për deklaratat e ministrit të Jashtëm në detyrë Gent Cakaj.

Sipas Daçiç, Cakaj akuzon Serbinë se ka një “histori kriminale” dhe se politikanët e atëhershëm dhe anëtarët e grupeve paramilitare janë “në ballë të Serbisë së sotme”, raporton Telegrafi serb.

“Ky është një falsifikim i ngjarjeve në Kosovë, dhe për këtë arsye pres faljen e Qeverisë së Republikës së Shqipërisë”, ka thënë Daçiç teksa ka përmendur deklaratat e Cakajt.

Kreu i diplomacisë serbe ka thënë se këto deklarata të ministrit Cakaj nuk kontribuojnë në fqinjësinë e mirë në mes Beogradit dhe Tiranës dhe sipas tij janë plotësisht në kundërshtim me përpjekjet e udhëheqësve të Serbisë për përmirësimin e raporteve me Shqipërinë.

Sipas Daçiç, deklarata të tilla ndikojnë edhe në stabilitetin e të gjithë rajonit.

j.l./ dita

November 8, 2019 19:25
Komento

10 Komente

 1. Hajro Limaj November 8, 19:35

  CAKAJ TRIMERISHT KA THENE NJE TE VERTETE.
  “Histori kriminale” sepse Serbia ka kryer genocid ndaj popullit shqiptare te Kosoves dhe Bosnje-Hercegovines dhe ka dhnuar popujt e tjere te ish jugosllavise.
  Ne balle te Serbise se sotme jane politikanet e athershem dhe paramilitaret eshte realitet i pa dikutueshem.Presidenti Vuciv ka qene ministri i informacionit ne qeverine e Miloshevicit qe beri kasaphana ne Kosove dhe e shporri NATO.E si ai shume te tjere. Hajro Limaj

  Reply to this comment
 2. Loni November 8, 20:12

  Cakaj duhet te sillet si minister i Shqiperise jo si student I Prishtines…..po ta thoshte Dacic cdo benit ju? Cakaj nuk eshte diplomat

  Reply to this comment
  • Ylli November 9, 14:39

   Cfare thua o Lon djali ?? Cakaj eshte gabim ??
   Tzipras i kerkon Gjermanise 300 miliarde € demshperblim per krimet e Luftes se Dyte ndaj Greqise dhe nuk eshte gabim .Ndoshta e tepruar po !
   Cakaj qenka gabim sepse i permend Serbise krimet e Luftes ne Kosove !!
   I ka bere krimet Serbia o Loni dhe nuk eshte nevoja qe Shqiperia te jete “diplomatikisht korrekt” me Serbine e sidomos me nje kengetar “turbo folku ” Shumadije si puna e Dačič !!
   Shqiperia ,sepse Kosova po dhe po ,nuk duhet te harrojne ti permendin Serbise ne cdo takim apo Samit ,krimet e saj te Luftes ,nga 1878 e deri tash .Kjo sdo te thote qe nuk duam fqinjesi te mire me Serbine .Kjo do te thote qe Serbise ti kujtohet ne cdo rast kush eshte ….derisa te kerkoj falje !!

   Reply to this comment
 3. MH November 8, 20:55

  Te hidhet ne referondumin Ballkanik nese nuk qendron deklarata e z.Cakaj.
  Shyqyr ma,e nguli gozhden bash ne shpirtin dhe zemren krimnale serbe qe po i djeg te s’ban.
  Me kete deklarat je njeriu ma i nderuem ne Ballkan.Ke gjithe popujt e ballkanit ne mbshtetje.
  Referendum! Referendum! Referendum!
  Mbas referendumit ti hyhet bisedimeve cdo nacionalitet i rajonit me Serbin,e ne vecanti Kosove Serbi.

  Je shume parashikues z.Daçiç,sic shprehesh:
  “” Deklarata të tilla ndikojnë edhe në stabilitetin e të gjithë rajonit.””
  Shume vertete.Por,per mire,pozitivisht ne favor te nacionaliteteve qe u persekutuan nga gjenocidi kriminal Serb.

  Reply to this comment
 4. MH November 8, 20:58

  Z.Cakaj,nuk ka deklarue qe t’iu kerkoj te fala.Por ti si i zgjuar qe je duhet te kuptoshqe ti kerkoni te fala gjithe popujv te rajonit te Ballkanit.

  Reply to this comment
 5. Aleksander Thana November 8, 23:17

  O dobic, a si e ke emrin, falje duhet te kerkosh ti dhe gjithe shpurra kriminele serbe dhe jo e kunderta. Shpresojme te realizohet kjo nga Albin Kurti, ne se eshte ashtu sic duket deri tani, se sa per keta tanet ketej kufirit, dine vetem te puthen me Serbine.

  Reply to this comment
 6. Jak Boston November 9, 01:16

  Serbia eshte shtet kriminalo-genocidial dhe zaptues e pushtues tokash te shqiptareve, boshnjakeve dhe hungarezeve etj.
  Serbia eshte gjithashtu edhe fallsifikatore dhe hajdute e kultures shqiptare sic ishte rasti i lahutes qe Ministresha e Kultures e atehereshme dhe sot deputete e ripjelljes Mirela Kumbaro, kusherira e “patriotit me brekushe” Rama i ndihmoi serbet ne kete vjedhje kulturore te shekullit 21.
  Serbia duhet te liroje te gjitha tokat jashte pashallekut te Beogradit.
  Per ata qe nuk e dine Serbia duhet te dorezoje Kosoven Lindore bashke me Nishin, Vranjen me rrethina, Sanxhakun si Rajon komplet dhe Vojvodinen gjithashtu.
  Pastaj druzhe Dacic bisedojme per ate punen e faljes pasi ju te keni paguar dhe demshperblimet e te gjitheve.

  Reply to this comment
 7. Gege Kosova November 9, 10:07

  Armiqesia historike mes dy popujve, nuk ka asnje shembull te dyte,sic eshte tradita armiqesore shqiptare-serbe.s erbet qe kur kane ardhur gjysme te eger nga Karpatet, ende jane ushqyer me fruta natyre dhe ende ecnin hizontalisht,kane hasur ne nje populll Pellazg-Ilir-qe kishin nje civilizim te dalluar dhe kishin gruan_Teuten Mbretrshe,Mori meni hipokrite shpifse e mizeviri te urrejtjes mesjetare.te cdilen e vazhduan gjate deri ne kohet tona.Krimet serbe jane te njiohura,lexojeni Trockin per ngjarjet e viteve 19912/13.Lexojeni hasitorine deri ne ditet tona.hasni vetem krime barbare sllave ndaj shqiptareve, fundi I shek.20 u mbyll me barabari te dhunes ortodokse mesjetare slllave ndaj Kroateve,Boshnjakeve e shqiptareve.Kjo eshte qe te gjithe ne dhe bota e di dhe e mban mend,Jane vetem dy dekada mbrapa sotit.Dacic mos u “brengos” qe nga 1844 apo Nacertanies se Graashaninit e deri me memorandumin e ASHAS te 1986 ke 24 Projekte per ndjekjen e shqiptareve nga trevat etnike. Nuk besoj se ka popu ll me barabr e me kriminal se qe eshte popu lli serbe,te me falin disa raste intelekt uakle serbe qe jane jashte ketij koncepti te dhunes barbare serbe.

  Reply to this comment
  • Naun Kule November 9, 12:39

   Vetem nje shtet qesharak ose mafioz, kerkon falje per fjalet – ndersa gjithe bota pret faljen e tij per genocid ndaj popujve te Ballkanit. Serbi Dobrica Qosiç shkruan:-“Nga viti 1300 gjer sot, serbet nuk kane fituar asnje nga luftrat e panumerta qe kane bere…” A duhet t’ju kerkojme falje edhe per kete…?!

   Reply to this comment
 8. Aliu nga Selenic November 9, 19:32

  Keta Serbet duhet te bojkotohen nga e gjith Evropa. Sote ne funde te viti 1999 arriten te b ejn kater luftra ne ishe Jugoslavin dhe shkaktuan gati dy milion njers te vrar dhe te nasakruar e te humbur.
  Sote keta kerkojn te hiqen si “hero” pore harrojne se gjaku i ketyre fatkeqeve nuk do te behet uje.!
  Evropa duhet ti menjanoj ne shenje dhune ndaj krimeve maonstruoze qe kan bere.
  Ministri Cakaj ka zbardh te verteten pore ka folur me rezerve ku ne te vertet duhet te flitet pa rezerva.!
  Kriminaliteti i Serbi vecanrishte ne Kosov Serbi dhe Kroaci nuk do te harrohet kurre.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim