Serbia, notë proteste Bosnjës: Tentativë për vrasjen e Vuçiçit, të dënohen fajtorët

July 11, 2015 21:00

Serbia, notë proteste Bosnjës: Tentativë për vrasjen e Vuçiçit, të dënohen fajtorët

Beogradi zyrtar i ka dërguar një notë proteste Bosnjës, pas sulmit me gurë dhe sende të tjera ndaj Kryeministrit serb, Aleksandër Vuçic.

Në notën e protestës, Serbia e quan sulmin “një tentativë për vrasje” dhe kërkon dënimin e fajtorëve.

“Presim që autoritetet boshnjake ta dënojnë publikisht tentativën për vrasje të Kryeministrit serb”, thuhet në notën e protestës së Ministrisë së Jashtme serbe.

Ministri i Jashtëm bosnjak, Igor Crnadak ka dënuar sulmin ndaj Vuçiçit dhe është shprehur se autoritetet i kanë zbuluar autorët dhe ata do të ndëshkohen në përputhje me ligjin.

July 11, 2015 21:00
Komento

4 Komente

 1. LEO england July 11, 21:13

  Po ju funderrina Sebe i denuat autoret apo i keni akoma ne postet e Presidentit??? Ptuuuuu rrace muti si rraca e Sal Qenit, njelloj jeni edhe ju , kriminele si Sal Bin Rish talebani.

  Reply to this comment
 2. berishicccc July 11, 21:14

  CFAR POPULL LEGEN QE JANE KETA SERBET,,,,KETA VRAN GJYSMEN. POPULLIT. BOSHNJAK,,,,

  Reply to this comment
 3. Arben July 11, 22:13

  I BENE PAK,

  TA KISHIN DJEGUR TE GJALLE ATY KU ISHTE.

  Reply to this comment
 4. Kasandra July 12, 14:31

  Dekorata e turpit të krimit,
  Beogradi zyrtar dhe kisha serbe nuk mund të shlyejnë një shekull krime në vazhdimësi me një fjalë goje “hajde të pajtohemi”, madje pa thënë as “na falni se ju vramë 8,000 burra e djem boshnjakë në 3 ditë” më 1995 dhe pa asnjë pendesë vazhduan më pas me genocidin mbi Kosovë. Sa mijëra shqiptarë janë masakruar e sa mijëra të tjerë janë syrgjynosur nga toka e tyre amtare e sa mijëra të tjerë vuajnë akoma nga spastrimi i heshtur etnik i serbëve? Qeveritë serbe me bekimin e kishës së tyre e kanë të lyer rrugën e historisë së tyre me gjakun e fqinjëve në emër të fesë, të racizmit por më shumë të pangopësisë. Edhe vjet stadiumi i Beogradit buçiti nga thirrjet fashiste “Vrisni shqiptarët”. Të gjitha janë shënuar në histori dhe kanë lënë gjurmë në shpirtin njerëzor. Pajtimi i vërtetë kërkon besë.
  Deri më sot Beogradi zyrtar nuk ka dhënë shenja bese, nuk ka bërë asnjë reflektim, asnjë pendesë, asnjë zhdëmmtim, asnjë shërim të plagëve që pikojnë akoma gjak dhe asnjë lehtësim të shpirtit të torturuar njerëzor me ndonjë kërkesë për falje. Pasi të bëj këto në kuvende publike atij i lind e drejta të shtrijë dorën për pajtim. Besa kërkon një orientim të ri, një ndryshim radikal në politikën dhe në shpirtin serb. Pas kësaj kryeministri A. Vuçiç ose të japi dorëheqje ose të bëj referendum për qëndrimin e tij si kryeministër që pranoi qoftë edhe formalisht t’i shtrijë popullit të masakruar të Bosnjës dorën e pajtimit. Ndryshe Beogradit zyrtar nuk i hiqet dekorata e turpit të krimit që i vari në gjoks kryeministrit Vuçiç nëna boshnjake Hatixhe. Kasandra.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*