SERVILI I VITIT

January 13, 2014 13:22

SERVILI I VITIT

Një ngjarje ‘pikante’ u shënua këtë javë në lëmin e medias shqiptare.

Mediat MAPO në pronësi të botuesit dhe biznesmenit Henri Çili shpallën Edi Ramën si njeriun e vitit 2013. Ishte një iniciativë që krijoi jo pak diskutime edhe komente, nisur nga ngarkesa e fortë pro-Berishiane e Henri Çilit në vitet e fundit.

Henri Çili ka vënë shpesh theksin tek “teoria neoliberale”, është vetëdeklaruar me kohë si i tillë dhe nisi të identifikohej fortë në vitin 2003 me këtë teori përkrahë Spartak Ngjelës dhe një grupi moshatarësh të tij me të cilët më pas, në vitin 2006, themeloi dhe një universitet privat dhe ca më vonë , një gazetë, një revistë dhe një shtëpi botuese.

Gjatë 4 vjeçarit të fundit, ai së bashku me një grup “analistësh” u angazhuan fuqishëm në ekranet televizive në mbrojtje të hapur të Berishës, ishin pararoja e tij mediatike, garda e tij e propogandës, të palodhur, këmbëngulës në mbrojtje të Berishës, shpërfillës ndaj çdo kritike që u kujtonte se mund të ishin duke e kaluar cakun, si në rastin e 21 Janarit 2011.

Këtë rrugëtim neoliberal-berishist Henri  Çili e ka përmbledhur vetë, nëpërmjet një editoriali që ka shkruar në Shtator të vitit të shkuar, ku reflektonte mbi qëndrimin e vetë në dekadën e fundit, tashmë që Berishizmi ishte përmbysur më 23 Qershor. Në këtë artikull tepër interesant Çili shpaloste dy elementë të rëndësishëm:  Doktrinën dhe gardën që mbronte doktrinën.

Më pas Çili, identifikon dhe grupin e gardës ku ai bën pjesë dhe që sipas tij, kanë  qëndruar stoik deri në fund dhe identifikon Blendi Fevziun, Artan Hoxhën dhe Artur Zhejin. Si pjesë e reflektimit, ai shpall dhe Berishën, aleatin më të mirë të mundshëm të këtyre “ideve liberale”, duke i dhënë shpjegim në këtë mënyrë konvertimit të tij nga neoliberal në neoliberal-berishist. Si kokluzion Çili përmend një togëfjalësh tepër konciz: “Isha në krahun e humbësve të 23 Qershorit, por në krahun e duhur”.

Madje nuk harron të shtojë, se Berisha kapitulloi, por me të s’mund të kapitullojë “garda” sepse sipas tij Berisha menaxhonte pushtet ndërsa garda prodhonte vetëm ide, neoliberale sigurisht. Me pak fjalë Çili bënte të ditur se Berisha iku, po ne jemi këtu, gati për “idetë e radhës”. Nëse e vëren me kujdes nuk është se e ka dhe aq gabim.

Sot, dy ish-ministra të Berishës janë nën hetim nga prokuroria pikërisht për tenderët dhe milionat e eurove që u kanë transferuar në mënyrë arbitrare medieve dhe kompanive të TV KLAN-it ku garda e analistëve parakalonte çdo javë idetë neoliberale. Janë gati 18 milionë euro.  Ish-ministrat janë nën hetim, disa ish-zyrtarë të lartë janë arrestuar ose shpallur në kërkim, përfituesi i tyre, vazhdon i qetë të bëjë biznes. Pra, njësoj si me Berishën dhe “idetë”, ish-ministrat dhe zyrtarët “ikën”, por milionat e eurove vetëm sa transformohen, por janë aty.

Por “detajet” ndoshta nuk kanë fare rëndësi në këtë udhëtim neoliberalo-berishist të Çilit dhe të gardës propagandistike. Për ironi të fatit këto detaje i bën krejt të panevojshme për tu konsideruar, aleati më i madh i Çilit, Berisha dora vetë. Ai dhe Familja, në 48 orët e fundit kanë qenë përgënjështruesit më të paepur të të gjithë shpërdredhjeve ideore të gardës.

Jo më larg se dje ai ri-përsëriti nga Facebook-u i tij paralajmërimin për rrënimin e ekonomisë dhe skenarin grek. Pra është vetë Berisha që deklaron faqebotës se ka lënë një tokë të djegur dhe një ekonomi të rrënuar, duke analoguar veten me Karamanlisin dhe Edi Ramën me Papandreun.  Çili thotë që Berisha vuri në jetë idetë e gardës neo-liberale dhe shëroi tregun, por Berisha po e përgënjështron dhe i thotë se la tokë të djegur dhe tregu do bjerë shumë shpejt.

Çili thotë se ishte në anën e duhur më 23 Qershor, por cila ishte ana e duhur? Skenari grek, që po trumpeton çdo ditë e më shumë sot Aleati i tij? Çili thotë se garda neoliberale-berishiste qëndronte larg klientelës dhe mbronte vetëm dhe vetëm idetë, por del mbesa e Aleatit, Dasara, dhe i dekonspiron të gjithë, “Kujt nuk i është lëpirë”, – shprehet ajo për Blendi Fevziun, bashkëluftëtarin neoliberal të Çilit.

Rezultati sot del pak kompleks, doktrina nga neoliberale u shndërrua në skenar grek, Aleati më i madh i gardës propagandistike dhe mishëruesi i ideve të tyre, Berisha, sot rezulton përgënjeshtruesi më i madh i teorisë dhe ideve të tyre. Qershinë mbi tortë e vendos mbesa e Aleatit, “Kush do jetë lëpirja e radhës?”, – pyet ajo.

Duket si një garë mes mbesës dhe gjyshit për të demaskuar se deri ku arrin këpucë-lëpirja, a thua se janë duke dhënë çmimin Servili i Vitit.

Viktor Malaj shkruante në një analizë një javë para 23 qershorit se historia e popujve dhe ajo e shtetit, si formë e organizimit të tyre politik, na dëshmon se, në të gjitha vendet dhe kohërat, regjimet politike, pavarësisht nga forma dhe sjellja e tyre, kanë pasur dhe kanë apologjetët e tyre.

Sa më keq janë sjellë dhe sillen sundimtarët, aq më shumë e ndiejnë nevojën e pasjes dhe funksionimit të formacioneve propagandistike, me të cilat përpiqen t’i bëjnë vetes makijazhe politike dhe morale, në mënyre që të duken ndryshe nga çfarë janë në të vërtetë. Në kohërat moderne kjo apologji është bërë më e sofistikuar, më intensive dhe shumë agresive.

E ndërsa dje shfaqeshin si Gardë Propagandistike Berishiste, sot mund të paraqiten si mbrojtëse pa kushte të pushtetit të opozitës së djeshme. Sepse si dje, si sot, këta nuk kanë kurrfarë idealesh, nuk njohin skrupuj moralë, kanë si mision vetëm përjetësimin e pozitës së tyre sociale. Në më të shumtën e rasteve ata nuk përbëjnë elitën intelektuale dhe aq më pak atë morale.

Mirëpo, ishin elita sunduese e Shqipërisë tonë. Nuk duhet të vazhdojnë të jenë. Janë rrëzuar bashkë me Berishën në 23 qershor.

 

January 13, 2014 13:22
Komento

120 Komente

 1. . January 13, 04:11

  Pershendetje te perzermta zoti Thano dhe zoti Malaj
  Nëse institucioni i dorëheqjes do të ishte vërtet një institucion morali, ajo që ndodhi në 23 Qershor, duhet të shërbente si një “katharsis”, jo vetëm për Berishën, apo për një pjesë të klasës së vjetër politike, e cila edhe pse hyri në skenë pas viti 1990, pak nga pak, u kthye në një “byro politike” qesharake. Më shumë se kaq, përthyerja e fuqishme politike e 23 Qershorit, duhet të jetë një shuplakë turpëruese për zgërlaqen e një numri të pafund opinion bërësish.
  Sikur të mos mjaftonte imponimi i tyre i dhunshëm ndaj nesh, sikur të mos mjaftonte çoroditja e tyre që shitej si analizë me vlerë, fakti tregoi se ata çuditërisht paskan jetuar në një ishull krejt të izoluar, që thuajse nuk ka asnjë lidhje me realitetin përreth.
  Fakti tregoi se ata tinëzisht paskan krijuar një realitet virtual, i cili ka ekzistuar veç në mendjen e tyre, dhe po kaq tinëzisht e shitën si të ishte realiteti ynë. Tani që gjërat kanë përfunduar, si të ishin duke bërë një punë thjesht mekanike, apo sikur asgjë të mos kishte ndodhur me llomotitjet e tyre të pafund, ata kanë nisur ritualin nëpër studio televizive apo faqe gazetash, duke e ngrënë turpin me bukë. Por tani që i shohim përballë, analistët dhe popullin, të ndarë si dy realitete që nuk kanë asnjë lidhje me njëri tjetrën, ne pjesa më e dëmtuar prej tyre, kuptojmë jo vetëm mashtrimet, por edhe dëmin tonë material përmes pareve të paguara për pagesat e platformave të tyre televizive, apo blerjen e gazetave.
  Tani që ne shohim qartë se ata nuk kanë pasur asnjë lidhje me ne, kemi të drejtë të bëjmë një pyetje fare legjitime: Për cilin popull kanë folur ata?

  Reply to this comment
  • . January 14, 02:04

   Së pari, duhet thënë se të gjithë opinion bërësit ishin kilometra larg asaj që ndodhi. Të gjithë ata, në asnjë çast nuk e kuptuan, se “populli i majtë” dhe “populli i djathtë” në fund të fundit kishin të njëjtin fat. Asnjë prej tyre nuk konstatoi se pensionisti “i majtë” apo “i djathtë” merrte thërrime të barabarta pensioni. Askush prej tyre nuk e kuptoi se të gjithë ata të rinj, apo dhe më të rritur që dergjen nëpër mejhanet e pafund të qyteteve dhe katundeve tona, të majtë apo të djathtë qofshin, tej pasionit të tyre politikë, ndajnë të njëjtat biseda dhe të njëjtin trishtim. Askush prej tyre nuk e kuptoi se ky popull, i majtë apo i djathtë qoftë, mund të ndodhë të lëndohet aq keq, sa që reflektimi i tij mund t’i kapërcejë të gjitha caqet dhe parashikimet. Askush prej tyre, nuk e kuptoi se në këtë vend të varfër si ky, u krijuan dy atdhe, dy popuj, një ai i tollovisë së ideve të tyre që ishte i lumturi, i gëzuari, mirënjohësi ndaj parisë dhe tjetri, ai reali, i varfëri, i trishtuari, mosmirënjohësi dhe që në fakt, ishte i vërteti. Në këto dy imazhe, ata ishin kontribuesit kryesor të krijimit të tyre.

   Reply to this comment
   • . January 14, 02:05

    Ishte dhe një grup tjetër, me tipik Preç Zogaj, apo Arjan Çanin. I pari ndoshta i ka provuar të gjitha pozicionet si askush tjetër, ndërsa i dyti nuk kuptohet pse ka një arratisje plotë mllef nga emisioni i tij. I pari ka krijuar përshtypjen se tek asnjë pozicion nuk thotë atë që duhet, siç bëri para kësaj fushate, dhe aq më keq pas fushatës, kur perifrazoi se votuesit janë blerë, ndërsa i dyti i kthen shpesh të ftuarit e tij në kloun të vërtetë, për t’i përdorur kundër të tjerëve dhe për të thënë pa diskutim ato që ai ka në ndjen.. I pari ka bërë mirë që ka ikur nga të gjitha këto pozicione, duke i uruar që të shkojë përfundimisht tek pozicioni që i shkon më mirë, pra tek poeti, sepse me sa duket i vetmi “i blerë” është ai, ndërsa të dytit, i urojmë që të mos dalë nga korniza e emisionit të tij “me llap”.

    Si përfundim, ashtu si politikanët, edhe ky grup opinionistësh, në momente ndryshimesh të mëdha, nëse rezulton se idetë e tyre kanë qenë kundër rrjedhës, më e pakta është që të heshtin për pak kohë. Nëse nuk munden ta mbyllin gojën, është detyrim i tyre qytetar që të shpjegojnë se për cilin popull kanë folur deri tani?

    Reply to this comment
    • zefi January 14, 02:05

     Populli eshte neveritur nga keta qelbasher, por nuk pres qe keta te ndryshojne se jane vemje qe grryejne pemen per t’u trashur vete. Pres qe pronaret e atyre televizioneve ku keto kerma ushqehen me kufoma, te ndryshojne politiken editoriale nese nuk duan qe te humbin audiencen. Vota e popullit ishte edhe nje shuplake e madhe per keta perverse qe masturboheshin me fytyren e Berishes, nderkohe qe Shqiperia lengonte.

     Reply to this comment
     • . January 14, 02:09

      Adrian nje analize brilante, vetem se ke haruar te besh nje thirje. Popull mer komanden e TV ne dore dhe po doli ky soj, mbylle.

 2. arjani January 13, 04:12

  Ky ne foto eshte analisti ui shquar Naim Cili, diten e pare kur erdhi ne Tirane dhe belu kostum, e bleu te bollshem qe ta kishte per 5 -6 vjet, keshtu i kishin ata ne fshat kur e percillen per ne Tirane, tama si kostum bathoristi i zhurborsur dhe i dale boje e mode qe ne vitin 1970, kur zbriten nga malet ne Tirane, si ato kostumet qe mbanin cobanet 30 vjet ne sendyqe dhe i vishnin vetem kur shkoniun ne dasma e vdekje, ose kur shonin ne mbledhje ne kryesin e koperatives.

  Reply to this comment
  • geni January 13, 15:01

   Shume I sakte shkrimi!

   Reply to this comment
   • Astrit Pepa January 13, 15:01

    Keta plehra duhen abadionuar ne media dhe shteti duhet tju beje invetarin e pasurive te vena gjate ketyre viteve dhe te kerkoje llogari nga i kane siguruar te ardhurat qe jane bere milionere

    Reply to this comment
    • shoku shpati January 13, 15:02

     Sa keq per shtypin e shkruar dhe ate elektronik ! Ky Cili po te kishte sadopak perqindje qytetari do paguante ate fotografin qe t’ia hiqte nga qarkullimi kete foto krye fshatareske . Ndersa ky ..oqja i shfryre me ato papucet e kuqe mendon se po i terheq vemendjen Rames ! sa gjynah ky popull i nemur !!!

     Reply to this comment
     • Kris January 13, 15:02

      Pergezoj “Diten” per artikullin! Por nje gje nuk kane permendur, qe keta alias Henri Cili dhe Irfani jo vetem jane kepuce-lepires por ata jane edhe shkeles te rende te ligjit.Nuk lejohet qe nje gazete universitere te merret me politike dhe te shkruaje artikuj qe shtremeberojne te verteten me dashje.Disinformimi eshte krim.Po kane perfituar edhe nga pushteti Berisha dhe klanit te tij.Per sherbimin Henri eshte shperblyer me bursa nga shteti apo dhe te tjera.Eshte detyra e institucioneve perkatese te zbardhin te verteten.Por Rama duhet te beje reforma ne parlament.Te ndryshoje sistemin e korruptuar berishian te drejtesise.Pa reforma ne drejtesi alias Henri Cili ,Hysenbelliu,Artan Hoxha Sandri,,Mziu,Imami, Basha, Shkelzeni, Liria dhe vete Berisha do te gezojne parate e krimit

     • Mond Maloku January 13, 15:03

      Po Cili rrobat e Birishes ka vesh?

     • agron bajro January 13, 15:12

      kesaj i thone puthu me cilin,
      http://dielli.al/lajme.php?id=33476&k=4141

  • ortes January 13, 17:21

   Henri Cili dhe Artan Hoxha jane njerezit me te URRYER TE MEDIE-S NE SHQIPERI!!!
   Fytyrat e tyre nuk levizin fare edhe kur duan te pohojneedhe kur MASHTROJNE!!!
   JANE NJEREZ ME MASKE ALLCIE!!!
   MALLKUAR QOFTE RRACA E TYRE!!!
   TURP I MADH per TOP-CHANNEL-in,qe i fton si analiste keta ZABERHANE!!!

   Reply to this comment
  • ofsite January 13, 17:38

   Me ne fund lexova nje shkrim dinjitoz,,te sakte ne te gjitha drejtimet.
   Megjithese i ndjek zhvillimet politike duke jetuar larg atdheut jam i bindur se gjerat jane pikerisht keshtu.
   Bravo,bravo,bravo!

   Reply to this comment
  • ksi-ksi January 14, 19:33

   a eshte e vertete se ky e ka patur emrin HAMZA ?..

   Reply to this comment
 3. . January 13, 04:32

  Jo vetëm Berisha,
  mori “patërxhanin”,
  po dhe “analistët”,
  që na ndynë ekranin!

  Që na ndynë ekranet,
  me gojën e ndyrë,
  tetë vite shpalosur,
  skllevër të pështirë!

  Gojën më s’e prish,
  me emrat e tyre,
  shyqyr që shpëtuam,
  prej gjithë kësaj zgjyre!

  Ju të gjithë i njihni,
  ata faqezinj,
  tani do kërkojnë,
  për padronë të rinj!

  Kush ata afron,
  ne na përqesh mundin,
  me ata malinja,
  të shpejtë e ka fundin!

  Ne ishim me gishta,
  pak robër të fjalës,
  ata me dyzina,
  në shërbim të Salës!

  Njëlloj si pushteti,
  u bënë të urryer,
  se hynin e dilnin,
  nga të njëjtat dyer!

  Këta zvarranikë,
  alla “analistë”,
  të falimentuar,
  si profesionistë!

  Ç’hosana i bënë,
  Salë-ndryshim-fitores,
  bënë me ndërgjegje,
  zanatin e gorres!

  Kur i gjithë vatani,
  ishte bërë kripë,
  flisnin për parajsën,
  këta të pacipë!

  Bythëlëpirsit bëjnë,
  vetëm hosana,
  shqipot i mendojnë,
  popull budalla!

  Po shqipua në ballë,
  përgjigjen u’a dha,
  them se mijëra vota,
  na dhanë dhe ata!

  ”Çilizmi” na sillte ,
  vetëm neveri,
  Çilet e bënë Salën,
  kudo shkrumb e hi!

  Ata që e bënë,
  të bardhën të zezë,
  PD-në e Berishës,
  e kthyen varrezë!

  S’them se për fitoren,
  janë krye faktorë,
  po çilet i dhanë,
  Rilindjes një dorë!

  Shum’ shpejt shum’ çilista,
  do të bëhen rozë,
  se krimbat s’kanë gene,
  të jenë dinjitozë!

  S’e kanë hiç problem,
  se janë të urryer,
  shërbëtorë e skllevër,
  janë për të shërbyer!

  Reply to this comment
  • kokpalari 21 janarit January 13, 04:33

   keta qe permendi ju z.Thano dhe z.Malaj jan sahanlepirsa ndaj pushtetit por qe jane bere me para dhe kane vene pasuri, ku asnjeri nuk i thote ku e kane burimin e financimit.
   Perfundimi eshte se keta “analiste” turbullojne mendjet e njerezve te thjeshte, edhe sikur te dale ndonje intelektual te pasqyroje te verteten, keta me “artikulimin” e tyre intiligjent e kundershtojne dhe me zhurmimin e tyre nuk e le te shprehet.
   Jane bere bajate, dalin ne televizion per cdo problem, duke dhene mendime jo vetem per politiken qe e quajne prone profesionale te tyre por edhe per mjeksine,per urbanistiken, dhe per sektore te tjere, mjafton qe ti sherbejne pushtetit.
   EDI MOS I RICIKLO PLEHRAT
   Kur do vije ajo dite qe te na pushojne veshet dhe te na clodhen syte, duke mos i pare keta fytyra.

   Reply to this comment
   • raimondi Vlonjati January 13, 05:51

    Sipas meje Servilizmi eshte nje veti baze ne karakterin e Shqiptarit, por me e keqja eshte se jane servila te thuajve –dhe kjo ben qe te prishet kohezioni i shoqerise shqiptare

    Ne lidhje me servilizmin ndaj pushtetit , e kane te gjitha kombet ne vendet e tyre ,….por e kane njerezit e thjeshte, jo intelektualet ..

    Ndersa tek ne e kane me shume te theksuar intelektualet , spese jane njerez pa personalitet …. dhe varferia e madhe , i ben qe te servilosen pushtetit….

    Ndaj reformat ekonomike behen graduale jo te forta menjehere sic i beri Sala, se e zhyt shoqerine ne krize ekonomike …dhe kjo con ne krize morale …..Prish karakterin e njerezve

    Ketu ne emigracion shqiptaret jane te gjithe servila te te huajve dhe kjo i kthen ne spiune te njeri tjetrit ….dhe armiq te eger ndaj njeri tjetrit

    Psh te doje nje i huaj te vrasi nje shqiptar, ai i thote nje shqiptari tjeter, dhe ky shqiptar eshte menjehere i gateshem te vrasi patriotin e tij ,
    sepse e urren….

    Porse kete veti te servilizmit ndaj te huajve dhe ndaj cdo gjeje te huaj
    e kane pasur gjithmone shqiptaret Intelektuale dhe paria , vetem kur erdhi Enveri , ua nderpreu

    Dhe ky servilizmi ndaj te huajve , qe kishin intelektualet tane , beri qe ne ta krijojme shtetin shume vone…biles beri qe te mos kishim shtet, se shtetin tone e krijoi Austria ,
    pasi Intelektualet tane u kutjuam vone fare .kur ua hapi syte Austria

    Reply to this comment
 4. . January 13, 04:35

  ahahaaaaaaa 😛 servili i vitit!! Ku ia paskeni gjet Ciles tamam. Hahahahaaa 🙂 te papam jeni

  Reply to this comment
  • grup sherri January 13, 04:49

   Enrieta Cili dhe vellezrit jane vegla te paturpshme te skizofrenit Berisha.Ata se kan per gje qe dy muaj me vone te vjellin vrer ndaj ketij personi dhe te lepijne by….. e Edi Rames.Keta dhe shume te tjere te ashtuquajtur intelektual(bythlepires) jane fatkeqesia e shqiperis.Por ske ci bene keta tipa do ekzistojne gjithmon.

   Reply to this comment
   • gramoz January 13, 04:49

    keta jane bastarde cte flasesh perta .keta njers shesin c do gje per para keta jane te degjeneruar cili eshte njeriu me zagar ..se c do zagar tjeter ma shpifen nuk shkruaj me se do inatosem e nuk do le kusur..keta bastarde i thone turpit lepe dhe nderit i thone me ha m,,,,n je te tille jane ..thefshi qafen qafire

    Reply to this comment
    • . January 13, 04:50

     Neim Henri Qili eshte rritur ne nje ambient ku vetem I zgjuar nuk mund te beheshe. Shkoi si sumce ne france pa ditur as nje fjale ferngjisht dhe ja perkthenin francezin me telefon nga shqiperia . Sot ka ngritur nJe piramide qe quhet UET ku dhe une mora nje Master por pa lexuar as nje fjale ( as leke nuk I dhashe ) Sa per intelegjence ndodhet nen nivelin minus. . Nese Edi ka shpresat ne kata sumce , atehere e ka prere bileten vetem vajtje . I sosi kripa e priftit .

     Reply to this comment
     • lilok January 13, 04:51

      Krahas pyetjeve te katunarit me kollare Çili apo te katundarit me vinc Irfan une do ti beja nje pyetje te gjithe komentuesve :Kush shpreh qytetari ne portretin e tij Sala apo Rama dhe kuj i gjan Çili apo kto t cilrat e tjer, qytetarise se Rames apo malokerise Saliniane?

     • Vaffa Day January 13, 04:52

      Sa i perket atij emisionit te lodhur ne televiionin e Fanes, ju te dites mos e qethni fort se nuk ka piken e rendesise, nder ju bejne qe nuk ju vene ne nje sira mete tjeret, sepse nuk jeni si ata.

      shqiptaret nuk jane budallenj dhe i kuptojne pse ndodhin keto servilizma e poshtersi njerezore. Ndaj ne 23 qershor ua mbyllen gojen edhe ketyre lepirsave te degjeneruar.

      Edi, ke detyrimin te degjosh 1 milion shqiptaret qe te votuan. Dhe ata u kane thene Jo ketyre Cilave e Irfaneve. Ti nuk ke te drejte tu thuash Po

     • ilagjes January 13, 04:53

      Vertet nuk ja vlen te humbasesh kohen me nje injorant dhe servil si NEIM CILI,i cili 2 vjet te shkolles se mesme nga tre qe ka krye i ka bujqesore ne Labinot,mori vertetim se ka perfunduar gjimnazin e vazhdoi me tutje.

     • Bocari M. January 13, 04:54

      SHqiptari nuk eshte memedhetar por memedhjere. Historikisht eshte tradhetuar kjo e gjora Shqiperi, eshte shqyer e copetuar nga femijet e saj. Kujtoni historine. Principata ne lufte me njera tjetren. Velijte me te medhej te Turqise kane qene shqiptare qe kane sunduar Shqiperine. Hamzain e Skenderbeut, Ali Pashen, Ahmet Zogun, Esat Pashen e deri sot Berishen. Te gjithe kane nje te perbashket, jane Shqiptare kriminele qe kane dominuar historine. Perse? Sepse shqiptari eshte nje kompetent injorant, qe flet dhe pastaj mendon, qe drejtohet akoma nga instikte primitive dhe dyshon ne gjithshka te mire duke ushqyer te keqen. Kur doli Saliu ne skene kishte( dhe ka akoma) tesren e partise ne gji. Populli yne injorant nuk donte te shikonte ujkun por pa vetem kembet e tij te lyera me miell. Cfaj ka Saliu dhe Apologet e tij, apo te kujtdo qofshin kur ne i ushqejme ata. Ne duhet si POPULL te zgjohemi dhe te mesojme te ndajme shapin nga sheqeri. Jemi ne ata qe e kemi mbajtur Enverin 48 vjet e Saliun 20 vjet mbi krahe. Mos harroni se Saliu eshte kryetari i nje partie qe e mban akoma edhe pasi ai VRAU 4 Demostrues TE PAFAJSHEM. Te gjithe ata qe marrin pjese ne qeverine e Saliut (perfshi dhe LSI), te gjithe ata qe jane akoma anetare te asaj partie pas 21 Janarit per mua jane te gjithe bashkepunetor ne krim, pra jane kriminela

 5. iliriTirane January 13, 04:38

  Ai Elvi i Korces qe citon z.Thano, mund te jet nje maskara e gjysem po qe ky Irfani po pallohet para e mbrapa me Lulin e Bashkise, vrasesin e fukarenjve te 21 janarit, kjo ben muuuu. Mjaft te shikoni faqen e pare te gazetes se tij Panorama vetem lavde per Lulin dhe shalet e kurvave (te tjera) gjen perdite. U mbiu Luli ne faqe te pare

  Reply to this comment
  • ish-polic January 13, 04:38

   AMIN .
   Ahet e nje populli te tere kerkojne shpagim. Sekuestro mbi pasurite jo legale dhe konfiskim te cdo qindarke ,qe i perket njerezise se fukarallepsur nga banda brekedhjere perfshire keta zagaret qe i benin fresk Sali serbit per ca para te ndyra katundaresh

   Reply to this comment
 6. beni January 13, 04:39

  Po mire i thote ketyre te panorames,se flamurin m eguzhunjeta e kane keta.lepirsa jane,!ehen me lulin, luli la 8 jetim,vrahu 4 hallexhinje,pa le per vjellje se ato nuk di nag ti fillosh dhe nga ti mbarosh

  Reply to this comment
  • gol January 13, 04:58

   Para disa kohesh u takova rastesisht me nje kusheriren e Cilit. Pasi i shpreha antipatine time per Cilin me tha shprehimisht : Nuk eshte njeri i keq por e ka zene Saliu prej zverkut me nje gjobe te madhe per shkak te universitetit qe ka hapur ,dhe per te mbijetuar i duhet te behet lepires…dhe mashtrues ordiner.
   po keshtu dhe Irfani qe beri skandalin e kromit me Shemsiun, po keshtu dhe Fevziu me pronat e falsifikuara te Toptaneve
   Me vjen keq ,por nuk mund te jushtifikoj dot tjetersimin e ketyre kavieve demagogjike ,dhe pa asnje kahje te percaktuar politiksht ,thjesht interesaxhinj te qylosur.

   Reply to this comment
 7. zoro January 13, 04:40

  servilizmi shqiptar mban emrin e ketyre felliqesirave mediatike

  Reply to this comment
  • gjergji January 13, 04:59

   Cili eshte nje nder surratet me te pista te ketij vendi. Nuk e kuptoj se si arrijne ta marrin neper emisione, kur ai eshte nje milioner fshatar qe hiqet si akademik dhe analist. Ketu duhen nderruar edhe analistet.

   Reply to this comment
   • R.I.P. PD January 13, 10:27

    o gjergji po ti mendon qe aty ne Shqiperi keta qe “i marrin Cilet ne emisione” jane me te mir se Cilja? Po dava katundaresh jan o burr edhe ata vet. Duan te mbushin barkun dhe ata, futja muhabetit aty, bej qoken e radhes dhe parazito.
    kjo esht shoqnia shqiptare, per te ardhur keq

    Reply to this comment
   • Kris January 13, 15:36

    Pyesni “Gazetarin e Vitit ” Sokol Ballen se si i lepihet Cilit,A,Hoxhes,Vasjarit dhe te tjere kepuc-lepirsa.Berisha jo vetem krijoi berishizmin ne politike ,kupto Lulke Basha,por krijoi dhe berishizmin mediatik.Rama po nuk vuri keta njerez para drejtesise do te hyje ne histori si inatci, por i paafte.

    Reply to this comment
  • red January 13, 05:06

   ktij Irfanit ia vun njeher bomben ata horrat e kromit. ku jeton dot pa nje tutor politik ky mavria dhe mavrinjt e tjer si ky, ia heqin skalpin po nuk pati tutor.

   Reply to this comment
   • ylli January 14, 01:52

    Fania e don fort Lulin or taj… 🙂 po i ziu Fane esht prap gabim, se nuk e loz mire shahun 🙂 Fania nuk u investua njeher te personi i duhur, perher te deshtaket 🙂 Merr shembull nga Kocua o Fane, perher kryeministrat gjuan 🙂

    Reply to this comment
  • erotimatikoi January 13, 10:54

   Une nuk jam dakort ma kryeredaktorin per ‘servili i vitit’.

   Aresyet ?!

   1.Cili eshte ai qe cave u pelqen e cave u ngre leshte e kokes.Cili eshte Cili, me teorite e tija, me bizneset e tija, me mediat print te tijat…Eshte besnik i ideve te tija neoliberale-berishiane. Respekt per te.

   Mua nuk me pelqen fare.As per teorite,as per bizneset,as per mediat, me perjashtim te Mapo te shtunave.Nuk me pelqen se eshte si te gjithe ne,qe per hir te interesave te tij (ky eshte sistemi) promovon teza qe ‘ngjisin’,diku ngjisin perderisa ne duam t’i shqisim.

   Kete nuk e quaj servilizem.Ky eshte nje kontribut qe ai e sheh te favorshem ne interesat e veta ekonomike,politike e mediatike.Nese do te kthehet te na zbuloje teza te reja per rilindjen,atehere jep shenja anamnezike te semundjes se servilit.

   Pse shpalli njeriun e vitit Edi Ramen nuk do te thote se eshte servil,kjo do pare me kalimin e kohes.E shpalli se fitoi zgjedhjet, e shpalli per rezultatin e thelle, e shpalli se e shpallen te gjithe…Edhe pse sipas mendimit tim Edi Rama nuk e meritonte kete cmim pa vlere monetare por morale,pasi me duket si Nobeli i Obames sapo morri presidencen…

   Cili eshte Cili.Cili nuk eshte as Zheji,as Fevziu,as Hoxha (shume medioker matematikor),as…

   Cili eshte Cili. Ashtu sic Thano eshte Thano. Dhe nuk mund te akuzojme Thanon si servil i vitit pse ka mbeshtetur ‘shuplakat’ ndaj Berishes.

   Cili eshte Cili qe kendon ne bahce te vet; kujt i pelqen melodia le t’a degjoje…por jo servil. Po ashtu si Thano qe kendon ne bahcen e tij dhe melodia e tij u pelqen me shume degjuesve…Secili besnik i ideve te tyre…Te kundertat sjellin progres…Respekt per mendimet antagoniste !

   Me pelqejne s’me pelqejne ,respekt per te dy!!!

   2.Sa per te tjeret:

   Fevziu eshte tik servil,madje edhe sipas percaktimit te fjalorit tone.Atij s’kam cfare t’i beje.E ka ne DNA dhe stimuluar nga pronat qe do t’i rikthehen nga pushteti.Ai eshte i vendosur ne suprinen e kenetes,qe leviz sipas dallgeve te ujit.E meriton,sipas meje,graden shkencore te servilit.

   Zheji,…meqenese nuk e ka percaktuar sakte qendrimin e tij politik,daravitet te behet flamurmbajtes a trompetist i ceshtjeve kombetare e etnike.Eshte ne perpelitje per te gjetur identitetin e vet ne vorbullen e fjaleshumit e fjalemadhit te turbullte mes kenetes se vegjetimit te perfitueve ekonomike mediatike.

   Ai Hoxha me ‘dosje’ eshte medioker ne analizat e tij,eshte ripertypes i merzitshem i ca xixave mediatike qe ai i sheh si te favorshme per t’i sherbyer pushtetit qe desh i beri metamorfoze opinionit per personin ne fjale duke e propozuar president.Dhe per te qeshur dhe per te qare.Lodhet me kot per t’a bere realitet ate enderr 24 oreshe.Fajin e kane edhe mediat vizive e print qe i kushtojne ore ne dispozicion per te berbelitur ne te tijen qe mesa kuptoj as ai nuk e beso, por i meshon…

   3.Hysenbelliu…mund t’a kishim dhe deputet nese lushnjaret do te ishin dehur nga birra falas e tij…para disa vitesh. Ky deo pare ne rrugetimin e tij ne fushen e medias sesi ka per t’ sperdredhur bishtin…ne kerkim te shlyerjes se kredive dhe reklamave te papaguara nga ish ambasadori i OSBE-se ne ngrenien e kernavkave e pirjen e birres…

   Te gjithe keta ‘servile’ sipas Thanos per perfitime nga pushteti nuk pushkatohen me fjale por me transparenca ekonomike, nga drejtesia…U eshte rregjur lekura nga fleterrufete,madje i marrin dhe si zili per sukseset e tyre…

   Dhe si perfundim: Per mua Njeriu i Vitit eshte gazeta Dita , e cila u rreshtua,ndihmoi dhe kontribuoi per shuplakat e 23 Qershorit me zjarrmi dhe fryme te re, ndersa Servili i Vitit eshte Shpetim Idrizi…

   Kendi i kryeredaktorit qenka kend i vecante dhe interesant…

   Reply to this comment
 8. . January 13, 04:41

  burojne lume parate publike ne kontot e ketyre inkompetenteve.
  Ata nuk mund te rrojne dot me pune te ndershme ,sikurse shumica e shqiptareve.Keshtu qe nuk kane zgjedhje tjeter vecse te qenerojne ne menyre transparente

  Reply to this comment
  • Beso January 13, 05:00

   keni bere mire qe jeni mare me kete Irfanin. AJo gazeta Panorama eshte bere qesharake, me Lul Bashen ne faqe te pare ne te gjitha pozicionet e mundshme, para, mbrapa, anash, ne goje.. Yyy sikter, race mercenaresh

   Reply to this comment
 9. . January 13, 04:42

  mese e vertete!! Vetem matrapazet e ndihmuar nga “politikanet” e Shqiperise, ia dalin mbane ne ate vend per te siguruar begati per veten dhe familjet. Te tjeret, (edhe ata qe jane te drejte dhe te guximshem) perfundojne vetem dhe te braktisur. Historia e Shqiperise eshte e mbushur me te tilla shembuj. Cilet, Irfanet, Fevzot, Ballinjte..

  Reply to this comment
  • . January 13, 04:44

   Te tjeret, (edhe ata qe jane te drejte dhe te guximshem) perfundojne vetem dhe te braktisur… Sh e sakte.
   Kujtoni te ndjerin Ardian Klosi. Beri opozite derisa u lodh, nuk degjova njehere te mbeshtetej nga Edi Rama. Derisa vrau veten.
   Njeriu qe ndjen mbeshtetje dhe miqesi humane e solidaritet nuk vret kurre vete.
   Ky pederasti Henri Cili qe shpall Ramen njeriu i vitit kujton se do tia hedh me lepirje? Kurre. Nesa Rama e pranon kete kepirje edhe Rama shume shopejt do perfundoje ne koshin e peshtymes popullore

   Reply to this comment
 10. revan January 13, 04:46

  Rama eshte zero ne fushen e mbeshtetjes se atyre qe bejne opozite.Ka njerez qe kane vdekur per te, kane hyre ne greve urie, kane marre kercenime, etj, dhe sot jetojne me keq se komshiu Henri Cilit! kalama i perkedhel

  Reply to this comment
 11. udhetar si te gjithe January 13, 04:48

  Mbas 23 qershorit ketyre si Cilja dhe ktyre Kac Ilsmeve e Artan Hoxheve qe shkrujn te Fania nuk duhej tu lejohet me te bejne analiza dhe dalje publike.Dalja e pare dhe e fundit te jete qe te kerkojne falje per genjeshtrat.

  Reply to this comment
 12. . January 13, 04:55

  HENDRI CILI ky idiot i paskrupult dhe sahanlepires i pushtetit te Bunkerit te fundit te komunizmit ne Evrope dhe Irfanet e Lul serbit dhe Tv Klanet meritojne nje mbeshtyme ne surat Keta qelbesira gjithmone ndihmojne veten e tyre me servilizmat TURP DHE FAQE TE ZEZE PACI NGAHERE O HORA

  Reply to this comment
 13. ivan January 13, 04:56

  keta nuk jane garda e qeveritareve po zagaret e qeveritarve qe lehin sa here ju hedhin ndonje kocke Dhe se kane per gje qe me hipjen e padronit te ri te lehin e te ulerinjne me te madhe .Keta jane keta palo gazetaruce qe na hiqen si analiste te perkryer ne fak jane thjesht vetem plera te pa ricikluara..

  Reply to this comment
 14. . January 13, 05:01

  CILI-zmi eshte nje profesion i huajtur nga GESTAPO-ja hitleriane,licencen e te cilit e merr kushdo,qe merr persiper te perdore SOFIZMIN shekullor per te justifikuar KRIMET E REGJIMIT NE FUQI!!!
  Mjafton te japesh prova te perseritura zyrtare,duke e detyruar tjetrin ta haje “SAPUNIN PER DJATHE”,live ne TV ose ne cdo MEDIA te shkruar,e meriton ta marresh kete licence,sebashku me BENEFICET e tjera,qe vijne nga pas!!!
  “SHENJTORI”i pare,qe pranoi te kthehej ne “DJALL”,vetem per ta certifikuar licencen me emrin e tij,fshatari nga Librazhdi,Naim (alias Henri) Cili,e mbrojti DIZERTACIONIN e tij me temen “SALI BERISHA ESHTE PERENDIA!!!EDHE KUR TE VRET,BEHESH SHENJT DHE SHKON NE PARAJSE”!!!
  Ne te gjitha kryeqendrat me te medha boterore te qyteterimit te sotem ku parashikohet e ardhmja e njerezimit,shkencetaret njezeri propozuan,qe “BERISHIZMI”(fale argumenteve te sakta dhe shkencore sofiste te CILIT,mbeshtetur edhe ne GURIN E SHENJTE,QE NDODHET NE VICIDOL) te shpallet FEJA ZYRTARE E NJEREZIMIT PER SHEKUJT E ARDHESHEM,duke hequr nga qarkullimi te gjitha fete e tjera,qe kane deshtuar ne punen e tyre!!
  Shtepia ku ka lindur Sali Berisha te shpakllet VEND I SHENJTE DHE VETE BERISHA TE BALCAMOSET PAS VDEKJES NE NJE MAUZOLEUM GJUGAND,me i madh se ai i MEKES!!!

  Reply to this comment
  • stop injorances January 13, 05:02

   Canrat e Cilrat me kta Irfanrat me shok jane maskarenjte qe e shtremberuan gazetarine dhe opinionin publik, keta jane maskarenjte qe e shkaterruan Shqiperine per interesa personale perftimi nga pushteti.
   Keta qe duhet te ishin me te paanshmit, keta jane ata qe po keqperdorin imazhin e tyre publik per te dizinformuar njerezit.
   shoqeria nuk ka per tua falur ketyre cinikeve meskineve kete shtremberim te realitetit qe po i bejne.
   AS EDI RAMA NUK MUND TUA FALE

   Reply to this comment
 15. cama January 13, 05:03

  cilizimi dhe ciliminjet e kesaj strofulle te berishe jane ne te verte nje turp i madhe per kete komb dhe per veten e tyre ,. nuk e imagjinoj dot se si nje intelektual , apo nje njeri i shkolluar mund te grupohet ne detashmentin e berishes , te nje dikatori , te nje vrasesi. po ku ka intelektual apo analist ne bote qe do te dilte ne krah te nje vrasesi per ta mbajtur edne ne pushte. keto ndollin vetem ne nje vend ne europe , pikrisht ne shqiperi. populli duhet te kuptoje se nuk ka sesei te votohet nje vrases pamvarsisht nese te ka futur ne pune sepse e ka per detyre ato jane parat e publikut dhe jo te individit berisha . po edhe enver hoxha ka punuar ka futur njerz ne pune, por porrr ishte nje e keqe e madhe sepse vristeeeee ne ate e quaj demon sepse vriste dhe ky njeri , pra berisha eshte demon nje intelektual nuk mund te jete asesi me formulen e vrasjes se qytetareve

  Reply to this comment
 16. nok January 13, 05:03

  Analize fantastike ! E kishim nevoje kete analize te themelte per te kuptuar, nder te tjera, se kecilistet duhet te mos i shohem me ne tv! Kemi telekomanden ne dore dhe ……nuk do i honeps kurre ashtu sic kam bere deri tani!

  Reply to this comment
 17. emigrant January 13, 05:04

  Keta jane bythlepirsit e Sali Qelbesires,nuk e kane per gje qe te shesin familjen,nderin dhe gjithcka te shenjte per interesin e tyre.Populli duhet te mendoje mire se me Sali Berishen kombi jone ka shkuar mbrapa dhe jo perpara po ta krahasosh me vendet e tjera.Sali Berisha dhe banda e tij nuk do ta leshojne asnjeher kariken nqse dhe kete radhe populli nuk do ju japi dru,ky duhet te largohet me cdo menyre nga politika se cdo dite qe iken ky behet dhe me agresiv.Poshte plehrat e BERISHIZMIT.

  Reply to this comment
 18. . January 13, 05:05

  Nuk jam aspak dakort me artikullshkruesin dhe nga kendi qe e veshtron dhe e analizon fenomenin, madje edhe duke percaktuar edhe gjoja vijen e tyre qe e merton çilizem. Jo i nderuar gazetar. Ketij grupi agjitatoresh te pushtetit aktual, nuk mund qe ti kujtosh ndergjegje apo moral sepse ata ne rradhe te pare, jo vetem qe nuk i kuptojne dhe veprojne nepermjet ketij kodi shoqeror, por se ajo qe i veçon keta zaberhane ekranesh eshte vetem makuteria per te fituar me thase para, te gatshem qe ti sherbejne kujtdo vetem qe te marrin dhe te grabisin pasuri duke shfrytezuar postin dhe detyren e tyre aktuale.
  Gjeja e pare qe duhej te bente gazetari, eshte evidentimi dhe publikimi i pasurive galopante, te lujteshme dhe te palujteshme qe administron aktualisht ata duke bere njekohesisht edhe kohen kur i kane vene ata. Per ta ndihmuar ate une mund qe te rendis ketu vetem keto fakte: Kllouni çani i emisionit estrade i vetedeklaruar si i majte, sot i ka borxh Saliut vendin e atasheut ekonomik te te vellait ne ambasaden shqiptare ne Paris, edhe pse eshte student aty. Ngritjen e dy apo tre vilave ne bregdetin e Himares, nje prej tyre ne Qeparo per te mos folur pastaj per parate te cilat jo vetem nuk taksohen por sherbejne edhe si pâra te pista. Naim Cili i labinotit fushe, i konvertuar ne Henri, pasi mbaroi shkollen e gagaçeve ne Paris, ku rregulloi deklamimin, te cilen e quan pasuniversitar e kualifikim francez.Sot ka ne pronesi nje universitet, per te cilin shefi i opozites, “mendon dhe gjykon” se e paska model. Shtyp dhe boton libra ne tirazhe te larta pa paguar asnje cent shtetit…Bixhozxhiu Zheji le çdo dite shuma te papara ne kazinot shqiptare qe nje rrogetar i zakonshem i shtetit nuk do te guxonte as qe ti hidhte nga jashte nje sy godines se bixhozit. Fahri Balliu, botues gazete por edhe pjesmarres ne shume afera te dyshimta ne sferat ekonomoke. Blendi Fevziu, sherbetor i shume zoterrinjve ne te gjithe krahet e politikes vazhdon qe te marre me te dy duart para dhe pasuri te papara. Qen qe leh shume mire dhe me profesionalisht se te tjeret qe e pasojne, ndaj pronari i tij i jep si rroge 30 miljon leke ne muaj sa asnje shqiptar tjeter ne ate vend qe quhet shqiperi. Qysh tani kerkon qe te dale shpejt ne opozite duke i u lepire socialisteve dhe shefit te tyre, pasi Berisha nuk po e beson me. Artan Hoxha, edhe ky qe sherben si eksper financier me instituin e tij u sherben te dy kraheve, tani Berishes, ku derdhen ne drejtim te tij shuma maramendase nga buxheti i shtetit, me shume per sherbimin qe u bene neper ekrane. Ky ka rastin me te pashembullt ne shqiperi ne ate te keqperdorjen e individit dhe personalitetit te tij. Mbi karakterin e ketij njeriu Berisha pak muaj me pare ideoi dhe realizoi mjeshterisht skenarin per te sjelle ne pushtet njeriun e tij ulok, sepse keshtu i do shqiptaret shpellari i Tropojes. Saliu u kujtua ne momentin e fundit ndersa ai i kishte hipur vetures qe do ta çonte ne parlament per ta bere president te shqiptareve. A e mendoni se berisha pikerisht ne ate moment u kujtua se ky birbua kishte nje dosje sigurimi? Jo. Skenari i tij kishte si pike kulmore pikerisht momentin ku perballe faktorit nderkombetar do ti duhej qe te bente “zgjidhje” , gjasme se do te shpetonte shqiperine nga nje situate qe sipas tij do ta fuste vendin ne kaos. Europa e hengri dhe pas kesaj pranoi formalitetin antidemokratik te sjelljes ne pushtet te njje antari te kryesise se partise se tij. Gjithesesi kjo beri qe Tan Hoxhes ti hapej me shume rubineti i lekeve te shtetit qe perfiton tashme duke mjaullitur si nje mace e keqe perpara ekraneve dhe studjove televizive. Eshte edhe Shkullaku qe ben “prokurorin” vazhdimisht ne studjon e Fevziut tek Klani ku punon si rrogetar. Armandi eshte tipi qe ne jeten e tij sapo doli ne pune, fillimisht tek koha jone eshte dhe mbetet rrogetar i Aleksander Frangajt. njeri qe ka shume probleme me personalitetin e tij fshataresk, ashtu siç edhe çili. E ben me shume per te treguar besnikerine ndaj punedhenesit te tij te perjetshem. Ndaj tek ky njeri nuk vepron logjika. Eshte thjeshte nje Lej Fen tipik alla shqiptar.
  Pas tyre jane dhe disa te tjere qe japin leksione tek universiteti i Cilit.
  Jane interesat ne rradhe te pare qe kete bande mediatike ne sherbim te Saliut dhe qe u impononen realisht vlerave te verteta te demokracise, ajo qe i ben ata te zhurmojne dhe te krijojne mediatikisht nje realitet tjeter qe nuk ekziston ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 19. beni January 13, 05:07

  Zoti Rama jo vetem nuk duhet ti afrosh kta felliqsira qe kane shkateruar dhe turbulluar jo pak popullin shqiptar por Te kerkohet edhe ndjekje penale per evazion fiskal, si dhe tu shtetezohen pasurite e vena me mashtrime .

  Reply to this comment
 20. titi January 13, 05:07

  Cili eshte i kompleksuar nga Nazmiu,po te kish mbetur Nazmi nuk do ti binte fjala poshte ndersa ,Cani ka sindromin e llapes.E kini pare tek paparacat si e nxjer llapen kur puthet me gruan?Lopa i vjen anes.Sa per krahasimin e atij e atij” te parit”, qe tha sot se akoma fluturon,me ate plakun nga Durresi,mos e zer me goje se Shaban Norjes ky i mer te keqen.Jam i bindur se dhe ata e ndjejne qe s’dine c’thone saqe se brendeshmi i bejne oponence vetes, sikurse jam i bindur qe sa me shume ata te flasin, efekti eshte i kundert.

  Reply to this comment
 21. ZH January 13, 05:11

  -NUK NA FALET MË TË LEJOJMË MENTALITETIN PROVINCIAL TË NA SHTYPË!!!
  -NUK NA FALET MË TË PRANOJMË SE NIVELI YNË QENKA KY I HAJDUTËVE!!!
  -NUK NA FALET MË TË PRANOJMË SE NIVELI YNË QENKA KY I MASHTRUESVE!!!
  -NUK NA FALET MË TË “FALIM” TË PANDËSHKUARIT!!!
  -NUK NA FALET MË TË PRESIM SE ÇFARË DO NA PUNOJË KËTË RRADHË SALIU!!!

  -MË TEJ SE KAQ ÇDO GJË TJETËR ËSHTË E TEPËRT!!!
  -TË TREGOJMË SE PJEKURIA DHE INTELEKTI YNË QYTETAR KA FORCËN TË VENDOSË FATET E MËTEJSHME TË KËTIJ KOMBI!!!
  – TI KUJTOJMË KËTYRE “ÇILIANËVE” SHPREHJEN POPULLORE ….”NDALU BEG SE KA HENDEK”!!!
  -E ARDHMJA E SHQIPËRISË I TAKON TË GJITHË SHQIPTARËVE DHE JO VETËM JUVE!!!
  -SHQIPËRIA ËSHTË E TË GJITHËVE DHE JO VETËM E JUAJA!!!

  Reply to this comment
 22. . January 13, 05:12

  Une nuk e di se si e ka patur emrin me pare ky person i kudogjendur ne TV e gazeta, …Hekuran a Neim ,por di qe nenshkruan me siglen Henri Cili, e me sa me kujtohet ka qene gazetar i “Koha jone” te Nikoll Lesit,e me kryeredaktor Aleksander Frangaj ,gazeta kombetare qe i vuri krusmen regjimit naziskino-malok te Salahudin Berishes, i cili shpetoi per qime pa u zhdukur nga faqja e dheut ne katrahuren e 97-es,te organizuar nga vete ai!

  Nashti, po marr mundimin te rendis gazetaret me edepseze e me batakcinj ,ciraket e Salihit ku shndrit e para koka e Blendi Fevziut,qe e heq veten si “aristokrat” e mburret se gjoja eshte sternip i Esad Pashes,qe e shtriu pertoke studenti me i famshem, Avni Rustemi!

  Fahri Balliu,me fletushken e tij famekeqe , “55″ ku lexuesit mund te informohen me se miri se si hoxha eshte me barre e prifti femer! Mund ta gjeni kete yrnek duke ngrene pace e pilaf,si i babezitur,duke bluar ne mend tenderin e radhes!

  Meqe lista e ustallareve,argateve e rekruteve mediatike te plakut ekstrafishant Salahudin, (me nje surrat kriminal e te dale mode qekuri) eshte tejet e gjate ,po permendim telegrafisht disa prej tyre:

  Artan Hoxha,kelysh i joshur e i rrahur nga Salihi , A.Cani,tejet pervers,vulgar e medioker,(qe ja nxorri bojen nje gazetar kosovar) Qim Peka,dallkauk e kopuk i Salahudinit, A.Zheji,pianik e kumarxhi, Frrok Qupi gazetar i shquem komunisto-berishisto-socialisto-salist, e nje aradhe e tere malokesh nga mente qe per nje kothere buke bredhin pas kryeministrit gerrmadhe, kokegdhe e vrases i supozuar,(per te bere lajm) , qe ruhet si djalli nga temjani nga bashkatdhetaret e vet me antiplumb e shtateqind zagare maloke ,bodigarde,gardiste,police e ish “shikas” gestapoviste te cilet masakruan e zhduken Z.Remzi Hoxha,rahmet paste!

  Perkundrejt jenicereve te zgjebosur mediatike te Salahudinit si TVSH ,TV Klan,etj., megjithate,fale Zotit,u shfaq nje gjigand mediatik si “Top Channel”, emisioni i tij “Fiks fare” , gazeta online “TemA” , e sidomos gazeta ditore “Dita” ,nje medium i ri e vital,me nje perfomance origjinale,me nje kopertine fantastike,te kapshme nga publiku i gjere,me nje etike gazetareske per tu patur zili e larg tabloideve te rendomta qeveritare si pune e “RD” , “KJ” e te tjera plehra mediatike, te mbajtura nergut per kete pune nga regjimi kriminal e i falimentuar i nje cope bajge,qe ndoti gjithe malesine tone,e u mundua ne menyre kriminale te kundervere “Veriun kunder Jugut” ,te gjithe safi shqiptare!

  Nder gazetaret me profesioniste,njekohesisht analist i dores se pare ,me nje etike humane, kolumnist tejet kritik e mjeshter fjalepake e i pelqyer anekend, eshte Adrian Thano, pernjimend shembellim shprese se bashku me Mero Bazen, gazetar i shquar investigativ, te mirenjohurin Andrea Stefani, “gjyqtar” mediatik i demokracise se vertete,Mucin e famshem per stilin e tij te spikatur gazetaresk kunder plakut te fantaksur Salahudin, e mjaft gazetare te rinj,kurajoze, te cilet te armatosur vetem me nje kamera, nje bllok shenimesh e nje kalem,kqyrin e monitorojne banditet e armatosur gjer ne dhembe te pushtetit malok te Salahudinit!

  Kurrkund nuk ngjet nje fare Henry Cili,person qe ka vene para te madhe ne regjimin katundar haxhiqamilist te Salahudinit, me nje gazetar te ri ,tejet te shkolluar e praktikuar ne Perendim,pasi ky pshatar qe ka nderruar emrin qe i kane vene prinderit e vet te nderuar,vete e shet por…he ne cdo emision televiziv, me nje pamje tepke si bossi amerikan Murdock.

  Reply to this comment
 23. salah January 13, 09:03

  Kosova bllokon doktoraturat shqiptare të Universitetit Evropian të Tiranës
  UET Logo.PNG

  Postuar më: 17 Tetor, 2013 tek Komunitet
  kreu aka

  Bordi i Agjencisë së Kosovës për Akreditim (AKA) ka vendosur që t’u bëjë “bllok” doktoratave të dyshimta nga Shqipëria, të cilat, sipas tyre, nuk ofrojnë kurrfarë sigurie për vlefshmërinë e tyre.

  Kryetarja e Këshillit Shtetëror të Cilësisë në AKA, Ferdije Zhushi-Etemi, gjatë një interviste botuar sot në gazeten kosovare “Zëri” se dyshimet e agjencisë, janë fokusuar në studimet e doktoratës në Universitetin Evropian të Tiranës (UET). “Universiteti Evropian i Tiranës është institucion privat i themeluar para dy-tri viteve dhe rrezikon të lëshojë diploma të doktoratës pa asnjë kontroll.

  Një numër i madh i kandidatëve dhe në Kosovë duke mos pritur që AKA-ja të akreditojë doktoraturën sipas kritereve, janë regjistruar të marrin diploma në këtë universitet në fushën e ekonomisë, juridikut dhe shkencave sociale”, ka thënë Zhushi-Etemi, duke shtuar se vetë kriteri i regjistrimit të kandidatëve është i ulët. Për të arsyetuar këtë, ajo thekson si dëshmi kriterin e pranimit, që sipas saj është “merren të hollat”, dhe kandidati kalon kushtin për të vijuar studimet në UET.

  Ajo bën të ditur për gazetën se është bërë trend që nëse kërkohet doktoratë për një vend pune në Kosovë të sillet brenda disa ditëve vërtetimi se kandidati bën doktoratën në UET. “Argument tjetër se cilësia është e ulët në këtë institucion, është se ky institucion me veç dy vite përvojë ka të regjistruar 300 kandidatë në vit në doktoratë”..

  http://www.zeri.info/artikulli/17878/doktoratat-e-dyshimta-ne-shqiperi

  Reply to this comment
 24. shpiragu January 13, 10:16

  “O fshatar ,o zemergurr ,qytetar nuk behesh kurrreeeeee, te nderosh 40 lekure “Fishta

  Vetem kete te keni parasysh o njerez ,dhe mos u lodhni duke komentuar ..Na mbyten keta sahanlepiresa me injorancen dhe servilizmin etyre …Zot na ruaj .

  Reply to this comment
 25. Horri i Bulevardit January 13, 10:46

  Servilet gjithmone do ti kemi, ata se kane problem se lepijne peshtymen.
  Por problemi eshte se ka disa servile, qe shkojne deri ne bythelepires dhe gjithmone perfitojne te mirat materiale.
  Po te marrim rastin Cili, ky langarq, e di qe nje investigim financiar, e con kete direkt ne burg, se te paguash miljona leke ne muaj, qe arrijne deri ne 180 mije dollare, per nje pedagoge te jashtme, sic ishte rasti Argita Malltezi Berisha eshte e papranueshme dhe nje korrupsion i gjalle dhe nje shpelarje parash te pista, ku zonja ka gjetur nje institucion, si ti laje parate e vjedhura dhe gjeti universitetin e Naim Cilit.
  Ministria e arsimit, ministria e financave dhe komisioni parlamentar i financave, a duhet te investigojne kete rast te paster te pastrimit te parave?.
  Ne qofte se keta mjaftohen, se e bene edhe nje berishian per vete, atehere, rrupalla shtet, do te na shoqeroje edhe shume vite.

  Reply to this comment
 26. "BALASHI" January 13, 11:15

  Hallall fjalet qe kane thene tere komentuesat per kete shpure anti kombetare.

  Reply to this comment
  • urgumburgum January 13, 16:09

   Pasi lexova komentet e ketushme, duke u distancuar nga disa qe e shkelin etiken, sdo te kisha fare çte shtoja, sepse komentuesit kane dhene argumenta qe e kompensojne plotesisht tabllone e lepiresave. No more comment!
   P.s. : bej çudi se disa faqe te tjera gazete (nga krahu tjeter) jane shume te varfera ne komentues. A nuk ju ben pershtypje kjo gje?

   Reply to this comment
 27. shqiptari January 13, 14:55

  gazeta dhe televizioni klane poshtersia dhe antishqiptarja 55 me zhej e cane e miune e haleve cili nese vertete ka shqiperi duhene varure ne litare me fare ne mese te tiranese se jame kaq sa jame po antishqiptare me te urryere se kate nuke e di ne do kete ne kete bote eshte pere te vene kujene si ka mundesi te kete te tille njerez mose te duane vendine e tyre dhe natyrihte populin e tyre ka shqiperi dhe shqiptare cojeni more ne ate bote tjetere me dhimje keta terorista antishqiptere si olldashi

  Reply to this comment
  • pelivan January 13, 18:12

   Mar me shkurtime nga poema: “CILRIT?,NUK KANE TE SOSUR!

   Ne vend te parathenies:
   ………………………….
   Cilve,thone u polli mushka!
   Sa paten Baban e saje…
   Mbushen thaset me lepushka,
   Dhe sakaq gjenden ne Maje (!)
   ………………………………….

   Gjithe kjo turme me bicimseser!
   (Servil,gjer ne peshtirosje),
   Nese Kombi te sheh vrenger,
   do te mbys me peshtymosje.

   Se jane soj’ i cburrerise!
   (Hitlerve,u behen prone…)
   Vlere i japin ligesise!
   Ndersa pijne,djersen tone.

   Han’ e pijne e s’kane te ngopur…
   Nepes-derrat,gjithandej!
   Cilrit,qe s’paskan te sosur,
   Na e bene shpellarin,Bej (!)

   Cilet?,Jane te rrafinuar
   (Kot s’e s’gjodhen ket’ hajvan!)
   Nder gomeret me te zgjuar,
   biles, dhe gomar nopran!

   Edhe thane: -Do na pjell’ mushka,
   sa t’kemi baban e saj! –
   Thaset denga me lepushka…
   Ngjiten Cilet gjer ne Maje…

   Por mbi maja,s’ka me maje!
   Ka vec renje,neper buza…
   Ndaj dhe une hallin u’a qaj :
   ” A do ken’ patur terkuza?!…”

   Ky popull, u’a la gomarin
   sa t’i futej ne duhan!…
   Pastaj, me s’ja pane samarin!
   Vardha,nje miljone,Kopan…

   Reply to this comment
 28. andi January 13, 14:56

  vetem nje kritike ka per gazeten dita.demaskimi duhet bere dhe me vepra d.m.th sic shkruante nje komentues krahas demaskimit moral duhet bere dhe demaskimi material.juve i dini me mire se ne cfare te mirash materiale kane perfituar.publikoni ato qe demaskimi te behet i plote.

  Reply to this comment
 29. Bocari January 13, 15:09

  Qente le te lehin karvani shkon perpara. Kete diciture do ti vija titullit te artikullit dhe komenteve qe ne bejme. Ne vazhdim po ju shkruaj nje anektode:
  Ishte nje shofer qe po i mbarohej benzina dhe nuk dinte ku ishte pika me e afert e furnizimit. Duke ecur pa tre burra qe po rrinin buze nje grope dhe i pyeti: A dini se ku ka nje pike furnizimi me benzin?- asnje nuk u pergjegj. Mendoi se ishin te huaj dhe nuk dinin shqipen, dhe i pyeti ne anglisht, por prape nuk morri pergjigje. Per fat ai dinte edhe frengjisht e italisht dhe ja u beri pyetjen ne secilen gjuhe, por perseri nuk morri pergjigje dhe u largua. Pasi u largua njeri ju drejtua shokeve: – e pate, ai robi dinte 3 gjuhe te huaja!- tjetri ju pergjegj; -e pastaj, kujt i plasi?-
  Ne kete rast pyetesi eshte gazeta Dita dhe ne qe rrahim uje ne havan. Tre burrat jane: qeveria e re, populli qe mbush sallat e PD, nderkombetaret qe bejne sikur nuk shohin asgje keta 23 vjete.
  Megjithese e lodhur, te lexoj akoma me kenaqesi qe ka njerez si ty..Mos u lodhsh kurre Adrian.

  Reply to this comment
 30. Jashar kuca January 13, 16:15

  Falenderoj z.Thano,per temen qe ka kapur ne shkrimin e Tij.Falenderojme gazeten “Dita” qe na relakson me keto shkrime……Vetem nje gje duhet patur parasysh! Me te vertet e quani se bisnesi eshte i ketij Neimit (Cilit)?? apo te atij karrocjerit tjeter Musabelliut?? Jo ore Jo!!! Ky musabeli e ka shefin ne detyre akoma ne krye te kuvendit,kurse ky tjetri(Cilua) e ka altoparlantin e parlamentit dhe te fcb-kut…..Ashtu sic e dini juve e dine i gjithe populli se te kujt jane pasurite ne shqiperi,ndaj Edi Rames do ti duhet te luftoje me “TANO KARIDET”…A e pate sote perpara gjykates nje tufe malokesh me gishta perpjete bertisnin “Dum – Baben” dhe kur doli “Baba” tha: “Fitoi drejtesia”…..tamam si tek filmi “OKTAPODI”…Bravo te qofte z.Thano,por deri kur????Deri kur kriminelet do te flasin ne emer te popullit dhe te drejtave te tij??

  Reply to this comment
 31. Drejtesi per Dinjitet January 13, 17:42

  Duke pranuar sa vene ne dukje bashke-autoret,
  me lejoni te shtoj se problemi nuk jane Shembujt e Radhes, pra Henri Cili, Blendi fevziu etj si ata.
  Njerezit jane te lejuar te rrojn sic zgjedhin: qofte edhe si servile.
  Sepse cdo gje eshte relative dhe subjektive.

  Sot e kesaj dite, ne kemi servile te enver hoxhes, edhe pse nuk fitojne ndonje gje prej pushteterimit te Merhumit. I shkojne pas qerres se propagandes se tij, e mburrin per gjera qe i ka rrezuar koha, i mbeten partizane edhe per krimet, madje…krimet monstruoze qe tashme te gjithe qe logjikojne minimalisht, i pranojne si staliniane, qe vetem monstrat ua shkaktojne popujve te tyre…

  Nese eshte e vertete tere sa thuhet per Henry Fshatarin apo Fevzo Kaçurrelin (sic i etiketojne me krejt pa te drejte, aspak njerezisht, kundrat e tyre – nga gjoja e mjata dhe gjoja e djathta), dikush duhet te kujtohet se ata e kane zgjedhur te tille profesionin e tyre qe te jene te hapur e perfitues prej cdokujt qe vjen ne pushtet.
  Ata mendojne dhe besojne se Berisha e Rama mezi dallohen nga njeri tjetri, pra s’kane pse paguajne edhe ata harcet e Berishes qe i erdhi radha te rrije 4 apo 8 vite ne opozite, dhe s’kane pse e refuzojne oportunitetin qe u jep Rama…

  Pra, duket shkoqur, besoj, Servilizmi eshte, dhe s’ka si te jete ndryshe, mjet sundimi i pushtetareve, qe shnderrohet pastaj ne mjet jetese i qytetareve qe i pershtaten lehte kesaj vijesjellje.
  Nese berisha kerkonte servile, gje qe eshte katerciperisht e vertete, servilet i qaseshin, ata paguheshin per punen qe benin, teksa te tjeret largoheshin nga rrethi afer Berishes dhe emrat vihen lehtesisht prej kujtdo qe ka jetuar ftohtesisht keto kohe.

  Nese Rama do vazhdoj te sundoj si berisha, pra nese edhe atij i hyne ne pune henri Cili apo Fevziu, eshte merita apo mjerimi i tij qe ai do ta marre persiper…

  Dinjitetet mbeten per veten e jetet e tyre, dhe shoqeria i pranon dhe i nderon ata, por edhe nese ndodh e kunderta per dinjitetet nuk eshte problem. Sic nuk eshte problem servilizmi per servilet!

  Problemi jane Njëshat!

  Berisha u ndeshkua, Rama eshte ne prove.

  Reply to this comment
 32. refen January 13, 17:48

  faleminderit gazetesDites per shkrimet e bukura qe boton dhe ju nxjer te palarat ketyre sahanlepirsave por nuk duhet haruar qe jne dore e ka qeveria qe ti denoje dhe mos kete meshire’ u lodhem dhe nuk po behet asnje gje Po nuk u denuan te tere kehtu do vazhdohet pafundesisht une ju uroj nga zemra

  Reply to this comment
 33. gjovi January 13, 19:54

  a sju duket vetja tu mbeshtet edi ramen????????

  Reply to this comment
 34. Gramoz January 13, 20:14

  NJE SHKRIM TEPER I SAKTE ,JU FALIMINDEROJ…

  Reply to this comment
 35. studenti January 13, 21:58

  Ndoshta kjo mori e madhe reagimesh ndaj berishizmit politik dhe çilizmit mediatik do te hape nje dritare per te pare ne drite se si dhembet e mishngrenesve te shumellojshem berishiste jane ngulur ne trupin e ketij populli te mavijosur nga politika kafsherore kuqeblu dhe sqepet e kthetrat e grabitqareve fluturake e zvaranike çiliste mediatike hane kermat kudo qe jane tutje-tehu.Rrojne ne simbioze keto fytyra te perjargura te Salistanit, keta paloliberale zulu.

  Reply to this comment
  • . January 14, 01:42

   sakte studenti. si nuk u ben pershtypje xhanem, si rrojne me gjithe kete llum mbi vete? A nuk i peshtyjne kur dalin ne rruge keta canrit, fevzinjt e klanit dhe kta te zinjt e tjere??? Ku jetojne keta dreqer qe nuk e ndjejne fare pulsin e kesaj shoqerie??

   Reply to this comment
 36. MARKO January 13, 22:10

  Mbas kepuces ngjitet mender muti. Ky lepin kepucen bashke me te? I befte mire Henrit.

  Reply to this comment
 37. bardhyl ermini January 13, 22:44

  Të premten që kaloi, në emisionin me famë botërore “Zonë e lirë” e me dëgjues në krejt linjën Kino Studjo – kthesë e Kasharit – Kombinat, me flokët e ndarë mes për mes e nën vëzhgimin vigjilent të Kunatit, konfirmuar në rubrikën e Antenës të “Temës”, patëm fatin të themi se me pak italisht, dëgjuam një britmë dum – dumi, Gridën, atë Gridën e Ministrisë të Integrimit të kohës të Nemses. Nuk kam dëgjuar ndonjëherë gjykime më interesante seç dinte të bënte kjo grua e papërkulur, megjithëse nën presionin e sulmeve të tmerrshme mendore të moderatorit të programit. Ky i fundit, një figurë e spikatur, për të cilin thuhet se këtë muaj kanë filluar bisedimet për blerjen e tij nga ana e klubit të Barcelonës për t’ja vënë në dispozicion Leo Mesit si shëmbëlltyrë e njeriut që mund të përdoret si target mbi të cilin mund të praktikohet bërja e golave me… prapanicë.
  Nejse! Diku kam dëgjuar se Kunati ka thënë “ Bukuria e femrës arrihet me punë, me përpjekje, me sakrifica”. E vërtetë! Megjithëse si një magazinë pa inventar, ku rrinë pranë e pranë kazanë lëveresh me kunguj pa farë, e bukura Dum – Dume dha disa definicione që shumë rrallë mund të dëgjohen në jetë. Më parë paskej patur një lloj simpatie për Edi Ramën, i cili në të kaluarën ka patur sharm, ndërsa tani ka humbur shumë. Ka qenë më simpatik kur këndonte rep si kryetar bashkie, e tani nuk është kërkundi. Ka patur hije kur merrej me pikturë, e tani nuk bën hiçgjë. Revista “Mapo”, që e ka nominuar si “njeriu i vitit 2013”, ka gabuar në mënyrë krejt të rëndomtë, pasi po kaq i rëndomtë është edhe vetë Rama. P.sh.: si do të ndjehen ata të shkretë që marrin rrogë nga 300 mijë lekë në muaj, kur për të zbutur disi këtë jetë të shtrenjtë, ndezin ndonjë cigare për të hequr mërzinë, ndërkohë që Edi Rama ju ka ngritur çmimin e duhanit? Këtu, atë natë ndodhi mrekullia. Zoti Henri Çili përballë saj si dhe si bashkëautor i këtij nominimi, heshti si rrallë herë, e mesa duket lutej të mbaronte ai emision, që mund të ishte fillimi i fundit të mediave të tij. Por, nuk ishte e thënë!
  Sepse ndërkohë, Britma (Grida) e pa mëshirshme, megjithëse nuk “dëshironte” të prononcohej, goditi me varre. Sugjeroi që këtë titull e meritonte Lul Basha, Kryetari më i suksesshëm i Shqipërisë e i Hollandës për Bashkinë e Tiranës, si dhe Kryetar i ndihmës zëvendës kryetarit të Partisë Demokratike të Shqipërisë. Këtu zoti Çili u kapërdi me vështirësi, u skuq nga sikleti, u tërhoq në vetminë e vet, e emisioni vazhdoi në rrjedhën e çështjeve karakteristike të tij, nga ato që preokupojnë paqen në botë. Me përjashtim të Çilit fatkeq, të ftuarit vërdallë e audienca rrumpallë, kanë marrë frymë të lehtësuar e të lumtur. Opozita nuk ka nevojë të përgatitet fare, po fare fare, për të riardhur në pushtet. Nuk ka sepse. Me këta përfaqësues, është krejt e sigurt që Edi Rama do të vazhdojë të këndojë rep, por tani si Kryeministër e jo më si Kryetar.

  Reply to this comment
 38. . January 13, 22:44

  Kur Televizioni Klan shkërdhen Tring Digitalb dhe Televizioni Top Channel fle gjumë, media e lirë është dhjerë…
  Akoma më shqetëson mënyra se si u pushova nga puna nga emisioni Aldo Morning Show. Mirë që më pushuan nga puna në 25 Janar, mirë edhe që më mbajtën jo pak, por mbi 3.5 vjet pa kontratë, por ato letra që nxori Aldo live, ç’qenë? Unë ato ja dërgova palaço-fundërino platformës Tring. Si vajtën tek…… Aldo?
  Një gjë dihet. Aleksandër Frangaj, Drejtori i Klanit, i dyshuari kryesor në ekzekutimin e Azem Hajdarit, zotëron 60% të aksioneve të Digitalb. Këtu hyn dhe Top Channeli. Pra,Topi është pronë e Sandrit. Po Tringu ç’ne?
  Ç’bëra tek e fundit unë i gjori, që u tërbua Sandër Frangaj dhe soj e sorrollop? M’u mbyll puna në Tv Klan dhe kërkova në vend tjetër. Kaq.
  Nëse është bërë gabimi te Tv Klani, atëherë Sandër burgaxhiu nuk duhej të kërkonte gjë te unë. Aldo Lipen aty e kishte. Po kështu edhe ata të paaftët, injorantët e grupit të tij. Nuk vepronte dot me ta? Pse o zoti Frangaj, ose ZOT Frangaj?
  Po mundohem me mendjen time, nga ana tjetër, të heq paralele me mediat simotra në Botë ose të paktën në rajon. Pra, palaço paketa televizive Tring Digitalb, më kërkoi CV dhe një Cover Letter dhe unë pasi ia dërgova, kjo pede platformë ia çoi Tv Klanit. Çfarë do të kishte ndodhur sikur, Antena Tv të merrte korespodencën e brendshme dhe t’ia çonte rivalit të saj Et 1Tv, në Greqi? Ose sikur kanali Tv i Mediaset në Itali t’ia çonte letrat e mia rivalit të tij Rai? Skandal, natyrisht. Gazetari-kryeredaktor që do të urdhëronte këtë marrëzi, do të pushohej dhe ndiqej penalisht. Po këtu pse?
  Aleksandër Frangaj ka 30% të Tringut dhe falë forcës së karakterit të tij ka marrë edhe pozitën drejtuese. Ose ka ndodhur si në rastin e “gozhdës së Nastradinit”, kur në shtëpinë e hajvanëve, Nastradini falë një gozhde që kish ngulur, mori shtëpinë. Por, më i besueshëm është lajmi i tretë. Drejtuesit pede të Tringut në Francë, janë gati të shkëmbejnë çdo gjë për një çikë qejf në bythë.
  Më të tërbuar janë bërë këto moriçkat e vogla, e pra këto Tv lokale ose “kuçkat” e Sandrit, siç i quan populli. Nën detyrimin për mbrojtjen e Tv Klanit, duke harruar se janë rivalë të Media 6 dhe 7 etj., ato po i ushqejnë me gjak kanalet e Digitalbit. Flas këtu për kryemoriçkën Sot7 Tv dhe zagarët e tjerë të tij.
  Por, e vërteta qëndron akoma larg. Tv Klani, kjo godinë e ngritur me aq kujdes, po merr fund. Futja së fundi e kurbetërve dhe e evgjitëve në ekranin e tij, tregoi se tani ky ekran do të kthehet në ekran kurbetërish dhe jevgjish që, si ideal kanë byrekët me gjizë dhe spinaq. Emisioni evgjito-kurbetëri, Aldo Morning Show, i themeluar, ndërtuar me aq kujdes nga një brez i tërë djemsh dhe vajzash, tani ka kaluar në evgjito skaner. Ja pse nuk pranova të rikthehesha në këtë evgjito Tv kur më ftuan përsëri në Janar të këtij viti….

  Reply to this comment
 39. perparim January 13, 22:46

  Z.Thano
  18 milionë USD reklamat e TV-KLAN, sa buxheti vjetor i 49 bashkive!!!!

  Pak ditë më parë, ishim në bisedë me zotin Redi Rama, kryetarin e komunës Qendër-Tepelenë. Mes të tjerash, ai na tha: “Kur u njoha me faktin, që ish-qeveria “Berisha” i kishte dhënë TV-KLAN-it 18 milionë dollarë nga buxheti i shtetit si pagesë për reklama, kam vënë duart në kokë! Si është e mundur, të jepen kaq lekë për reklama në një televizion privat, kur nuk jepen as qindarka për komuniteitn?! P.sh., komuna Qendër-Tepelenë e ka buxhetin vjetor 26 herë më të vogël se pagesa që i është dhënë për reklamë TV-KLAN-it. Qeveria i ka dhënë 18 milion lekë këtij televizioni, kur shkolla 9-vjeçare në fshatin Dukaj në komunën tonë, ka mbetur si stallë lopësh për 9 milionë lekë fond dhe ish-qeveria “Berisha” nuk na i lëvroi fondin e miratuar që në vitin 2004, ndërkohë që financonte reklama për televizionet që bënin propagandën e tij. Për 36 milionë lekë investim, banorët e fshatit Veliqot po në komunën tonë, janë prej vitesh pa ujë mbasi fondi i projektit u miratua, por nuk u lëvrua nga ish-qeveria. Për 30 milionë lekë ka mbetur gërmadhë dhe po degradon me zhdukje fizike, rruga Dragot-Tepelenë, mbasi ish-kryeministri Sali Berisha nuk e firmosi çeljen e fondit prej 6 vitesh. Për 37 milionë lekë, nxënësit e fshatit Luzat vazhdojnë të mësojnë në shkollë gërmadhë në stalla bagëtish e magazina plehu, të përshtatura primitivisht për shkolla, mbasi ish-qeveria nuk e lëvroi fondin buxhet të miratuar, për ndërtimin e shkollës 9 vjeçare”!

  Reply to this comment
 40. . January 13, 22:47

  Redaksionali i sotem esht fantastik dhe duhet vazhduar me këtë filozofi veprimi. Sepse deri tani është krijuar ideja se problematikët dhe kundravajtësit ligjorë janë vetëm në politikë. Por edhe shoqëria civile ka spekulantët e saj, edhe media ka spekulantët e saj, edhe biznesi ka spekuluesit e tij etj etj. Urime!

  Reply to this comment
 41. nick January 13, 23:03

  Moderatori,nuk po e gjej dot Kendin e kryeredaktorit te djeshmen…Mos e keni futur poshte tavolines?

  Reply to this comment
 42. titcercizi January 14, 01:12

  Ja keni fut kot per Zhein.Ai eshte model si duhet te jene analistet.Vetem me logjik flet

  Reply to this comment
 43. ilir koka January 14, 01:15

  autori te vetmen te keqe te Cilit shikon se ka ardhur nga fshati, po Mero,Nano dhe Stefani a nuk zbriten edhe ata nga fshati dhe erdhen ne Tirane?

  Reply to this comment
 44. gramoz January 14, 01:32

  Nga inati i juve Qilja ka dal prap e Klani sonte dhe po padhohet ne muhabet me Bllendin ndersa gjithe populli po pret me syt dhe veshet kater cfar tymi po i qit suma kesaj radhe ktyre burrave te dalluar ne artet gojore 🙂

  Reply to this comment
 45. rrapo January 14, 01:33

  ore ku ia keni gjetur kete foton ktyre te dyve?? 🙂 Ky Neimi thone qe ka para, c e ka ate kostum si Rita Marko ne pleniumin e njembedhjete? 🙂

  Reply to this comment
 46. student paris January 14, 01:35

  Nje pyetje kam per ministrin Bushati: E fejuara e zotit Cili jashte teg gjitha rregullave eshte emeruar ne ambasade ditet e fundit te regjimit te Berishes. Do ta mbani ne sherbimin diplomatik megjithese ende nuk ka mbaruar shkolles? Faleminderit z.Bushati nese pergjigjeni sipas detyrimeve qe ju cakton ligj

  Reply to this comment
 47. . January 14, 01:36

  VARGJE TE ARTAAAAAAAA:::

  Këta zvarranikë,
  alla “analistë”,
  të falimentuar,
  si profesionistë!

  Ç’hosana i bënë,
  Salë-ndryshim-fitores,
  bënë me ndërgjegje,
  zanatin e gorres!

  Kur i gjithë vatani,
  ishte bërë kripë,
  flisnin për parajsën,
  këta të pacipë!

  Bythëlëpirsit bëjnë,
  vetëm hosana,
  shqipot i mendojnë,
  popull budalla!

  Reply to this comment
 48. . January 14, 01:37

  SHQIPERIA ESHTE VENDI I PUTHADOREVE. GJERAT JANE BERE KEQ PREJ THEMELIT.
  STAMBOLLI ESHTE DJEGUR DHE KURVAT JANE KREHUR TASHME.
  UNE JAM PESIMIST PER NDRYSHIMIN.
  FALEMINDERIT DITA

  Reply to this comment
  • . January 14, 02:08

   Populli te blen, bile edhe shtrenjte kur nuk te njef ose genjehet pa kuptuar.
   Kur e sheh qe nuk je gje tjeter veç se nje funderrine , te heth mu ne vrime te halese .
   Keshtu ndodhi kete radhe me qeverine e Berishes.
   Te tille jane edhe keto dy fytyrat e ketij shkrimi.
   Keshtu do te ndodhij edhe me bythelepiresit e saj.
   Populli nuk pranon me kasta dhe oborrtare familjar, por administrator qe i sherbejne atij.

   Reply to this comment
 49. nobel January 14, 01:44

  jane thjesht qelbesira te neveritshme ky Henri me shoke. Jane te mbushur me energji negative njesoj si Berisha, ca letyra pa te cilat Shqiperia do ishte nje vend me i bukur e me i qete. Jemi pa fat qe kemi te tille monstra brenda familjes se madhe shqiptare. Te madhe por te heshtur. E mbysin kjo pakice me zhurmen e tyre nga ekranet televizive. Ptu

  Reply to this comment
 50. e mora nga nje blog January 14, 01:47

  Duket se reagimi i Dites me shume se denoncim i nje fenomeni te urryeshem ku mediat behen trubadure te pushtetit, eshte xhelozi mediatike pronaresh, kur shohin qe Fevzinjte, Frangajt, Cilet Shkullaket e te tjere, si ne pushtetin e kaluar, do te kene edhe me kete te riun pjesen e luanit ne plaçken qe mund te behet me opinionin publik. Se ç’kam nje parandjenje qe Dita, dhe mbase edhe Tema(nese Baze nuk ka mesuar gje nga perplasja me Berishen) do te jene “useful idiots” te radhes, ne sensin qe pushteti aktual do t’i hedhe tutje si kondome njeperdorimsh, tani qe pozitat e mazhorances jane te palekundura dhe kur Frangajt&Fevzinjte&Cilet te hyjne ne treg duke e ulur çmimin e gjunjezimit te medias para pushteteve ne nivel qesharak.

  Reply to this comment
  • Migena Aleksi January 14, 01:49

   Ta ktheva njeher pergjigjen te ResPublica, me duhet ta perseris dhe ketu, per shkak se neveria ime me e madhe me internautet eshte shfrytezimi i hapesires online duke perfituar nga anonimati.
   Ato kondomet le ti perdorin ata qe jane mesuar me kondomet. Dita dhe Tema jane dy gazetat me ndikimin me te madh te publiku i majte para dhe pas 23 qershorit. Ne fakt eshte Rama qe duhet te menaxhoje raportin me kto dy media dhe jo e kunderta. Me ane tjeter, Henri, Artan Hoxha, Blendi Fevziu, Arjan Cani e ndonje tjeter, jo vetem ndikim nuk kane, por kredibiliteti i tyre në publik, vecanerisht ate te majte per ceshtje te politikes eshte tashme zero.

   Reply to this comment
   • N.Limaj January 14, 01:50

    Z. Thano, Urime e pergezime te vecanta per artikullin e sotem per kepucelepirsit .. Prandaj keni simpatine e gjithe shqiptarve te ndershem qe eshte shumica. Novruz Limaj

    Reply to this comment
  • horri bulevardit 2 January 14, 01:55

   idioti sateme! Shko komento tek Faceboku i Saliut or pleh, cfare do ketu te Dita jone?? Zvarranik!

   Reply to this comment
 51. . January 14, 01:55

  bre bre sa komente… vec mediave o Thano do thoja qe keni lene edhe nje pushtet tjeter pa e prekur: DREJTESINE. situata ne KLD e Presidence eshte skandal! Ka shkuar 500 mije euro nej vend gjykatesi

  Reply to this comment
 52. d.t. January 14, 01:58

  Mirë se ju gjeta Dita! Në PD po thonë se do ripërtërijnë partinë, se me demek do vendosin të rinj në drejtim. Kjo është një farsë demokratikase brenda llojit të vet. Kësaj i thonë riciklim mbetjesh. Me dashamirësi ju them: sa të keni Sali Gjonin, s’keni për të marrë pushtetin. Nuk ka mekanizëm që riciklon këtë lloj mbetje, shihni gjetkë. Me dashamirësi ju përshëndet Dritani, Tiranë.

  Reply to this comment
 53. e.kajo January 14, 01:59

  Në kushte e rrethana të krijuara liderë të partive në mënyrë “butaforike” mundohen të mashtrojnë e t’i hedhin hi syve popullit apo simpatizaneve.
  dhe keta si pseudo-gazetaret qe mbrojne bizneset e universiteteve te tyre i ndihmojne te genjejne popullin. si nuk u vjen pak gjynaf njerez te pashpirt.
  Këtë e bëri dhe Luli i Bashës në Shkoder para dy diteve në teatrin “Migjeni” në përvjetorin e krijimit të degës PD-së kur tha; se Shkodra ishte e para në shëmbjen e komunizmit, dhe tani kthesa për ringritjen duhet të filloje po nga Shkodra. Këte e thonë gjithe bufatorikët e kësaj force politike, por “Bufave” do t’u thosha, se janë të nxituar, Shkodra nuk është më bastjoni i tyre. Shkodra ka 20 e ca vjet nën drejtimin e “të djathteve” dhe nuk ka përfituar asgjë, vec disa lustrimeve të rrugëve kryesore. Shkodrës bukurinë që ka ia ka dhënë natyra me brigjet e tre lumenjve, liqenit, deti, fushat e mali, dhe jo Partia Demokratike. Kjo kur mori pushtetin në vitin 1992 në Shkodër gjeti në punë 100 ndërmarje ekonomoke, tregtare e bujqësore me 60 mijë punëtorë, sot as 5% e tyre nuk ështe në punë.
  Sot varferia eshte në kulmin e saj. Le të shkojnë “liderët” në lagjet periferike të qytetit të shikojnë si jetojnë ata që u zhgënjyen e u dhanë votën, të shkojë ne zonat më te largëta në Dukagjin, Shllak e në fshatrat e Malesise së Madhe të shikojnë “getot” . Shkodra ka shumë halle, që qeveria e kaluar nuk i zgjidhi asnjiherë. Këtë Lulin do ta krasonja me një “buf” që ose më saktë një papagall që përsërit fjalimet dhe dënglat e Saliut. Demokrateve te ndeshem, u them gjeni njeriun e përshtatshem. Sot, shkodranet me humorin e tyre karakteristik këndojnë: Dhe na erdhi Vit’i Ri / me Lulin kalamanli…

  Reply to this comment
 54. fenix January 14, 02:07

  Si askund ne bote,tek ne u krijua nje zanat i pa pare:ANALIST-OPINIONIST!Te ndare ne dy pjese:Shumica si H.Cili,B.Fevziu,A.Hoxha,A.Zheji,F.Cupi,K.Islami,L.Dervishi etj. luajten neveritshem rolin e ushtareve SS te GESTAPOS sikur t’i kishte pjelle vete sofisti hitlerian, krimineli GEBELS!Keto monstra antishqiptare u munduan me te gjitha rruget e format t’a justifikonin berishizmin ne te gjithe krimet e tij,aq sa u bene MASKA e jo njerez.Ne menyre te vecante H.Cili dhe A.Hoxha me fytyrat e tyre te ngrira ne ALLCI publiku shqiptar nuk do t’i shohe me ne ekranet e TV-e njelloj si Berishen !Keta palo meshkujsh kujtuan se po i SHPLANIN TRURIN popullit shqiptar,po pas 23 qershorit HISTORIK-CLIRIMI I DYTE NGA PUSHTUESI FASHIST besishian, me i urryer se cdo pushtues ,se tentoi te PERCAJE SHQIPTARET SI KURRE ME PARE!Por perfunduan ne KOSHIN E PLEHRAVE TE HISTORISE!

  Reply to this comment
 55. . January 14, 02:07

  Keta,krimba,i ka prodhuar berishizmi.Rama ka shume pune per te bere per te zhdukur kete race te urryer analistesh dhe politikanesh.

  Reply to this comment
 56. . January 14, 02:08

  votimet e 23 Qershorit rezuan “kalkulimet matematikore” te Artanit,te Zaloshnjes te Naim Cilit e te ndonje tjeter. le te sherbeje ky fakt si mesim qe para zgjedhjeve te mos flasin ne emer te popullit. Populli di ke te votoje, voton ate qe ka besim se do e coje vendin perpara,do rise punesimin, do permiresoje shendetesine, do vendose qetesine dhe rendin dhe ligjin.

  Reply to this comment
 57. skraparlliu January 14, 02:09

  Ore keta laramane e ndjejne ate qe populli u ka futur? Nuk di a u dhemb. Me kete qe beri populli shqiptare ua futi sa krahu te gjithe ketyre plehrave dhe u tregoi se eshte njeqind here me i mencur se ta.

  Reply to this comment
  • . January 14, 13:48

   Ketu eshte thelbi Skraparlli. Ata duhet te ndjejne qe kane HUMBUR. Duhet te ndjejne qe ajo qe kane bere NUK DUHET BERE ME!
   Prandaj Rama ka detyrimin tu percjell atyre me veprimet dhe mosveprimet e tij VULLNETIN E POPULLIT qe zgjedh me vota.

   Reply to this comment
 58. Ilir January 14, 09:13

  Irfan skrap-ar-i eshte vetem nje lolo qe qarkullon dhe investon miliardat e bashkefshatarit te tij Ilir Meta.Te gjitha bizneset gjoja ne emer te tij jane biznese te Ilir-Monikes.Njesoj sikurse bizneset e Zamirit dhe Bashkimit jane ne fakt biznese te familjes Berisha.Ilir Meta me vetem tre vjet kryeminister mburrej se kishte arritur 300 milion euro pasuri.Keta jane monstra e asgje me pak,e kane rrjepur kete vend me keq se Mobutu i Zairese apo sundimtaret e vendeve arabe.

  Reply to this comment
 59. Eda January 14, 09:55

  E pse te mos ishte Cili servil dhe altoparlant i Sali Berishes,a mund te ma thoni? Matura Shteterore e Sali Berishes la jashte universitetit nxenesit qytetare dhe i mbushi universitetet shteterore me fshatare e maloke te cilet nxirrnin mesatare fiktive dhe kopjonin ne provim.U bene me te vlefshem gjimnazi i Kuksit dhe Ersekes se sa Petro Nini apo Sami Frasheri.Dhe u detyruan qytetaret qe per te mos i lene femijet pa shkolle ose ti cojne jashte shtetit ose ti cojne me 2000-2500 euro ne vit tek Cili University.
  Ka te drejte Cili qe eshte bere servil i qeverise Rama perderisa shikon se kjo qeveri po vazhdon po njesoj me maturen shteterore fshatareske te Sali Berishes e cila vecse mbush xhepat e Cilit dhe te Cilrave te tjere te kioska-universiteteve.

  Reply to this comment
 60. nick January 14, 11:20

  Çili ka bere leke dhe sistematikisht ka ushqyer messmediat me tallashin e tij intelektual (se ashtu i do tr**pi),por te pakten ka kursyer futjen e drejtperdrejte ne politike.Se mund te ishte deputet i nderum,çfare i mungon?!!Hahahahahahhahaaa,Rames i perkedhelet sedra me kete zgjedhjen Njeriu i vitit,çfare eshte ky çmim?Ka statuje si Oscar?Do veje ta terheqe Rama kete statujen Oscar nga juria e Mapo?Ne kohen e Enverit i thoshin mapo supermarketit,hahhahhaahahhaaa,Rama eshte nominuar Njeriu i vitit nga grupi mediatik Banaku….Sepse kam ndjesine se Rama do ta refuzoje kete nominim kaq te shquar,siç Sartre refuzoi çmimin Nobel.
  ps.Adrian,kam nje skice humoristike pikerisht me universitetin e Çilit,por nuk di a ke hapesire per keto,se ja,ajo rubrika me vjersha sikur eshte zhdukur nga qarkullimi.

  Reply to this comment
 61. Mondi January 14, 12:54

  Lodhesh kot z.Thano teksa perpiqesh te sensibilizosh Edi Ramen ta shpetoje shoqerine shqiptare nga cilizmi dhe t’jua heqe Cilit ,Irfanit e te ngjashmeve te tyre privilegjet e perfituara nga sherbimi ndaj pushtetit.Paret dhe perfitimet qe vijne nga soji i Cilit jane me joshese se sa nevoja urgjente per te reformuar shtetin ne ate menyre qe te mos kene hapesire per te abuzuar Cili,Irfani dhe plehra te tjere si ata.

  Reply to this comment
 62. Ali ASLLANI.. January 14, 13:16

  kjo tregon sa te neveritshem jan bere ,cfar urrejtje e mllefi kan njerzit ne pergjithsi ndaj oborrtarve te vucidoli

  Reply to this comment
 63. Xhimi January 14, 16:10

  Nuk po zgjatem por do them vetem: Te lumte mendja dhe dora.

  Reply to this comment
 64. LORA January 14, 16:15

  Revolta dhe neveria ,pothuaj ne te gjitha komentet,per takemin e cilerve eshte plotesisht e drejte dhe perben treguesin tjeter te verdiktit te 23 qershorit ,mbi rregjimin kriminal te dr.dhjeramanit dhe cilerve-sherbestare-rregjimi, te skalionit te pare.
  Eshte krijuar pershtypja se zgjatja tete-vjecare e makthit te pushtetit brekedhjere,eshte pasoje edhe e propagagandes se cil-erve.Une mendoj se ndertimi i kompanise se biznesit cili-st ishte alibia me djallezore per mbulimin e vjedhjes dhe deformimit galopant te vullnetit te shqiptareve.
  Aq sa ka funksionuar propaganda zaberhane e cil-erve ne zgjedhjet e qershorit 2013,ne trute e shqiptareve,po aq ka ndikuar ne te tete vjetet e rregjimit brekedhjere.
  E quaj nje mekat te pafalshem nenvleftesimin e kapacitetit human,civil dhe civik,te popullit shqiptar ,me tjerrjen e teorive te shpelarjes se truve te njerezve nga sojsezet e nahijes se cilerve;duke i njohur keshtu perkohesisht nje triumf bastardeve cili-ste.
  Vendi yne,ne te vertete, ka vojtur ferrin ne keto 23 vjet sepse nuk eshte lexuar dhe respektuar vullneti zgjedhes i shqiptareve.Kete tha S.Olldashi ne foltoren e Parlamentit (pak para se ta vrisnin ) dhe kjo eshte e vetmja vlere qe une ja njoh te ndjerit.
  Nuk ka popuj qe zgjedhin gabim,por ka rregjime kriminale qe pasi ja u vjedhin voten i perdhosin me taborret kriminale te cilerve.
  Kam shume besim se zgjedhjet e ardhme do ta ngordhin plotesisht faren qelbanike te cil-erve.TUNG.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim