Shafrani, jo thjesht erëz, por edhe një “armë” kundër kancerit

September 7, 2018 10:03

Shafrani, jo thjesht erëz, por edhe një “armë” kundër kancerit

 

Në Indi, aty ku konsumi i tij është tepër i lartë, është vënë re se ka shumë pak raste të kancerit në zorrë mes popullsisë.

Një studim amerikan doli në përfundimin se kurkumini i shafranit mund të ndihmojë në ngadalësimin e progresit të kancerit të gjirit te minjtë.

Studime të tjera kanë gjetur se mund të ndihmojë në shkatërrimin e pllakave që formohen në tru dhe që lidhen me Alzhajmerin.

Kohët e fundit, një studim shkencor britanik, tregoi se një lugë çaji shafran në ditë ndihmon në mbajtjen larg të kancerit, depresionit dhe alergjive.

a.s/dita

September 7, 2018 10:03
Komento

1 Koment

 1. anticensurë25642654 September 7, 11:52

  “tregoi se një lugë çaji shafran në ditë”
  pra nga 3-5 gram shafran në ditë??
  a e dini sa kushton shafrani??
  sa duhet me e pas rrogën me pagu 90-150 gram safran në muaj??
  pa llogaritur pjestarët e familjes që nuk punojnë,fëmijët!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*