Shahini, pas takimit me pedagogët: Zgjidhja duhet nga Universiteti

February 1, 2019 13:51

Shahini, pas takimit me pedagogët: Zgjidhja duhet nga Universiteti

Pas takimit me grupin e pedagogëve në ambientet e MASR, ministrja e Arsimit, Rinisë dhe Sporteve Besa Shahini ka dalë në një deklaratë për media.

Shahini u shpreh se zgjidhja e problemeve të arsimit duhet të bëhet në Universitet.

“Më lejoni të ritheksoj edhe një herë që për këtë qeveri apo edhe për mua personalisht, dëgjimi me vëmendje dhe respekt i kujtdo që ka diçka për të thënë , na pëlqen apo jo, është pjesë e punës sonë. Këto ditë kemi takuar grupe pedagogësh dhe studentësh që kanë shprehur mbështetjen për Paktin për Univeristetin.

Një grup poedagogësh më kanë dërguar një letër. Në momentin e dërgimit të letrës i mora në telefon dhe i prita në një takim. Në nivel fakulteti me thanë se nuk janë mbledhur asnjëherë 3 vitet e fundit. Adresa e zgjidhjes nuk është këtu, por te universiteti.

I ftova për të ballafaquar Paktin për Univeristetin, por e bindur që kemi një qëllim të përbashkët. Ishte një shërbim që shërbeu për të sqaruar keqkuptimet. Do i dëgjojmë të gjithë, por do vijojmë të udhëheqim. Do jetë një kontratë mes akademikeve dhe qeverisë për të çuar lart Ligjin për Arsimin e Lartë. Unë nuk mendoj që bojkoti dhe ultimatumi të jetë zgjidhja e këtij problemi”, u shpreh ajo.

l.h/ dita

February 1, 2019 13:51
Komento

4 Komente

 1. info analitike February 1, 14:57

  Kjo qenka edhe me keq se ajo qe iku. Keta e bejne kopilin e ta lene ne dere. Pasi e bene pershesh shkollen e larte me nje ligj qe nuk arrin te zbatohet per shkak te paaftesise se rilindjoteve per te prodhuar aktet nenligjore tani na del kjo Lenka e partise e thote qe zgjidhjet duhet ti jape universiteti. Po sa here u kane folur universitetet e u kane propozuar zgjidhjet pse nuk i keni degjuar moj turtulleshe e kriekaqolit? Te fala Neimit te UET-it se qe u futi shume mire ne kllape.

  Reply to this comment
  • eni February 1, 21:49

   U be kjo cope injorante te na drejtoje. Ptu…qelbesire e ndyre me vjen ndot kur e ndegjoj ne television kete ndyresire qe flet nje shqipe krejt gabime dhe nje dialekt te poshter. Kjo idiote qe duket sikur e kane gjetur ne patatina nje injorante nga Kosova qe nuk din mire as shqipen e as anglishten.
   Mundohet te mashtroje shqipetaret me masterat e me programe te kopjuar e vjedhur nga faqet zyrtare te shkollave ne Toronto dhe ben si gjoja shkencetare.
   Shko moj sorre e ndyre thyej qafen atje ne Kosove dhe largohu nga shqiperia.
   Keta e qelben shqiperine. Kane ardhur nga Kosova dhe marrin nje pasaporte shqipetare se me pasaporten Kosovare nuk mund te levizin ne europe dhe Piktor deshtaku i fut neper institucione dhe i ben dhe ministre. Ptu.
   Poshte Edi rama qelbesira me e madhe dhe njeriu me i inkriminuar dhe korruptuar ne shqiperi.
   Poshte partia socialiste.

   Partia demokratike do te vije se shpejte ne pushtet.
   Ne qershor zgjedhje te parakoheshme.

   Reply to this comment
 2. Konti Sbalta February 1, 15:32

  “–Do ti degjojme te gjithe , por do te vazhdojme te udheheqim–“Per kete kembengulni dhe asnji terheqie, Besa Shahini ! Pedagoget jane shndruar ne shtojca te partive politike .Valentina Duka , Mark Marku e dhjetra te tjere jane nxitesit e”marrezise studentore ” te bllokojne universitetet dhe te pengojne koleget e tyre te vazhdojne leksionet.Ndaj ketyre pedagogeve , mendoi qe te behen paralajmerime:nderprerje te pages deri ne pushim nga puna; ndersa per studentet qe vazhdojne greven ,pas miratimit te kerkesave te tyre nga qeveria ,te merren masa deri ne perseritje te vitit shkollor dhe te humbjes se te drejtave qe perfitojne koleget e tyre qe vazhdojne rregullisht mesimet!

  Reply to this comment
 3. ERA përç... February 2, 12:17

  O bo booo. DITEZEZA ka filluar te marre LAJME BORXH nga kazani medhiatik me kater inicihale. Jo per gje po ky kazan eshte nga me kundermuesit. 😉

  Eh medet, medet Sapo ja ben pak qejfin, fluturon me prase ne bithe nga gezimi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim