Shala zbulon qëndrimin e Ramës karshi taksës ndaj Serbisë

November 25, 2018 20:52

Shala zbulon qëndrimin e Ramës karshi taksës ndaj Serbisë

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Endrit Shala duket i lumtur në një fotografi të publikuar në shoqërinë e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, shkruan gazeta Express.

Kjo ndoshta për faktin se Rama mund të ketë mbështetur Kosovën në aplikimin e taksës 100 për qind për produktet serbe dhe boshnjake.

“100 për qind’ është mbishkrimin në fotografinë e Shalës me Ramën.

Ministri i Financave në qeverinë Rama, Arben Ahmetaj, dje u shpreh kundër taksës për produktet serbe dhe boshnjake.

Qëndrimin e tij të publikuar në Facebook ai e fshiu pasi mori kritika të shumta.

Ndërkohë po sonte Ministri i Arsimit Shyqri Bytyqi ka treguar se në mes të Kosovës dhe Shqipërisë së shpejti nuk do të aplikohet asnjë taksë.

v.l/ Dita

November 25, 2018 20:52
Komento

4 Komente

 1. mirel November 25, 21:09

  Ia paska fut Rama mes shaleve..

  Reply to this comment
 2. ganiu November 25, 23:35

  Për mendimin tim do të kemi një tërheqje shumë të shpejt të Haradinajt nga taksa. Thjesht propagandistike.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 26, 09:48

   për mendimin tim po ashtu!
   kjo foto dhe fshirja që ahmetaj i ka bërë kundërshtimit të tij për këtë taksë,tregojnë se rama nxitohet të përfitojë nga ky veprim i haredinajt!!
   sipas mendimit tim,edhe haredinaj e ka bërë këtë vetëm e vetëm për të grumbulluar ndonjë pikë!!kundërshtimi do të jetë i madh nga gjithë europa dhe si përfundim haredinaj “do tërhiqet”!me një fjalë e morri vendimin vetëm për tu tërhequr,pasi ka grumbulluar ndonjë pikë nga patriotizmi folklorik!!
   të njëjtën gjë bën dhe rama!!dhe ky do të përfitojë ndonjë pikë sa vala nuk është ftohur akoma!!jep grekut shipërinë e bën tifozllëk për taksën ndaj prodhimeve sërbe!pak si çudi sepse asnjëherë nuk e ka përmëndur e asnjëherë nuk e ka pranuar!!
   sidoqoftë ky bllof i haredinajt ka një të mirë!!
   shpresoj që shqiptarët e kosovës ti kenë thirrur mëndjes që nëse duan që të kenë mardhënje të mira me sërbinë,që të bisedojnë sy më sy me të!?
   duhet të veprojnë njëlloj si ajo!pra një politikë të reciprocitetit!
   bën propagandë kundër meje!?
   fare thjeshtë,unë nuk blej prodimet e tua!pra i bojkotoj ato!!
   pastaj të shohim si do të shkojë muhabeti!?
   dihet që kosova është shteti ku sërbia eksporton më shumë nga të gjithë,bile dhe nga BE(po të marrim shifrat reale dhe jo vetëm ato të shkruara)!
   pra një shtet 2 milionësh blen mallra më shumë se një bashkim 500 milionësh dhe bile shumë më tepër se rusia 300 milionëshe!
   tashti ti këthehemi realitetit!
   nëse qeveria i ka këmbët e lidhura politikisht me kontrata të shkruara e të pashkruara,në radhë të parë me botën demokratike perëndimore,populli nuk ka asnjë kontratë me askënd!!
   nuk ka shtet demokratik që të mos pranojë dëshirën dhe vullnetin e një populli!!
   taksa 100% mund të hiqet pa pikën e problemit,por taksa 1’000% e popullit nuk mund ta heqë askush!!
   taksa 1’000% do të thotë BOJKOT total i mallrave sërbe!!për këtë nuk mund të bëjë gjë askush!!
   unë personalisht,por dhe komnetues të tjerë e kanë thënë!
   bojkoti mund të bëhet fare thjeshtë!
   nuk ka nevojë për shumë punë!
   shkohet tek shitësi dhe i jepet një kohë e caktuar për të shitur stokun sërb që ka!ta zëmë tre muaj!
   më pas nuk blihet asnjë lloj produkti sërb!!ai është i detyruar të paralajmërojë grosistin që ti sigurojë mall tjetër jo nga sërbia dhe këshut mbarojnë muhabetet thjeshtë e thejshtë!!
   thënjet idiote se do të ketë rritje çmimesh,janë thjeshtë bllofe!!
   të njëjtin prodhim mund ta marrësh,bile më lirë në itali e francë,bile deri në kinë e australi!!
   i vetmi problem për grosistët,importuesit është pamundësia e çdoganimit si bëhet sot!pra nuk do të kenë mundësinë që të kalojnë pesë pa doganë e një me doganë!
   për këtë fitim ilegal,importuesit me shumicë,harrojnë se kujt populli i përkasin dhe se sa kanë hequr nga ai pushtues,harrojnë sa ka hequr populli i tyre nga sërbi!!për fitim ata janë të gatshëm të vrasin dhe fëmijën e tyre!!
   do të vijë një ditë,ndoshta,kur ne të mos kemi probleme me njëri tjetrin!kur ballkani do të jetë si europa sot,por me politika të tilla shoviniste,sërbe, greke e turke nuk mund të arrihet lehtë!!
   qeveritë e këtyre 30 viteve kanë treguar se vetëm shqiptare nuk janë!
   atëherë të merret në dorë naag populli!në planin ekonomik,bojkot importeve të shteteve që janë agresiv ndaj nesh!flas si për shqipëri,kosovë e maqedoni!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim