Shpallja ‘non grata’ e Llallës, ambasada e SHBA: Gati për çdo hetim

February 22, 2018 20:18

Shpallja ‘non grata’ e Llallës, ambasada e SHBA: Gati për çdo hetim

Shtetet e Bashkuara janë gati të bashkëpunojnë për hetimin e çdo zyrtari të korruptuar qoftë ky edhe ish-prokurori i përgjithshëm.

Vizion Plus ju drejtua selisë diplomatike amerikane në Tiranë, nëse ka mbërritur ndonjë kërkesë nga organi i akuzës për informacionet mbi të cilat flet Departamenti Amerikan i Shtetit  lidhur me Adriatik Llallën. David Muniz, i ngarkuari me punë i ambasadës dha këtë përgjigje:

Qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është gati të bashkëpunojë me çdo hetim të zyrtarëve të lartë të korruptuar“.

Kjo tregon edhe njëherë vendosmërinë e Uashingtonit për të luftuar korrupsionin, e mbi të gjitha rastet ku janë të përfshirë “peshqit e mëdhenj”.

Departamenti Amerikan i Shtetit e shpalli pak ditë me parë si person të padëshiruar Adriatik Llallën dhe familjarët e tij, duke i ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ky vendim i firmosur nga Sekretari i Shtetit Rex Tillerson, erdhi pas informacioneve të mbledhura, sipas të cilave Llalla ishte i përfshirë në korrupsion gjate kohës që ushtronte detyrën e Prokurorit te Përgjithshëm.

February 22, 2018 20:18
Komento

13 Komente

 1. Adih February 22, 20:50

  Respekt Amerike..Ne populli i mbare shqiptar , mezi po presim ,per te ndeshkuar te korruptuarit , kudo ku jane ,peshq te vegjel dhe peshq te medhenj .Ju jemi mirenjohes per jete te jeteve ,ku arsyeja eshte e thjeshte ,pa ndihmen tuaj ,shqiptaret e ndershem nuk do ja dilnin vete ,prandaj i kemi syte e veshet tek ju..
  . Mberthyer me brutalitet te pa shembullt , nga te gjithe politikanet mbare te ketij tranzicioni ,te tmershem ,post komunist .. , Na kane lidhur dhe detyruar ,ku nje here te votojme per bajgen dhe heren tjeter te votojme per kaken .Me ne fund ,me ndihmen tuaj ,mbi te gjitha te ,gjithe Shqiptaret ,do fitojme dinjitetin, ku na i kane rrezuar brutalisht per toke ,tamam si ai qeni i ngordhur pa zot .Ju jemi mirenjohesv ,ne populli i ndershem shqiptar ,per jete te jete . Faleminderit Amerike dhe zoti e bekofte Ameriken dhe popullin Amerikan .

  Reply to this comment
  • Skeptiku... February 22, 21:21

   Adih ,
   me pelqen pathosi juaj ,
   se jeni me gjithe zemer per zgjidhjen e ktij Problemi Madhor ,qe eshte korrupsioni bandat politike ne Shqiperi , depresioni madh qe po kalon cdo shqiptare i ndershem ,
   ne kte Tranzicion rraskapites per shpirtrat e verteta te Shqiptareve e beson fort ke Amerika ,
   si shume nga ne .
   Personalishte un do filloj vertete te besoj ,
   kur te shofim Veprime konkrete ,
   qe do nenkuptonin arrestimin e nji nder aktoreve kryesor te bandes politike shqiptare ,nji nga ata ,te cilet jane shaktaret kryesore te ksaj maskarade Shqiptare .

   Reply to this comment
 2. Adih February 22, 22:18

  Skeptiku @………….. Nuk kane vdekur akoma njerzit e ndershem ne Shqiperi ,bile ka me shumice , ndjej kenaqesi tju them , nje nga ata jeni edhe ju ..Ju shpreheni .
  PERSONALISHT UNE DO FILLOJ VERTETE TE BESOJ .

  Rrini i qete ,hiqeni ,harroheni ( DO TE ) besoj ,Te jeni 100% optimist ,i ka vdekur nenja ,kesaj here ,kete e ka marre serjozisht Amerika . Bile ka menduar,dhe e ka vendosur , ,te kete Shqiperia politikane te rinj ,plotesisht te pastert dhe mbi te gjitha me principe perendimore. Ku dhe perendimoret perfundimisht , do rrine te qete mbi problemet e Ballkanit Perendimor ,e nuk do meren me me lamashet neokomuniste . ,ne te ardhmen e afert ,do i fshije fshesa kesaj here ,por eshte vetem ceshtje kohe ,te jeni me se i qete per kto , qe po jua komonikoj Nuk flas kot .,Do me kujtoni nje dite .
  Respekte z .SKEPTIKU :

  Reply to this comment
 3. intelektuali February 23, 00:44

  SHBA DUHET TE HETOJNE PESHQIT E MEDHENJ TE GERDECIT NE SHBA PERPARA SE TE SHPALLIN PESHK TE MADH ADRIATIK LLALEN

  Nuk kemi degjuar deri tani asnje ndjese nga ana e SHBA per viktimat e Gerdecit, qe u masakruan nga firma private Saliu&Son, por qe u financua nga Pentagoni i Bush Junjorit me nje shume prej 300 milione USD ne nje afere makaber korruptive ku ishin perfshire edhe zyrtare te larte te Ambasades amerikane ne Tirane, sipas deklarates se sekretarit te pare te kesaj ambasade perpara se te zbarkonte ne terrin e nates sekretarja e Bushit, Condolisa Rice per te pergenjeshtruar ate qe kishte deklaruar sekretari i ambasades nje dite me pare.

  Adriatik Llalla mund te kete shume gjynahe si Kryeprokuror, por kursesi nuk eshte PESH I MADH dhe Departamenti i Shtetit nuk ben mire qe hakmarrjen personale te nje ambasadori e perdor si mjet per te arritur qellime politike ne vendin tone te vogel dhe besnik ndaj aleatit historik si SHBA ne nje kohe qe nuk u ka kerkuar akoma falje zyrtarisht viktimave te Gerdecit qe u masakruan dhe u vrane ne nje grope te perbashket edhe per faj te administrates se Bushit dhe keto familje nuk jane demshperblyer akoma nga shteti amerikan sic ka vepruar ne raste te ngjashme ne vende te tjera.

  EDI RAMA NA ZHGENJEU ME DEKLARATEN E TIJ PER KOSOVEN

  Deklaroi SHBA para disa ditesh, por per cfare nuk i ka zhgenjyer Edi Rama amerikanet nuk e tha kjo deklarate e cuditshme, me Kanabisin dhe Hajnine mafioze te fondeve publike qe i ka publikuar edhe vete OSBE-ja, me Sajme Qorrin, me shqyptaret qe po ikin me vrap nga Rilindja Enveriste, apo me ekonomine shqyptare ne vend numero?

  prandaj:

  Edhe intelektuali qe ka pasaporte amerikane ne xhep thote:

  ADRITAIK LLALLA NUK ESHTE PESHKU I MADH, POR NJE CIRONKE SERVILE DHE FRIKACKAKE NE SHERBIM TE PUSHTETIT MAFIOZ QE GUXOI TE AKUZOJE AMBASADORIN AMERIKAN

  Reply to this comment
 4. intelektuali February 23, 00:45

  SHBA DUHET TE HETOJNE PESHQIT E MEDHENJ TE GERDECIT NE SHBA PERPARA SE TE SHPALLIN PESHK TE MADH ADRIATIK LLALEN

  Nuk kemi degjuar deri tani asnje ndjese nga ana e SHBA per viktimat e Gerdecit, qe u masakruan nga firma private Saliu&Son, por qe u financua nga Pentagoni i Bush Junjorit me nje shume prej 300 milione USD ne nje afere makaber korruptive ku ishin perfshire edhe zyrtare te larte te Ambasades amerikane ne Tirane, sipas deklarates se sekretarit te pare te kesaj ambasade perpara se te zbarkonte ne terrin e nates sekretarja e Bushit, Condolisa Rice per te pergenjeshtruar ate qe kishte deklaruar sekretari i ambasades nje dite me pare.

  Adriatik Llalla mund te kete shume gjynahe si Kryeprokuror, por kursesi nuk eshte PESHK I MADH dhe Departamenti i Shtetit nuk ben mire qe hakmarrjen personale te nje ambasadori e perdor si mjet per te arritur qellime politike ne vendin tone te vogel dhe besnik ndaj aleatit historik si SHBA ne nje kohe qe nuk u ka kerkuar akoma falje zyrtarisht viktimave te Gerdecit qe u masakruan dhe u vrane ne nje grope te perbashket edhe per faj te administrates se Bushit dhe keto familje nuk jane demshperblyer akoma nga shteti amerikan sic ka vepruar ne raste te ngjashme ne vende te tjera.

  EDI RAMA NA ZHGENJEU ME DEKLARATEN E TIJ PER KOSOVEN

  Deklaroi SHBA para disa ditesh, por per cfare nuk i ka zhgenjyer Edi Rama amerikanet nuk e tha kjo deklarate e cuditshme, me Kanabisin dhe Hajnine mafioze te fondeve publike qe i ka publikuar edhe vete OSBE-ja, me Sajme Qorrin, me shqyptaret qe po ikin me vrap nga Rilindja Enveriste, apo me ekonomine shqyptare ne vend numero?

  prandaj:

  Edhe intelektuali qe ka pasaporte amerikane ne xhep thote:

  ADRITAIK LLALLA NUK ESHTE PESHKU I MADH, POR NJE CIRONKE SERVILE DHE FRIKACKAKE NE SHERBIM TE PUSHTETIT MAFIOZ QE GUXOI TE AKUZOJE AMBASADORIN AMERIKAN

  Reply to this comment
  • pfff...! February 23, 10:13

   Intelektuali,

   te kapesh mbas asaj Deklarate te Rames ,
   do te thete veteeem nji gje :
   Mos te duash Kombin Shqiptare …

   Te gjithe ata ,qe fokusohen ke nji nder Deklaratat
   me se normale , te nji kryeministeri qe i do te miren
   Kombit Shqiptare ,porse ndesh ne rezistence idiote e te keqdashese ,nga fraxione e Politika antishqiptare ,
   shetisin ofsajt Agentes Shqiptare ne kte bote Shqiptare .
   Ajo deklarate e Rames ,
   eshte jo vetem provokuse ,qe Godet ne gjithe situaten e tensionuar / hipokrite Dilpomatike ,qe jetojme sot
   qe per ata qe e kuptojne drejt ,
   eshte nji nder Deklaratat me te arritura Diplomatike ,qe nji Burre i vertet Shteti ka bere deri me sot ne kto vite tranziocion.
   Jam i bindur qe as Rama vet ,nuk e ka shume te qarte ,anen aq pozitive Diplomatike te asaj qe deklaroj , sepse jam i bindur ,qe Rames ajo deklarate i ka dal spontan dhe nga zemra ,por qe domethenja e saj ka nota mjaft domethenese per Diplomacine e kohes .Jo me kot ,shkaktoj “termet” ne Diplomacite e ksaj Bote .
   Kuptohet se shume pak njerez ne ate Bote ,mundet te kuptojne vertet ate efekt “Atomi” qe ajo deklarate ,le te kuptoj ne kokat e Diplomacive te Huaja dhe kjo eshte nji nder te metat sot ,me te medha te shqiptareve .Mjerishte .

   Reply to this comment
 5. Zzzzzz February 23, 10:34

  SHQIPOT SPO KAPIN NJE LLALLE NE GREQI 2 ISH KRYEMINISTRA E 8 MINISTRA JANE NE HETIM ….

  Reply to this comment
 6. alphade February 23, 11:18

  Fati i LLalles,idem i Norieges !!! Nuk shpeton !!! Eshte
  futur ne daren e hekurt amerikane ky pizeveng, kllouni
  i Sali kryetradhetarit te Shqiperise dhe kombit shqiptar.
  Te gjithe politikanet hajna,te korruptuar,kriminele,mafioze
  ne Rec do te perfundojne si te denuar te perjetshem,me
  qe “litarin” Europa na e ka hequr me ligj.

  Reply to this comment
 7. Adih February 23, 14:22

  pfff…[email protected] … me ben pershtypje nga ju ,ku e beni Ramen burre shteti .Nje pyetje kam per ju

  A GJENI JU NDONJE NDRYSHIM PROGRAMI;MIDIS RAMES E SALES ;APO EDHE ME LIKEN ..?. E di se sdo gjesh , Eshte e njejta bajge ..Nuk dua te shkruaj per vjedhjet ,per vrasjet mafjoze e per drogerat qe i kane lozur te gjithe ,se ne fund te fundit jane te riparueshme ,
  POR ME VJEN KEQ VETEM PER SHKATERRIMIN E NATYRES , NE TE GJITHE TERITORIN SHQIPTAR, SI NE BREGDET PO ASHTU NE QYTET KRYESORE ;KU ZOTI NA I DHUROI NATYREN NJE PERLE . E BETONIZUAN E VODHEN , KU KJO MBI TE GJITHA ESHTE E PA RIPARUESHME ,:pa te shkruajtur per gradacelat ,pa plan ,,betonizimet dhe ta kesh te qarte nga mua ,Tirana eshte nje nga qytetet me ajrin me te renduar ne bote dhe shqiptaret po vdesin si zogjte me kancer .

  PS : Nuk ju ben pershtypje ,si te tjeret edhe Rama nuk i hapi dosjet e sigurimit fatkeq te diktatures ,ku po na dirizhojne sot e kesaj dite fuksat dhe komunistet ,,po ashtu edhe Rama i jot burre shteti ,po i vjedh e po tallet me pronaret Nuk te ben pershtypje tani kemi reformiimin e drejtesise dhe vtingun e si mund te kete vetting pa njohur pronen????? ,Para nje jave Z Vlahutin deklaroi ,mos shkuarja e prones tek pronari pengon zhvillimin e ekonomise shqiptare dhe eshte nje padrejtesi brutale . Doja te thoja se politikanet shqiptare nuk e duan BE ,nuk e duan diktatin e ligjit dhe te transparences se BE . Pse keshtu do Rama te inkuadrohet ne BE me finte komunistesh ??? .Nuk te ben pershtypje o i mjere , qe po pagon me taksat e jote personalisht ,nga gjykata e Strasbourgut ,kunder shtetit te dhjere shqiptar ,milionrat ne EURO deri tani ,po ta kesh te qarte ky eshte vetem fillimi ,jane dosjet plot pa dale ne Strasbourg ,Rama i jot eshte duke e falimentuar shtetin shqiptar per kete problem akut ,po te hapte sot Strasbourgu rubinetin .E une do i vija epitetin Rames tend si burre shteti per ty
  AI eshte kryeminister i pa pergjegjshem ,e me mentalitet ne gene komunist pa as edhe me te voglin ndryshim si Saliu e Like Meta ….

  Reply to this comment
  • pfff...! February 23, 16:38

   Adih ,
   Nuk e bej Burre Shteti aspak ,
   flas qe deklarata e tij eshte prej nji Burri Shteti ,
   nqs do ti referohemi kontekstit .
   Krahasimi me Meten, me duket shume banal ,sinqerishte !
   Nuk po pretendojme ta quajme Okay , Jo ,sepse nuk eshte ,por sigurishte qe ben dallim me te dy antishqiptaret e karakteret me te peshtira njerezore ,qe ka pas ndonjiher Politika Shqiptare ne shekuj .

   Reply to this comment
 8. alphade February 23, 18:16

  Komenti im…..

  Reply to this comment
 9. alphade February 24, 01:15

  Kur flet Amerika zullumqaret shqiptare duhet te heshtin
  dhe kur flet Rex Tillersoni, zoti Llalla mesohu te mos te
  tregosh pendese dhe jo te perdridhesh si “lavire bulevar-
  di” per t’i shpetuar pergjegjesise. Nuk ka asfare “keqkup-
  time” ! Je krejtesisht profan e injorant ne diplomaci sepse
  thjeshte ben nje ndarje drastike midis ambasadorit dhe
  departamentit te shtetit qe e ka derguar. S’ke faj , ashtu te ka mesuar “baca” Sali dhe Ti i ke zbatuar me nje servi-
  lizem te papare ndonje here tek politikanet shqiptare pa
  pike dinjiteti e personaliteti . I tille ke qene dhe vazhdon te qendrosh ne kokefortesine tende prej debili e injoranti.
  Nuk e shikon o derdimen PP se te tere po lajne duart me
  Ty si Pons Pilati me Jezu Krishtin. Fatin e Norierges do te
  kene e gjithe Drejtesia e korruptuar,sigurisht me perjash-
  time dhe politikanet shqiptare qe kane abuzuar me nje
  popull te pa mbrojtur e fukara. Haku i popullit do ju zere..
  Mashtrimi me i madh qe i ka bere shqiptareve ka qene dhe vazhdon te jete ajo se gjoja ambasadori i cdo vendi
  ben sipas kokes se vet,gje qe eshte komplet nje speku-
  llim per te mashtruar shqiptaret naive e fanatike . Kjo
  eshte absolutisht genjeshter. Cdo ambasador zbaton me
  perpikmeri udhezimet e departamentit te maredhenieve
  diplomatike me boten e jashteme.Deri tani Berisha dhe
  banda e tij ka spekulluar me kete demagogji. Tash me
  prononcimin e Rex Tillersonit , Saliut dhe bandes se tij
  i eshte cjerre perfundimisht maska. Me mire vone se kurre ……!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*