SHBA i refuzon lejen e ndërtimit Abramovich!

April 8, 2016 09:36

SHBA i refuzon lejen e ndërtimit Abramovich!

Planet e Roman Abramovich-it për të ndërtuar një mega-resort personal në Manhattan me vlerë 55 milionë sterlina janë hedhur poshtë dhe janë cilësuar si “një nivel i ri konsumizmi elitar”.

Pronarit të Chelsea iu tha nga Komisioni i Mbrojtjes së Territorit i qytetit të Nju Jorkut se propozimi i tij për të kthyer tre shtëpi piktoreske në një pronë të vetme do të ishte “një shkatërrim i pajustifikueshëm”.

Bordi – i cili ka për detyrë të japë pëlqimin ose jo përpara se të nisin ndërtimet – tha se një gjë e tillë “do të shkatërronte një pjesë domethënëse të historisë” dhe do të vendoste “një precedent të tmerrshëm”.

Abramovich iu tha nga grupi i historianëve dhe arkitektëve se “ka një çmim më të amdhe së dollarët dhe qindarkat kur dikush blen historinë”.

32F1DEA300000578-0-image-a-31_1460059090958

32F1DEA700000578-0-image-a-34_1460059214879

32F380BF00000578-3529014-image-a-2_1460075330493

32F38CD400000578-3529014-image-a-1_1460075307233

 

April 8, 2016 09:36
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim