SHBA: Marrëveshja në Ukrainë, tepër e brishtë

February 22, 2014 11:30

SHBA: Marrëveshja në Ukrainë, tepër e brishtë

Shtetet e Bashkuara thonë se marrëveshja mes Presidentit të Ukrainës dhe opozitës për të ndalur krizën është “tepër, tepër e brishtë” dhe ka nevojë për mbështetje globale.

Një zyrtar i Departamentit të Shtetit tha dje se do të jetë e vështirë të bindet opozita që vazhdon qëndresën në sheshet e kryeqytetit si rezultat i dhunës dhe vrasjeve.

Presidenti Barack Obama bisedoi me telefon me Presidentin rus Vladimir Putin lidhur me zhvillimet në Ukrainë. Zyrtari i Departamentit të Shtetit tha se dy udhëheqësit janë dakord se nevojitet zbatimi i shpejtë i marrëveshjes dhe nxitja e palëve për të shmangur dhunën.

Sipas zyrtarit, zoti Putin pohoi se Rusia synon të jetë e përfshirë në procesin e zbatimit. Ai foli gjithashtu për nevojën për të stabilizuar ekonominë ukrainase.

 

February 22, 2014 11:30
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?