Njoftimi i Ambasadës së SHBA për 2 marsin: Tubim politik, rrini larg

February 28, 2020 14:46

Njoftimi i Ambasadës së SHBA për 2 marsin: Tubim politik, rrini larg

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka dërguar një mesazh të gjithë qytetarëve të saj në Shqipëri, lidhur me tubimin politik, siç ajo e cilëson, të thirrur nga Presidenti Ilir Meta më 2 mars.

“Një tubim politik pritet të zhvillohet në 2 Mars 2020 duke filluar rreth orës 17:00. Kohëzgjatja e tubimit të pritshëm është e panjohur. Demonstratat e kaluara kanë përfshirë dhunën. Forcat e sigurisë kanë përdorur uji dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat.” –thuhet në mesazhin e Ambasdës

Ajo i kërkon të gjithë personelit të Ambasadës dhe familjarëve të tyre që të shmangin vendet ku protestuesit do të jenë mbledhur.

 

l.h/ dita

February 28, 2020 14:46
Komento

11 Komente

 1. Raul February 28, 16:22

  Kujdes mbani njerzit larg naziskineve te Mamurrasit he lristave te droguar naziskine te haremit fashist te Jales, si dhe larg grupit te molotovit te drejtuar nga Sahit tritol dollap molotovi dhe Sali Lushe kundratanku. Ruajuni shume dhe nga Muli Geringu dhe Edhjet brahimkari i leshelise dhe Klevis krrici i Faros.
  Kujdes dhe nga Sharebajgat e Nafije Fallxhores se leshitlikes.

  Reply to this comment
 2. republika ambasadoriale e SALBANISE February 28, 16:47

  late koqen e namit

  u bene 30 vjet me keto perkujdesje
  .
  pas 22 marsit 1992 cfare do behet ne shqiperi ka bekimin e europes dhe amerikes

  pyetja

  kush eshte pergjegjsia juaj e dashur ambasade e lyer me te verdhe per kataklizmone demokratike …kur ju beni aktualisht ligjin ne ate vend?

  thanks for nothing !

  Reply to this comment
 3. Gezimi February 28, 17:45

  Sikur nuk me kujtohet ndonje rast kur ambasada amerikane ti kete bere thirrje qe te marrin pjese ne tubime personelit te saj!

  Reply to this comment
 4. Zona GRI qe nuk dua e nuk besoj asnje plehre politke February 28, 18:11

  Ka nje zgjidhje me te thjeshte zonja Amerike! I jepni fond kesaj mafie politike ne Shqiperi qe te mos rrezikohet jeta e amerikaneve dhe shqiptareve njeher e pergjithmone…

  Reply to this comment
 5. Buda February 28, 20:17

  Ne do te rrime larg grushtit te shtetit,
  por ju zonja ambasadore ndiqeni fillin e mitingut
  dhe do te gjeni shpellen e gangstereve politike te Shqiperise.

  Reply to this comment
  • Eld February 28, 22:21

   O klysha kurve pse ginjeni, me asnje cep te faqes zyrtare nuk eshte i publikuar si lajm. Apo kete ju a dha klyshi i bashkise. Jeni ropqira.

   Reply to this comment
 6. ALBAN DEGA February 28, 22:09

  SHBA TE QOFSHIM FALE !

   – Ng Alban Dega, Nju Jork

  Kush e kruan me Shtetet e Bashkuara te Amerikes … e han leshin e Marikes !
  Eshte nje shprehje e babait tim te nderuar Ram Dega , veteran i Luftes Nacional Clirimtare, ne kohen kur Xhorxh Bushi i ri urdheroi sulmin kunder Al Keidas e Ben Ladenit ne Afganistán!
  Kush ka dyshim te kujtoje fundin e merituar te Bin Ladenit dhe Al Bagdatit e shume kanibaleve te tjere
  Sepse “Shtetet e Bekueme te Amerikes”, sic i quante gjyshi im, Imami i nderuar Elez Hoxhe Berisha, jane ora mitike e Shqiperise si shtet dhe shqiptareve kudo ne Bote si komb.
  Sepse dashuria e shqiptareve per Shtetet e Bashkuara te Amerikes eshte nje vlere, eshte nje mit, eshte kult i shqiptareve tash e te pakten 106 vjet nga Ismail Qemali dhe 80 vjet me pare nga Wodrow Vilsoni, qe per hir te tyre u perplas edhe me aleatin e tij kryesor te saj ne Evrope Kryeministrin e Britanise se Madhe. Deshmi te pakundershtueshme me shkrim…
  Ja cfare ka deklaruar Babai i Pavaresise se Shqiperise Ismail Qemal Vlora per gazeten italiane “ Il Giornale” me 24 Nentor 1912, pra 4 dite para shpalljes se saj ne Bari te Italise :
  “ Po te behej nje Referendum popullor ne Shqiperi sot Rusvelti ( Presidenti i atehershem i SHBA ) do te fitonte shumicen dermuese te votave per kryetar te saj”
  A nuk flet me mire se cdo koment e tonelata opiniones e anuslistash te Oturakut mediatik SaLike Putinist, ky “Dialog gjatë Konferencës së Paqes, Paris 1919 botuar nga gazetari me skrupuloz shqiptar Roland Qafoku me 23 qershor 2019 ne gazeten me te lexuar shqiptare “ Tema” te Mero Bazes:
  “Kryeministri i Britanisë, George Lloyd: -Vërtetë sdi çdo bëhet me shqiptarët, përveçse të presin fytet e njëri-tjetrit. Shqipëria do të bëhet si malësitë e Skocisë në shekullin e 15-të.
  Presidenti i SHBA, Thomas Woodrow Wilson:
  – Mister Lloyd, së pari mos fol keq për malet e Skocisë sepse është vendi i orgjinës së familjes sime. Së dyti, SHBA nuk do ti bëjë kurrë padrejtësi shqiptarëve dhe Shqipërisë….
  Mjafton ky dialog për të kuptuar qartë se mentori ynë i pazëvendësueshëm që në ngjizje të shtetit e deri më sot kanë qenë dhe janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës… “
  Ky dokument monumental u be frymezim per poezine time shkruar ate dite :

  SHBA TE QOFSHIM FALE !

  Te kemi Nene
  e na ke djale
  Ke shume vepra
  e pak fjale!
  Ca te degjuar
  ca bukeshkale
  Ca skiftere
  e ca si Sale
  Nga fiqiri
  krejt kane dale!
  Nga SPAK BKH
  e Vetingu
  Si qene lehin
  nga veringu
  Si Gebelsi
  si Geringu !
  Cjerrur zeri
  care laringu!
  Molotove e
  bomba tymi
  Me Fake news
  Nga Djall Putini !
  Se vetingu me
  drejtesine
  U kane kallur l
  lemerine!
  Tym e flake
  duan Shqiperine!
  Si Likja me Saline
  Posi Rambo
  me lukunine
  Te shpetojne
  SaLikekracine!
  Serial vrasjet
  kusarine
  Krime Hage
  mbajne mbi shpine!
  Mina tritol
  nen lirine
  E rrenuan
  demokracine!
  Mbi 15 here
  e zhbene Shqiperine!
  Nene e babe
  e kane Rusine!
  Amerike o nenemadhe
  Fjala jote peshe sa male!
  Veprat tua monumentale!
  E duam Shqiperine si
  Amerika Demokratike !
  Se eshte
  Ora jone mitike !
  Eshte nena e lirise
  Eshte Shpetimi
  I Kosove-
  Shqiperise
  Fatbardhesia
  e Shqiptarise !
  Zoti i bekofte Shtetet e Bekueme
  te Amerikes dhe Shqiperine !
  God bless Albania and USA !

  From: Alban Dega
  Date: June 23, 2019 at 11:04:42 PM EDT

  Reply to this comment
 7. Alban Dega February 28, 22:31

  DEGJONI ZERIN E AMERIKES
  OSE BASHKOJUNI
  CMENDURISE SE SALIKES!
  ZGJIDHNI E MERRNI VELLEZER E MOTRA!

  TU THUASH DYERVE TE BURGUT HAPUNI !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Arrestim i vonuar… Me mire vone se kurre…

  Prangosja e Henri Cilit sot, kaloi ne plan te dyte kryelajmet e kesaj jave: konferencat e shtypit dhe sidomos Opinionet e cakerdisura te Presidentit te Shqiperise Ilir Meta ne TV Klan mbreme.
  Ka vite qe lajmet per bemat kriminale e lidhje mafioze te Henri Cilit me Bandat e Lazaratit kane mberritur deri ketu ne SHBA!
  Ka te pakten 10 vjet qe kam denoncuar publikisht edhe ne Tema edhe ne Dita, dy gazetat me demokratike me te lexuara dhe me prestigjioze shqiptare ligavecin Cili, por edhe UET-in e tij qe sic e dine shume lexues e shqiptare u shpetuan Reformes gjysmake ne Aresim ne saje te bythelepirjes se Cilit per cdo sundimtar te radhes dhe lidhjet e sherbimet e te tij ndaj Il Capi dei Capi te “ Bandes se Gangstereve” ( THE TIMES e Londres) dhe kesaj “ Mafia qe ka dale krejt jashte Kontrollit ( THE NEW YORK TIMES -Mbreti i shtypit te lire e te pavarur boteror ) te SaLike Floririt .
  Ligji dhe Drejtesia edhe vonojne e por kurre nuk harrojne…
  Nje Bote e re po lind germadhash korrupsioni, krimi, shantazhi, vrasjesh!
  Arrestim i vonuar, por me mire vone se kurre… Sidoqofte Henri Cili eshte vetem nje cironke e kesaj Bande e Mafia …. e Kucedres me 9 krere te korrupsionit, kusarise, vrastarise, shterrenimit dhe atdheshitjes shqiptare.

  Terbim i skajshem i nje Presidenti
  te shkalluar

  Prandaj jane terbuar e lemerisur kokat e Bandes se Gangstereve Ilir Meta. Sali Berisha…. dhe gangsteret e tyre politike, oligarkike, mediatike !
  Prandaj edhe mbreme ne Opinionet e Klanit, Presidenti kryemafioz Ilir Meta u shfaq i lemerisur i cakerdisur i kakabrekisur fare cka e deshmonte qarte me cdo fjale, gjest, levizje qe vente.
  Ishte bere per te ardhur keq dhe bente jo presidentin por edhe kryekushtetuten e Shqiperise qe e ka shkelur, dhunuar, perdhosur fare fare, sic veproi krejt hapur edhe mbreme.
  Fare hapur ne syte e shqiptareve dhe te nderkombetareve, faqe mbare Botes, Ilir Meta hyri i dalur nga shinat e trurit dhe si nje qen i terbuar perseri iu versul edhe dy ambasadoreve te aleateve dhe miqve strategjike te Shqiperise atij te SHBA-se te BE-se, si nje ”trim i cartun” Skrapari qe ashtu si dhe vellai i tij siamez i kryekrimit nga Vicidoli Sali Berisha nuk guxojne as tua permendin emrat.
  Kriza e tij skizofrenike ne kete stad ka dy ilace : ose futjen e detyruar ne karantinen e ligjit ose shtrimin e detyruar e te shoqeruar ne cmendinen e Elbasanit apo te Vlores para se te dergohet per “ pushime afatgjata” ne Kavalishemcen apo Resortin e Recit bashke me vellain e tij siamez e … lista eshte e gjate!
  Askush nuk eshte mbi Ligjin!
  Aq me pak mbi Kushtetuten qe Ilir Meta kerkon ta privatizoje pa pasur aspak tapine e saj dhe cmendurisht orvatet ta shperdore si shpate personale kunder Kushtetutes se Republikes se Shqiperise.

  Shpirti i Kushtetutes demokratike …

  Shpirti i Kushtetutes se cdo shteti demokratik ne Bote eshte “ Ne Populli Me Popullin e Per Popullin”!
  Jo Ne Sali Meta Me Ilir Berishen per SaLiken!
  Duke tundur here Kushtetuten ne njeren dore e here shkopin e dirigjentit dhe babait te saj e here te dyja ne cdo fjale e me cdo veprim Ilir Meta e shpalli vetveten Kryekushtetuten e Shqiperise dhe te shqiptareve !
  Askush nuk eshte as mund te jete Kushtetuta e Shqiperise.
  Ajo eshte domen, prone, udhetrefyes dhe kryeligji i te gjitha ligjeve shqiptare qe duhet zbatuar rreptesisht nga cdo shtetas i Republikes se Shqiperise, e pikesepari nga sherbetoret publike kryesore te popullit e shtetit shqiptar si Kryeministri, Kryetari i Kuvendit, Presidenti e me radhe!
  Te privatizosh, te tundesh e shkundesh Kushtetuten e Shqiperise ne syte e nje populli e kombi te tere ne njeren dore dhe shkopin e dirigjentit ne tjetren, duke bere jo vetem ate por edhe intepretin e pronarin, babain e saj pa qene as jurist e aq me pak konstitucionalist, por vetem nje shtangist, te besh garipin, krye te fortín para syve te tyre, te kercenosh me “nje mije“ bandite te tute nje popull te tere do te thote tu thuash dyerve te burgut: Hapuni !

  dhe mesazhi i nje Presidenti tru shkalluar !

  Mesazhi kryesor i Ilir Metes mbreme ne “ Opinione” te Klan TV ishte:
  Une dhe askush tjeter, as Kushtetuta de jure e de facto e Republikes se Shqiperise jam Presidenti- Kushtetutes ose Kushtetuta- President i Republikes se Shqiperise.
  Shkurt:
  ”Lala Kros
  o Lala Kros
  vet shkruaj
  e vet vulos !“
  …Ta bejme Shqiperine
  Tave me kos !
  Cka do te thote te te vihen prangat ne duart e tua ne syte e mbare shqiptareve dhe nderkombetareve live pa dale nga studioja me byzylyket e ligjit ne duar nese po te kishte vertete shtet ligjor ne Shqiperi
  Ky eshte shpirti i vertete i Kushtetutes dhe gjithe ligjeve te tjera qe rrjedhin prej saj per cdo shkeles e shperdorues te saj ala Ilir Meta e “ ”Banda e Gangstereve”te SaLikekracise, qe mbajne mbi shpine nje mal te larte krimesh e korrupsioni gjigand kunder shqiptareve si popull e komb e kunder Shqiperise si shtet.
  Paniku, tmerri, lemeria deri ne cmenduri jo vetem e tij ne syte e shqiptareve e nderkombetareve, qe patem durimin kinez ta ndjekim deri ne fund te skizofrenise se Ilir Metes, jane nje ogur dhe lajm i mire per te gjithe:
  Nje Shqiperi e Re po lind germadhadh korrupsioni, kusarie, krimesh, bandash, kryemafiozesh!
  Vetem kur ato te jetesohen… vetem atehere Shqiperia do te behet !
  E me siguri po e do te behet, sic e kane paralajmeruar e parashikuar rilindasit tane !

  Reply to this comment
 8. Adih February 28, 23:32

  A eshte tubim politik ,a te rrime te gjithe larg?

  A ,i ka hyre frika politikaneve mbare shqiptare te korruptuar e te lidhur me krimin , nga SPAK e BKH ? Ndoshta te korruptuarit mbare, duan te fitojne kohe .?

  A eshte frika e kapjes te te gjitha institucioneve te shtetit, duke futur ne dore dhe kontrolluar Gjykaten e larte dhe Gjykaten Kushtetuese nga Edi Rama ,ku eshte bere i frikshem dhe jemi drejt nje neodiktature .?

  A duhet te kemimerak ne populli ,si do jete e nesermja?

  Populli e njeh shume mire Presidentin, cfare bajge eshte ,por populli njeh edhe Ramen ,cfare M.ti eshte .

  A mund te jete loder kjo ne kurriz te popullit , e per interesa te tyre ,pra Meta e Rama ? Dyshim kane kokpalaret popull i mjere e i pafajshem , dihet shume here jane tallur “zene ” midis tyre me liber shtepie e pastaj ,kane ngrene ngjala ,ne vilen e Gjirit te Lalzit ndertuar ne truall te vjedhur dhe me 13 banjo .Dhe i kane gjemuar interesave te tyre ,ne kurriz te shqiptareve ??
  Z Amb e nderuar Kim :Ne populli shqiptar u habitem dhe u zhgenjyem nga Rama , pa pyetur kerkend ,e me shkop magjik , e zgjodhi Meten president te Republikes ,pa deshiren dhe pelqimin e popullit ??

  Koha do e tregoje ,ku fle lepuri ,i te gjitheve ketyre politikaneve mbare ,te ketij tranzicioni post komunist .

  Mjere populli dhe shqiperia .

  Reply to this comment
 9. Ujku Plak February 29, 04:08

  Po mire more komentues te nderuar te te gjitha ngjyrave .
  Nuk e dini ju se kush i nxjerre ASA-t nga Mënget ?
  Daj Sami , kush tjeter .
  Daj Sami , aty ku i mer Lopata uje vendos si ne Pozite dhe ne Opozite persona te Kapur qe ti perdore
  Ku shkel Daj Sami nuk mbin me bar .
  Kaq nuk kuptoni .
  Mundet dhe te jete loje e dysnshme per te mos u krijuar organet e drejtesise , Gjykata Kushtetuese , etjera .
  Jam i bindur 1000 % qe asnje politikan i larte Nuk do denohet kurse populli do bredhe si Çifutet ne Shkretetire .

  Reply to this comment
 10. Mala February 29, 11:49

  Me im qelluar mesazhi I ambasades Amerikane,Qytetarç e Qytetare! Rrini larg nga ata qe ju therrasin te kunderviheni shtetit dhe popullit shqiptare.Vertet rrini large,sepse keta qe po ju therrasin,jane ne h all me vetveten.Ata I k erokn Vettingu-Ligji e pergjegjesia para ligjit.Andaj jane ne hallet e fundi,si te ikun nga pergjegjesi,Ju qe nuk keni asnje pergjegjesi, asnje mekat ndaj shtetit dhe vlerave materile,qe nuk keni vjedhur e plackitur askujt e as popullit,Ju mos u bashkoni me “Hallexhinjete”e krimit.Kujdes!me 2 Mars KUjtojnei mesazhin e ambasades Amerikane.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim