SHBA / Mitchell zëvendëson Victoria Neuland, në vend të Yee, emërohet Jonathan Moore

October 1, 2017 18:53

SHBA / Mitchell zëvendëson Victoria Neuland, në vend të Yee, emërohet Jonathan Moore

Siç kanë bërë të ditur burime diplomatike, dy personalitete të politikës së jashtme të SHBA-së janë emëruar ditën e djeshme si përfaqësues për Europën dhe Euro Azinë.

Konkretisht, Wess Mitchell është emëruar si Asistent Sekretar i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë. Mitchell ka zëvendësuar në këtë post, Victoria Neuland, e njohur në Shqipëri për arritjen e konsensusit për Reformën në Drejtësi.

Një tjetër lëvizje e rëndësishme e administratës së re Trump është edhe emri i personalitetit që do të zëvendësojë Hoyt Brian Yee i njohur edhe si ‘buldozeri’, njeriut që ndërmjetësoi marrëveshjen mes Ramës dhe Bashës në maj të këtij viti.

Në vend të Yee është emëruar Jonathan Moore i cili do të mbajë postin e zëvendës asistent i Sekretarit të Shtetit për Europën.

October 1, 2017 18:53
Komento

2 Komente

 1. kinezi Lu October 1, 23:01

  Pas debimit te meksikano-aziatikut Arvizu rradhen e pasoi kinezi Yee, e priteshme.
  Se shpejti lajmi do te vij edhe per debimin dhe lenien pa pune rrugeve per kinezin Lu tek ne, po na can pak si shume trapin, ben “rolin” e Guvernatorit dhe jo te Ambasadorit.
  Trump po pastron administraten nga te paaftet dhe mediokret.

  Reply to this comment
 2. Loran shehu October 2, 09:20

  Sa mir e kan hequr kte pleren aziatik her mor yee tani tna marresh te keqen o pler zullumqar e i korruptuar

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*