“SHBA mund ta bëjë Serbinë si Palestina, nëse nuk pranon Kosovën”

May 21, 2018 13:17

“SHBA mund ta bëjë Serbinë si Palestina, nëse nuk pranon Kosovën”

Media serbe me financim rus “Sputnik” ka shkruajtur se “SHBA-të mund ta bëjnë Serbinë si Palestina nëse Beogradi nuk e pranon planin e Perëndimit për Kosovën”.

Në shkrim citohet ish kryeredaktorja e gazetës serbe “Politika”, Liljana Smajlovic, e cila vlerësohet në Serbi si një njohëse e mirë e politikës së jashtme amerikane.

Ajo shprehet se Washingtoni nuk do i vendosë sanksione formale Serbisë, dhe se nuk do të ketë ndonjë sulm të ri ushtarak mbi vendin, gjithmonë nëse pranohet plani i Perëndimit.

“Nuk besoj se do ketë çfarëdolloj sanksionesh, nëse deri në fund të vitit e pranon zgjidhjen për Kosovën, e cila i shkon për shtat Washingtonit dhe Brukselit. Megjithatë, ajo çfarë ndodhi me zhvendosjen e ambasadës së SHBA-së në Jeruzalem është ushtrim demonstrues, se çfarë të ndodh nëse kundërshton ndonjë interes të rëndësishëm të fuqive perëndimore”, ka thënë Smajlovic.

Sipas shkrimit të “Sputnik”, Serbia duhet të mbështesë përmes organizatës Civilna Zastita atë që kjo gazetë quan vetorganizim.

s.a/dita

 

May 21, 2018 13:17
Komento

1 Koment

  1. SHQIPTARI... May 21, 16:20

    …Dhe ne fakt ashtu eshte dhe ashtu duhet te ndodhe,…serbet jane “palestineze refugjate” ne ate toke…Por fatkeqesia eshte se Kosova-“Jeruzalem”, eshte mbushur me “palestineze-kosovare”………….

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*